Zavrieť

Porady

Podnájom a DPH

Milí Poraďáci,
chcem sa Vás opýtať na riešenie nasledujúceho problému.
Potrebujeme vystaviť faktúru za podnájom na zákl. ústnej dohody so SZČO - neplatiteľovi DPH, je to len jedna faktúra. Podľa zákona teda neplatiteľovi nebudeme fakturovať DPH - podnájom je oslobodený od DPH.
Potom musím počítať koeficient keď len táto jedna vystavená faktúra bude bez DPH alebo stačí len v daň. priznaní na správnom riadku uviesť sumu oslobodenia a bude to v poriadku?
Ďakujem za rady...
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

no, teraz som zaskočená . Zajtra príde s novým ortieľom z DÚ, doplním info a zatiaľ veľká vďaka za ochotu .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Paula
no, teraz som zaskočená . Zajtra príde s novým ortieľom z DÚ, doplním info a zatiaľ veľká vďaka za ochotu .
Môj názor je takýto:

Zákon o DPH už neukladá povinnosti byť platiteľom DANE len FO podnikateľom. Platiteľom dane sa zo zákona (po prekročení obratu) stane aj FO občan, ktorý inkasuje nájom z nehnuteľnosti bez toho aby mal živnosť.

Nami prediskutovávaná FO podľa môjho videnia žije v omyle nakoľko koná tak že ako podnikateľ užíva výhody a má aj povinnosti z toho, že je registrovaná na DPH ale zároveň ako prenajímateľ nehnuteľností nezaradenej do podnikania má príjmy o ktorých sa domnieva, že idú mimo zákona o DPH. Ja som toho názoru že aj ako prenajímateľ nehnuteľností by sa mal správať tiež ako podnikateľ.

Každý kto má pravidelné príjmy, ktoré nie sú závislou činnosťou je povinný sa registrovať u správcú dane. Véééľmi pochybuje, že našej FO budú vydané dve rôzne daňové čísla. Predstava, že bude mať dve sivé a jednu rúžovú kartičku je nereálna.

Problém bude vyplývať z toho, že nie je presne stanovené kedy sa nájom stáva defekto podnikaním. Mnoho občanov dostane od užívateľov poľnohospodárskej pôdy nejaké peniaze, veľa občanov bude aj podnikateľmi registrovanými na DPH a určite nebudú počítať kôli tomu koeficienty. Prípad nášho podnikateľa je podľa môjho názoru trochu v inej rovine. Správcovia dane sa asi budú domnievať, že v celkom inej rovine. Musíme počkať ako sa to bude vyvíjať.

Ak by bola pravda, že náš podnikateľ nemusí počítať koeficienty z nájmu mal by elektrárňami vyfakturovanú elektrickú energiu rozdeliť na dva diely. Jeden diel čo spotreboval sám pre seba ako živnostník a druhý diel vyčleniť ako výdavok neovplyvňujúci ZD FO.

Tento druhý diel dať do výdavkov sebe ako prenajímateľovi a následne ako prenjímateľ ho rozúčtovať ostatným úžívateľom nehnuteľnosti a všetko bez daňového čísla iba ako občan.

apo
Naposledy upravil apo : 20.11.06 at 20:31
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať