Zavrieť

Porady

DPH

Ahoj "POHOĎÁCI",
skúste mi prosím poradiť: čo všetko budem musieť vedieť ohľadom DPH, pretože začínam pracovať v programe POHODA a neviem či je tam nainštalované všetko OK ?! (Nejde o demo-verziu)

Ďakujem
Usporiadat
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Ďakujem, už mi to zaplo.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Účtujem nákup platbu kartou cez ID. Napr.bloček z Tesca - robím to na položky dokladu, lebo na jednom bločku je napr. nákup kanc.potireb, futráže pre psov aj kvapalina do ostrekovača do auta a potrebujem rozlíšiť AE. V tom nie je problé. Lenže Tesco má pri položkách uvedenú cenu vrátane DPH, preto pri nahadzovaní do ID zaškrtnem políško s DPH. Program dopočíta základ dane a DPH. Avšak niekedy sa celková suma základu dane a DPH na doklade ID nerovná sumám na bločku. Väčšinou vychádza na ID rozdiel o 0,01 Eura hore alebo dole na základe dane celkom a opačne zase na súčte DPH. Myslím, že je to tým, že v ID nie je možné navoliť Zaokrúhlenie dokladu s výpočtom DPH zo zaokrúhlenia. Riešim to tak, že ako poslednú položku na ID mám Zaokrúhlenie a zadávam 0,01 do základu dane a mínus 0,01 DPH natvrdo tak, aby mi celkový súčet ZD aj DPH sadol na čísla na bločku. Takto aj DPH zaúčtovanie sadne aj vstup do DP DPH je presne podla bločku. TO zaokrúhlenie základu dane by ste dali na 548 alebo na rovnaký účet, akého sa týka, napr. 501AE? Nejde o klasické zakrúhlenie faktúry.....
Ako to riešite? Nechem si robiť žiadnu pomocnú tabulku ani to do bločku rozpisovať na ZD a DPH v položkách ručne.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Betina2 Pozri príspevok
Účtujem nákup platbu kartou cez ID. Napr.bloček z Tesca - robím to na položky dokladu, lebo na jednom bločku je napr. nákup kanc.potireb, futráže pre psov aj kvapalina do ostrekovača do auta a potrebujem rozlíšiť AE. V tom nie je problé. Lenže Tesco má pri položkách uvedenú cenu vrátane DPH, preto pri nahadzovaní do ID zaškrtnem políško s DPH. Program dopočíta základ dane a DPH. Avšak niekedy sa celková suma základu dane a DPH na doklade ID nerovná sumám na bločku. Väčšinou vychádza na ID rozdiel o 0,01 Eura hore alebo dole na základe dane celkom a opačne zase na súčte DPH. Myslím, že je to tým, že v ID nie je možné navoliť Zaokrúhlenie dokladu s výpočtom DPH zo zaokrúhlenia. Riešim to tak, že ako poslednú položku na ID mám Zaokrúhlenie a zadávam 0,01 do základu dane a mínus 0,01 DPH natvrdo tak, aby mi celkový súčet ZD aj DPH sadol na čísla na bločku. Takto aj DPH zaúčtovanie sadne aj vstup do DP DPH je presne podla bločku. TO zaokrúhlenie základu dane by ste dali na 548 alebo na rovnaký účet, akého sa týka, napr. 501AE? Nejde o klasické zakrúhlenie faktúry.....
Ako to riešite? Nechem si robiť žiadnu pomocnú tabulku ani to do bločku rozpisovať na ZD a DPH v položkách ručne.
Ak je to len 0,01, tak by som ani nedávala samostatnú položku "zaokrúhlenie", ale by som natvrdo upravila pri poslednej položke DPH
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ak používaš soft Pohoda tak v položkách sa dá hodnota DPH o nejaký ten cent upraviť do plusu aj mínusu s tým, že sa neprepočíta základ dane. Ja takto upravím DPH a potom pridám do položiek ešte jeden riadok kde nahodím 1 cent plus alebo mínus, aby mi súhlasila celková suma za nákup.

apo
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

apo Pozri príspevok
Ak používaš soft Pohoda tak v položkách sa dá hodnota DPH o nejaký ten cent upraviť do plusu aj mínusu s tým, že sa neprepočíta základ dane. Ja takto upravím DPH a potom pridám do položiek ešte jeden riadok kde nahodím 1 cent plus alebo mínus, aby mi súhlasila celková suma za nákup.

apo
Apo, ďakujem, ale asi som nepochopila....
Ja mám v ID pre platbu kartou všade prednastavené, že v doklade vypočítanú DPH nezaokrúhlovať a tiež Celkovú čiastku dokladu nezaokrúhlovať.
Lenže ked ID nahadzujem položkovite, tak mám napr. v prvej položke destilovanú vodu v jednotkovej cene 1,59, zaškrtnuté s Dph a zadanú 19% sadzbu DPH, program teda dopočíta základ dane a dph v položke. Takisto pokračujem v ďalších položkách dokladu. Na bločku z ERP z Tesca je pri jednotlivých položkách vyčíslená len suma vrátane DPH a suma DPH je vypočítaná len v rekapitulácií z celkového súčtu súm položiek. A tu prichádza k rozdielu +- 0,01 Eur medzi rekapituláciou v mojom ID a bločkom z ERP. Preto som to riešila tak, že ako poslednú položku v mojom ID som nahodila Zaokrúhlenie, jednotková cena bola 0,01, s Dph nezaškrtnuté, sadzba 19%, potom mi doplnilo čiastku 0,01 a ja som doplnila s mínusom 0,01 do kolonky DPH na položke. Čiže ak som mala na mojom ID pôvodne o 0,01 DPH viac a o 0,01 základu dane menej, tak zápisom tejto poslednej položky sa mi Sumáre v ID presne zhodli so sumárom na bločku z ERP.
Pre istotu pridávam aj export dokladu s položkami
Zaúčtovanie jednotlivých položiek mám takto:
501xx1/26AE 0,83
343xxx/261AE 0,16
501xx2/261AE 5,70
343xxx/261AE 1,08
548 (resp.5xx1 alebo 5xx2)/261AE +0,01
343xxx/261AE -0,01
(zostručnené)
Takto sadne aj odpočet DPH, aj zaúčtovanie odpočítanej DPH, aj základ dane a celkový náklad na doklade. Vlastne sa mi len presunie 1 cent z DPH na náklad. Len neviem, či to zaúčtovať ako bežné zaokrúhlenie cez 548AE, ked je tam aj pohyb na účte DPH na tej istej položke. Radšej by som to nechal an príslušnom nákladovom účte (len na ktorom?! ) Viem, že ide o "drobné", ale nech to pekne ladí.....
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Betina2 Pozri príspevok
Apo, ďakujem, ale asi som nepochopila....
Ja mám v ID pre platbu kartou všade prednastavené, že v doklade vypočítanú DPH nezaokrúhlovať a tiež Celkovú čiastku dokladu nezaokrúhlovať.
Lenže ked ID nahadzujem položkovite, tak mám napr. v prvej položke destilovanú vodu v jednotkovej cene 1,59, zaškrtnuté s Dph a zadanú 19% sadzbu DPH, program teda dopočíta základ dane a dph v položke. Takisto pokračujem v ďalších položkách dokladu. Na bločku z ERP z Tesca je pri jednotlivých položkách vyčíslená len suma vrátane DPH a suma DPH je vypočítaná len v rekapitulácií z celkového súčtu súm položiek. A tu prichádza k rozdielu +- 0,01 Eur medzi rekapituláciou v mojom ID a bločkom z ERP. Preto som to riešila tak, že ako poslednú položku v mojom ID som nahodila Zaokrúhlenie, jednotková cena bola 0,01, s Dph nezaškrtnuté, sadzba 19%, potom mi doplnilo čiastku 0,01 a ja som doplnila s mínusom 0,01 do kolonky DPH na položke. Čiže ak som mala na mojom ID pôvodne o 0,01 DPH viac a o 0,01 základu dane menej, tak zápisom tejto poslednej položky sa mi Sumáre v ID presne zhodli so sumárom na bločku z ERP.
Pre istotu pridávam aj export dokladu s položkami
Zaúčtovanie jednotlivých položiek mám takto:
501xx1/26AE 0,83
343xxx/261AE 0,16
501xx2/261AE 5,70
343xxx/261AE 1,08
548 (resp.5xx1 alebo 5xx2)/261AE +0,01
343xxx/261AE -0,01
(zostručnené)
Takto sadne aj odpočet DPH, aj zaúčtovanie odpočítanej DPH, aj základ dane a celkový náklad na doklade. Vlastne sa mi len presunie 1 cent z DPH na náklad. Len neviem, či to zaúčtovať ako bežné zaokrúhlenie cez 548AE, ked je tam aj pohyb na účte DPH na tej istej položke. Radšej by som to nechal an príslušnom nákladovom účte (len na ktorom?! ) Viem, že ide o "drobné", ale nech to pekne ladí.....
Myslím, že diskutujúci vyššie navrhovali v prípade priloženého vzorového príkladu ručne prepísať Cenu Vody do ostrekovača na 5,71, jej DPH na 1,07 a žiadne zaúčtovanie zaokrúhlenia ďalšou položkou neriešiť. Pohoda takéto ručné prispôsobenia automaticky vypočítaných cien niekedy umožňuje.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Onko Pozri príspevok
Myslím, že diskutujúci vyššie navrhovali v prípade priloženého vzorového príkladu ručne prepísať Cenu Vody do ostrekovača na 5,71, jej DPH na 1,07 a žiadne zaúčtovanie zaokrúhlenia ďalšou položkou neriešiť. Pohoda takéto ručné prispôsobenia automaticky vypočítaných cien niekedy umožňuje.
To som skúšala.

Ano, umožňuje...len to nesmiem zaškrtnúť na položke jednotkovú cenu s DPH. Lenže ja viem z bločku len jednotkové ceny vrátane DPH, tak ak mám danú volbu S DPH zaškrtnutú, tak po ručnej úprave základu dane na položke v kolonke základ dane - tých 5,70 na 5,71 (nie jednotková položka) mi prepíše inou sumou aj jednotkovú položku aj sumu DPH v položke a sú z toho bludy. Vlastne tú sumu 5,71 považuje za sumu vrátane DPH a nie za základ dane a k tomu prispôsobí aj DPH. A ak volbu s DPH nezaškrtnem, tak to pre mňa nemá význam, lebo to potom môžem každú položku z ERP bločku rozpočítať na ZD a daň na kalkulačke a nahodiť len základ dane položky....potom by to malo sadnúť, v takom prípade idú aj ručné úpravy na položkách bez toho, aby to zmenilo ostatné údaje danej položky.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ja to robím tak, že mám zaškrnuté cena s DPH, odpíšem si základ a DPH, odškrtnem cena s DPH, prepíšem cenu bez DPH a DPH a žiadne rozdiely mi potom nerobí.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Kája. Pozri príspevok
Ja to robím tak, že mám zaškrnuté cena s DPH, odpíšem si základ a DPH Akože odpíše na papier ako poznámku ?, odškrtnem cena s DPH, prepíšem cenu bez DPH a DPH a žiadne rozdiely mi potom nerobí.
Už mi to asi nemyslí. Asi sa fakt nerozumieme. Ja nechcem cez Pohodu zisťovať a následne v každej položke prepisovať ručne celkovú cenu bez DPH a DPH v každej položke. Mávam na doklade aj 20 rôznych položiek a niektoré položky sú v počte ks alebo iných jednotiek 1 a niektoré aj 5,6 takže sa mi potom sumy v jednotlivých položkách násobia a postup zaškrtnúť, odpísať, odškrtnúť, prepísať pri tomto množstve sa mi fakt nechce. Keby na bločku bola jednotková cena bez DPH, tak by to bolo jednoduché....ale nie je. A žiaľ, v ID si ani len to zaokrúhlenie na doklade neviem nastaviť na eurocenty, ale iba na desať, 50 a celé eurá.
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Betina2 Pozri príspevok
Už mi to asi nemyslí. Asi sa fakt nerozumieme. Ja nechcem cez Pohodu zisťovať a následne v každej položke prepisovať ručne celkovú cenu bez DPH a DPH v každej položke.
My tu nepíšeme o ručnom prepisovaní všetkých položiek, ale iba o úprave poslednej položky o vzniknutý rozdiel, aby sa nemusela pridávať nová položka na zaokrúhlenie. Ručne sa upraví iba posledná položka tak, aby sumy základov a DPH sedeli!
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Aj tak ďakujem.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ahojte. Aké členenie DPH zadávate , ak vystavujete faktúru podľa § 42 zák.o DPH resp. podľa § 85i. Hľadám v zozname členení dph v Pohode, ale nejako to v ňom nevidím. Potrebovala by som tam aj mať vypísanú odvolávku na daný paragraf.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Betina2 Pozri príspevok
Ahojte. Aké členenie DPH zadávate , ak vystavujete faktúru podľa § 42 zák.o DPH resp. podľa § 85i. Hľadám v zozname členení dph v Pohode, ale nejako to v ňom nevidím. Potrebovala by som tam aj mať vypísanú odvolávku na daný paragraf.
k §42: U10 - UNodpBez - Plnenie je oslobodené od DPH podľa §28 až 41 zákona o dani z pridanej hodnoty bez možnosti odpočítania dane. (riadok 15 DP-DPH)
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

srska Pozri príspevok
k §42: U10 - UNodpBez - Plnenie je oslobodené od DPH podľa §28 až 41 zákona o dani z pridanej hodnoty bez možnosti odpočítania dane. (riadok 15 DP-DPH)
Ten riadok 15 DP sa mi nevidí. Podľa mňa by sa to v DP vôbec nemalo prejaviť´. Teraz pozerám na nové DP na stránke drsr.sk a tam do riadku č. 15 vstupujú - citujem z poučenia:

33. Riadok 15 – základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona. Tento riadok nie je súčtom riadkov 16 a 17.

§ 42 ani 85i sa tam vôbec nespomína.

Citujem § 42:
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň
Na začiatok

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7

Ide mi len o to, či náhodou v ponúkaných členeniach od výrobcu SW niekde nie je aj ten § 42. Ak nie, budem si túto položku v členení DPH musieť vytvoriť a dopísať tam aj text s odvolávkou na § 42 resp. dnes už na 85i, ktorý sa zobrazí na faktúre.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

§49/7 a 85i:
Ak sa jedná napr. o predaj auta M1, pri ktorého nákupe si platiteľ nemohol uplatniť odpočet DPH (napr. 2009) a toto auto platiteľ teraz predáva, predaj je oslobodený podľa §85i. ja by som dal členenie - UN
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

srska Pozri príspevok
§49/7 a 85i:
Ak sa jedná napr. o predaj auta M1, pri ktorého nákupe si platiteľ nemohol uplatniť odpočet DPH (napr. 2009) a toto auto platiteľ teraz predáva, predaj je oslobodený podľa §85i. ja by som dal členenie - UN
Áno, určite to bude UN, len som chcela mať vo faktúre aj odvolávku na daný paragraf vytlačenú, aby neboli pochybnosti.....
Takže skopírujem členenie UN, dopíšem znenie odvolávky a uložím pod iným označením než UN. Veď vyskúšam, či to bude fungovať.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Betina2 Pozri príspevok
Áno, určite to bude UN, len som chcela mať vo faktúre aj odvolávku na daný paragraf vytlačenú, aby neboli pochybnosti.....
Takže skopírujem členenie UN, dopíšem znenie odvolávky a uložím pod iným označením než UN. Veď vyskúšam, či to bude fungovať.
porada - spolu vieme viac
pohoda pod UN, PN schováva všeličo
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Dobrý deň,
ak účtujem dodanie tovaru do iného členského štátu dávam kód DPH UDdodEU a keď účtujem služby pod akým kódom, neviem to tam nájsť.
Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať