Zavrieť

Porady

Smrť darcu pred alebo po začatí vkladového konania

Ako prebieha dedičské konanie , ak darca daroval nehnuteľnosť , ale návrh na vklad podal obdarovaný po smrti darcu .Môže sa notár správať tak , že darca už žiaden majetok nemá a dedičské konanie zastaví pre nemajetnosť ?
misoft Podľa mňa - vklad potvrdzuje vlastníctvo, ale darovacia zmluva je právny dokument, ktorým vlastník previedol nehnuteľnosť na druhú osobu, takže právne sa stáva majiteľom obdarovaný. A môj názor je, že darovacia zmluva úmrtím sa neruší, zostáva v platnosti, teda darca už majetkom nedisponuje.
ivetama Darovaciu zmluvu nikto nespochybňuje.Ale podľa OZ sa dedičstvo nadobúda smrťou poručiteľa , a vlastníctvo na základe napr. kúpnej zmluvy zápisom do katastra .Ak je len jeden dedič , ten obdarovaný , nie je problém . Ale ak sú dvaja , už problém asi je.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Úmrtím darcu nehnuteľnosti pred podaním návrhu na vklad do katastra povinnosti zo zmluvy nezanikajú, ale prechádzajú na dedičov. Do aktív dedičstva patrí prevádzaná nehnuteľnosť a do pasív povinnosti zo zmluvy. Ak má kataster dokázané, že návrh na vklad bol podaný po smrti, konanie zastaví.
    misoft Toľko zákon.... takže (mne sa zdá) týmto sa de facto darovacia zmluva (teda prejav vtedy žijúceho vlastníka) anuluje... pretože i napriek jasne vyjadrenej vôli tento majetok sa stáva súčasťou dedičstva a vôľa darcu je týmto vyhlásená za nulitnú.
    Tak to vidím ja.... darca daruje, než je to zapísané v katastri, zomrie a dar už darom nie je...
    Ak je obdarovaný jedným z dedičov, čo potom? Bude musieť druhých finančne vyrovnávať? Zmluva (písomná), ktorá má všetky náležitosti, je predsa právny akt... teda tento sa má síce dodržať, ale prakticky sa poruší...
    Mária27 Dedičia sú viazaní zmluvou tak, akoby to podpísali oni.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Semetrika1 Na takto položenú otázku neviem odpovedať.
    Kolegyňa dala návrh na vklad darovacej zmluvy na dom pred úmrtím. Zápis prebehol až po smrti maminky a vtedy platilo, že mamka zomrela nemajetná.
    Tu je problém, že aj návrh na vklad bol podaný až po smrti. Prikláňam sa k odpovedi misofta.
    Podľa mňa už darovacia zmluva bol prejav vôle človeka.
    ivka70 To nie je otazka na teba, to je link, otvor si ho, klikni nan a precitaj...
    Semetrika1 Ja som to skúsila, ale mne sa objavil error 404. Zato som to napísala.
    Teraz som to skúsila odznova. A zbadala som, že z boku môžem stránku otvoriť. Ospravedlňujem sa.
      zbaliť

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Kataster skúma predložené listiny, nezisťuje, či osoba, ktorej podpis je notársky overený, ešte žije, kde žije, alebo či si to nerozmyslela. S vlkadom ale nesmie otáľať, lebo budú komplikácie, kto skôr...

    Smrť darcu pred alebo po začatí vkladového konania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.