Zavrieť

Porady

Kniha pre rodinný rozpočet

Vesely chlapak
Včera večer bola u nás na návšteve jedna naša dávna priateľka s manželom, super večer, len nás óboch zarazil jeden fakt. A teraz sa budete čudovať čo som to za ekonóma, ja sa verejne priznávam že asi na nič, lebo keď som počúval ako oni gazdujú, tak som len oči vyvaľoval. Od zriadenia knihy, do ktorej sa zapisujú všetky nutné opravy a časové rozhranie dokedy to treba spraviť až po absolútne podrobne vedenú evidenciu príjmov a výdavkov. Na každý výdavok - nájom, ošatenie, rezerva na budúce opravy ( ta ja kukal jak puk ) atď, atď. majú zvláš obálku a s tým disponujú. S manželkou sme večer sedeli pri telke a bolo jasné že obaja myslíme na to isté. Hoci niektoré veci sa mo zdali až trochu prehnané, niekde v kútiku som si uvedomoval že takto by to malo fungovať. Tak sa chcem opýtať, či teda aj ostatní takto bežne fungujete. Samozrejme, že človek počíta aký má príjem, koľko môže minúť, čo ide na sporenie, poistky, ale takto detailne .... Dal som si námahu a dnes som aj trošku prešiel cez internet stránky s knihami, chcel som nájsť niečo práve ohľadom rodinného rozpočtu, neviete mi niekto poradiť nejakú fajn knihu o tom?
Usporiadat
danusi danusi

danusi je offline (nepripojený) danusi

Aj ja si robím takýto zoznam nákupov aj príjmov mesačne cca 3 roky. Nie je to zlé. Dokonca som prišla na to, že najviac som dávala výdavky na rozne narodeniny a meniny rodiny. Ked som to skresala a meninujeme sa v menšom, tak mi to v rodinnom rozpočte aj celkom vychádza. Výhodu mám tú, že auto mám na živnosť, tak tam vidím presne, čo ma čo stojí. Inak viesť si účto za domácnosť vôbec podľa mňa nie je zlé. Mne to zaberie cca 0,5 hod. mesačne, nakoľko si všetky bločky odkladám a na konci mesiaca spočítam. Mám tiež v exceli na to tabuľky. Keď mám prehľad, som taká spokojnejšia, lebo si vždy viem obhájiť sama pred sebou, že to čo som kúpila, bolo naozaj podstatné. Ale tak podrobne ako tvoji známi si to veru nerobím.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Melnick
Ja som tiež kedysi dávno v minulom tisícročí viedla evidenciu výdavkov jeden mesiac. A viete čo som zistila,že tie peniaze som minula s písaním výdavkov ,alebo bez ich zapisovania.
Maja, Tvoj postreh ma príjemne rozveselil.
Tento poznatok si zaslúži "bodík", ktorý sa v tejto porade dá pridať iba touto cestou
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
endrju
Maja, Tvoj postreh ma príjemne rozveselil.
Tento poznatok si zaslúži "bodík", ktorý sa v tejto porade dá pridať iba touto cestou
Bodík potešil. Andrej a vieš ,že je oživená téma RZZP. Mám strach o Tvoje zdravie,keď to zasa uvidíš.
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Výdavky podrobne nesledujem, ale tohto roku dcéra nastúpila na vysokú školu do Bratislavy, čo je od nás dosť ďaleko, takže som si začala písať všetky výdavky. Myslím, že po piatich rokoch/keď vydrží/ to bude zaujímavé čítanie.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Chystáš sa to zúčtovať?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
ivako
Výdavky podrobne nesledujem, ale tohto roku dcéra nastúpila na vysokú školu do Bratislavy, čo je od nás dosť ďaleko, takže som si začala písať všetky výdavky. Myslím, že po piatich rokoch/keď vydrží/ to bude zaujímavé čítanie.
Rozhodne je to zaujímavá suma.....
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

DanielaSĽ
Rozhodne je to zaujímavá suma.....

To teda je zaujímavá suma......... Moja dcéra tretí rok študuje v Prahe a radšej to ani nepočítam.............
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ináč teda našťastie moje deti to nerobili, ale viem o deťoch, ktoré využijú, že si rodičia nepamätajú na čo všetko im už peniaze dávali...takže také zapisovanie nie je na škodu.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Ja jej posielam určitú sumu a z toho si musí všetko platiť. Ale aj tak je to dosť finančne náročné...... Je to na nej ako hospodári. Keď si peniaze minie na hlúposti neostanú jej napr. na jedlo.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

danusi
Aj ja si robím takýto zoznam nákupov aj príjmov mesačne cca 3 roky. Nie je to zlé. Dokonca som prišla na to, že najviac som dávala výdavky na rozne narodeniny a meniny rodiny. Ked som to skresala a meninujeme sa v menšom, tak mi to v rodinnom rozpočte aj celkom vychádza. Výhodu mám tú, že auto mám na živnosť, tak tam vidím presne, čo ma čo stojí. Inak viesť si účto za domácnosť vôbec podľa mňa nie je zlé. Mne to zaberie cca 0,5 hod. mesačne, nakoľko si všetky bločky odkladám a na konci mesiaca spočítam. Mám tiež v exceli na to tabuľky. Keď mám prehľad, som taká spokojnejšia, lebo si vždy viem obhájiť sama pred sebou, že to čo som kúpila, bolo naozaj podstatné. Ale tak podrobne ako tvoji známi si to veru nerobím.
Danusi, nie si ty ja ?? ako keby si to o mne písala... Mojim cieľom bolo zistiť kam sa peniažky kotúľajú...
A priznám sa, že som vyskúšala aj obálkovú metódu. Bolo to v čase, keď som sa osamostatnila od rodičov a učila sa gazdovať s vlastným príjmom (950 Kčs) a nejako mi to nevychádzalo, aj pôžičku som mala... vtedy mi to niekto poradil a dobre urobil, po 2 rokoch som to už nepotrebovala, dokázala som si peniaze zadeliť aj bez obálok .
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
liba2
Danusi, nie si ty ja ?? ako keby si to o mne písala... Mojim cieľom bolo zistiť kam sa peniažky kotúľajú...
A priznám sa, že som vyskúšala aj obálkovú metódu. Bolo to v čase, keď som sa osamostatnila od rodičov a učila sa gazdovať s vlastným príjmom (950 Kčs) a nejako mi to nevychádzalo, aj pôžičku som mala... vtedy mi to niekto poradil a dobre urobil, po 2 rokoch som to už nepotrebovala, dokázala som si peniaze zadeliť aj bez obálok .
Liba to bolo na deň ??? No smejem sa, veľmi mi to pripomína môj nástupný plat - mesačný .
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

na mesiac ... to bolo tak dávno........
0 0
accipiter accipiter

accipiter je offline (nepripojený) accipiter

AKo dávno ? Včera , minulý mesiac ? Či rok ? A koľko
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

accipiter
AKo dávno ? Včera , minulý mesiac ? Či rok ? A koľko
Odpoveď je jednoduchá: Veeeeeeeeeeeeeeeeeeeľmi dáááááááááááááááávno.
V predchádzajúcom tisícročí.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahojte!
Ja si vzdy na zaciatku mesiaca spisem predpokladane prijmy a vydavky kt. su iste a povinne (najom, poistka....). Zacala som to robit po rozvode, ked sme na tom neboli nejako dobre. Takto si pekne odfajknem co som uz zaplatila a viem priblizne kolko zostava na tie ostatne vydavky a kolko mozme usetrit (co je teda niekedy dost tazke). Presne si nakupy neevidujem, ale niekedy som soknuta ako sa peniazky rychlo kotulaju prec....
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

accipiter
AKo dávno ? Včera , minulý mesiac ? Či rok ? A koľko
Melnick a ja vieme ako veeeeľmi dávno - medzitým vyrástla ďalšia generácia, možno aj 2.
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

liba2
Melnick a ja vieme ako veeeeľmi dávno - medzitým vyrástla ďalšia generácia, možno aj 2.
Potešili ste ma s tým platom, spomenula som si na rok 1985 mala som presne ten istý. Hneď som začala spomínať na svoju prvú prácu, vytiahla som staré fotky a výborne som sa odreagovala. Dík......
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Po 28 rokoch mi manželovi rodičia hovoria koľko mu prispievali na vysokoškolské
štúdium. Na svadbu priviedli cca 200 cudzích ľudí z celej dediny("baby v kidľach") bez akéhokoľvek daru. O tretej ráno poutierali ústa a odišli. Nikdy nás
finančne nepodporovali. My máme dve dcéry s 5-ročným rozdielom. Prvá 5 rokov učí na VŠ (končí PhD a začína doc.št.).Po skončení VŚ sme jej kúpili,zrekonštr. a zariadili 2-i. byt v KE. Nikdy sme jej cenu štúdia nemuseli vyčisľovať. Nevieme si prestaviť vďačnejšie dieťa a zároveň aj zaťa.
Mladšia dcéra končí VŠ a podobne chceme pripraviť štart do jej ďalšieho života. Jednoducho to, čo sme s manželom dostali od mojich rodičov si nesmierne vážime , chceme zachovať a trvať na tom, aby naše deti tiež
dali naším vnúčatám. Možno je to v tejto dobe "prokapitalisticky orientovanej"
vnímené inák, ale ja to tak cítim a nepoznám lepší pocit,ako keď moje deti sú
šťastné
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ivako
Potešili ste ma s tým platom, spomenula som si na rok 1985 mala som presne ten istý. Hneď som začala spomínať na svoju prvú prácu, vytiahla som staré fotky a výborne som sa odreagovala. Dík......
ivako,neblbni,v 1985 som si pri mojom plate už myslela ,že čoskoro budem milionárka.:p :p :p
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
a vieš, že aj si, veď si cccc. Tam si bohatá srdcom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať