Zavrieť

Porady

AKO VARÍTE RYŽU??????

Ahojte!

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
Usporiadat
martaneveri martaneveri

martaneveri je offline (nepripojený) martaneveri

Ja ryžu premývam v sitku horúcou vodou, varím vo veľkom množstve osolenej vody, ako cestoviny, ak je uvarená, scedím, uvarené neoplachujem. Je sypká, nelepivá, diétna.
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

Ryžu samozrejme umývam a to viacero krát.potom ju orestujem na oleji a zalejem ju dvojnásobným množstvom vriacej vody.Ked' mi práve vrie polievka,pridám jeden diel vývaru,ale nemusí byt'.Ryžu osolím a dá do stredu nádoby jednu menšiu cibul'u. Potom už ju nechám varit' a nemiešam ju! To je do'ležité.dvojnásobné množstvo vriacej vody a nemiešat'! Ked' sa voda vyparí,odstavím od ohn'a. Servírujem pomocou naberačky,ktorú vypláchnem studenou vodou,naplním ju ryžou na tesno a vyklopím na pripravený tanier.Tento spo'sob varenia je spol'ahlivý!
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Ja ryžu umyjem na sitku. Opražim na masle pridám soľ zalejem vodou v pomere: 1 šalka ryže - 2 šalky vody varím odkrytu a ak sa už začnú tvoriť také "krátery" tak ryžu odstavím, prikryjem a ona sama pekne dojde - je super. Niekedy tam pridam kari korenie, ak chceme kari ryžu, niekdedy hrach, kukuricu a pod.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
nadrobno nakrájam cibuľku na oleji do sklova osmažím, pridám umytú ryžu, niekoľkokrát nasucho premiešam, zalejem vodou, prípadne vývarom zo slepačej polievky asi na prst nad ryžou, nechám zovrieť, premiestnim na platničku a cca 15 - 20 min varím, potom vypnem plyn a ryža už "dojde"
ryža je sypka, nelepivá

takto isto varím aj tarhoňu, k cibuľke sa môžu pridať aj nadrobno nakrájané hríbiky
0 0
margitach margitach

margitach je offline (nepripojený) margitach

Istý čas som pracovala vo firme, kde sa balila ryža, takže každopádne doporučujem ryžu umývať. Pretože sa niekedy dokonca zametala zo zeme a balila.
0 0
BOND BOND

BOND je offline (nepripojený) BOND

Ja kupujem teraz ryžu Jasmínovú a Basmati vo varných sáčkoch v Tescu.Má fantastickú chuť!
0 0
klaura klaura

klaura je offline (nepripojený) klaura

margitach Pozri príspevok
Istý čas som pracovala vo firme, kde sa balila ryža, takže každopádne doporučujem ryžu umývať. Pretože sa niekedy dokonca zametala zo zeme a balila.

Práve pre toto odporúčam ryžu premývať ! Teraz sa mi to už nestáva, lebo kupujem drahšiu ryžu, ale v minulosti som na sitku veľa krát objavila v ryži čierne podlhovasté myšačince - . Takže premývať a dobre !
0 0
lickova.maria@gmail.com lickova.maria@gmail.com
Určite je potrebné ryžu umyť. Vodou sa vyplaví škrob, ktorý spôsobuje zlepenie ryže. Na ryžu dávam 1,5 násobok horúcej vody. Nechám ju prevrieť, odstavím a nechám dôjsť. Používam guľatú jednotársku ryžu. Dlhozrnné ryže obsahujú menej škrobových látok, ale aj tak ich je potrebné umyť. Predstavte si čo všetko po ryži mohlo pobehať, kým sa dostala k Vám.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Ryžu po dôkladnom umytí nechávam poriadne odkvapkať. Takmer dosucha. Hodím ju na horúcu masť (nám je z olejov zle) a za stáleho miešania ju upražím doružova - vtedy je veľmi sypká. To je základ.
Keď je takto upražená, dám do nej dochucovadlá (petržlenová vňať/paprika+paradajky/zeler/mrkva+petržlen/karí..., soľ, podľa toho akú príchuť chcem mať. Pol minútky ešte premiešavam a zalejem teplou vodou. Keď zovrie, nechám ju 3-4 minúty vrieť, občas zamiešam a zatvorím oheň. Ostatok vody do seba rýchlo vsiakne ale zostane sypká. Ak chcem mať excelentnú ryžu (udalosť, oslava) tak zalievam slepačou polievkou, ktorej vtedy treba uvariť oveľa viac.
Toto som sa naučila v Turecku, je veľmi chutná a moji ľudia ju majú radi.
0 0
liliana23 liliana23

liliana23 je offline (nepripojený) liliana23

v jednom kole
ryzu kazdopadnem premyvam aj 5x-ten humus je des!na oleji oprazim cibulku do zlatista,dam tam ryzu,trochu poprazim-ako mam cas,zalejem vodou asi tak 2cm nad ryzu,osolim zamiesam,mam na najsilnejsi ohen,nastavim si na 10min,ked zabzuci,stisim uplne,opat nastavim na 10 min.a ked zabzuci,pichnem vydlickou a ak ostane trocha ryze na vidlicke a ochutnam je mnamka hotova
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Nečítala som to tu všetko ale ja ju varím takto:
Ak sa mi chce premyjem ak som lenivá tak nie.
Na rozohriaty olej dám ryžu (1šálka), podusím aj s vegetou a soľou, zalejem 2 šálkami vody a privediem do varu a varím na miernom ohni (už nemiešam). Za cca 15 min.keď sa voda odparí, vypnem sporák a nechám cca 5min.dojsť. Niekedy dám pod ňu aj cibuľu ale mne to moc nechutí.
0 0
Katka91 Katka91

Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

Ahojte, ja ju v poslednom čase varím úplne bez tuku. Najskôr ju preberiem, poriadne popremývam, hodím do hrnca a zalejem vodou - najnovšie už len tak odhadom - zhruba tak, že hladina vody je o nejaké necelé tri cm nad ryžou. Mám sklokeramickú platňu, takže na najsilnejšom stupni ju nechám zavariť, osolím a vypnem. Nechám ju tak, ku koncu ju občas trošku premiešam a keď sa vyparí všetka voda, tak je taká akurát.
A zase moja kamoška ju varí tak ako cestoviny. Nevie si to vynachváliť, ale ja som to ešte neskúšala.
0 0
Katka91 Katka91

Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

A ešte som zabudla, už ste niekedy skúšali ryžu s pohánkou alebo jačmennými krúpami? To je dobrota. Robím to presne tak ako ryžu - bez tuku, ale k ryži pridám prebraté a premyté krúpky alebo pohánku. Väčšinou v pomere 1:1, ale záleží podľa chuti alebo podľa stavu zásob v špajzi. Je to veľmi chutné a vraj aj zdravé.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Najlepšiu ryžu som varila pre psy. Vždy bola sypká, nádherná, výstavná. A to som ju hodila nepremytú do hrnca, naliala vodu, posolila, a keď som si spomenula, že aha, ryža, tak som ju vypla. Pre nás som vždy uvarila niečo, čo sa dalo opísať ako "hmota", aj keď som ju premyla, opražila, udusila. Tiež ju varím ako cestoviny a potom upravím s cibuľkou. (A nie je taká pekná ako tá pre psy, kde je odvolávka na Zákon schválnosti ?)
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Vopchám sa trochu do dámskej spoločnosti . Všeobecne sa doporučuje ryžu mierne opláchnuť, nie 2-3 x umývať. Vrchná časť ryže totiž obsahuje výživné látky a napr. škrob. To, že sa po nej preháňajú v skladoch malí mužíčkovia s lopatami si radšej nepredstavujem.
0 0
Katka91 Katka91

Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

ekopo Pozri príspevok
Vopchám sa trochu do dámskej spoločnosti . Všeobecne sa doporučuje ryžu mierne opláchnuť, nie 2-3 x umývať. Vrchná časť ryže totiž obsahuje výživné látky a napr. škrob. To, že sa po nej preháňajú v skladoch malí mužíčkovia s lopatami si radšej nepredstavujem.
no veď práve, čo oko nevidí, srdce nebolí
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
ekopo Pozri príspevok
Vopchám sa trochu do dámskej spoločnosti . Všeobecne sa doporučuje ryžu mierne opláchnuť, nie 2-3 x umývať. Vrchná časť ryže totiž obsahuje výživné látky a napr. škrob. To, že sa po nej preháňajú v skladoch malí mužíčkovia s lopatami si radšej nepredstavujem.
Kdesi som čítala, že táto biela ryža, ktorú v našich domácnostiach pripravujeme, je už tak obrúsená (prepáčte za výraz, neviem akým spôsobom ju olupujú od lôžka), že tie výživné látky na zrnkách už len boli. Preto je prakticky jedno, koľkokrát ju umývame, zmyť z nej môžme už len prach.
Ja ju pred prípravou tiež umývam viackrát a niekedy je ešte aj tretia voda špinavá, najmä keď dostanem kúpiť len ryžu balenú v papierovom sáčku. (Kvôli nej predsa nebudem bežať do ďalšieho obchodu.)
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja používam ryžu predvarenú celozrnnú - tú už nepremývam. Za 10 minút je uvarená. Pokiaľ nie je predvarená, tak premyjem a zalejem horúcou vodou v hrnci -podľa návodu. Mne takáto ryža viac chutí ako biela. Je sýtejšia, ale je to vecou každého, akú ryžu si uvarí.
0 0
Lali Lali

Lali je offline (nepripojený) Lali

Ja ryžu nevarím, ja ryžu dusím a zásadne v rúre. Niekoľkokárt premyjem v teplej vode, prepláchnem na sitku, nechám tak pol hodiny dobre odkvapkať vodu. Potom ju na oleji trochu popražím a zalejem horúcou, vriacou vodou. Ochutím soľou, korením, trochu vegety. Kto chce, môže dať aj na poly prekrojenú cibuľu. Rúru predhrejem, potom dám na slabšie - ryža je hotová za 7 minút. A je absolútne špičková. Používam SOS ryžu, dlhorzrnnú.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Jana0707 Pozri príspevok
Ahojte!

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
ahoj, ja premývam ryžu takou letnou vodou, niekedy aj 3x. Nikdy ju nepražím na oleji. Len ju dám do hrnca, zalejem vodou podľa toho, koľko hrnečkou je tam ryže, tak toľko dám vody a plus polovicu hrnčeka navyše - pridám vegetu, niekedy iné korenie na chuť a nechám dosť na ohni. Varím ju cca 15-20 minút podľa potreby na miernom ohni. Kupujem len parboiled ryžu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať