Zavrieť

Porady

Veľmi veľmi súrne - preprava

Už ste niekto zistili, dokedy a kde sa máme registrovať na DPH v Rakúsku, ak sme prepravná spoločnosť a ak preprava začína v Rakúsku a končí v SR a faktúrujeme pre Rakúšana?

Zaregistrovať pre DPH sa musíme ihneď alebo až po dovŕšení určitého obratu, t.j. 35.000 EUR?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

    Fajdy
    V Rakúsku sa zahraniční platitelia registrujú v Graci. Dôležité je vedieť, či si odberateľ prepravu objednal pod svojim IČ pre DPH, alebo sa jedná o neplatcu.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Vďaka
    Keď si objednal pod svojim IČ ..ATUXXXXXXXX, t.j. je objednávateľ je platiteľ DPH v Rakúsku, treba sa aj vtedy registrovať, nemám pravdu?
    Faktúru potom vystavujeme s Rakúskou DPH a v Grazi aj podávame daňové priznanie. Viete mi poradiť aj nejaký url odkaz na Graz-dane?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    M3G -
    dovolím si pripomenúť môj elaborát na linke
    http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=62

    Asi ste ho ešte nečítali, tak Vás poprosím, skúste si nájsť čas, lebo som zvedavý na Vaše pripomienky.

    Ale k veci.

    Slovenský prepravca vykoná prepravu pre rakúskeho podnikateľa, registrovaného pre daň v Rakúsku, preprava je z Rakúska na Slovensko. V tomto prípade je miesto dodania služby RAKÚSKO. Slovenský prepravca fakturuje službu, kde služba NIE JE PREDMETOM DANE. Rakúsky podnikateľ sa "samozdaní" v Rakúsku.
    Slovenský prepravca sa v Rakúsku evidovať NEMUSÍ.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Ďakujem pán Mihál, vďaka Vám sa mi začína konečne ujasňovať celý zákon o DPH.
    Z Vašeho notabene som si zatiaľ pozrel prepravu, ešte sa k tomu neskôr po poriešení akútností vyjadrím.Zatiaľ mi nie je jasné, kde presne sa mám dočítať o povinnosti registrácie v členských krajinách únie. Zatiaľ som sa o tom dočítal väčšinou v komentároch, ktoré až doteraz neboli dosť dobré a výstižné.

    Ešte ma napadlo, aby sme nezabudli na faktúrach bez DPH uvádzať všetky náležitosti podľa §72 t.j. aj paragraf podľa ktorého uplatňujeme oslobodenie od dane.

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Prosím Vás zas jedna doprava a to : dopravca SR-platca DPH vykonal dopravu pre odberateľa ČR-neplatiča z ČR do Nemecka. Ako vystaviť faktúru?Potrebovala by som poradiť. Ďakujem

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    kira Pozri príspevok
    Prosím Vás zas jedna doprava a to : dopravca SR-platca DPH vykonal dopravu pre odberateľa ČR-neplatiča z ČR do Nemecka. Ako vystaviť faktúru?Potrebovala by som poradiť. Ďakujem
    Miesto dodania je česko,§16/1.Ak ide o podnikateľa neplatiča, musíte si od neho (alebo na stránkach českej porady alebo DU) zistiť , či u nich platí to isté ako u nás § 69/2. Podľa tohto §, ak by situácia bola obrátená, by sa tu čech nemusel registrovať ale DP by sa preniesla na slováka-peplatiteľa, ktorý by si objednal prepravu zo slovenska do nemecka od českého platiteľa. Takže čech by fakturoval bez DPH. Malo by to platiť aj naopak ale to treba preveriť.

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Slovenska firma vykonala pre neplatiča z ČR, takže podľa toho by mala slov. firma vzstaviť fa. s DPH. Miesto dodania služby Slovensko.??

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    jajko50 Pozri príspevok
    Slovenska firma vykonala pre neplatiča z ČR, takže podľa toho by mala slov. firma vzstaviť fa. s DPH. Miesto dodania služby Slovensko.??
    Preprava z ČR do Nemecka

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Mne to vy chádza §15/3 a my by sme sa mali registrovať v ČR za platcu! Prosím rýchlo mi to vyvráťte, lebo neviem čo s tým.
    človiečik Vladimír Ozimý
    preprava je z Čr do nemecka to jest miesto dodania je ČR...to jest podľa mňa v takomto prípade ani u nás ani v ČR neprechádza podľa mňa povinnosť na odberateľa to jest slovenská firma by sa mala registrovať v ČR na finančnom úrade Praha 1

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    preprava je z Čr do nemecka to jest miesto dodania je ČR...to jest podľa mňa v takomto prípade ani u nás ani v ČR neprechádza podľa mňa povinnosť na odberateľa to jest slovenská firma by sa mala registrovať v ČR na finančnom úrade Praha 1
    Ja musím len súhlasiť, bohužiaľ neviem čo mi z toho vyplýva- ako postupovať, ja musím najneskôr zajtra vystaviť faktúru. Ak niekto vie nech poradí. Ďakujem vopred
    človiečik Vladimír Ozimý
    nič iné len zavolajte si na tento finančný úrad oni sú tam docela v pohode oni vám presne povedia čo treba spraviť...a vlastne dňom registrácie si začnete uplatňovať dph v ČR uplatňovať na vstup a na výstup...

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Neradi by sme sa registrovali v ČR kôli tomuto prípadu, nedá sa ináč? Vystaviť FA bez dph s odvolaním sa na lenivosť?!
    človiečik Vladimír Ozimý
    hehe...no pozrite sa pokiaľ ste tam neni registrovaní tak nemajú na Vás dosah

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.