Zavrieť

Porady

Kniha pre rodinný rozpočet

Vesely chlapak
Včera večer bola u nás na návšteve jedna naša dávna priateľka s manželom, super večer, len nás óboch zarazil jeden fakt. A teraz sa budete čudovať čo som to za ekonóma, ja sa verejne priznávam že asi na nič, lebo keď som počúval ako oni gazdujú, tak som len oči vyvaľoval. Od zriadenia knihy, do ktorej sa zapisujú všetky nutné opravy a časové rozhranie dokedy to treba spraviť až po absolútne podrobne vedenú evidenciu príjmov a výdavkov. Na každý výdavok - nájom, ošatenie, rezerva na budúce opravy ( ta ja kukal jak puk ) atď, atď. majú zvláš obálku a s tým disponujú. S manželkou sme večer sedeli pri telke a bolo jasné že obaja myslíme na to isté. Hoci niektoré veci sa mo zdali až trochu prehnané, niekde v kútiku som si uvedomoval že takto by to malo fungovať. Tak sa chcem opýtať, či teda aj ostatní takto bežne fungujete. Samozrejme, že človek počíta aký má príjem, koľko môže minúť, čo ide na sporenie, poistky, ale takto detailne .... Dal som si námahu a dnes som aj trošku prešiel cez internet stránky s knihami, chcel som nájsť niečo práve ohľadom rodinného rozpočtu, neviete mi niekto poradiť nejakú fajn knihu o tom?
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Dnes už viem,že peniaze nie sú všetko.pokiaľ ich máš.
Prvý to povedal Werich,nie ja.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Veru, najlepsie je byt zdravy a bohaty. Ved co uz ma chudobny clovek z toho zivota, ked ho vsetko boli?
0 0
Dafe Dafe

Dafe je offline (nepripojený) Dafe

vediem si tiez take male "uctovnictvo" to spociva v tom, ze zbieram vsetky blocky doma ich kazdy den odlozim do obalky, na konci mesiaca zopnem za jeden mesiac a scitam dokopy, aspon sa mi nic nestrati ak potrebujem nejaky blocek. To som robila ked som bola este slobodna a byvala som sama. Chcela som zistit kolko toho za mesiac miniem a co mi zostane okrem povinnych vydavkov. Teraz po svadbe tiez to takto robim, ale triedim ich este , ktore idu iba na stravu a ktore na ostatne... len neviem ako bude ked pridu deti, a ine vydavky.. uvidime, inak nemozem povedat aby sme sa nejako obmedzovali, a co sa tyka tych poziciek medzi manzelmi to sa mi uz zda prilis, ved sme dospeli rozumni ludia, tak sa dohodneme, ale ak to vyhovuje tym dvom, nic proti.... no este by som prijala nejake odporucanie na nejaku evidenciu tak, aby sa mi tie blocky nekopili v obalkach, keby ste o niecom vedeli, posunte prosim ..
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Dafe
vediem si tiez take male "uctovnictvo" to spociva v tom, ze zbieram vsetky blocky doma ich kazdy den odlozim do obalky, na konci mesiaca zopnem za jeden mesiac a scitam dokopy, aspon sa mi nic nestrati ak potrebujem nejaky blocek. To som robila ked som bola este slobodna a byvala som sama. Chcela som zistit kolko toho za mesiac miniem a co mi zostane okrem povinnych vydavkov. Teraz po svadbe tiez to takto robim, ale triedim ich este , ktore idu iba na stravu a ktore na ostatne... len neviem ako bude ked pridu deti, a ine vydavky.. uvidime, inak nemozem povedat aby sme sa nejako obmedzovali, a co sa tyka tych poziciek medzi manzelmi to sa mi uz zda prilis, ved sme dospeli rozumni ludia, tak sa dohodneme, ale ak to vyhovuje tym dvom, nic proti.... no este by som prijala nejake odporucanie na nejaku evidenciu tak, aby sa mi tie blocky nekopili v obalkach, keby ste o niecom vedeli, posunte prosim ..
Keď prídu deti, tak všetky peniaze pôjdu hlavne tam... Potom bude teda najväčšia kôpka zopnutých dokladov s označením "VÝDAVKY NA DIEŤA/DETI"
A k tým obálkam - keď ma to jedným časom chytilo, tak som vydržala asi 2 mesiace si normálne tie doklady lepiť (aj z potravín, lebo manželovi sa nezdalo, že by nás tá strava stála až tak veľa). Prišlo to v čase, keď sa nerodil malý a začalo sa mi zdať, že míňame rýchlejšie, ako prichádzajú príjmy.
0 0
aglv aglv

aglv je offline (nepripojený) aglv

Ahoj. No ja to robim takto ze si aspon zo vsetkych nakupov nechavam blocky zapisujem sumy do zosita a kazdu stranu spocitam.a tak na konci roka aspon viem kolko sme minuli.

Rozmyslam aj o deleni penazi na stravu, najom atd do obalok aby som si z usetrenych mohla odlozit alebo nieco pre nas kupit. Zda sa mi to dobre mat prehlad kde peniaze idu lebo ked len vytahujem z penazenky potom sa sama cudujem kde som tolko minula.
Zase az tak zlozito ako to robia Tvoji zmamy by som to asi neriesila a ani by som nato nemala tolko casu.
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Po 28- rokoch manželstva(dvoch dcérach 27,23 -staršia sam.domácnosť,mladšia posledný rok VŠ),bloky na chod domácnosti strčím do vrecka a po čase vyhodím. Nič nepočítam, nič nekalkulujem. Vydám toľko, koľko proste naša domácnosť potrebuje. Zakladajú a spočítavajú sa len výdavky zo stavby RD. Ak náhodou
kúpime nepotrebnú vec, povieme si , že za toľko peňazí sme videli aj väčšiu "blbosť" a život ide ďalej. Podľa mňa počítanie výdavkov má zmysel na začiatku
manželstva, aby sme sa naučili hospodáriť. Po určitých rokoch má väčšiu cenu
pokoj a čistá myseľ (najmä u nás, ktorí sa profesionálne zaoberáme hospodá-
rením iných).
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

mám známu ktorá si tak všetko zapisuje a s manželom delí že je to podľa mňa až chorobné raz sme boli vonku a ona si kúpila lízanku a keď sme prišli k nim hneď otvárala najdôležitejší zošit v ich domácnosti a zapisovala to.
alebo že deliť si to tak že toto sme kúpili z manželových peňazí a toto z mojich tak to je už podľa mňa o ničom.
0 0
Leenkaa Leenkaa

Leenkaa je offline (nepripojený) Leenkaa

Je jeden skvelý program na vedenie si domáceho účtovníctva - link: http://www.stormware.sk/filip/

Je pomerne prehladný, dobre sa s ním pracuje - ale na ten "obálkový systém" teda nemá....
0 0
LubicaN LubicaN

LubicaN je offline (nepripojený) LubicaN

Až dnes som sem zablúdila, ale rada by som prispela svojou troškou...

...v čase keď sme ešte bývali u svokrovcov, staršia dcérka mala 4 mesiace začala svokra chodiť do práce. Vtedy mi dala svokra do ruky tisícku a povedala, rob z toho nákupy, keď minieš, pýtaj si. V tom čase som mala na starosti chod spoločnej domácnosti, svokra nakupovala a varila len cez víkendy - no bola som super nevesta...

Vtedy som si odkladala každý jeden bloček...ale nikdy som si sama korunky nepýtala - veď predsa jeme z toho aj my... A potom som každý mesiac lepila bločky na A4-ku, všetko presne nasčítané... poznačené Dňa toho a toho som dostala 1000.-Sk. Na konci bolo rozpísané toľko išlo z babkinych toľko z našich... Nikdy som jej to neukázala ale raz som mala namále keď sa svokrovi zdalo, že som minula veľa z "jeho". Akurát ten mesiac boli mnou "pustené" výdavky tuším 2,5 tisíca ... z "jeho" išla tisícka z "nášho" 1,5.

No a potom sme si robili v linkovanom zošite sumár príjmov a výdajov... a keď som to na konci mesiaca počítala - veľmi poctivo Obsah manželovej peňaženky+obsah mojej+zostatok v banke...nikdy mi to nesedelo. Vždy sme mali v skutočnosti viac ako na papieri...a vtedy som náhodou prišla na to, že manžel tajne tipuje v stávkovej... Tak sme s tým prestali.

Potom sme sa osamostatnili, manžel kúpil program "domáce hospodárstvo" a jeden celý mesiac vydržal zapisovať doň všetko dokonca aj stavy vodomerov, elektromeru... Potom mi vraví, že na to nemá nervy... Teraz nič nevedieme, ale náš super tatino je vždy v obraze... Kasu máme spoločnú - keď sa ide na nákupy peniažky sa vyberú z jednej peňaženky, vložia do druhej - no a po nákupoch sa poctivo rozdelia na polovicu aby mal každý rovnako... Tiež som si zvykla odkladať bokom korunky za mnou predanú kozmetiku Oriflame, aby som mala na úhradu faktúrky - ale teraz sa už delia aj tie a faktúrka sa uhrádza zo spoločného účtu...

0 0
lukaria lukaria

lukaria je offline (nepripojený) lukaria

Ahoj,
no ja vediem rodinné účtovníctvo už vyše roka. Vždy si naplánujem výdavky na celý mesiac a potom si odkladám a zapisujem všetky bločky a účty, nakonci mi vždy výjde, že som sa vôbec nepoučila:-D Ale aspoň sa snažím:-) A mám prehľad o svojej nezodpovednosti.
0 0
uct2007 uct2007

uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

lukaria Pozri príspevok
Ahoj,
no ja vediem rodinné účtovníctvo už vyše roka. Vždy si naplánujem výdavky na celý mesiac a potom si odkladám a zapisujem všetky bločky a účty, nakonci mi vždy výjde, že som sa vôbec nepoučila:-D Ale aspoň sa snažím:-) A mám prehľad o svojej nezodpovednosti.
Ahoj,ja si tiež vediem domáce účto - už roky,posledne to robím v skvelom nenáročnom programe, mám dokonalý prehľad, kedy a za čo, a na čo sme peniaze vydali,koľko sme zaplatili za poistky,koľko som ušetrila, aké peniaze sme vrazili do bytu a na čo, ako som šetrila,nie je to nič náročné a baví ma to. Presne viem koľko dáme za stravu,benzín,opravy auta a iné výdavky.
0 0
stanka.f. stanka.f.

stanka.f. je offline (nepripojený) stanka.f.

Vlastne už od začiatku ako sme spolu začali fungovať ako rodina zaviedli sme systém "obálok!" Po zavedení eura sú to rôzne krabičky kvôli drobným, máme vyrátané koľko musí zostať na účte ďalšie peniaze idú do krabičiek a s ostatnými potom musíme vísť. Zatiaľ sa nám darí, hoci dakedy mám pocit že sme ako držgroši, ale jednoducho to inak ani nejde. Lebo by sme míňali asi dovtedy pokiaľ by sme mali. Ja som totiž taká bola a som veľmi rada, že ma môj manžel naučil peniaze si rozumne rozhodiť na celý mesiac a nie len na pár dní. Som mu za to veľmi vďačná, inak neviem ako by to teraz s nami bolo. Prajem aj ostatným, aby si našli svoj systém, ktorý im bude najviac vyhovovať.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Svoje aj mamine (mamine = "rodinné") účtovníctvo vediem v Alfe. Mám ju oficiálne kúpenú, takže nie je problém s počtom položiek, ani s výškou obratov. Vediem tam len výdavky (hotovosť, banka, žiadnu evidenciu záväzkov). Je to dobré aj na to, keď potrebujem spätne zistiť, kedy som niečo kúpila, príp. koľko to niečo stálo.
"Rodinné" je zase dobré na zistenie, či príspevok na domácnosť je dosť vysoký po prepočte rodinný výdavkov na členov domácnosti.
0 0
VALIKA60 VALIKA60

VALIKA60 je offline (nepripojený) VALIKA60

Já mám tiež založenú písanku na rodinný rozpočet.Každý mesiac si tam zapisujem výdaje za nákupy telefony,elektr.plyn.a ostatné výdaje domácnosti aspoň viem kolko vela vždy miniem a snažím sa vždy další mesiac menej výdavkov mať, len mi to akosi nevychádza.Podla mna je to velmi dobrá vec nakolko sledujem či ešte môžem minúť peniaze alebo sa musím stopnúť.Radím to každému aby si to sledovali je to dobrá vec.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
uct2007 Pozri príspevok
... robím v skvelom nenáročnom programe...
a môžeš prezradiť názov toho skvelého programu?
Ja jeden poznám - AceMoney - lokalizovaný, rozpočty, automatické účtovania, prehľady,...
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
ja takéto domáce účtovanie nerobím v rámci zachovania môjho dobrého duševného stavu
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ja si robim len jednoduchu evidenciu prijmy a i vydavky, kde mam urcitu sumu za kazdy isty + strava, benzin a mimoriadne udalosti. No a ked to spocitam a odpocitam, tak zistim, ze je to hroza...nie a nie usetrit
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Stefan2005 Pozri príspevok
a môžeš prezradiť názov toho skvelého programu?
Ja jeden poznám - AceMoney - lokalizovaný, rozpočty, automatické účtovania, prehľady,...
Je jeden program výlučne pre domáce účtovníctvo, volá sa FILIP. Výrobca je firma, ktorá vyrába aj progrm POHODA. Takže to bude na podobnom príncípe. Asi. Osobne ho nepoznám ale viem že existuje. Tak si skús stiahnuť demo (ak je dostupné) a vyskúšaj.
0 0
kvalitar kvalitar

kvalitar je offline (nepripojený) kvalitar

Zdravim neviem ci sa tu spominal freeware RQ Money http://www.rq.sk/rqmoney.html je program na celkom slusnej urovni len keby som nebol taky lenivy a nezabudal si tam vsetkok zapisovat
0 0
maad maad

maad je offline (nepripojený) maad

linko1 Pozri príspevok
ja takéto domáce účtovanie nerobím v rámci zachovania môjho dobrého duševného stavu
K tomu duševnému stavu sa i ja prikláňam radšej nech neviem súhrn koľko miniem lebo určite s výsledkom hospodárenia by som nebola spokojná.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať