Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v obciach, PO, RO

Rada by som založila novú tému, kde by sa riešili problémy účtovania v obciach, príspevkových a rozpočtových organizáciách.
Naposledy upravil natascha : 06.09.06 at 10:13
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Kvet veľmi pekne ďakujem, ty vieš úplne všetko.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ringlodka
Ahojte,
poraďte mi prosím,ako mám zúčtovať /alebo ak už bol o tom príspevok,kde to nájdem,zatial som našla len v PO/ krádež hotovosti z pokladne a cenín v MŠ - RO zriadená obcou. Na 460 sa neúčtuje o vzniknutom schodku pokladničnej hotovosti a cenín, účtuje sa to ako pohľadávka voči zodpovednej osobe. Ale keď to bola krádež ???
Ďakujem
Ahoj,

podľa postupov účtovania pre RO ..., sa vzniknutý schodok na pokladničnej hotovosti a ceninách zaúčtuje ako pohľadávka voči hmotnej zodpovednej osobe, ktorá je povinná vzniknutý schodok uhradiť.

V prípade krádeže (odcudzenia) pokladničnej hotovosti a cenín neznámym páchateľom vzniká účtovnej jednotke škoda. Podľa postupov účtovania sa na účte 460 - Manká a škody účtujú a) manká a škody na dlhodobom majetku, b) manká a škody.

RO zaúčtuje škodu nasledovne:
MD 460 / D 261
a súčasne / D (- mínusom) 232+RK (EK 637 030 - preddavky)
/ D 232+RK (EK 637 029 - manká a škody).
0 0
ringlodka ringlodka

ringlodka je offline (nepripojený) ringlodka

Veľmi, veľmi pekne ďakujem, keď mám od Teba odpoveď hneď mám krajší deň
- pokladňa je mi jasná
- stravenky budú 460/263 ? a keď sa zakúpia nové stravenky tak použijem 420/232 637014, alebo 637029???
- alebo urobím teraz 460/263
D/232 637014 mínus
D/232 637029
Naposledy upravil ringlodka : 23.11.06 at 07:24
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Z hľadiska pravdivého a verného obrazu účtovníctva by som krádež stravných lístkov (cenín) zaúčtoval:

MD 460 / D 263 a zároveň
/D 232+RK (EK 637 014) mínusom
/D 232+RK (EK 637 029)
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Teraz to bude možno trocha mimo témy, ale ako postupujete pri starostovi resp. primátorovi. Zaujíma ma tvorba a čerpanie sociálneho fondu, stravné lístky, príspevok na stravné lístky zo sociálneho fondu, výška dovolenky a ostatné nároky.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Právne postavenie starostov obcí a primátorov miest upravuje zákon č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v platnom znení.

K dovolenke:
Podľa ustanovenia § 2 ods. 2 citovaného zákona, starostovi počas výkonu funkcie patrí dovolenka na zotavenie, pričom pri určovaní nároku na dovolenku platia príslušné ustanovenia Zákonníka práce (delegovaná pôsobnosť ZP). Náhrada za dovolenku sa vypočíta podľa ustanovenia § 5 ods. 3 citovaného zákona.

K tvorbe a čerpaniu SF:
Podľa § 2 zákona č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde ... je sociálny fond povinný tvoriť každý zamestnávateľ so sídlom v SR, ktorý zamestnáva aspoň 1 zamestnanca v pracovnom alebo služobnom pomere.
Zo zákona č. 253/1994 Z.z. vyplýva (§ 2 ods. 1), že funkcia starostu sa nevykonáva v pracovnom ani služobnom pomere a preto nie je možné úhrn platov starostu započítavať do základu pre tvorbu SF a z rovnakých dôvodov nie je možné ani poskytovať starostovi obce plnenia zo SF.

K stravovaniu:
V zmysle § 152 Zákonníka práce má právny nárok na poskytnutie stravy len zamestnanec vykonávajúci prácu v pracovnom pomere, ktorý v rámci pracovnej zmeny odpracuje viac ako 4 hodiny. Zákonník práce v § 152 ods. 5 písm. b) umožňuje zamestnávateľovi rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Z uvedeného teda vyplýva, že je možné rozšíriť napr. v pracovnom poriadku možnosť stravovania aj na osobu starostu obce.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

AntekaK
Ahoj, sme právny subjekt - rozpočtová organizácia zriadená obcou - neviem sa rozhodnúť, na ktorý účet dlhodobého hmotného majetku mám zaúčtovať prírastok plynového kotla do školskej jedálne? Je to účet 022, ale aká analytika v symbole 11 (energetický stroj, pracovný stroj, alebo prístroj).
Ďakujem.
Trochu posuniem,
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj AntekaK,
keďže plynový kotol predpokladám je určený na prípravu stravy v školskej jedálni, analytika k SÚ 022 v symbole SY 1 bude 4 - pracovné stroje a zariadenia.

Pekný deň
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Ahojte. Rada by som s vami prekonzultovala účtovanie úveru prijatého obcou.

Poskytnutie úveru 231 AU 513 002 / 951 KZ 52
Splátka istiny 951 / 231 AU 821 005 KZ 41 pr. iný
Obstaranie majetku 042 / 321
Úhrada fa 321 / 234 pol. 7xxxxx
Zúčt. výdavkov 218 / 231 AU
Splátka úrokov 430 / 234 01.7.0 651 002
218 / 231
Zaradenie do majetku 02x / 042
Tvorba fondu DM 211 / 901
Odpisy mesačné 470 / 08x
Zníženie fondu DM 901 / 211

Zabudla som na niečo ? Mohla by som to zaúčtovať takto?
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

kvet
Ahoj AntekaK,
keďže plynový kotol predpokladám je určený na prípravu stravy v školskej jedálni, analytika k SÚ 022 v symbole SY 1 bude 4 - pracovné stroje a zariadenia.

Pekný deň
Ahoj Kvet,
veľmi pekne ďakujem, áno je určený na prípravu stravy. Ešte raz vďaka.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Moje odpovede sú zvýraznené. Posladný zápis ohľadne vysporiadania záverečného účtu ešte nemám prekonzultovaný, ale keď som si to takto zaúčtoval malo by to byť O.K. O dva týždne ide na školenie, kde jedna z tém je aj účtovanie finančných operácií tak dúfam, že budem múdrejší.

Poskytnutie úveru 231 AU 513 002 KZ 52 / 951 O.K.
Splátka istiny 951 / 231 AU 821 005 KZ 41 pr. iný O.K. (KZ závisí od zdroja z ktorého sa istina spláca)
Tvorba fondu DM sa účtuje pri splácaní istiny vo výške splatenej istiny (§ 69 ods. 2 postupov účtovania ...) MD 211 / D 901

Obstaranie majetku 042 / 321 O.K.
Úhrada fa 321 / 234 pol. 7xxxxx O.K.
Zúčt. výdavkov 218 / 231 AU O.K.
Splátka úrokov 430 / 234 01.7.0 651 002 O.K.
218 / 231 O.K.
Zaradenie do majetku 02x / 042 O.K.
Odpisy mesačné 470 / 08x O.K.
Zníženie fondu DM 901 / 211 O.K.

V nasledujúcom roku po prerokovaní a schválení záverečného účtu sa zaúčtuje vysporiadanie schodku kapitálového rozpočtu za rok 2006, ktorý bol krytý návratnou finančnou výpomocou (bankovým úverom) nasledovne: MD 211 / D 933 (vo výške vyčerpaného úveru v roku 2006) a vysporiadanie prebytku bežného rozpočtu , z ktorého sa realizovali splátky istiny sa zaúčtuje MD 933 / D 211 (vo výške splatenej istiny za rok 2006).
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

kvet
Moje odpovede sú zvýraznené. Posladný zápis ohľadne vysporiadania záverečného účtu ešte nemám prekonzultovaný, ale keď som si to takto zaúčtoval malo by to byť O.K. O dva týždne ide na školenie, kde jedna z tém je aj účtovanie finančných operácií tak dúfam, že budem múdrejší.

Poskytnutie úveru 231 AU 513 002 KZ 52 / 951 O.K.
Splátka istiny 951 / 231 AU 821 005 KZ 41 pr. iný O.K. (KZ závisí od zdroja z ktorého sa istina spláca)
Tvorba fondu DM sa účtuje pri splácaní istiny vo výške splatenej istiny (§ 69 ods. 2 postupov účtovania ...) MD 211 / D 901
Obstaranie majetku 042 / 321 O.K.
Úhrada fa 321 / 234 pol. 7xxxxx O.K.
Zúčt. výdavkov 218 / 231 AU O.K.
Splátka úrokov 430 / 234 01.7.0 651 002 O.K.
218 / 231 O.K.
Zaradenie do majetku 02x / 042 O.K.
Odpisy mesačné 470 / 08x O.K.
Zníženie fondu DM 901 / 211 O.K.

V nasledujúcom roku po prerokovaní a schválení záverečného účtu sa zaúčtuje vysporiadanie schodku kapitálového rozpočtu za rok 2006, ktorý bol krytý návratnou finančnou výpomocou (bankovým úverom) nasledovne: MD 211 / D 933 (vo výške vyčerpaného úveru v roku 2006) a vysporiadanie prebytku bežného rozpočtu , z ktorého sa realizovali splátky istiny sa zaúčtuje MD 933 / D 211 (vo výške splatenej istiny za rok 2006).
Ďakujem Kvet. Zabudla som sa ešte opýtať, či splátky úveru v ďalšom roku je potrebné zahrnúť do rozpočtu obce. Myslím, či je potrebné navýšiť výdavky o čiastku, kt. zaplatím banke.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Ako vyplacáte poslancov OZ za zasadnutia obecného resp. mestského zastupiteľstva a za komisie, robíte z toho nejaké odvody.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

natascha
Ďakujem Kvet. Zabudla som sa ešte opýtať, či splátky úveru v ďalšom roku je potrebné zahrnúť do rozpočtu obce. Myslím, či je potrebné navýšiť výdavky o čiastku, kt. zaplatím banke.
Áno, samozrejme, ako výdavkovú finančnú operáciu.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vanka
Ako vyplacáte poslancov OZ za zasadnutia obecného resp. mestského zastupiteľstva a za komisie, robíte z toho nejaké odvody.
Z vyššie uvedených odmien sa odvody do SP a ZP neodvádzajú, za podmienky, že poslanci OZ nie sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie.

Prajem pekný víkend.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Pri poslancoch to robíme aj my tak, že sa im to len zdaní, nikde sa nenahlasujú, ale o čo sa môžem oprieť, kde je to v zákone, alebo v nejakom metodickom pokyne. Môže sa to vyplácať aj starostovi, ak to schváli zastupiteľstvo, ale tam asi on bude mať iný výpočet, išli by mu aj odvody?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vanka
Pri poslancoch to robíme aj my tak, že sa im to len zdaní, nikde sa nenahlasujú, ale o čo sa môžem oprieť, kde je to v zákone, alebo v nejakom metodickom pokyne. Môže sa to vyplácať aj starostovi, ak to schváli zastupiteľstvo, ale tam asi on bude mať iný výpočet, išli by mu aj odvody?
Pozdravujem a prajem pekný deň.

Oprieť sa môžeš o platnú legislatívu.
Podľa § 4 ods. 1 písm. g) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v platnom znení sa za zamestnanca okrem iných považuje aj poslanec VÚC, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie.
Z uvedeného vyplýva, že ak poslanec OZ nie je dlhodobo uvoľnený na výkon funkcie, nepovažuje sa za zamestnanca a preto nie je povinne sociálne poistený a nie je povinný platiť poistné na sociálne poistenie. Nevzťahuje sa na neho ani osobný rozsah sociálneho poistenia , tak ako napr. u dohodárov.

Obdobný spôsob právnej upravy aj v zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení. Podľa ustanovenia § 11 ods. 3 písm. f) citovaného zákona, zamestnanec na účely zákona o zdravotnom poistení je okrem iných aj poslanec VÚC, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie.

0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

ahoj Kvet, chcem sa ťa opýtať: nie som spokojna so službami banky, a tak by som chcela všetky naše účty presunut do inej banky. a s tým súvisí môj problém: zriadovateľ má svoj účet v tej istej banke ako ja, / platby su spracovane do 2 hodin/ ale ked zmenim banku budu platby meskat a teda ked ja vratim k 31.12.nevycerpane dotacie zriadovatelovi, mne sice z uctu odidu 31.12 ale jemu budu pripisane az 03.01 v novom kalend.roku.je to problem? zriadovatel tvrdi ze ano. ale co mam teda robit? nepriamo ma nuti ostat v povodnej banke. je to naozaj az taky velky problem ked sa peniaze priprisu neskork ako 31.12? Mimochodom viacere skoly o tom uvazujeme..... ta banka je proste neustretova....
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ahoj,
nevyčerpané finančné prostriedky musí rozpočtová organizácia odviesť na účet zriaďovateľovi, ktoré musia byť na účte zriaďovateľa pripísané najneskôr 31.12.2006 !!!
Túto operáciu je možné uskutočniť aj skôr ako 31.12. (napr. 28.12.) s tým, že RO už k uvedenému dátumu musí vedieť aký stav nevyčerpaných finančných prostriedkov bude mať. RO si ponechá na účte k 31.12. len minimálny zostatok finančných prostriedkov za podmienky, že to banka požaduje (t.j., že účet nemôže ostať nulový).
Naša RO to praktizuje tak, že nevyčerpané prostriedky prevedie zariaďovateľovi na účet napr. 28.12. a na účte si ponechá len minimálny zostatok, napr. 300,- Sk, ktorý potom prevedie na účet zriaďovateľa v nasledujúcom roku.
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Ja by som potrebovala poradiť ako určiť zamestnankyni po návrate z mat. dovolenky náhradu za dovolenku. Ide o učiteľku, ktorá nastúpila na materskú dovolenku 12. 5. 2006 a predtým vykonávala aj činnosť triedneho učiteľa, bol jej vyplácaný príplatok za triednictvo. Jej nástupom trieda pripadla inému učiteľovi, ktorému sa daný príplatok vypláca. Materskú dovolenku ukončila 23. 11. 2006 a pred nástupom na rodičovskú dovolenku si najskôr vyčerpá dovolenku za rok 2005 a 2006 - teda vráti sa do práce. A tu som narazila na problém, nakoľko po návrate z materskej dovolenky zamestnávateľ musí zaradiť zamestnankyňu na pôvodné pracovné miesto a tu teraz neviem, či sa to vzťahuje aj na to, že teoreticky vykonáva aj činnosť triedneho učiteľa s príplatkom. Celý problém spočíva v tom, či do funkčného platu pre výpočet náhrady za dovolenku zarátať príplatok za triednictvo, alebo nie?

Ďakujem za vaše názory
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať