Zavrieť

Porady

Môže zamestnanec čerpať dovolenku viac ako je alikvotná časť?

Zamestnankyňa má na celý rok nárok na RD 25 dní. K 1.5.2019 má nárok na alikvotnú časť 10 dní, ale požiadala v máji o čerpanie 15 dní. To má nárok až do 07/2019. Môže jej zamestnávateľ umožniť čerpať dovolenku dopredu? Jedna múdra osoba u nás mi povedala, že zákonník práce to umožňuje. Ja som to teda nikde nenašla. Možno zle čítam medzi riadkami. Vie mi prosím Vás niekto poradiť kde to nájdem v zákonníku práce? Doteraz som sa stretla len s tým, že si čerpali zamestnanci len toľko dní, na čo mali nárok. Ďakujem vopred za odpoveď.
Naposledy upravil AH.DCA : 13.05.19 at 05:58
3 komentárov     zbaliť
kn-alka a to akože v januári nemôže ísť nikto na dovolenku, lebo má nárok len 1,5 dňa?
AH.DCA A keď si zamestnanec vyberie dovolenku dopredu na ktorú nemá nárok a prestane chodiť do práce ( čo sa u nás stáva bežne !!!) a nič neodpracuje, tak z čoho mu potom zrazím dopredu vyplatenú RD na ktorú nemal nárok?
kn-alka a kukla si ten zákon? máš tam písané: MôŽE , nie že musí ..... ak sa stane takáto situácia, vymáhaš od zamestnanca preplatok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pozri 113.
    Naposledy upravil Tweety : 13.05.19 at 06:05
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Konkrétne ods. 1).
    AH.DCA Ďakujem, tam je to napísané pekne, ale čo potom s takým zamestnancom, ktorý odíde a má prečerpanú RD?U nás sa to stáva bežne, že prestanú chodiť do práce a majú absenciu a výstup. Keď neodpracuje a nemám mu z čoho zraziť prečerpanú dovolenku ako ho donútim, nech peniaze vráti za vyplatenú dovolenku dopredu?
    Tweety Takym ju netreba schváliť.
    Chobot "ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka," - schváliš ju len takému zamestnancovi, ktorý sa javí byť spoľahlivý, prípadne je na zodpovednejšej pozícii.

    Ale veď vždy máš možnosť prečerpanú dovolenku strhnúť z výplaty. Ako môže odísť, že mu to nemáš z čoho strhnúť? Veď výplatu nevyplácaš denne. Vždy má odpracovaných pár dní, za ktoré mu prináleží výplata a z tej mu to môžeš strhnúť.

    A potom - aj tvoja teória je mylná. Uvádzaš, že k 1.5. má nárok na 10 dní dovolenky. Omyl, po odpracovaní 60 prac. dní v kal. roku má zamestnanec nárok na 20 resp. 25 dní dovolenky. Len v prípade, že by ukončil prac. pomer v priebehu roka, sa mu vypočíta alikvótna časť dovolenky.

    Podľa tvojej teórie by dovolenku za november (11. mesiac) mohol čerpať až v decembri. Na tvoju pôvodnú otázku sa vzťahuje nie § 113, ale § 101:

    "Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka..."
      zbaliť

    Môže zamestnanec čerpať dovolenku viac ako je alikvotná časť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.