Zavrieť

Porady

odchodné - nástup na predčasný starobný dôchodok - rozhodnutie

Dobrý deň, náš zamestnanec požiadal o predčasný starobný dôchodok a u nás podal výpoveď. V poslednej výplate by som mu teda vyplatila odchodné. Chcem sa spýtať, akým spôsobom je potrebné, aby mi zdokladoval nástup na predčasný starobný dôchodok? Čítala som, že je potrebné priamo rozhodnutie o priznaní, nestačí jeho žiadosť. Čo ak do skončenia PP toto rozhodnutie nebude mať? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    §76a ZP
    (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

    Potrebuješ teda rozhodnutie o priznaní PD zo SP.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kejsy22 Áno, to som si preštudovala, že potrebujem aj rozhodnutie. Len som s ním volala a tvrdil mi, že na sociálke majú toho veľa a nevie, či do konca PP bude mať k dispozícii Rozhodnutie. Musí ho sociálna poisťovňa vydať pred nástupom na predčasný starobný dôchodok? S týmto nemám skúsenosť. Ak ho nebude mať, tak mu odchodné nemôžem vyplatiť, čo sa mi zároveň bije s tým, že mu ho mám vyplatiť "pri skončení PP".... Alebo mu ho pošlem o mesiac neskôr?? To asi nie je správne.
    Tweety Bez rozhodnutia nemôžeš vyplatiť, pretože nevieš, či nárok naň mu zo zákona vznikol. Vyplatíš teda až vtedy, keď budeš mať k dispozícii rozhodnutie o jeho priznaní. Nie každá žiadosť znamená, že PSD bude aj priznaný.
    kejsy22 ďakujem veľmi pekne za odpoveď, budem teda čakať na Rozhodnutie
      zbaliť

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    My vždy čakáme s vyplatením odchodného, až kým nám zamestnanec nedonesie oba doklady, t.j. žiadosť o priznanie dôchodku (aby sme mali doklad, že oň požiadal do 10 dní) a aj rozhodnutie o priznaní tohto dôchodku. Až potom vyplácame odchodné.
    Takže presne ako píše Tweety, potrebuješ oba doklady.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kejsy22 A máte prosím skúsenosť s tým, že sociálna poisťovňa musí vydať Rozhodnutie pred nástupom na predčasný starobný dôchodok? Aby sa to stihlo, lebo kolega mi tvrdil, že nevie, či ho bude mať, lebo majú toho na sociálke veľa. Končí PP 31.10. a od 1.11. požiadal o predčasný dôchodok.
    misoft OMG. vydať rozhodnutie PRED určením, potvrdením stavu? To si kde videl. Ani v banke ti nedajú doklad PREDTÝM než si peniaze vyberieš/vložíš. Ani v reštaurácii ti nedajú "doklad" (účet) pred dodaním objednaného jedla.
    kejsy22 Slušne som sa opýtala, nemám s tým zatiaľ skúsenosť. Stačilo napísať, že nie, rozhodnutie vydajú až po nástupe na predčasný starobný dôchodok a bolo by mi to jasné. Ale teda ďakujem za odpoveď.
    tigy Keďže podáva žiadosť k 1.11., tak Sociálka podľa mňa skôr určite nemôže rozhodnúť, potrebuje predsa aj ELDP od vás ako zamestnávateľa, nie?
    Na rozhodnutie majú 60 dní, takže skôr ako v decembri by som s tým nerátala (máme skúsenosť, že zhruba tak za dva mesiace po skončení PP bývalí zamestnanci donesú rozhodnutie).
    kejsy22 Ďakujem veľmi pekne, táto odpoveď mi veľmi pomohla pochopiť ako to funguje. Je to môj prvý odchod do dôchodku, ktorý idem riešiť. Už len teda posledná otázka - takže mu vyplatím klasicky len poslednú mzdu začiatkom novembra za október a budem čakať kedy mi donesie Rozhodnutie. Potom (napr. cca za mesiac / dva) mu vyplatím odchodné v najbližšom výplatnom termíne?
    tigy Áno (odchodné, nie odstupné, asi len preklep
    veronikasad Kejsy, SP vydá potvrdenie že o PSD požiadal, čo pre výplatu odchodneho nestačí, lebo SP mu ho nemusí začať vyplácať. Treba počkať na rozhodnutie
    kejsy22 Odstupné, áno, na odchodné nemá nárok, ďakujem, to bol preklep
    kejsy22 Ďakujem krásne za odpoveď, už tomu rozumiem
    Reprografia Zdravím, tiež nemám skúsenosti s odchodným, viem, že ho treba vyplatiť až po rozhodnutí (priznaní dôchodku). len sa chcem spýtať, či mi prosím viete napísať, aké odvody, dane sa platia. Resp. ak sa bude vyplácať odchodné dodatočne, je potrebné pri vyplácaní odchodného prihlásiť na SP alebo ZP, s akým kódom. Moc, moc ďakujem :-)
    Negoce pozri si na nete, cez dodávateľa Vášho mzdového programu ako sa to robí pri doplatku mzdy po ukončení zamestnania (do SP cez VPP, ZP cez Y kód), opravný ELDP
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Žiadateľ PSD musí mať v deň spisovania žiadosti ukončený pracovný pomer. Keďže žiadateľ nemusí splniť podmienky napr.vysky PSD po krátení,a SP mu ho nezačne vyplácať, treba počkať s výplatou odchodneho na rozhodnutie SP .

    Pokiaľ zamestnanec dovŕšil dôchodkový vek, k výplate odchodneho stačí potvrdenie SP že o starobný dôchodok požiadal.
    kejsy22 Pôjde na predčasný starobný dôchodok, teda počkám na rozhodnutie. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
    veronikasad Áno, bez rozhodnutia odchodné nevyplacaj

    odchodné - nástup na predčasný starobný dôchodok - rozhodnutie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.