Zavrieť

Porady

Nerovnomerný pracovný čas v kocke

Potrebujem komplet všetko čo sa týka nerovnomerného pracovného času.
Naši zamestnanci pracujú dvojtýždňovy turnus 72 hod. to je v jednom týždni 2 dni po 12 hod. a v druhom týždni 3 dni po 12 hod. a 2 dni po 6 hod. (sobota nedeľa). (napr. september 2006 odprac. 16 dni/162 hod. ) Chcela by som vedieť aky by mal byť mesačný fod pracovnej doby vraj by sa malo všetko prepočítavať cez koeficient (napr. 72:14=5,14) september 30 dni / 154,2 hod? Normalne odpracované hodiny mám si viesť len na papieri a raz za 4 mesiace mám im to vyrovnať buď cez nadčas alebo neviem čo? Ďalej ako mám platiť dovolenku a aký by mali mať nárok dovolenky ( pri 4 týždňoch 28 dni, pri 5 týždňoch 35 dni?), či sa majú platiť príplatky za soboty nedele (vraj nie lebo je to ich bežný deň?), náhrady a príplatky za sviatky (len ak pracujú, tak normálne odpracovaný deň plus príplatok ak nepracujú nič?) a podobne, čo koľvek nové o nervnomernom pracovnom čase ocením, poskytovateľ mzdového programu mi poradil, že všetko v programe si mám prepisovať ručne. Ešte možem to zmeniť v priebehu roka robilo sa to celkom ináč.
Usporiadat
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Pri výpočte nároku u zamestnanca s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom je možné použiť vzorec (bol tu spomínaný aj na porade), kde sa podelí celkový počet odpracovaných dní/pracovných zmien počtom týždňov v danom roku, teda: 170 : 52 = 3,269 (3 pracovné zmeny/dni pripadajú v priemere na jeden týždeň).

Konkrétne sa mi jedná o zamestnanca, ktorý pracuje v 12-hodinových zmenách, kde počítam dovolenku podľa vzorca tak, že:
a) ak má zamestnanec v príslušnom roku nárok na dovolenku v rozsahu 4 týždňov, výpočet dovolenky bude: 3,269 x 4 = 13 dní; keby som ale urobila prepočet ako 20 dní x 7,5 hod. = 150 hodín / 11,5 hod. = 13 dní
b) ak má zamestnanec v príslušnom roku nárok na dovolenku v rozsahu 5 týždňov, výpočet dovolenky bude: 3,269 x 5 = 16,5 dní, keby som urobila prepočet ako 25 dní x 7,5 hod. = 187,5 hodín / 11,5 hod. = 16,3 dňa, vzniká tu rozdiel 0,3 dňa

Na porade bol prepočet uvedený ako 20 dní (25) x 8 hodín = 160 (200) : 12 = 13,5 (16,5) dňa, nemá sa však pri prepočte pri zmene odpočítať 0,5 hodiny na obed ? Čo si o tom myslíte ? Ďakujem za Vaše názory a skúsenosti z praxe.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

časť citátu:
Fronco Pozri príspevok
....................
Na porade bol prepočet uvedený ako 20 dní (25) x 8 hodín = 160 (200) : 12 = 13,5 (16,5) dňa, nemá sa však pri prepočte pri zmene odpočítať 0,5 hodiny na obed ? Čo si o tom myslíte ? Ďakujem za Vaše názory a skúsenosti z praxe.
Má. Počíta sa "čistý" pracovný čas.
Neviem, či si si všimla v tejto téme malého pomocníka pre výpočet dovolenky pre NRPČ http://www.porada.sk/319206-post3.html
4 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Ďakujem Marína, vzorec je dobrá pomôcka. Ak však zamestnancovi (12-hodinové pracovné zmeny) priznám dovolenku 20 dní (po 7,5 hodiny) alebo 13 dní (po zaokrúhlení 13,032) po 11,5 hodiny, vzniká tu rozdiel 150 hodín - 149,50 hodín, ako to poriešiť ?

ak bude čerpať dovolenku pri 20 - dňovom nároku, tak za 1 zmenu bude čerpať 1 a pol dňa dovolenky a vyplatím náhradu za 11,5 hodiny (13,5 zmien = 20 dní dovolenky), spolu 150 hodín

ak pri 13 dňovom nároku, tak za 1 zmenu bude čerpať 1 deň dovolenky a vyplatím náhradu za 11,5 hodiny, spolu 149,50 hodín.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Fronco Pozri príspevok
Ďakujem Marína, vzorec je dobrá pomôcka. Ak však zamestnancovi (12-hodinové pracovné zmeny) priznám dovolenku 20 dní (po 7,5 hodiny) alebo 13 dní (po zaokrúhlení 13,032) po 11,5 hodiny, vzniká tu rozdiel 150 hodín - 149,50 hodín, ako to poriešiť ?
Lenže pri 12 hod. prac. zmenách jeho fond prac. dní v roku je nižší ako fond prac. dní pri 7,5 hod. zmenách, kedy odpracuje 5 dní v týždni.
ak bude čerpať dovolenku pri 20 - dňovom nároku, tak za 1 zmenu bude čerpať 1 a pol dňa dovolenky a vyplatím náhradu za 11,5 hodiny (13,5 zmien = 20 dní dovolenky), spolu 150 hodín
ak pri 13 dňovom nároku, tak za 1 zmenu bude čerpať 1 deň dovolenky a vyplatím náhradu za 11,5 hodiny, spolu 149,50 hodín.
Náhradu dovolenky vyplatíš za toľko hodín, koľko by zamestnanec v daný deň odpracoval, ak by dovolenku nemal. Ak 12 hod., nárok na náhradu za 12 hod.
Modrým.
6 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

"Lenže pri 12 hod. prac. zmenách jeho fond prac. dní v roku je nižší ako fond prac. dní pri 7,5 hod. zmenách, kedy odpracuje 5 dní v týždni."

Mne ide o ten rozdiel 0,5 hodiny, ku ktorému sa dostaneme po prepočte dovolenky na 13 dní:
Pri 12 hod.zmenách je nárok na dovolenku 13 dní, keď vyčerpá celú dovolenku patrí mu náhrada za 11,5 hodiny x 13 dní, celkovo bude mať vyplatenú náhradu za 149,5 hodiny, keby sme však dovolenku neprepočítali a nechali mu nárok na 20 dní a on by si ju čerpal po 1 1/2 dňa, tak bude mať vyplatenú náhradu za 150 hodín, o 0,5 hodiny viac, v druhom prípade je to pre zamestnanca výhodnejšie:

čerpá 1,5 dňa dovolenky (za jednu zmenu)... patrí mu náhrada za 11,5 hodiny
čerpá 1,5 dňa dovolenky (za jednu zmenu)... patrí mu náhrada za 11,5 hodiny
čerpá 1,5 dňa dovolenky (za jednu zmenu)... patrí mu náhrada za 11,5hodiny .....
......
vyčerpá 19,5 dňa dovolenky (13 zmien) a vyplatí sa náhrada za 13 x11,5 = 149,5 hodiny + ešte 0,5 dňa dovolenky (?0,5 h. chýba do fondu 150 h.) a vyplatí sa náhrada za 0,5 dňa čerpania dovolenky

v nepretržitej prevádzke môže byť pracovný čas najviac 37,5 hodiny týždenne, takže ak nárok 20 dní na dovolenku vynásobím 7,5 hod., jeho nárok na 150 hodín by mal byť zachovaný, fakt neviem
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

skúsim z iného pohľadu:
prečo má zamestnanec s NRPČ fond PČ väčší než zamestnanec s RPČ? KOnkrétne 09/2010: RPČ 160 hodín, NRPČ 176 hodín?
0 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

Ahoj, prosím vás, zamestnanec robí 11 hodín denne, sviatok zostane doma. Počítam mu náhradu sviatku 7,75 hod tak ako aj čerpanie dovolenky. Je to správne?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Benko Pozri príspevok
Ahoj, prosím vás, zamestnanec robí 11 hodín denne, sviatok zostane doma. Počítam mu náhradu sviatku 7,75 hod tak ako aj čerpanie dovolenky. Je to správne?
Aký má fond pracovného času? Má hodinovú alebo mesačnú mzdu?
0 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

Má hodinovú mzdu, má rozpis zmien na mesačnú normu. V programe mu automaticky ťahá normu hodín do výplaty. No keď nad tým rozmýšľam, ak z kalendára vymažem 2 zmeny po 11 hodín, tak by mu mali chýbať hodiny, lenže tým, že program ťahá do výplaty normu hodín, nechýba mu nič, automaticky mu vyskočí 2x7,75 náhrada mzdy a ostatné hodiny do normy má zaplatené akoby ich odrobil.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Benko Pozri príspevok
Ahoj, prosím vás, zamestnanec robí 11 hodín denne, sviatok zostane doma. Počítam mu náhradu sviatku 7,75 hod tak ako aj čerpanie dovolenky. Je to správne?
má na ten sviatok pracovať podľa kalendára, resp. má mať v ten deň zmenu? ak áno, tak ak máš korektne na celý rok nahratý prac. kalendár, tak náhrada za sviatok je 11 hod., nie 7,75 hod.
1 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

pefu Pozri príspevok
skúsim z iného pohľadu:
prečo má zamestnanec s NRPČ fond PČ väčší než zamestnanec s RPČ? KOnkrétne 09/2010: RPČ 160 hodín, NRPČ 176 hodín?
možno, kôli ročnému prac. kalendáru, a na potvoru to v tom septembri tak vyšlo, aj keď neviem, na čo, koho sa pýtaš a ako si došiel na tieto čísla?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Benko Pozri príspevok
Má hodinovú mzdu, má rozpis zmien na mesačnú normu. V programe mu automaticky ťahá normu hodín do výplaty. No keď nad tým rozmýšľam, ak z kalendára vymažem 2 zmeny po 11 hodín, tak by mu mali chýbať hodiny, lenže tým, že program ťahá do výplaty normu hodín, nechýba mu nič, automaticky mu vyskočí 2x7,75 náhrada mzdy a ostatné hodiny do normy má zaplatené akoby ich odrobil.
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok.

Ak v uvedený sviatok mala byť jeho pracovná smena, a on nepracoval, z dôvodu, že je sviatok, tak mu patrí náhrada v zmysle uvedeného §.

Neviem však, prečo uvažuješ o náhrade za 7,75 hod, keď píšeš, že denne pracuje 11 hodín.
3 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

No lebo mal plánované zmeny dňa 13. dňa 15. dňa 18. po 11 hodín.
A zobral dovolenku na toho 15.9. aby bol 4 dni doma. A teraz sa tu trápim, koľko dovolenky a koľko sviatok. Lebo na 15.9. mu nemôžem napísať dovolenku, to som sa dočítala na porade. No tak mu musím dať dovolenku na plánované voľno a na toho 15.9. náhradu mzdy. Alebo pletiem dve veci?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Benko Pozri príspevok
No lebo mal plánované zmeny dňa 13. dňa 15. dňa 18. po 11 hodín.
A zobral dovolenku na toho 15.9. aby bol 4 dni doma. A teraz sa tu trápim, koľko dovolenky a koľko sviatok. Lebo na 15.9. mu nemôžem napísať dovolenku, to som sa dočítala na porade. No tak mu musím dať dovolenku na plánované voľno a na toho 15.9. náhradu mzdy. Alebo pletiem dve veci?
pletieš dve veci. na 15.9. má náhradu príjmu za sviatok 11 hod. a dovolenka je 0 hod., resp. dní.

- má to dobre premyslené
0 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

Ďakujem za diskusiu. A ešte mi prosím ppovedzte, že keby mal tak dovolenku od 1.9. do 17.9. 2010, tak aj tak by som počítala náhradu mzdy 2X 11 hodín? Vychádza zmena aj na 1.9. aj na 15.9.
Naposledy upravil Benko : 10.10.10 at 16:08
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
áno
0 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

No to sa mi vôbec nepáči. A ešte rozmýšľam nad tým, že keď v januári naplánuje zamestnávateľ zmeny na celý rok a vynechá platené sviatky, tam nebude plánovať zmeny. Tie sviatky môže vykryť brigádnikmi a npr. sú vianoce alebo veľká noc, kde je prevádzka zatvorená. Musí na tieto dni plánovať zmeny aj keď vie, že bude zatvorené?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Benko Pozri príspevok
No to sa mi vôbec nepáči. A ešte rozmýšľam nad tým, že keď v januári naplánuje zamestnávateľ zmeny na celý rok a vynechá platené sviatky, tam nebude plánovať zmeny. Tie sviatky môže vykryť brigádnikmi a npr. sú vianoce alebo veľká noc, kde je prevádzka zatvorená. Musí na tieto dni plánovať zmeny aj keď vie, že bude zatvorené?
nie, nemusí na tieto dni naplánovať zmenu.
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

inak: zamestnanci s NRPČ sa chodia pravidelne pýtať, prečo vlastne musia odrobiť viac hodín než zamestnanci s RPČ. Fond pracovného času je x hodín, no pre RPČ je v rámci tých x hodín niekoľko hodín platených sviatkov, NRPČ však nemajú nárok na mzdu za sviatok, ak ho neodpracujú. Konkrétne september 2010: fond PČ 176 vrátane 2 plat. sviatkov. Prac. s RPČ reálne odpracuje 160 hodín, pracovník s NRPČ musí odpracovať 176 hodín. A takto to je v každom "sviatkovom" mesiaci.
Ja odpovedám, že za reálnu prácu vo sviatok majú príplatky a všeobecne majú viac dní voľna. Neviem, či správne, ale mám v tom ešte stále mierne nejasne, aj napriek prečítaniu všetkým príspevkov na porade, o ZP s komentármi nehovoriac.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

pefu Pozri príspevok
inak: zamestnanci s NRPČ sa chodia pravidelne pýtať, prečo vlastne musia odrobiť viac hodín než zamestnanci s RPČ. Fond pracovného času je x hodín, no pre RPČ je v rámci tých x hodín niekoľko hodín platených sviatkov, NRPČ však nemajú nárok na mzdu za sviatok, ak ho neodpracujú. Konkrétne september 2010: fond PČ 176 vrátane 2 plat. sviatkov. Prac. s RPČ reálne odpracuje 160 hodín, pracovník s NRPČ musí odpracovať 176 hodín. A takto to je v každom "sviatkovom" mesiaci.
Ja odpovedám, že za reálnu prácu vo sviatok majú príplatky a všeobecne majú viac dní voľna. Neviem, či správne, ale mám v tom ešte stále mierne nejasne, aj napriek prečítaniu všetkým príspevkov na porade, o ZP s komentármi nehovoriac.
máš pravdu, ale nedá sa nič robiť, aj keď v podstate fond prac. času majú rovnaký ( 176 a 160+ 16s), ale netreba zabúdať, ak zamestnanec odpracuje sviatok, tak mu patrí aj príplatok za sviatok. Aspoň takto to majú zvýhodnené.

neviem, ako majú rozvrhnuté zmeny tí zamestnanci, ktorí majú NRPČ, tak je aj oveľa ťažšie argumentovať.

PS: toto som zažila, ale zamestnancom som to vysvetlila tak, že je to na ich rozhodnutí, kde a za akých podmienok budú pracovať, že je mi to ľúto, že to tak je, ale nech ich teší aspoň to, že majú vyšší príjem vďaka príplatku za sviatok.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať