Zavrieť

Porady

šetrenie

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Niekde doma mam knizku, ktora sa vola "ekonomem proti sve vuli" ... ten nazov bol vyborne zvoleny, lebo (a s tym suhlasim) vsetci sa stale spravame ako ekonomovia, ci uz dobri, alebo horsi ... dost ma ta knizka ovplyvnila, dodnes niektore veci z tej knihy aplikujem ... a tak mi napadlo, ze by sa tu podobna tema "uzivila" ...

Nemam na mysli iba setrenie v domacnosti a (preto som tuto temu nezradadila do sekcie domacnost) ale mam na mysli ekonomicke spravanie sa celkovo, co podla mna napr. zasahuje aj do ekologickeho spravania.

Ked totiz setrim papierom, tak naozaj istym sposobom "setrim nase lesy" ... ked setrim vodou, nie je moja jedina motivacia usetrit peniaze ... robim to aj z istej ucty k nasmu zivotnemu prostrediu ... setrit sa da pracou, energiou, casom ... (ale nech nikto, prosim, nenapise, ze treba prestat chodit na poradu)

Verim, ze mate vela napadov, ktore aj realizujete doma, alebo v praci a radi sa s tym podelite



p.s.: a zaradila som to nakoniec (ale omylom) do sekcie domacnost !!! hmm... tak nevadi, moze to tu zostat !
Naposledy upravil ayya : 17.07.06 at 11:44
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

a to som este nespominala jednu z najtazsich prac v domacnosti imho - umyvanie okien ... neviem, ako drevene ramy iba nalakovane... to by som bola asi opatrna, ale drevene na bielo natrete ramy okien sa s tym uzasne dobre dobre umyvaju, a to vobec nehovorim o plastovych oknach ... ale - okna byvaju hodne spinave, takze tu mam iny postup ... prvykrat ich umyjem s hodne namocenou tou handrickou ... najprv samozrejme skla, ... ta spina sa rozpusti .... ale zostava na nich, lebo handricka je hodne vlhka... potom ju preplachnem v cistej vode, vyzmykam a uz idem "na cisto" - ide to super, vobec nezostavaju flaky ani smuhy, sklo sa leskne ...

vlastne postup pri oknach mam takyto: skla s mokrou... vyzmykat preplachnut.... ramy s mokrou, preplachnut - vymenit vodu v kybli za cistu (treba! to uvidis! ) a potom ramy s vyzmykanou a nakoniec skla s vyzmykanou... niekedy v kybli menim vodu este raz, alebo mam druhy s cistou.... :p vyskusas si sama, co ti bude najviac vyhovovat
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ayyka si super detailistka. Radosť čítať.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nika
A pri tom sa hovorí, že na záchodovej mise je menej baktérií ako na kuchynskej linke, alebo trebárs na klávesnici - skrátka, že je čistejšia.
Ale aj tak mám na tieto miesta radšej zvlášť handričku
hej, niekde som to tusim citala (?) alebo videla v telke... a vraj je to preto, lebo v kupelni a na zachode sa pouzivaju agresivnejsie chemicke cistiace prostriedky :p

ale este k "zazracnej handricke" :p
jo jo! ... na pocitac a na klavesnicu som zabudla ... a este: telefonne pristroje, vypinace na stenach, lustre, tlaciaren ... televizor - aj obrazovku aj celu bednu ... to mam tu stvrtu ... parapety pod oknami, sklo na konferencnom stoliku... nevadi, ked sa pooblieva, lebo s handrickou sa iba pretrie ... skratka - super vec, uz by som asi fakt nestihala doma (v mojom veku) keby som tieto zazracne handricky doma nemala ... iba s nimi pobehujem, tu pretriem, tam pretriem ... iba davam pozor, aby neboli velmi znecistene (plne spiny), lebo to by som pretrierala zbytocne samozrejme
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Elena Navrátilová
Ayyka si super detailistka...
hehe... radsej to podrobnejsie vysvetlim, aby to naozaj bolo ucinne pouzivanie lebo ona sa da aj "nespravne" pouzit a to by bola skoda imho...

aha - odkedy mam tieto vymozenosti, tak celkom rada umyvam okna dokonca skla pretriem hocikedy, aj ked niekedy staci iba tam, kde su smuhy, ... ale v v kuchyni, kde su mastnejsie vypary tam cele skla pretriem kazdy tyzden, netazi sa mi, ked je ta robota taka jednoducha ... a nas psisko vecne skla "pooblizuje" ... aj v aute aj v byte - furt musi cucat von oknom, taka je zvedava, ale nevadi mi to, lebo utriet to a "vylestit" je zalezitostou par sekund ... ozaj! auto sa s tym da umyvat, aj dnu aj zvonka... skratka vsetko ... aj potahy sa daju s vlhkou handrickou pretriet, to ma zas manzel dalsiu v garazi ... na tu som zabudla, ale ta je tam iba jedna takze sa nepletu ...:p a este aj v zahrade su samozrejme nejake :p
doma si davam pozor, aby som ich "nemiesala" ... su dostat v roznych farbach, pochvalim sa mam bledomodre, zelenkavu, zltu ... a jednu krasnu ruzovu

po malovani som nimi ovela lahsie vycistila cely byt... vtedy ich treba casto plachat, lebo tie farebne segmenty su jemne a hodne sa pri normalnom cisteni rozmazavaju ... pri svedskej handricke podstatne menej, lebo ich vela v sebe udrzi ... ale aj tak som po malovani do poslednej vody pridavala lyzicku octu - to neutralizovalo vapennu sucast maliarskych farieb a umyvanie bolo ucinnejsie
-----------
skratka: spica ! ... a ja som jednoducho chodiaca reklama na svedske handricky, aj ked my take veci nepredavame, nebojte sa
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ten ocot je starý a osvedčený. Obzvlášť na sklo, aj do prania farebného prádla do posledného plákania. Ja teraz tie švédske handričky kupujem v tých tzv. ľudovkách. Minule som kúpila trojkombináciu, modrú, zelenú, žltú. Každá na iný účel. Ale ešte som ich nepotrebovalal, to som si kúpila hlavne preto že boli peknučké. Zabalené sú najkrajšie. xixixi Ale tiež treba umyť okná. Bývam na prízemí. Ale keď nám zatepľujú, ešte musím chvíľu vydržať. Na plastové okná sú úplne super.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

taky pekny prispevok som este mala napisany... o cisteni tenisiek a este o vselicom.... a vypli nam elektrinu, tak som ani nestihla ctrl+c a ctrl+v ... a vsetko mi to zmizlo ....ale nevadi - pozhanajte si svedske handricky a iniciativne a tvorivo vyskusajte co vsetko sa s tym da cistit...

lebo napr. rura na pecenie odolava, zvlast ak je tam vyprskane a popripalovane nieco... tam treba drsnu chemiu pouzit tusim mr. musk... alebo take nieco sa mi osvedcilo... taky ramasak je na nalepke nejaky ak si to dobre pamatam, ale minulo sa mi, dobre ze som si spomenula, zastavim sa v drogerii a nieco si musim zaobstarat :p

ale - inak super! super! super ... nech ziju zazracne svedske handricky !
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Len pre úplnosť, na autá je špeciálna handrička, na okná tiež. Tie lacné stoja za figu, švédska určite nestojí 15 Sk.
U nás sa riad vysuší sám, utiera sa výnimočne, utierky veľmi nemajú byť z čoho mastné a zbytky mydla strčím do fľaše s vodou a po čase fuknem do práčky keď periem domáce pokrovce. Na strúhadle strúham iba syr :p A vecheť - u nás pomýtko - použiť a vyhodiť, stačí urobiť inventúru v skriniach.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja si tiež pamätám ceny tých prvých švédskych utierok. Na prvú sa mi sladali k meninám. Ale práca s nimi fakt perfektná. Ayyka ale ten citát o tých teniskách ma zaujal. Aj to čistíš handričkami? Mne sa teraz veľmi na rúry páči Lynx. Je to sprej, Aj na čistenie fritézy je výborný.
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Elenka ty si si tuším kvôli švedskym handričkám aj privstala. Tiež by ma zaujímali tie botasky. Hurá ide sa ba švedske handričky a upratovanie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja aj kvôli švédskym handričkám. Ale ja ráno v posteli nevydržím. Sila zvyku. Ešte aby Ayyka predsa len dodala návod, že ktorou sa tie tenisky dobre čistia. Veď keď ich je toľko, no nie? Ona je šikulka, isto prezradí.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

kukučka
Len pre úplnosť, na autá je špeciálna handrička, na okná tiež. Tie lacné stoja za figu, švédska určite nestojí 15 Sk.
U nás sa riad vysuší sám, utiera sa výnimočne, utierky veľmi nemajú byť z čoho mastné a zbytky mydla strčím do fľaše s vodou a po čase fuknem do práčky keď periem domáce pokrovce. Na strúhadle strúham iba syr :p A vecheť - u nás pomýtko - použiť a vyhodiť, stačí urobiť inventúru v skriniach.
Ja tiež riad neutieram a utierky majú stopy mastnôt. myslím že utierky nie sú len na utieranie riadu. A k pomýtku ja mám pomytok za 500sk a vyvýram ho presne ako ayya. je vždy ako nový asi druhý rok
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Nika
A pri tom sa hovorí, že na záchodovej mise je menej baktérií ako na kuchynskej linke, alebo trebárs na klávesnici - skrátka, že je čistejšia.
Ale aj tak mám na tieto miesta radšej zvlášť handričku
Ja používam na záchodovú dosku a okraje vlhké vreckovky ktoré pri malých detičkách sú nevyhnutnosťou. Spríjemnia mi svojou vôňou túto prácu
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

kukučka
Len pre úplnosť, na autá je špeciálna handrička, na okná tiež. Tie lacné stoja za figu, švédska určite nestojí 15 Sk.
U nás sa riad vysuší sám, utiera sa výnimočne, utierky veľmi nemajú byť z čoho mastné a zbytky mydla strčím do fľaše s vodou a po čase fuknem do práčky keď periem domáce pokrovce. Na strúhadle strúham iba syr :p A vecheť - u nás pomýtko - použiť a vyhodiť, stačí urobiť inventúru v skriniach.
Tyyy! baba jedna ... to co som tu pisala o handrickach nemalo znamenat ze som na porade ja - medzi vsetkymi gazdinami - najlepsia gazdina... skor opacne - svedske handricky vyhovuju mojej lenivosti - lebo s nimi ide (skoro) vsetko rychlejsie a ekologickejsie a pravdepodobne aj z bakterialnej stranky lepsie, tak som sa chcela podelit so skusenostami :p ...
ale po rade: ak pouzivas nejaku sikovnu a naozaj ucinnu handricku na auto, tak finta asi tiez bude v tom mikrovlakne, lebo to vlakno ma fakt uzasnu schopnost nielen "rozpustat" spinu, ale nasledne ju aj v tej handricke zadrzat ... na mydlo mam stary struhak, taku trojkombinaciu plechovu, pretoze hrdzavela, tak som si davno do kuchyne kupila ine a neviem preco som tamto nezahodila, tiez ho mam v kosi na pradlo - zabera naozaj malicko priestoru

inventury v skriniach tiez robim (ale vzdy s k tomu musim dokopat a presviedcat sama seba tak tyzden, kym sa do toho chytim... a tiez z triciek vyrabam handricky ... take jednorazovky na velku spinu ... cojaviem - na prechadzke stupis to ... eee ... pozostatku po nejakom psickovi, alebo na umyvanie schodov alebo do zahrady - tam sa handier minie jedna radost.. ale tie uz neperiem, rovno ich po pouziti bez lutosti zahadzujem
a utierky .... tiez som mojej mamine neverila, ze aj na pohlad cista, ale uz pouzita utierka je ina, ako napr. tielko... az ma o tom presvedcila tak, ze do jedneho hrnca dala vyvarit tielko a do druheho (priblizne v rovnakom mnozstve vody a prasku) dala vyvarit utierku ... ta voda z utierky bola fakt "mastna" ... ved si to vyskusaj aj sama, hoci ... vsetok riad umyvam so saponatom a oplachujem pod tecucou vodou ... je to sice pre mna zahada, preco to je tak, neprisla som na to, co nasi s utierkami vyvadzaju, ale utierky vzdy aj tak periem osobitne ...
naozaaaaaaaaaaaaaj
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

ayya
... je to sice pre mna zahada, preco to je tak, neprisla som na to, co nasi s utierkami vyvadzaju, ale utierky vzdy aj tak periem osobitne ...
naozaaaaaaaaaaaaaj
Ja som to u nás odhalila...... niektorí jednotlivci - nie je ťažké uhádnuť ktorí - si do nich utierajú ruky
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

auto sa da "pohotovostne" umyt bez saponatov s dvoma troma kyblami vody ... najprv skla a vnutrajsok, potom aj karoseriu ... doporucuje sa vyprat docista tie handricky s normalnym mydlom na pranie, to je tiez ekologickejsie ako saponatove prostriedky. Dokonca aj "strop" v aute ... byva z takej akoby semisovej tkaniny - poutieranie s vlhkou svedskou handrickou mu robi celkom dobre ... aj potahy na dverach, aj ked su z casti latkove ... tam treba vyskusat kombinaciu slabucko namydlenej handricky a nasledne vyutieranie cistou, preplachanou vo vode ... treba vyskusat ... niekomu sa moze pacit niekomu nie ...

tak isto cistim aj tie kozene tenisky - namocim handricku, trosku namydlim ... a cistim tenisky - jednoznacne je to kvoli tomu vlaknu ucinnejsie, ako keby som to robila s obycajnou handrickou, alebo so spongiou... a potom este cistou - treba stiahnut to mydlo samozrejme ...
nie je to ako vyprat tenisky v pracke, ale tym sa zase tenisky velmi nicia a toto sa mi vidi ako prijatelny kompromis
s cistou handrickou sa daju aj niektore skvrny na obleku alebo na kabate vycistit ... kabelky, cestovne tasky ... skratka vsetko, co si trufate cistit na vlhko, treba vyskusat aj s handrickou, najprv cistou, ... ked spina nepovoli, tak s troskou mydla ...
obcas aj skrvny na koberci ... no ved vravim - skoro seeeeeeeecko
aha - najlacnejsiu mam asi za 39 korun, ta ma rozmery asi 22x22 cm, je to frote na tkanej latke ... radsej mam trosku vacsie a frote na uplete, lepsie sa to zmyka, a lepsie to "sadne do ruky" a tie stoja tak okolo 60-70 korun tu u nas oproti v drogerii
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nika
Ja som to u nás odhalila...... niektorí jednotlivci - nie je ťažké uhádnuť ktorí - si do nich utierajú ruky
tak to si dam teda bacha ... ci ich vymaknem - to sa teda teraz budem snazit a nech si ma potom nezelaju !!! alebo ci ho vymaknem? :p
0 0
malalulu malalulu

malalulu je offline (nepripojený) malalulu

Ten nápad starej mamy, keď uvarila zaváraninu medzi zemiakmi sa mi veľmi páči.
Ja ešte šetrím v kancelárii tak, že strihám polovičný kancelársky papier, ak mám menší text (trebárs na príjemke je len jedna,dve položky) vytlačím to na tento polovičný papier.
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

ayya, ked umyvam okna so svedskou handrickou, a potom s normalnou maju na sebe nejaky "filter", akoby mastny, ktory nie a nie zliezt, vydrzi aj tri umyvania okien, nevies o tom nieco? o pricine?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

dari1
ayya, ked umyvam okna so svedskou handrickou, a potom s normalnou maju na sebe nejaky "filter" ......?
hmm.. tak to teda neviem, odkedy mam tuto vymozenost, tak som inak ani okna neumyvala ... ale zvedava som, rada by som aj take veci vedela... tusim sa prinutim a vyskusam, ci to aj mne tak bude robit... ale - moc neslubujem, mam ciťaka, ze sa mi to uz normalne a klasicky nebude chciet robit boooze - si pamatam, co sme sa nalestili okna novinovym papierom, ked sme sa chceli šmúh zbavit
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

ono mi to robi aj na aute, na oknach, najma cez zimu, ked sa rosia okna, pretriem to hocicim (handrou, jelenicou, pap.vreckovkou), ten filter sa rozmaze a potom nic nevidim... hoci mam styri oci
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať