Zavrieť

Porady

Kniha pre rodinný rozpočet

Vesely chlapak
Včera večer bola u nás na návšteve jedna naša dávna priateľka s manželom, super večer, len nás óboch zarazil jeden fakt. A teraz sa budete čudovať čo som to za ekonóma, ja sa verejne priznávam že asi na nič, lebo keď som počúval ako oni gazdujú, tak som len oči vyvaľoval. Od zriadenia knihy, do ktorej sa zapisujú všetky nutné opravy a časové rozhranie dokedy to treba spraviť až po absolútne podrobne vedenú evidenciu príjmov a výdavkov. Na každý výdavok - nájom, ošatenie, rezerva na budúce opravy ( ta ja kukal jak puk ) atď, atď. majú zvláš obálku a s tým disponujú. S manželkou sme večer sedeli pri telke a bolo jasné že obaja myslíme na to isté. Hoci niektoré veci sa mo zdali až trochu prehnané, niekde v kútiku som si uvedomoval že takto by to malo fungovať. Tak sa chcem opýtať, či teda aj ostatní takto bežne fungujete. Samozrejme, že človek počíta aký má príjem, koľko môže minúť, čo ide na sporenie, poistky, ale takto detailne .... Dal som si námahu a dnes som aj trošku prešiel cez internet stránky s knihami, chcel som nájsť niečo práve ohľadom rodinného rozpočtu, neviete mi niekto poradiť nejakú fajn knihu o tom?
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
bazil
Včera večer ................................neviete mi niekto poradiť nejakú fajn knihu o tom?
Čaba neblázni, veď sa z toho môžeš aj zblázniť, vari nemáš čo účtovať? - hoď si to do JÚ na www.kros.sk nájdeš demo na JÚ a môžeš sa realizovať...(ja v nej robím triedny fond-a výstupy sa rodičom ohromne páčia) hoci neviem či ti tých 200 položiek postačí, ak nie zakalkuluj si do výdavkov aj platbu za SW ,
ale myslím, že ak ozaj moc chceš, tak postačí excel a v ňom si vyrob tabuľku....
ale musím priznať že aj ja kukám jak puk... nič podobné nerobím, ale lidé jsou rúzní....
veľa zdaru!
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

sway
ale lidé jsou rúzní....
a aj mnoho takých, ktorí veru každú korunku musia v dlani viackrát obrátiť, aby si poriadne rozmysleli, či si ju môžu naozaj dovoliť minúť na niečo iné, ako je nájom, strava a najnutnejšie ošatenie a hygienu..... Mimochodom, moji rodičia tiež pri výplate lietali ceruzkou po papieri v čase, keď sa žilo od výplaty k výplate.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Moja mamina si takú knihu vedie už roky, ale nie že by sa s ňou riadila, skôr je len taká, kde keď už nastane výdaj, tak zapíše. Ale neriadi sa ňou, že toto mám teraz v pláne tak to idem kúpiť. A to už je na dôchodku. Ale bavká sa s ňou a keď si nepamätá, čo kupovala, tak pozrie do knihy a vidí. A občas keď má chuť, tak pozerá aj spätne a zisťuje si čo kedy koľko stálo a čuduje sa ako moc to už zdraželo. Ale nikdy sa nestalo, že by si niečo nekúpila lebo jej to kniha nedovoluje. Bolo to len také evidenčné. Väčšinou si k nej sadne na konci mesiaca posčituje všetko krížom krážom a zistí, že opäť minula viac ako bol dôchodok. Alebo že na benzín išlo viac ako inokedy a pod. Neviem si osobne predstaviť formu obálok, lebo určite by nastala situácia, že by som ťahal zo všetkých obálok a navzájom by som to určite poriadne premiešal. Ale asi sú aj poriadnejší ľudia ako ja.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Ja som nad tým už tiež uvažovala, nie je to zlý nápad. Lebo je jasné, že dokedy má človek peniaze na účte, alebo aj v hotovosti - míňa a mnohokrát si to ani neuvedomuje, a kúpi vec, ktorú vlastne ani tak nepotreboval. Ale keď na ňu mám, tak prečo nie? Už sme viackrát pocítili na vlastnej koži, keď sa nám podarí niečo ušetriť, ako sa to rýchlo rozkotúľa a potom rozmýšlam, čo som vlastne kúpila, keď som toľko minula? A keď príde na " suchoty " dokážeme vyžiť aj z dosť malej čiastky peňazí, samozrejme, že to nie je možné dlhodobo, ale keby sme si to viac uvedomovali, možno by sme naozaj viac ušetrili.
0 0
borob borob

borob je offline (nepripojený) borob

ja som si zaviedol niečo podobné do auta a to sa niekedy panenky pretočia kolko ma stojí kilometer jazdy ked vypočitam cenu auta Stk ek poistky a.... a potom to videlím počtom kilometrov
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

To by som si radšej zobrala jedneho klienta naviac keby som mala toľko času ako je písať príjmy a výdavky a zistiť na konci mesiaca že som v mínuse, lebo príjmy boli nižšie ako výdavky. Veď Slováci sú známi tým že dokážu byť ako čarodejnici keď vyžijú z toho mála čo majú...
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Jozef I
Moja mamina si takú knihu vedie už roky, ale nie že by sa s ňou riadila, skôr je len taká, kde keď už nastane výdaj, tak zapíše. Ale neriadi sa ňou, že toto mám teraz v pláne tak to idem kúpiť. A to už je na dôchodku. Ale bavká sa s ňou a keď si nepamätá, čo kupovala, tak pozrie do knihy a vidí. A občas keď má chuť, tak pozerá aj spätne a zisťuje si čo kedy koľko stálo a čuduje sa ako moc to už zdraželo. Ale nikdy sa nestalo, že by si niečo nekúpila lebo jej to kniha nedovoluje. Bolo to len také evidenčné. Väčšinou si k nej sadne na konci mesiaca posčituje všetko krížom krážom a zistí, že opäť minula viac ako bol dôchodok. Alebo že na benzín išlo viac ako inokedy a pod. Neviem si osobne predstaviť formu obálok, lebo určite by nastala situácia, že by som ťahal zo všetkých obálok a navzájom by som to určite poriadne premiešal. Ale asi sú aj poriadnejší ľudia ako ja.
No veď práve Jožko, toto sa mi zdá OK, prehľad kde som minul a koľko tak to zhruba mám, ale predstavte si situáciu, keď napr. tá moja kámoška ostala bez výplaty lebo firma kde pracuje mala nejaké problémy. Oni s manželom fungujú systémom, že okrem klasických výdavkov majú obaja určitý limit pre seba, ona má nejakých 500 na mesiac no a keďže nedostala výplatu, ale chcela čosi pre seba kúpiť, tak si tie peniaze požičala od manžela , ten to zaevidoval ako pôžičku a keď jej nabehla výplata tak mu to vrátila. Tak som teraz nechápal, lebo ona bola úplne super baba, veselá kopa so správnymi názormi, my sme sa dlho nevideli až teraz po rokoch a tak som len pozeral, teda niežeby som ju odsudzoval veď fakt sme sa cítili dobre, ibaže toto ma trochu zarazilo. Ale aj tak Vás chcem poprosiť, ak niekto poznáte nejakú fajn literatúru k rodinnému rozpočtu dajte mi echo, myslím, že možno by niečo vedeli viac tí, ktorí sa venujú investovaniu, poisteniam a pod.
0 0
gu100 gu100

gu100 je offline (nepripojený) gu100

nehccem robit reklamu...
www.stormware.sk, inak distribuju aj SW Pohoda.. maju aj domace uctovnictvo Filip sa tusim vola.. testoval som to, vyzera to byt prepracovane.. maju aj evidenciu nejakych zbierok..

jediny problem umna bol, ze sa nedonutim sledovat a zapisovat kazdy prijem, kazdy vydaj
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

gu100
jediny problem umna bol, ze sa nedonutim sledovat a zapisovat kazdy prijem, kazdy vydaj

Takýto probém som mala aj ja. Skúšala som niekoľkokrát viesť evidenciu. Vždy mi to vydržalo asi 2 mesiace............ Už na to kašlem, keď mám nakupujem, keď nemám tak nie.....
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Na tejto stránke som naďabila na:
http://www.slunecnice.cz/Win/Osobni-...re-domacnosti/
http://tahaj.sme.sk/software/184


Naposledy upravil Marína : 31.10.06 at 12:48 Dôvod: pridaný ďalší link
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jozef I
Moja mamina si takú knihu vedie už roky, ale nie že by sa s ňou riadila, skôr je len taká, kde keď už nastane výdaj, tak zapíše. Ale neriadi sa ňou, že toto mám teraz v pláne tak to idem kúpiť. A to už je na dôchodku. Ale bavká sa s ňou a keď si nepamätá, čo kupovala, tak pozrie do knihy a vidí. A občas keď má chuť, tak pozerá aj spätne a zisťuje si čo kedy koľko stálo a čuduje sa ako moc to už zdraželo. Ale nikdy sa nestalo, že by si niečo nekúpila lebo jej to kniha nedovoluje. Bolo to len také evidenčné. Väčšinou si k nej sadne na konci mesiaca posčituje všetko krížom krážom a zistí, že opäť minula viac ako bol dôchodok. Alebo že na benzín išlo viac ako inokedy a pod. Neviem si osobne predstaviť formu obálok, lebo určite by nastala situácia, že by som ťahal zo všetkých obálok a navzájom by som to určite poriadne premiešal. Ale asi sú aj poriadnejší ľudia ako ja.
Nemáme my jednu mamu ? Ale je som túto vlastnosť nezdedila.
0 0
Dagmar72 Dagmar72

Dagmar72 je offline (nepripojený) Dagmar72

...fakt človek musi len oči vyvalovat....evidovat si to,ze manžel da manželke peniaze,je fakt silne kafe...pri všetkej ucte,ja tomu hovorím oddýchnute hlavy...čo sa týka roddinneho rozpočtu,aj ked nie som idealna gazdina,myslim,že stačí mat troška spravny odhad....
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ale to je veľmi prísne plánovanie výdajov a "obálkové" účtovníctvo, kto to dokáže - ja nie - ušetrí nemalé peniaze. Myslí sa na všetko, aj na kultúru, koníčky a aj vreckové má každý svoje. Je samozrejmé, že keď si požičia, musí vrátiť! Je to vzájomná dohoda manželov a má svoje pravidlá. Plánuje sa jedálny lístok - neplýtva sa potravinami a to je riadna vysoká položka. Ani sa nekupuje v akciách "čo sa oplatí" a potom doma po vytriezvení prídete nato, že ste prerobili, lebo ste nakúpili zbytočnosti a navyše nekvalitné.
Bola to útla knižôčka a čítala som ju pred 30-timi rokmi. Tá obálková metóda bola riadne prešpekulovaná, pamätám si ju dodnes.
Škoda, že som sa jej nedržala...
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Tak ti poviem, ja mám taký zvyk, vždy na začiatku mesiaca si urobím rozpočet, teda očakávané príjmy aj výdavky v časovom slede. Ale musím sa priznať, že ho nikdy nedodržím. Skutočné výdavky, čo som každý deň minula, to si nezapisujem. Ale tak či tak mi to nedá, keď príde nový mesiac, urobím si rozpočet zas. Asi ma to baví. Neviem. Možno je to tým, že som v hlbokej totalite robila na plánovacom. Ha-ha
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Čítam a čudujem sa, ako som to dokázala za takmer 40 rokov manželstva žiť bez takejto knihy?!
Viem, čo potrebujem doplniť do domácnosti, musím s tým kalkulovať vopred, najmä ak sú to nie veci dennej potreby, ale sú predsa aj dni keď si chcem urobiť radosť! Alebo vám sa nikomu nestáva, že ste mali buď "Deň Blbec! alebo, boľavý deň, alebo smútok na duši a aby ste zahlušili tieto "bacily" tak si jednoducho kúpite niečo pre potešenie očí, alebo čuchu...?! Ja si občas potrebujem takto vyliečiť svoje boliestky, alebo len tak chcem urobiť niekomu radosť zo svojich blízkych - ale myslím si, že nie som sama!

Takto som presne zapisovala dva roky každý výdaj, ale to len ten, ktorý sa týkal stavby nášho domu, a práve to bol dôvod, keď som chcela mať evidenciu celej stavby.
Ale ak chcete pôsobiť príliš šetrno a múdro, skúste počítať, či by ste namiesto evidencie príjmov a výdajov každého haliera v rodine radšej nevenovali tento čas posedeniu so svojimi drahými len tak pri čaji, alebo káve...
No ale proti gustu - žiaden dišputát!
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja si raz za cas evidujem vydaje na potraviny, drogeriu, domacnost, aby som vedela, kolko nas co stoji. Obalky som nikdy nemala, ale vzdy som dbala na to, aby sme minuli aspon o korunu menej, ako zarobime. Pozicky sme nemali a ani mat nechceme, zatial nam vzdy peniaze vysli na veci, ktore sme potrebovali. No a na co nemame, to nepotrebujeme....
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Knihu si nevediem, ale niekedy by sa aj zišla, keď sa chcem následne k nejakému účtu vrátiť a rozmýšľam v ktorej dobre odloženej obálke asi bude. Ale stretla som sa u známych, že si lepili nahusto (len o okraj, aby sa dali v prípade potreby aj odlepiť) účtenky do fascikla - zaradom ako ich nosili domov, bez triedenia. Potom, keď sa chceli k niečomu vrátiť (reklamácia, zistenie ceny, výška výdavkov za mesiac a pod.) tak sa to ľahko našlo. A div sa svete, manžel kamarátke niekedy ten fascikel vzal do parády, farebne označil účtenky a nahodil výdavky za mesiac podľa druhu.
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Jedinú knihu výdajov vediem za tridsať rokov až teraz prvýkrát pri výstavbe domu. netýka sa to však výdavkov na domácnosť a stravu (na stavbu). Vždy
som sa riadila "pozriem sa do peňaženky a do tej výšky vyskakuje"- bola to múdrosť môjho otca a značne pomohla aj mne
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
A viete , že to vôbec nie je zlý nápad, keď si človek zapíše výdavky...podotýkam nie bežné ako je nákup mlieka a chleba. Robila to aj moja stará mama, pokračoval starý otec a niečo podobné som si zapisovala aj ja. A veru ono sa to zíde najmä keď má človek tri deti v škole a na internáte. Vždy bol prehľad kedy kto čo platil a vedela som sa pripraviť aj na najbližšie obdobie, čo bude zase treba poplatiť.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ja som tiež kedysi dávno v minulom tisícročí viedla evidenciu výdavkov jeden mesiac. A viete čo som zistila,že tie peniaze som minula s písaním výdavkov ,alebo bez ich zapisovania.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať