Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v obciach, PO, RO

Rada by som založila novú tému, kde by sa riešili problémy účtovania v obciach, príspevkových a rozpočtových organizáciách.
Naposledy upravil natascha : 06.09.06 at 10:13
Usporiadat
Téma je uzavretá.
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

helenka11
Ahoj "kvet",
srdečná vďaka, si naozaj fundovaný odborník na učtovníctvo obcí,
mať tak tvoje znalosti, Ešte mi prosím ťa poraď, či je správne. keď do prijmovej časti rozpočtu obce sa obecným zastupiteľstvom schváli ako rozpočtová čiastka prevod prostriedkov z minulého roku - aby bol rozpočet vyrovnaný,pretože tieto fin.prostriedky sú rozpočtované na kapitálové výdavky. Je to celá čiastka výsledku hospodárenia z predošlého roku teda účet 933 . Aby sa mi dostal do rozpočtu učtovala som práve tým účtom 235+ Ek 292009 s účtom 219, ktorý sa podľa teba nemá pri prevode prostriedkov keďže je to finančná operácia používať. Ináč som to nevedela dostať do rozpočtu.
želám krásny deň
Účtovanie nie je správne. Použitie prebytku je finančná operácia, ktorá sa neúčtuje prostredníctvom účtu 235+EK 292009 ale prostredníctvom ZBÚ 231 + EK 454 !!!!
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Stále tomu nerozumiem, aby sme v roku mohli realizovať nejakú investičnú akciu, ktorá je rozpočtovaná, musím reálne mať na to peniaze, lebo ináč to nebudeme mať z čoho zaplatiť. Prevody z fondov sa robia väčšinou vtedy, keď nemáme dosť v bežnom rozpočte na kapitálové. To znamená, že napr. keď ideme dodávateľsky stavať napr. budovu, dodávateľ vystaví faktúru, nevychádza nám to z bežného rozpočtu, lebo je málo, mám si previesť z fondov alebo mu mám povedať, že musí rok počkať, kým sa neschváli vysporiadanie schodku kapitálového rozpočtu. Čo potom zastupiteľstvo schvaľuje, to, čo už som urobila v minulom roku (prevod z RF), alebo nezaplatiť dodávateľovi. Mám v tom dosť zmätok.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ja tiež nie som v tom celkom doma, no poďme rozobrať Tvoj príklad.
Podľa § 10 ods. 7 zákona č. 583/2004 Z.z. sa kapitálový rozpočet môže zostaviť ako schodkový, ak schodok možno kryť zostatkami finančných prostriedkov z minulých rokov, t.j. peňažnými fondmi, návratnými zdrojmi financovania alebo prebytkom bežného rozpočtu. V prípade, ak bude obec kryť schodok kapitálového rozpočtu prostriedkami z RF (reálne prostriedky), tieto musí v priebehu roka previesť z účtu RF na ZBÚ. Prevod týchto prostriedkov je príjmová finančná operácia, ktorá neovplyvňuje výsledok rozpočtu obce. K 31.12. bežného roka, za predpokladu, že plnenie bežného rozpočetu je vyrovnané, vznikne obci schodok rozpočtu (vo výške kapitálových výdavkov). Čiže v záverečnom účte sa bude konštatovať výsledok rozpočtového hospodárenia - schodok, pretože prebytok alebo schodok rozpočtu sa tvorí len z bežného a kapitálového rozpočtu a nie z finančných operácií. Tento schodok podľa § 16 ods. 8 zák. č. 583/2004 Z.z. v nasledujúcom roku sa na základe rozhodnutia OZ vysporiada z RF (dá sa povedať, že to bude len účtovné vysporiadanie MD 917 / D 933).
Čo Ty na to ???
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Osobne si myslím, že ak je to tak ako uvažujeme, tak napr. ak prevediem v roku 2006 prostriedky z rezervného fondu reálne (ináč tomu dodávateľovi nemôžem zaplatiť), v roku 2007 pri schvaľovaní záverečného účtu už OZ môže len konštatovať, že sme previedli prostriedky a už len súhlasiť, lebo nič iné im nezostane, v roku 2007 sa to už nebude dať vrátiť späť. Je to dosť také hlúpe, ale toto je jediné, čo mi napadá. Pri tomto účtovaní samozrejme vznikne schodok na kapitálovom rozpočte.

Toto sme sa pýtali aj metodičky na daňovom úrade a tá nám povedala, že to máme účtovať do príjmov a výdavkov a že to nemusíme uvádzať v rozpočte, ale v zákone je niečo úplne iné, a preto ja tomu už vôbec nerozumiem.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Keď už hovoríte o tom záverečnom účte, prosila by som Vás o vyjadrenie: je aj rozpočtová organizácia ZŠ s MŠ (právny subjekt), ktorej zriaďovateľom je obec, zostavovať záverečný účet? Kvet, Ty účtuješ obec, žiadaš Vašu rozpočtovú organizáciu o jeho predloženie? Mne to účtovníčka obce už načrtla, že to aj ja budem musieť robiť za školu. Síce ani neviem ako sa to zostavuje. Má zriaďovateľ právo to od nás žiadať? Nie je to len povinnosť obce, ktorej uzávierku overuje auditor?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vanka
Osobne si myslím, že ak je to tak ako uvažujeme, tak napr. ak prevediem v roku 2006 prostriedky z rezervného fondu reálne (ináč tomu dodávateľovi nemôžem zaplatiť), v roku 2007 pri schvaľovaní záverečného účtu už OZ môže len konštatovať, že sme previedli prostriedky a už len súhlasiť, lebo nič iné im nezostane, v roku 2007 sa to už nebude dať vrátiť späť. Je to dosť také hlúpe, ale toto je jediné, čo mi napadá. Pri tomto účtovaní samozrejme vznikne schodok na kapitálovom rozpočte.

Toto sme sa pýtali aj metodičky na daňovom úrade a tá nám povedala, že to máme účtovať do príjmov a výdavkov a že to nemusíme uvádzať v rozpočte, ale v zákone je niečo úplne iné, a preto ja tomu už vôbec nerozumiem.
Koniec koncov, zastupiteľstvo aj v priebehu roka schvaľuje použitie prostriedkov z RF a to pri schvaľovaní rozpočtu na bežný rok, alebo pri schvaľovaní zmien rozpočtu, pretože prostriedky z RF, ktoré budú použité napr. na kapitálové výdavky musia byť v príjmovej časti rozpočtu vo finančných operáciách.
Nechápem, čo podľa metodičky sa nemusí uvádzať v rozpočte ???
Vanka, ja účtujem finančné operácie bez zaúčtovania do príjmov a výdavkov. Rozpočtovú kasifikáciu dávam k účtu 231. Uvidím, čo mi to urobí na konci roka.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ivča
Keď už hovoríte o tom záverečnom účte, prosila by som Vás o vyjadrenie: je aj rozpočtová organizácia ZŠ s MŠ (právny subjekt), ktorej zriaďovateľom je obec, zostavovať záverečný účet? Kvet, Ty účtuješ obec, žiadaš Vašu rozpočtovú organizáciu o jeho predloženie? Mne to účtovníčka obce už načrtla, že to aj ja budem musieť robiť za školu. Síce ani neviem ako sa to zostavuje. Má zriaďovateľ právo to od nás žiadať? Nie je to len povinnosť obce, ktorej uzávierku overuje auditor?
Povinnosť zostaviť záverečný účet má len obec a nesúvisí to s overovaním účtovnej závierky audítorom. Záverečný účet sa zostavuje ako celok rozpočtového hospodárenia obce, vrátane aj jej riadených rozpočtových organizácií a príspevkových organizácií. Teda obsahuje údaje aj o plnení rozpočtu podriadených RO a PO.
Ja zostavujem návrh záverečného účtu obce tak, že zapracúvam údaje o plnení príjmov a čerpaní výdavkov RO - školy do celkového rozpočtového hospodárenia obce a tiež do prehľadu aktív a pasív. Pričom vychádzam z údajov z účtovníctva RO - školy. Pri zostavovaní návrhu záverečného účtu od RO - školy nič nežiadam. Je to len moja úloha (obce).
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Súrne potrebujem radu, máme príspevkovú organizáciu, ktorú ideme ku koncu roka rušiť, lebo nespĺňa podmienky na ďalšie fungovanie. V tomto roku sa im pokazil stroj, ktorý je nevyhnutný na ich činnosť a oprava bude stáť 300 tis. Sk. Kedže nevyrábajú, nemajú z čoho opravu zaplatiť, požiadali obec o príspevok, ale obec s týmto v rozpočte nepočítala a nemá to ani rozpočtované ani nemá na to peniaze v bežnom rozpočte. V zmysle zákona 583/2004 Z.z. § 10 ods. 8 môže obec použiť prostriedky bežného rozpočtu aj na vykrytie úhrady bežných výdavkov na odstránenie havarijného stavu majetku obce. Ten stroj je v správe príspevkovej organizácie, ale je majetkom obce. Mohli by sa na toto použiť prostriedky rezervného fondu.
Alebo už krajný prípad, čo ak by sme dali príspevkovej organizácií pôžičku z rezervného fondu, ktorú už do konca roka nevrátia a keď sa budú rušiť prejde všetko na nám a my ju vykryjeme z zvyšných prostriedkov. Neviem si pomôcť.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj Vanka,
neviem, či pokazený stroj možno považovať za havarijný stav ??? Ja by som to nechal na zastupiteľstvo, ak rozhodnú, že uvedená situácia sa bude považovať za havarijný stav, môže sa postupovať podľa § 10 ods. 8 zák. č. 583/2004. S návratnou finančnou výpomocou by som neuvažoval, keďže PO sa bude rušiť.

Asi som Ti veľmi nepomohol ?

Pekný deň
0 0
Irča Irča

Irča je offline (nepripojený) Irča

Ahoj kvet. Najskôr sa Ti chcem poďakovať Tvoje fundované odpovede, ktoré pomohli aj pri riešení mojich problémov. Mám veľký problém so zaučtovním osobného automobilu, kupovaného na lízing. Obstarávacia cena bola 260.000,- Sk.Lízingové splátky sme platili 3 roky.Učtovala som to ako nájomné 218/234;420/231a na 981/999. Posledná splátky bola 31.12.2005 a v marci 2006 prišla fa. na 1000,- Sk za odkúpenie auta za zostatkovú cenu. Neviem ako mám zaradiť celkovú obstarávaciu cenu (261.000) na účet 023/901 a súčastne 901 znížiť na zostatkovú cenu 1.000 Sk? .
0 0
ringlodka ringlodka

ringlodka je offline (nepripojený) ringlodka

Ahojte,
chcela by som niekjoho poprosiť, aby mi objasnil niektoré veci ohľadom kódovania zdrojov v účtovníctve obcí a nimu zriadených RO.

V účtovníctve obce pri zúčtovaní preddavkových ZŠ a MŠ, ich príjmy a potom z toho vyplývajúce výdavky sú považované ako príjmy obce čiže "41" alebo sa na nich vzťahuje § 23 zákona 523/2004?

V účtovníctve RO zriadenej obcou mi nie je jasné ktorý príjem sa posudzuje podľa § 5 zák.583/2004 / 41/ a ktorý podľa § 23 zákona 523/2004 /72/
- ja si to vysvetľujem asi takto - nájomné - 41
- ostatné ako poplatky ŠKD, režijné náklady ŠJ, školné, zápisné, z
poistného plnenia, dobropisy - 72
Ale my ich máme rozpočtované a v § 23 sa hovorí, že organizácia je oprávnená prekročiť rozpočtový limit výdavkov o tieto prostriedky
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Môj názor:

1.) preddavková organizácia (ZŠ a MŠ) je vlastne organizačná súčasť obce, resp. mesta, nemá právnu subjektivitu a všetky príjmy a uskutočnené výdavky z týchto príjmov, pokiaľ sa nejedná a príjmy zo ŠR, resp. účelová granty by som kódoval zdrojom 41. Ustanovenie § 23 zákona č. 523/2004 Z.z. sa na ne nevzťahuje. Toto ustanovenie sa vzťahuje na RO - právne subjekty.

2.) nájomné, ale aj dobropisy kód zdroja 41,
poplatky za ŠKD, poplatky za stravu (ktorej súčasťou sú aj režijná náklady), poplatky za MŠ a príjmy z poistného plnenie sú príjmy uvedené v § 23 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z.z. a tieto sa kódujú zdrojom 72.
Ich rozpočtovanie je zbytočné, pretože podľa uvedeného ustanovenie je RO oprávnená (má právo zo zákona) prekorčiť o sumu takto dosiahnutých príjmov výdavky. My ich nerozpočtujeme (čiže ich nemáme v schválenom ani upravenom rozpočte, je vykázané len plnenie) a práve kód zdroja 72 má takú vypovedaciu vlastnosť, že pri rozbore hospodárenia, resp. pri zostavovaní záverečného účtu vieme, že prekročenie výdavkov u RO s kódom zdroja 72 je kryté príjmami s kódom zdroja 72. Ak sú všetky príjmy s kódom zdroja vyčerpané platí, výdavky s kódom zdroja 72 = príjmy s kódom zdroja 72.
0 0
ringlodka ringlodka

ringlodka je offline (nepripojený) ringlodka

Ďakujem veľmi pekne kvet,
ak môžem ešte poprosiť....podľa mňa aj aktivačná a absolvenská prax u Úradu práce by mala mať kód 72, ale my máme usmernenie z DÚ že 1161 prost.z EU a 1162 spolufinancovanie so ŠR.
Preplatky z ročného zúčtovania ZP za zamestnávateľa /myslím u RO/práve mi prišli na účet prehnať cez PU 292017..ale "41"????alebo "111".Ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Aktivačná činnosť a absolvenská prax, v roku 2004 a 2005 sme aj v RO kódovali tieto prostriedky zdrojom 1161 a 1162. Od roku 2006 tieto prostriedky v účtovníctve RO kódujeme zdrojom 72. Len v účtovníctve obce ich kódujem zdrojom 1161 a 1162.
Preplatky z RZZP prijať na príjmový účet (resp. previesť z výdavkového účtu na príjmový) zatriediť na podpoložku EK 292 017 - Vratky a následne previesť na účet zriaďovateľa. Príjem kódovať zdrojom 41, určite nie zdrojom 111. Ja ich bude kódovať zdrojom 41.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Aký kód zdroja ste použili na príjem a výdaj za voľby do NR SR u obce. Rozpočtované som to nemala teda kód 72, ale sú to prostriedky štátu, teda 111. Neviem, ktoré je správne.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Kód zdroja 111.

Ja v účtovníctve obce nepoužívam kód zdroja 72, len v účtovníctve RO. Viem, že DÚ usmerňovalo, že kódom zdroja 72 sa u obcí kódujú nerozpočtované zdroje, no ja s tým nesúhlasím. V rozpočte obce aj prostriedky (príjmy a výdaje), ktoré nemám rozpočtované, dávam v priebehu roka schvaľovať OZ ako upravený rozpočet. Pretože vo všeobecnosti platí, že financovať výdavky môžele len tie, ktoré sú kryté rozpočtom.
Podľa môjho názoru, zdroj 72 by mal výlučne slúžiť pre RO, pre kódovanie prostriedkov uvedených v § 23 zákona č. 523/2004 Z.z., ktorá je o takto získané prostriedky oprávnená prekročiť výdavky a tieto prostriedky sú skutočne nerozpočtované.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, tiež si osobne myslím, že ten kód 72 je úpne zbytočný.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Dobrý deň,
Chcem sa opýtať na toto. Obec vlastní akcie vodární. Je potrebné tieto akcie odpisovať z majetku?
Druhá otázka: budova ocú zamakala, preto sme ju "odvodnili". Zatiaľ to mám zatriedené ako kap. výdavok na položke 719 200. Môžem to dať na položku 717 003 ako stavebnú úpravu? Ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte,
k prvej otázke:
"vodárenské akcie" sú dlhodobým finančným majetkom, ktorý sa neodpisuje ! Odpisuje sa len dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný, s výnimkou pozemkov, umeleckých diel a zbierok a predmetov z drahých kovov.

k druhej otázke:
podpoložka EK 719 200 - Ostatné by sa nemala používať vôbec, aspoň nie pri spracovaní finančných výkazov. Nieviem, či pod "odvodnením budovy" máš na mysli izoláciu. Realizovaná izolácia sa zatriedi budˇna podpoložku EK 717 003 - ako stavebná úprava, alebo na podpoložku EK 717 002 - ako rekonštrukcia (v prípade, ak dôjde k zmene technických parametrov).
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Kvet, ďakujem za odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať