Zavrieť

Porady

AKO VARÍTE RYŽU??????

Ahojte!

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
Usporiadat
58vlasta 58vlasta

58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

Ryžu zásadne premývam. Veď sa skladuje na neviem akých miestach, potom ju naberajú /nevieme kto/ lopatami alebo čím do vriec, potom sa prebaľuje v baliarňach do vreciek, atď...Toľko špiny...a ktovie čoho ešte... A v mikrovlnke nevarím nič, používam len na ohrievanie. Ale teraz neviem... http://cejka.blog.sme.sk/c/220859/Ri...ch-rurach.html
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Môj osvedčený spôsob. Umytú ryžu popražiť na oleji pokiaľ nevŕzga, zaliať dvojnásobným množstvom vody, osoliť podľa potreby a variť na slabo kým sa voda nevyparí. Potom zakryjem pokrievkou nech ryža dojde pod parou. Čas nesledujem, ale po vypnutí občas premiešam, aby unikla zvyšná para, a ryža príliš nezmäkla.
1 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Záleží k čomu ryžu podávam. Ak ju podávam k pečenému kuraťu, orestujem na jemno nakrájanú cibuľu, pridám umytú ryžu, zalejem vriacou vodu a pridám slepačí bujón MAGGI. Zamiešam a dám variť na liatinovú platňu na najmenší horák, úplne stiahnem plameň a pokrievku odkryjem len toľko, aby mala kade unikať para. Ryžu počas varenia nemiešam. Varím cca 15 min. Pomer vody je na jednu šálku ryže, jeden a pol šálky vody. Pri takejto príprave sa ryža sype a nie je lepkavá.
Ak ryžu podávam k číne, varím len v osolenej vode (pomer vody zostáva) cca 15-20 min., záleží akú ryžu chcem mať. Ak ju chceme jesť paličkami, varím ju dlhšie, aby sa lepila.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Jana0707 Pozri príspevok
Ahojte!

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
Číňania či Japonci tvrdia, že ryžu treba premyť 8 či 9 krát v studenej vode, ja ju umývam, kým sa voda nekalí. Potom ju zalejem vodou na hrúbku prsta môjho, trocha soli, oleja a samozrejme ošúpanú prekrojenú cibuľu, keďže tá je pre mňa ako zákusok, dám aj dve. Prikryté nechám zovrieť, keď začne škridla hrmotať, stíšim úplne plameň a 20 min nechám tak. Potom ju odstavím a dám nabok, nechám odstáť 10-15 min a potom ju premiešam, guľatá je trochu lepivá, takú mám rád a podlhovastá sa sype, tú nemusím.
Naposledy upravil Gapo : 04.03.10 at 09:02 Dôvod: oprava
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
Preco preplachuteje horucou vodou?

Co viem, TUV v panelakoch je jedovata voda, nie na konzum.. alebo mate iny zdroj horucej vody?

Inac zabit ryzu vegetou, tomu hovorim umenie..
Naposledy upravil SamuelSK : 28.11.11 at 19:03
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Co viem, TUV v panelakoch je jedovata voda žeby, nie na konzum.. alebo mate iny zdroj horucej vody? A vieš ty vôbec čo je to TÚV? Ako sa pripravuje? Ťažko!

Inac zabit ryzu vegetou, tomu hovorim umenie.. umenie je, keď urobíš ryžu, ktorú z hrnca neodlepíš. Inak ryžu môžeš robiť na X spôsobov a chutí
.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
Tepla Uzitkova Voda ?
TUV ?

Ta nie je na pitia, tym padom nie je ani na oplachovanie, alebo sa mylim ?

VEGETA = humus a sracky, to je snad jasne, nie ? teda ta z obchodu..

preferujem domace prichutovanie.

"umenie je, keď urobíš ryžu, ktorú z hrnca neodlepíš"
nj, to mas pravdu. ved potom pouzijem lyzicu.. (aj tak ryzu nechavam v hrnci, pokial si ju nebalim na cesty, co nerobim)

Horuca voda moze byt aj voda z kanvice, ale ak to robi niekto pomocou TUV, tak fakt neviem..
0 0
zunnnka zunnnka

zunnnka je offline (nepripojený) zunnnka

ja robim vacsinou v mikrovlnke
tupperwarre ma na to specialnu misku, ryza je hotova za 10 minut...
ale videla som uz aj lacnejsie verzie
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ja robim ryzu v mikrovlnke v takejto nadobe:


robim presne podla navodu - preplachnuta ryza, zalejem vodou - nesolim, minuty podla navodu - takuto davam k chutovo vyraznym maskam

tiez robim oprazenu na oleji, 1 ryza, 1,5 voda, cibula a v nej zapichnute 2 klinceky a vegeta alebo kocka bujonu
- ked ryza vystupi hore, prelozim do rury a peciem 12 minut na 180 stupnov - tuto robim k pecenemu kuratu, alebo len tak so salatom - mnaaaam


ak by ste niekto takuto nadobu na ryzu videli v nejakom eshope, dajte mi vediet lebo moja uz dosluhuje (tuperware som skusala a nema take vysledky)
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Ryžu varím minimálne, po zaliatí vodu nechám zovrieť, tj. cca 3 minúty ju varím, potom odstavím na vopred vyhriatu platňu /mám plynový sporák/, zakryjem utierkou a chňapkami a rukavicami, čím viac, tým lepšie a viac sa nestarám. Takto varím klasik ryžu, natural treba dlhšie.
Včera som objavila novú chuť, už na tanieri som ju poliala tekvicovým olejom. Nielenže chutila výborne, ale zmenila aj farbu, bola zelená
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

ja ryžu prepláchnem, sparím teplou vodou, potom na troche oleja osmažím do sklovita. ak to bol hrnček ryže dám hrnček vody + lyžičku vegety+ soľ+sušená pažitka. varím zakrytu, potom v určitej fáze ak je už voda fuč-v ryži, premiešam a vypnem, nechám dojsť v trube.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
My varime v ryzovare a len jasminovu ryzu... je to lahke varenie,nikdy sa nestalo ze by bola zla. Praveze je super
1 0
bupi bupi

bupi je offline (nepripojený) bupi

Tweety Pozri príspevok
Ja stále ryžu premyjem, lebo mám pred očami jej zber aj s tými holými bosými nohami tých zberačov, a žeby tam boli nejaké výživné látky?
Pri zbere sa tiez ryza maca, preco by mali v dalsej etape umyvania pred varenim z nej vyprchat nejake vyzivne latky?
BTw, na sacku je pred pripravou napisane: ryzu premyjeme...
Moja teta ked varila ryzu, hovorila,ze niekedy ju premyje aj desatkrat, lebo jej smrdi.... co je fakt, teraz sa uz da u nas kupit aj kvalitnejsia ryza, ale ta povodne len u nas kupovana smrdela naftou.. toto neumyt, ako varit otravu.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Určite premývajte: viete koľko potkanov, myší si po nej pobehá, vyciká, vykaká?
Ak surovú ryžu zalejete v miske teplou vodou a necháte postáť, uvidíte čo je všetko v nej: od kamienkov až po.... Teplú vodu niekoľkokrát vymením kým nie je čistá.
Ak nie ste zdatné v dusení ryže tak je tu jedna rada: uvarte ryžu v osolenej vode - ako cestoviny. Treba počas varenia chutnať lebo ryža nie je rovnakej kvality, veľkosti a každý druh sa uvarí za iný čas. Precedíte cez sito, premyjete a potom si s ňou robíte čo chcete:
Dáte ju na olej, osolíte, alebo ju dáte na cibuľku, pridáte hrášok, šampiňóny..... nie je lepkavá, delí sa a vždy uhádnete takú akú máte radi.
2 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

SamuelSK
Tepla Uzitkova Voda ?
TUV ?

Ta nie je na pitia, tym padom nie je ani na oplachovanie, alebo sa mylim ?
Mýliš sa, veľmi sa mýliš! TÚV (teplá úžitková voda) je najpoužívanejší pojem, ale je rozdiel: voda používaná na ohrev vo vykurovacích telesách - to je tá skutočná teplá úžitková voda, pretože sa po ohriati a následnom odovzdaní tepla vo vykurovacích telesách vracia späť na ohrev, teda sa nepoužíva na konzumáciu (pitie). To čo piješ je OPV (ohriata pitná voda), teda sa nevracia späť (potom je z nej odpadná voda - platíš jak vodné tak i stočné). A ako studená, i teplá pitná voda musí spĺňať normy (+ pridaná norma na teplotu na výstupe).

Už si v obraze?
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

No nie vzdy je mozne premyvat ryzu. Napr. ked robite risotto alebo nieco ine, co zavisi od skrobu, tak sa vam nepodari, ak ju premyjete.
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

No neviem, ja ryžu niekoľkokrát premyjem horúcou vodou veľmi dôkladne. Istý čas som robila pre baliareň, kde balili aj tento sortiment a v ryži sa nachádzali vysušené živočíchy,/ žaby/ a sklo, čo povymetali zo dna lode a pod. Premývajte aj z tohto dôvodu a taktiež zmyjete z povrchu škrob, ktorý ryžu robí lepivou.
1 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Mne sa to snáď len zdá čo som sa v tejto téme dozvedela a pritom som si myslela že ju založila nejaká neskúsená kuchárka a po 2-3 odpovediach zanikne. Ale ako z odpovedí vyplýva väčšina ľudí neumýva ryžu a odôvodňuje to všeličím možným od lepivosti až po rizoto- to potom neumývate ani mäso, hydinu, ovocie? Ruky si umývate?
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Hubatá pri Tvojej poslednej otázke ma niečo napadlo. Prišiel český otec na Slovensko na pytačky. A keďže chcel pre syna to najlepšie, tak sa vypytoval na všeličo, čo vie robiť. A padla o.i. aj otázka. "A umí vařit?" A otec Slovák odpovedal: Veď som povedal, že vie všetko robiť, ale či si "umýva riť", tak to neviem. Nezabi ma.
0 0
Farkaš Farkaš

Farkaš je offline (nepripojený) Farkaš

žena
Ahoj, ja varím ryžu len v mikrovlnke. Požadované množstvo ryže vsypem do väčšieho sita a pod tečúcou vodou premyjem. Do misy z jenského skla dám asi lyžicu, lyžicu a pol oleja a na to nakrájanú na drobnučko menšiu cibuľku. Strčím do mikrovlnky na tri minúty. Cibuľka je trocha viac ako sklenovitá, ale nie hnedá. Nasypem ryžu, zalijem vodou tak, že voda je asi 2 cm nad ryžou. Osolím a dobre všetko premiešam. Na mikrovlnke stlačím gombík 2x - varenie ryže - a nastavím hmotnosť. Ryža je "nebo v ústach". Každé zrniečko sa oddeľuje.
Keď som nemala mikrovlknu s prepínaním na varenie kadečoho, napr. kura, zemiaky apod., tak som to robila takisto, ibaže som si dala prvé varenie na 100% a po desiatich minútach prepla na osem minút varenia na 70%. A ešte potom na jednu minútu na 100%.
Každý, kto u mňa takúto ryžu baští si pochvaľuje, že takto dobre uvarenú ryžu ešte nemal. Tak to skús /te/ tiež. Je to mňamka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať