Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v obciach, PO, RO

Rada by som založila novú tému, kde by sa riešili problémy účtovania v obciach, príspevkových a rozpočtových organizáciách.
Naposledy upravil natascha : 06.09.06 at 10:13
Usporiadat
Téma je uzavretá.
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj,
ja v tom problém nevidím.
Tým, že učiteľka nastúpila na materskú dovolenku nebol dôvod na zmenu zloženia jej funkčného platu, t.j. odobratiu príplatku za činnosť triedneho učiteľa. Tento príplatok jej mal zostať zachovaný aj počas materskej dovolenky s tým, že sa jej samozrejme nevyplácal. Zastupovaním učiteľky počas MD je poverený iný učiteľ, ktorý súčasne vykonáva funkciu triedneho učiteľa. Ak túto funkciu vykonáva len v jednej triede, má nárok na príplatok vo výške 5 % jeho tarifného platu a ak v dvoch triedach tak vo výške 10 % jeho tarifného platu.
Zastávam názor, že učiteľke, ktorá pred nástupom na rodičovskú dovolenku si vyčerpala dovolenku, sa náhrada určí z funkčného platu platného k 1.7.2006, v ktorom je zahrnutý aj príplatok za činnosť triedneho učiteľa. Upozorňujem, že ako zamestnávateľ ste mali povinnosť upraviť funkčný plat k 1.7.2006 aj zamestnancom, ktorí sú na MD alebo RD.

Pekný deň
0 0
luba803 luba803

luba803 je offline (nepripojený) luba803

Prajem Vám pekný deň, chcela by som sa spýtať na účtovanie miezd v mesiaci december, čo sa týka účtu cudzích prostriedkov (depozit). Treba tento účet zdriadiť aj v skutočnosti, alebo to stačí to urobiť iba v účtovníctve.Jedná sa hlavne o mzdy zamestnancov základnej školy za mesiac december. Ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ak budete prevádzať finančné prostriedky na decembrové výplaty a prislúchajúce odvody do poistných fondov, je potrebné mať otvorený v banke samostatný účet. Uvediem dva dôvody prečo:
1.) "Depozitný účet" má podľa postupov účtovania pre RO,PO... označenie 245 - Ostatné bežné účty (teda nie je totožný s účtom 231, alebo ak sa jedná o RO tak s účtom 232, ku ktorým by sa len viedla analytika).
2.) Podľa zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení na zaradenie výdavku do plnenia rozpočtu obce je rozhodujúci deň odpísana prostriedkov z príslušného účtu, t.j. účtu 231.
0 0
luba803 luba803

luba803 je offline (nepripojený) luba803

Ďakujem veľmi pekne za radu takže peniaze nám musia v skutočnosti odísť z účtu 231 cez rozpočtovú položku na účet 245.
Prevod prostriedkov zo ZBÚ na mimorozpočtový účet 262/231
do 31.12. vo výške odborného odhadu 218/234 Rk
Súbežne zúčtovanie na mimorozpočtový účet 245/262
Zúčtovanie hrubých miezd k 31.12. na základe výpl. listiny 440/331
Zúčtovanie ZP,SP za zamestnanca 331/336
Zúčt. preddavku na daň zo závislej činnosti 331/342
Zúčt. ZP, SP za zamestnávateľa 450/336

V roku 2006:
Výplata miezd zamest. z bankového účtu 331/245
Úhrada závazkov voči ZP a SP 336/245
Úhrada závazku voci daňovému úradu 342/245
Odvod nevyčerp. prostriedkov z mimorozp. účtu 262/245
Príjem na ZBÚ 231/262
Priznanie odvodu do ŠR 211/217Rk
Odvod prostr. do ŠR 218/231 Rk

S pozdravom
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Potvrdzujem vyššie uvedený postup účtovania.
0 0
Iveta931 Iveta931

Iveta931 je offline (nepripojený) Iveta931

luba803
Prajem Vám pekný deň, chcela by som sa spýtať na účtovanie miezd v mesiaci december, čo sa týka účtu cudzích prostriedkov (depozit). Treba tento účet zdriadiť aj v skutočnosti, alebo to stačí to urobiť iba v účtovníctve.Jedná sa hlavne o mzdy zamestnancov základnej školy za mesiac december. Ďakujem
Ani si neviete predstaviť, aká som šťastná, že som konečne našla rady a tipy o účtovaní v obci, pretože pre podnikateľov je toho veľa, ale obce, to je "iné" - realizátorom patrí za to veľká vďaka

a teraz k príspevku, na depocit účtujem aj mzdy obce - už to bude tretí rok - je to správne? možem to tak robiť aj naďalej? Ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Iveta931
a teraz k príspevku, na depocit účtujem aj mzdy obce - už to bude tretí rok - je to správne? možem to tak robiť aj naďalej? Ďakujem
Milá Iveta931,
názory na prevod decembrových miezd a prislúchajúcich poistných odvodov na depozit u obcí nie sú jednotné. Ustanovenie § 26 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení sa vzťahuje výlučne na rozpočtové organizácie. Samotné MF SR sa k tomuto problému nejednoznačne vyjadruje a možnosť prevodu finančných prostriedkov obcí na decembrové mzdy a prislúchajúce odvody na depozitný účet odôvodňuje tým, že záleží na tom, ako je zostavený rozpočet obce na kategórii 610 a 620.
Ja osobne už niekoľko rokov prevádzam vyššie uvedené prostriedky na depozitný účet, je to už všeobecne zaužívaná prax. Tento problém by malo (dúfam) odstrániť zavedenie jednotného účtovníctva a výkazníctva od roku 2008.

Pekný deň
Naposledy upravil kvet : 30.11.06 at 10:44
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Dobry den,
uctujem prispevkovu organizaciu obce a nemam skusenosti s kapitalovymi prijmami a vydavkami. Prosim poradte ako zauctovat prispevok od obce na kapit. vydaky MD241/DAL???, zdroj 41 a EK ??????
Zdravim a dakujem
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Dobrý deň, účtujem príspevkovú organizáciu, súkromnú školu, prosím o radu, od KŠÚ dostávame normatív na žiaka, je možné časť nevyčerpaných prostriedkov preniesť do budúceho kalendárneho roka a vyčerpať do konca marca, ako tomu bolo minulý rok? Účtuje niekto o strate v PO a ako?
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
To: nadka 1
A je to v poriadku, ze sukromna skola je prispevkova organizacia?
Nemala by to byt neziskova organizacia? My uctujeme cirkevnu skolu, na zaciatku boli zmatky, tiez ich statisticky urad registroval ako prisp. org., ale po dotazoch na ministerstve ich statist. urad preklasifikoval na neziskovu organizaciu.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Marta L
Dobry den,
uctujem prispevkovu organizaciu obce a nemam skusenosti s kapitalovymi prijmami a vydavkami. Prosim poradte ako zauctovat prispevok od obce na kapit. vydaky MD241/DAL???, zdroj 41 a EK ??????
Zdravim a dakujem
Pozdravuje,
- príjem príspevku MD 241+RK / D 916

Zatriedenie príspevku do ekonomickej klasifikácie sa odvíja od toho, či ste ako príspevková organizácia zaradená do verejnej správy v registri organizácií vedenom ŠÚ SR.
Ak je PO zaradená do uvedeného registra, tak sa používa EK 322 005.
Ak nie je PO zaradená do registra, tak sa používa EK 324.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Kvet,
dakujem, sme PO zaradená v registri organizacii vedenom ŠU SR.
A este jeden dotaz.
Kupime napr. z prispevku kopirku: 042/321;022/042 a potom odpisujeme 551/082. Uctuje prisp. organizacia v tejto suvislosti aj vo fondovej oblasti?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Podľa ustanovenia § 25 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z.z., zdrojom fondu reprodukcie sú okrem iných aj prostriedky poskytnuté prostredníctvom rozpočtu zriaďovateľa na obstaranie majetku, z uvedeného dôvodu sa účtuje aj prostredníctvom fondového účtu 916 - Fond reprodukcie.

- obstaranie kopírky MD 042 / D 321
- úhrada faktúry MD 321 / D 241+RK
- zaúčtovanie použitia fondu MD 916 / D 901
- zaradenie kopírky do používania MD 022 / D 042

- mesačný odpis MD 551 / D 082
- súčasne MD 901 / D 916
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Dakujem pekne za vyskolenie.
0 0
Iveta931 Iveta931

Iveta931 je offline (nepripojený) Iveta931

Veľmi pekne ďakujem Kvet

Práve sa mi vyskytol ďalší problém: Vzali sme úver, prišli mi výpisy. Jeden je z úverového účtu, kde na základe predložených faktúr nám pripísali fin. prost. a hneď aj uhradili faktúry, t. z. že je stále nulový - to by som vedela zaúčtovať (poskytnutie úveru: 231 513002 52/951 a úhrada fa: 321/234 7xxxx s 218/231 513002 52).
No mám aj ďalší výpis, kde mi navyšujú výšku úveru, je na ňom aj splátka istiny a tiež úroky a zároveň splátka úroku. Čo s tým? Ako účtovať toto? Veď splátku úroku účtujem na ZBÚ.
Naposledy upravil Iveta931 : 01.12.06 at 09:45
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Dobrý deň,

potrebovala som radu, robili sme rozšírenie verejného osvetlenia, pridával sa stĺ na verejné osvetlenie, osvetlenie je zaradené v majetku, je plne odpísané, cena tohto rozšírenia bude do 30 tis. Sk. Technické zhodnotenie by malo byť nad 30 tis. Sk. Popritom sa robí aj rekonštrukcia verejného osvetlenia, robí to rovnaká organizácia, pričom hodnota tejto rekonštrukcie je nad 30 tis. Sk. Môže to byť spolu a brané ako technické zhodnotenie, alebo úplne zvlášť.
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Ak môžem poprosiť Marta L., ako ste postupovali pri tom preklasifikovaní na neziskovú o., kto Vás na to upozornil? My máme v zriaďovacej listine, že sme samostatná príspevková organizácia a hospodárenie školy spočíva na princípe neziskových org. Ako by som teda mala postupovať pri účtovaní, nemám veľké skúsenosti v tejto oblasti, predtým som účtovala v podnikateľskej sfére.
Škola existuje 3. rok a bola účtovaná ako príspevková. Ďakujem pekne
0 0
ringlodka ringlodka

ringlodka je offline (nepripojený) ringlodka

Prajem Vám všetkým krásneho Mikuláša

Ak by som mohla poprosiť Kveta o názor. Musí mať obec účet na depozit aj na sponzorské? Účtujeme na 245 obidva. Nestačí to len analyticky členiť? Ušetrili by sme na poplatkoch. My sme oddelenie školstva, robíme účtovníctvo zvlášť a koncom mesiaca sa to prenáša do účtovníctva obce.
Sponzorské účtujeme 245/379...pokyn fin.odd.obce.Netvoríme fond na 918. Môžme to takto robiť???

Ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ringlodka
Prajem Vám všetkým krásneho Mikuláša

Ak by som mohla poprosiť Kveta o názor. Musí mať obec účet na depozit aj na sponzorské? Účtujeme na 245 obidva. Nestačí to len analyticky členiť? Ušetrili by sme na poplatkoch. My sme oddelenie školstva, robíme účtovníctvo zvlášť a koncom mesiaca sa to prenáša do účtovníctva obce.
Sponzorské účtujeme 245/379...pokyn fin.odd.obce.Netvoríme fond na 918. Môžme to takto robiť???

Ďakujem
Pozdravujem a tiež prajem pekného Mikuláša.

Nerozumiem, prečo ako obec vediete prostriedky získané darom (tzv. sponzorské) na účte cudzích prostriedkov (syntetický účet 245) ?!

Podľa § 5 ods. 1 písm. e) v spojení s ods. 3 štvrtej vety zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení, príjmom rozpočtu obce sú okrem iných aj dary, ktoré je obec povinná použiť na účely, ktoré určil darca. Z uvedeného teda vyplýva, že prijatý dar (tzv. sponzorské) je rozpočtovým príjmom obce, ktorá ho vedie na ZBÚ (nie na mimorozpočtovom účte 245) !

Ak dar príjme rozpočtová organizácia (právny subjekt), tá je v zmysle § 23 ods. 2 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov povinná viesť takto získané prostriedky na mimorozpočtovom účte (syntetický účet 245). Podľa môjho názoru, rozpočtová organizácia nemusí mať vytvorené napr. dva samostatné mimorozpočtové účty (jeden na mzdy a poistné odvody za mesiac december a druhý na tzv. sponzorské), može to byť jeden účet, len analyticky rozčlenený.
Ak je dar určený pre ZŠ alebo MŠ (bez právnej subjektivity), t.j. organizačnej zložky obce, tieto prostriedky vedie obec na ZBÚ, v zmysle vyššie uvedeného !!!

Pekný deň
0 0
ringlodka ringlodka

ringlodka je offline (nepripojený) ringlodka

Kvet, veľmi pekne ďakujem,
asi som sa veľmi dobre nevyjadrila, myslela som tým sponzorské za preddavkovú MŠ a ona ich nepoužije v tomto roku.Ak by ich chcela použiť tak ich hneď prevádzame na ZBU a vytvárame príjem.
U RO s právnou subjektivitou s tebou súhlasím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať