Zavrieť

Porady

AKO VARÍTE RYŽU??????

Ahojte!

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Neuveriteľné, koľko sa dá napísať receptov na uvarenie ryže. Priznám sa, že ja som dosť pohodlná, a najradšej varím sáčkovú ryžu, do vody dám len soľ a vegetu, ale zbožňujem ryžu na cibuľke a s vývarom zo slepačej alebo kuracej polievky, takú robí môj otec, a moje deti si ju nevedia vynachváliť.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Skúste do uvarenej ryže pretačiť cesnak a primiešať mleté čierne korenie. Výborné k varenému mäsku .
0 0
Inuška Inuška

Inuška je offline (nepripojený) Inuška

Tato ryza je obrusovana - zbavena supky /ta zostava iba na naturalnej/, takze s bosymi nohami zberacov nema nic spolocne. A ta zakalena vodicka z nej bude tiect pri oplachovani hodne dlho, ale aj ja opachujem 1x.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Príprava ryže v mikrovlnke:
Hrnček guľatej ryže prebrať, 3 x premyť v studenej vode, dať do okrúhlej misy z jenského skla a osoliť. Zaliať 2 hrnčekmi vlažnej vody. Pridať 1 PL oleja. Trošku vegety a do stredu pre lepšiu chuť dávam 1 očistenú cibuľu a 1-2 klinčeky.
Varíme v mikrovlnke nezakryté 10 min. na najvyššom stupni.
Po 10 min. skontrolujeme ryžu v akom je stave. Ak už voda skoro celá vyprchala- tak jenskú misu prikryjeme a ryžu dovaríme v mikrovlnke ešte cca 8-10 minút. Závisí to od výkonu najvyššieho stupňa Vašej mikrovlnky.

Takto Vám ryža neprihorí a môžte zatiať využiť čas a robiť chutný koláčik.
Naposledy upravil Lila : 07.08.06 at 10:03
0 0
dominika dominika

dominika je offline (nepripojený) dominika

Ja ryžu zalievam pod sitkom vriacou vodou a dlho premývam.
Kolega mi hovoril, že jeho kamarát robil v baliarni a jednou a tou istou lopatou čo zabíjali potkany prehadzovali aj ryžu.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
Ja robím klasiku-ryžu preberiem, premyjem, dám na olej popražiť do sklovita cibuľku, pridám ryžu, zalejem vodou /na 1 hrnček ryže cca 1,5 vody/, osolím, ovegetím, pridám červenú sladkú papriku pre farbu premiešam a robím ju cca 15 min prikritú na najslabšom ohni a na platničke.
Nikdy som ju nemala zlepenú.
Podľa toho na akú máme chuť pridám zeleninu /kukuricu, mrkvu, hrášok/, resp. šampiňóny, klinčeky....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dadika
Ja robím klasiku-ryžu preberiem, premyjem, dám na olej popražiť do sklovita cibuľku, pridám ryžu, zalejem vodou /na 1 hrnček ryže cca 1,5 vody/, osolím, ovegetím, pridám červenú sladkú papriku pre farbu premiešam a robím ju cca 15 min prikritú na najslabšom ohni a na platničke.
Nikdy som ju nemala zlepenú.
Podľa toho na akú máme chuť pridám zeleninu /kukuricu, mrkvu, hrášok/, resp. šampiňóny, klinčeky....
Konečne niekto pridáva aj mletú sladkú červenú papriku ......však je dobrá taká ryža ???? Normálne sa teším .
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

dominika
Ja ryžu zalievam pod sitkom vriacou vodou a dlho premývam.
Kolega mi hovoril, že jeho kamarát robil v baliarni a jednou a tou istou lopatou čo zabíjali potkany prehadzovali aj ryžu.
Dolámať im ruky! Ale neviem či pomôže na to iba horúca voda?
0 0
iika iika

iika je offline (nepripojený) iika

Nikdy mi nechutila ryža doma, v jedálňach bola ale nejaká iná, taká sypká, nelepkavá. Až som našla recept: na kocky pokrájanú stredne veľkú cibuľu opražíme na troche oleja, medzitým šálku ryže vysypeme na sitko, prelejeme horúcou vodou z rýchlovarnej kanvice, opláchneme studenou vodou, odkvapkáme, vysypeme do hrnca s cibuľou, premiešame, prilejeme 1, 5 šálky teplej vody, osolíme, ochutíme podľa chuti, (ja dávam iba soľ a vetvičku čerstvého tymiánu alebo bazalky alebo inej bylinky, ktorú mám v záhrade- tá sa po dovarení z ryže vyberie) zakryjeme pokrievkou s kovovým uškom a dáme do mierne vyhriatej rúry dodusiť(150-180 stupňov).
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Ja kupujem ryžu - probailet-to je taká ta priesvitná 1 kg asi 32.-Sk.: nikdy nebude lepkavá: 1 pohár ryže dáme 2 poháre vody. Ryžu opláchnem teplou vodou a potom studenou. Vypláchne sa z nej zápach a škrob prebytočný.
Dám do hrnca olej-odkvapkanú ryžu v ňom premiešam pridám celý strúčik cesnaku, posolím a dusím cca 20 min. Nepražím. Takto ryžu dám aj do vyhriatej rúry, keď pečiem mäso na 20 min., aj tak sa uvarí, alebo v tlakovom hrnci cca 4 min. Môžete ju urobiť s hráškom, kukuricou, kápiou atď. nikdy sa nebude lepiť. Je to super ryža.
0 0
rosnička rosnička

rosnička je offline (nepripojený) rosnička

Ja robím ryžu nasledovne:
premyjem ju cez sitko a na oleji ju opražím do sklovita /niekedy dám opražiť aj cibuľu/, keď je sklovitá zalejem ju vodou - buď studenou alebo teplou asi tak 1,5 cm nad ryžu, dochutím soľou a pridám na hrot noža kyseliny citronovej, aby zostala pekná biela. Prikryjem pokrievkou a dám do rúry na 20 minút. Potom ju vyberiem a prikrytú nechám chvíľu ešte chvíľu dodusiť. Je naozaj výborná.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ja som tiež nikdy nevedela variť inú ryžu ako zo sáčka, až ma to naučila svokra:
Ryžu poriadne premyjeme v studenej vode, aby už voda, v ktorej ju umývame nebola mliečna. Necháme rozpáliť olej, ryžu v ňom prudko opražíme do sklovita. zalejeme 1,5 násobkom množstva ryže (ak varíte 1 hrnček ryže - prilejete 1,5 hrnčeka vody). Ochutíme soľou a vegetou. Veľmi chutná je ryža, ak do nej ešte pretlačíme 1-2 strúčiky cesnaku. Ja dávam aj viac. Ak ju ivaríme prikrytú, kým z nej nezmizne všetka voda, zostane zaručene sypká - od vegety ale žltá. Niekedy pridávam aj kari - vtedy je krikľavožltá - na radosť mojich detí. Škoda, že šafran je taký drahý, skúsila by som aj iné farebné kombinácie...
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Už som to kdesi písal:

Varenie ryže v zepteri (ryžu nepremývam):
1. popražiť ryžu na cibulke
2. na jeden diel ryže 1a1/2-1a3/4 dielu vody - zaliať ňou ryžu viac vody=lepkavejšia ryža
3. prikryť pokrievkou.
4. počkať, kým nezačne intenzívne prefukovať para spod pokrievky, teda nie po prvý náznak.
5. Odstaviť, nechať stáť 20 min. a hotovo. Pozor, nepoložiť na nič chladivé, najlepšie na drevenú dosku. Po 20 min. môžme odkryť a skontrolovať výsledný produkt, ešte nikdy sa nikto nesťažoval. Pri menšom množstve vody ( 1a1/2diela) sa ryža vôbec nelepí.
A ešte - používam zepter - "panvicu". V hlbokom hrnci som to neskúšal.

Na farebné úpravy používam mletú červenú papriku, alebo kurkumu, tá je lepšia ako kari. Pridávam tesne pred zaliatim vodou.

Ak chcem ryžu ochutiť zeleninou, tak až do uvarenej ryže (ešte horúcej) zamiešam polorozmrazenú mrazenú zeleninu podľa chute (hrášok, mrkva, kukurica a pod) a naspäť to prikryjem pokrievkou. O cca 10 min je tá zelenina úplne rozmrazená a šťavnatá.
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Elena Navrátilová
Ryža /aj nesáčkovaná/ sa dá variť vo vriacej vode. Stačí dať do hrnca s vodu soľ, vegetu, cibuľu, klinčeky /každý podľa chuti/, nasypať potrebné množstvo ryže, odstopovať keď bude al dentte. Okrúhla aj dlhozrnná sa nevarí dlhšie ako 10-15 minút, ako začne vrieť. V tomto intervale býva každá uvarená.Precediť, opláchnuť a je uvarená. Úplne jednoduchý návod aj pre začiatočníčky kucháročky.
Vrátila by som sa k tomuto receptu. Ja viem tak, že je to recept od pána Wericha, určený pre všetkých samostatných mužov, ktorí nechcú zahynúť od hladu. Presne tak, na spôsob vyvárania rezancov, varím ryžu dlhé roky aj ja. Zvyknem pridať balíček mrazenej zeleniny a na konci ako bodku - ochutiť ryžu dohneda opraženou cibuľkou na kolieska. Samozrejme všetkého "přiměřene"...
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

zeleninovú ryžu mám aj ja veľmi rada ale napísať príspevkov na šesť strán o ryži tak to nemá chybu )))
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Niekedy aj ja ryžu vyváram v hrnci ako rezance. Ale doma majú radšej tú klasickú od starej mamy - olej, cibuľka, mletá paprika, vegeta, potom ryža, popražiť, zaliať vodou a pridať ešte hodne cesnaku a majoránku... Keď je na obed takáto ryža treba jej urobiť viac, lebo potom aj mäso ostane a ryža je fuč.
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

Včera som robila ryžu v mikrovlnke (prvý krát, zo začiatku mi to bolo aj trochu smiešne ) podľa tu uverejneho receptu, neviem od koho.
Cibulka napichnuta klinčekmi, to je výborný nápad.
Ryža bola fajnová, uplne dobrá. Varievala som ju na elektrickom sporáku, som sa presťahovala a tu mali aj plyn - nevedela som na plyne uvariť takú dobrú ryžu.

Takže DAKUJEM.
0 0
BEUŠKA BEUŠKA

BEUŠKA je offline (nepripojený) BEUŠKA

No ja ju premyjem, medzi tým rozohrejem olej v kuchte vysypem 2 hrnčeky ryže, trošku osmažím, osolím a zelejem 2 hrnčekmi vody. Kuchtu zavriem, trochu uberiem plyn a keď začne potichu syčať tak 7 minút stopnem a ryža je perfektná, nie zlepená. Dobrú chuť
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

ryžu umyjem, na panvicu za lyžičku oleja (pod panvicou je platňa), rozpálim olej, pridám umytú ryžu. Ryžu pri sušení-pražení miešam až ryža začne "vŕzgať", (treba sa započúvať ona skutočne vŕzga).
Potom pridám vodu (a teraz pozor, na dlhozrnú ryžu 2 diely, na guľatú 1,5 dielu vody, tá sa skôr rozvarí a je vhodnejšia napr. na suši, kde je potrebná lepivosť). Nechám zovrieť, zakryjem pokrievkou a nechám vrieť 4 minúty (pozor aby nevykypela voda). Nakoniec vypnem oheň a panvicu s ryžou nechám zakrytú na platni dôjsť.
Výsledok je sypká ryža. Pred zovretím je možné pridať všetky tie dobroty komu aké chutia.
0 0
JankaV. JankaV.

JankaV. je offline (nepripojený) JankaV.

Tak ja ryžu umyjem. Na oleji opražím cibuľku, pridám ryžu, soľ, horčicu,celú rascu, vegetu a dolejem vodu. Zvyknem tak koľko ryži toľko vody. Počkám kým mi zovrie a potom dám do rúry aby sa dorobila. A mám to vybavené.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať