Zavrieť

Porady

šetrenie

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Niekde doma mam knizku, ktora sa vola "ekonomem proti sve vuli" ... ten nazov bol vyborne zvoleny, lebo (a s tym suhlasim) vsetci sa stale spravame ako ekonomovia, ci uz dobri, alebo horsi ... dost ma ta knizka ovplyvnila, dodnes niektore veci z tej knihy aplikujem ... a tak mi napadlo, ze by sa tu podobna tema "uzivila" ...

Nemam na mysli iba setrenie v domacnosti a (preto som tuto temu nezradadila do sekcie domacnost) ale mam na mysli ekonomicke spravanie sa celkovo, co podla mna napr. zasahuje aj do ekologickeho spravania.

Ked totiz setrim papierom, tak naozaj istym sposobom "setrim nase lesy" ... ked setrim vodou, nie je moja jedina motivacia usetrit peniaze ... robim to aj z istej ucty k nasmu zivotnemu prostrediu ... setrit sa da pracou, energiou, casom ... (ale nech nikto, prosim, nenapise, ze treba prestat chodit na poradu)

Verim, ze mate vela napadov, ktore aj realizujete doma, alebo v praci a radi sa s tym podelite



p.s.: a zaradila som to nakoniec (ale omylom) do sekcie domacnost !!! hmm... tak nevadi, moze to tu zostat !
Naposledy upravil ayya : 17.07.06 at 11:44
Usporiadat
Téma je uzavretá.
zuveska zuveska

zuveska je offline (nepripojený) zuveska

Normálne mi to tu pripadá ako óda na handričky, ayya, ty by si tuším už mohla napísať aj dizertačnú prácu na túto tému. Ale tiež sa pridám do klubu "handričkárov". Mám aj tú originálnu švédsku, aj tie obyčajné modré. Už ani neviem koľko ich mám, ale je ich fakt dosť a používam ich tiež na všetko. Uľahčili mi život, aj keď je pravda, že s nimi nepobehujem furt, tak ako písala ayya. To zase naozaj nemusím. Netreba to preháňať, s prílišnej čistoty vznikajú akurát alergie. A tým sa celá rodina úspešne vyhýbame.
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

liduska
Kukučka chceš povedať, že kefku a Toro Ti nahradila handrilčka?Až tak??
Dá sa povedať, že skoro hej, ale tá moja veteránka už dávno odslúžila svoju vysokú cenu a veľmi nedodržiavam pokyny prať ju mydlom, kľudne ju šupnem do jarovej vody a tú pec umyjem. Sme čajová rodina a tak ju niekedy vyvarím v jenskom čajníku a zabijem dve muchy jednou ranou. Ináč sa výborne perie kokosovým mydlom.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ayya
este o prasku som slubila ... vcera vecer som "čučala" do pracky ako na televizor asi polhodinku a premyslala som ... aj o porade, tak mi napadlo, ze napisem o pracom prasku posledny raz kupovali praci prostriedok nase dcery s tatinkom a doniesli persil .. ok, ale ! tekuty ! - aj na biele aj na farebne pradlo ...

mam radsej "suche" prasky (volakedy som pocula taku vetu: naco vlacit domov z obchodu zbytocnu vodu, ktoru tekuty prostriedok obsahuje?) a navyse - tieto tekute neviem dobre davkovat ... lebo nezalezi iba na mnozstve a uspineni, ale aj na druhu pradla - na bavlnu treba prasku samozrejme viac, na syntetiku menej ... ked viac prisypem sucheho prasku, tak mam este moznost - kym sa nesplachne - cast z neho vybrat. u tekuteho sa to neda... a just sa mi to vcera prihodilo, priliala som viac, lebo nerada pouzivam odmerky, neda sa to "docista" vyliat a ten zvysok v tom zasycha, ked to chcem preplachnut sprchou, tak sa cela od toho ubabrem a porozlievam vodu, ked celu odmerku vlozim priamo do bubna, tak posledne zvysky pracieho prostriedku sa z nej dostanu von az pri plachani ... a to sa mi tiez nepaci, navyse: dcery su alergicke, tak som sa este od plienok vzdy snazila poriadne plachat...

mala som doma prackara, nejaky spinac mi odisiel ... a popri jeho praci sme spolu klabosili ... okrem ineho aj o mnozstve prasku...a prezradil mi zaujimavu vec

vzdy som si myslela, ze cim viac dam prasku, tym sa mi pradlo lepsie operie.... ale - to vraj tak bolo volakedy, ked sa pralo s mydlovymi praskami, bublinky maju vraj taku zazracnu vlastnost, ze na ich povrchu je take napatie, ktore bublinkam dovoluje po povrchu rozpustenu spinu udrzat a preto platilo - cim viac bubliniek, tym cistejsie pradlo ...

teraz to tak nie je, ... tieto nove prasky funguju na inom systeme, (neviem akom ) nizkopenive su aj kvoli prackam, aby sa pena nedostala do mechanizmu a neskratovala ho - a navyse: v automatickej pracke sa na pranie vyuziva aj taka obycajna vsadepritomna vec, ako je gravitacia - a to tak, ze pradlo sa o seba udiera a tym sa z neho spina lepsie uvolnuje. Pamatate si? iba zo starych filmov samozrejme :p volakedy sa pri potoku tak pralo, ze sa po namydlenom pradle buchalo drevenymi ...eee... ako sa to volalo? aha - piestami (?) cim silnejsie buchanie, tym kvalitnejsie oprane pradlo ...

Ked ale dam viac prasku a vytvori sa aj pena, tak sa ucinnok prania v automatickej pracke zhorsuje prave tym, ze pradlo nepada jedno na druhe ale pada do peny ako do periny skratka: v automatickej pracke ma byt praci roztok "tak akurat" ... poznam to podla toho, ze pri spodnom okraji "obrazovky" sa mi sem tam nejaka bublinka udrzi... ale nie viac ako 1 cm peny - vtedy je pranie najucinnejsie (zaujimave, ze? :p ) ...

no a vcera sa mi podarilo uliat viac z toho persilu a hned som vedela, ze mi to bude velmi penit ... tak som pri pracke stala a dolievala som vrchom cistu vodu so sprchou :p ... a stale penilo! ... tak som pretocila programator, vypustila trosku tej hustej "praskovej" vody a zase doliala cistej... kym som bola spokojna, tak to trvalo fakt skoro tu polhodinku ... hmm... obcas sa mi take prihodi

ale zaver z toho je ze netreba plytvat praskom, aj tak sa jeho ucinok tym nezvysuje a teda setrenie (v dobrom zmysle slova) sa tu oplati dvakrat

uf, ake litanie
Ahojky šetrička,
s tým práškom do prania je to naozaj tak, ja už dosť dlhé obdobie šetrím pri dávkovaní a prádlo je po vypraní s menším množstvom kvalitného prášku ako nové, čistučké voňavé. Takto som už ušetrila dosť veľa prášku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kukučka
Dalo by sa aj naopak: čo ušetríš na voňavke, máš na ...Nuž ale

Je jedno ako ju voláme - my doma aj šmatka - podstatné je, že je výborná a snáď nie je v dome nič, čo by som ňou neutrela. Výborne saje a tak jednu mám na kredenci suchú na ruky - preto nemusím vyvárať utierky - druhou umývam riad a keď dovarím, hneď po vychladnutí utriem aj linku aj pec a mám ju vždy čistú. Tiež som pec raz za čas pracne drhla zubnou kefkou a Torom, ale to bolo pred handričkou. Ešte ňou umývam chladničku, obrazy, gauč, korkovú dlážku, veľkolisté kvety, kabelky aj vnútri, drevené schody, telefón, každú chvíľu klávesnicu, atď, atď. Na sklo a nerez je fajn taká tenká, akoby diolenová. Skrátka handričkami pucujem všetko od dlážky až po luster.
Ja tiež používam tieto utierky, môžem s Tebou iba súhlasíť, že sú ozaj skvelé. V príspevku som chcela iba podotknúť na skutočnosť šetrenia, a teda, ak niekde ušetrím, tak logicky môžem inde minúť viac.
Neber to ako zatratenie utierky, fakt som to tak nemyslela.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
[quote=ayya]Katka, na to ma kamaratka nahovara uz roky, ale neviem sa odhodlat... ja totiz periem zaclony poskladane, poskladane ich aj vytiahnem (rozpadnu sa malokedy a aj to iba trosku, takze ich pri vytahovani z pracky zase lahko poskladam) a zavesim... potom ich vobec ...........

Ayya, presne tento postup používam aj ja, nestane sa potom, že mám tie štipčeky vo všelijakých vzdialenostiach, ale sú pekne rovnomerne rozložené. Pekne to vyzerá a záclony sú za chvíľočku povešané.

Len ich vešiam ešte čerstvo vytiahnuté z práčky, keďže sú ešte mokré, keĎ sa zavesia, zemská príťažlivosť mi ich sama vyžehlí. Keď uschnú, aj tie záhyby lepšie držia, akoby boli naškrobené.
A počas schnutia sa tá vodička s avivážou z nich odparuje a v byte nádherne vonia...
Teraz som si uvedomila, že tým vlastne šetrím na rôznych osviežovačoch a zvlhčovačoch vzduchu!
0 0
bazalka bazalka

bazalka je offline (nepripojený) bazalka

Pridávam sa k šetreniu:
máme sezónu letných jabĺčok, ja po ošúpaní šupky vysuším na plechu, po vysušení dám do skla a v zime je to neoceniteľná príchuť do čajov alebo vareného vína. Jednoducho pridám pár šupiek do prevarenej vody, alebo horúceho vínka.
Okrem toho 2x vonia byt.: Prvý raz keď sa sušia, druhý raz keď ich zaparím
1 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Škoda,že si to nepísala skôr.Minulý týždeň som robila výživu a šupky fuk do koša.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kikoza
Škoda,že si to nepísala skôr.Minulý týždeň som robila výživu a šupky fuk do koša.
No vidíš, vitamínky si vyhodila do koša. Veď v šupke je ich najviac.
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

A ešte k tým švédskym utierkam. Tiež mám doma aj z tých prvých. Ktosi ma presvedčil,že sú výborné aj na utieranie plastových okuliarov.Skúsila som a prišla o okuliare,pretože ostali na nich vyryté šmuhy. Ale ináč som s utierkou spokojná.
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Tweety
No vidíš, vitamínky si vyhodila do koša. Veď v šupke je ich najviac.
Už sa polepším.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

kikoza
A ešte k tým švédskym utierkam. Tiež mám doma aj z tých prvých. Ktosi ma presvedčil,že sú výborné aj na utieranie plastových okuliarov.Skúsila som a prišla o okuliare,pretože ostali na nich vyryté šmuhy. Ale ináč som s utierkou spokojná.
Platí jedna zásada: okuliare sa čistia vlhké.
Neviem akú máš handričku, lebo ja som svoje bežne čistila aj tenkou, aj tou froté a v pohode.Na okuliare sú síce špeciálne tenké, ale furt je to mikrovlákno
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

ayya
mas iste pravdu - tiez poznam tie sietky, ale - osobne mam k tomu (nepodlozenu?) averziu - strasne mi to pripomina casy minule - komunisticke, vtedy v kazdom erarnom zachode take sietky s mydlami viseli ... navyse - tak by som pancuchy prat nemohla, lebo by sa cele pozatrhali ... - ja sa celkom rada "pohrajkam" s tymi mydielkami - minule som ich farebne triedila - boli biele so zelenymi a ruzove so zltymi celkom som sa zabavila ...
Ja by som namiesto tých sieťok použila starú roztrhanú pančuchu.
1 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Máte niekto dobré skúsenosti so šetričom vody na vodovodnú batériu do kuchyne? Včera nám ponúkali montáž talianskej výkyvnej varianty, ktorá má účinnejšie rozptyľovať vodu - za 450 Sk.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

šetrič na vodu mám roky a bez neho by som nevedela žiť, raz za čas ho rozoberiem, vymyjem a do kĺbu kvapnem jedlý olej a určite stál najviac 150, ale čudo za 450 sa mi zdá veľa, popozeraj v obchode.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

ayya
mala som doma prackara, nejaky spinac mi odisiel ... a popri jeho praci sme spolu klabosili ... okrem ineho aj o mnozstve prasku...a prezradil mi zaujimavu vec
K tomu mám tiež skúsenosť, myslela som si tiež, že čím viac prášku, tým lepšie. Potom mi odišiel na práčke programátor a opravár povedal, že dôvodom môže byť práve aj to, že dávam priveľa prášku. Odvtedy si dávam pozor a dávam radšej menej, skoro polovičnú dávku a aj tak je všetko pekne dočista vyprané a aj práčka je O.K.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Ja mam teraz hokej v tych zmenšovaných práškoch. Nejak sa neviem upratať, a stále dávam asi viac ako treba. Ta odmerka v nich je presne taka ista, ako bola v tych starsich, akurát má iný tvar. Vzdy sa pri prvom prani velmi rozšupnem a až potom sa zbadam, keĎ sa s tým nedá už nič urobiť.
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

kukučka
Platí jedna zásada: okuliare sa čistia vlhké.
Neviem akú máš handričku, lebo ja som svoje bežne čistila aj tenkou, aj tou froté a v pohode.Na okuliare sú síce špeciálne tenké, ale furt je to mikrovlákno
Aha, ja som ich čistila suché. Skúsim ešte na nejakých starých. Dík za radu.
0 0
Barbora.B Barbora.B

Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

[quote=ayya]alebo na pranie (podla mna) najlepsieho vynalezu od doby, kedy sa vynaslo koleso ... no predsa: svedske handricky !!! ... v niektorych rodinach tomu hovoria dokonca "zazracna handricka" ... a pisem o tom preto, lebo som sa "iba toť" predvcerom dozvedela, ze to este vsetci nepoznaju


Vrátim sa ešte ku švédskej handričke. Ja som sa o tomto vynáleze dozvedela až tu na porade od Ayyky. Asi pred týždňom som si jednu kúpila (chystám sa kúpiť si ďalšie) a som až nad mieru spokojná (už ju odporúčam ďalej). Chválim a vzdávam hold pre Ayyu nielen za švédsku handričku, ale aj za všetko ostatné, čo tu spomínala. Fakt super.
1 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

AlaNR
Ja mam teraz hokej v tych zmenšovaných práškoch. Nejak sa neviem upratať, a stále dávam asi viac ako treba. Ta odmerka v nich je presne taka ista, ako bola v tych starsich, akurát má iný tvar. Vzdy sa pri prvom prani velmi rozšupnem a až potom sa zbadam, keĎ sa s tým nedá už nič urobiť.
Ahojte, mne tiež nie je celkom jasné ako treba dávkovať sypké prášky na pranie, poraďte napr. v ml koľko treba trebárs persilu na 5 kg prádla?
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Ja mam vynalez na setrenie, ale pri vareni. 1. Ked spapame upecene kuriatko, zostane v pekaci super stava, urobim do toho pekaca francuzske zemiaky. Prvu vrstvu zemiakov poriadne premiesam s tou stavou. Francuzaky maju uplne inu chut. 2. Ked robim vyvar z kosti(akychkolvek) a je tam dost maska(vacsinou si maso vykostujem sama a necham na kosti aj masko), maso pooberam, oprazim cibulku na oleji, posypem cervenou paprikou, supnem tam to pooberane masko a v podstate to maso v tom hrnci len zohrejem(uz je makke) a papame so zemiakmi alebo ryzou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať