Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v obciach, PO, RO

Rada by som založila novú tému, kde by sa riešili problémy účtovania v obciach, príspevkových a rozpočtových organizáciách.
Naposledy upravil natascha : 06.09.06 at 10:13
Usporiadat
Téma je uzavretá.
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Prosím o radu:
Obci bol schválený projekt na zhotovenie územného plánu obce. Musí byť zriadený samostatný bankový účet na tieto financie (analytický účet k 231)? Ako správne zaúčtovanie príjem faktúry.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj "natascha",
som rád, že sa niekto našiel, kto účtuje samosprávu. Áno, aj ja súhlasím s tým, že by sa mala založiť nová téma, ktorá by riešila problémy účtovníctva obcí, RO a PO, ale je to zrejme úloha pre administrátora porady.

Ale k tvojej otázke. Predpokladám, že ste dostali finančné prostriedky zo ŠR na základe výnosu MVRR SR o poskytovaní dotácií na spracovanie územnoplánovacej dokumentácie obcí a miest. To, či je potrebné zriadiť samostatný účet by malo vychádzať z požiadaviek poskytovateľa transferu, t.j. MVRR SR. Vo všeobecnosti od 01.01.2005 platí, že prostriedky ŠR sa už nemusia viesť na samostatnom bankovom účte. Ale, podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy je príjemca prostriedkov ŠR povinný odviesť do ŠR výnos z týchto prostriedkov, t.j. úrok mínus podplatok za vedenie účtu. Ak však poskytovateľ prostriedkov ŠR určí, že sa musia viesť na samostatnom bankovom účte, v takomto prípade je obec povinná zriadiť osobitný bankový účet (t.j. ZBÚ 231+AÚ).
Podľa môjho názoru, územný plán obce, ktorého cena obstarania je nad 50.000,- Sk je dlhodobým nehmotným majetkom.
Preto došlú dodávateľskú fa. za zhotovenie územného plánu obce zaúčtuješ: MD 041 / D 321,
úhradau fa.: MD 218 / D 231+AU a zároveň MD 321 / D 234+FK+EK a zdroj,
- zároveň pri úhrade zaúčtuješ prefinancovanie zdrojov: MD 211 / D 901,
- zaradenie územného plánu do používania: MD 014 / D 041.

Kód zdroja použiješ 111 - zo štátneho rozpočtu, na časť obstarávacej ceny, ktorá bola uhradená z prostriedkov ŠR a na časť, ktorá bola uhradená z vlastných prostriedkov (spolufinancovanie 20 %) kód zdroja 41.
Funkčná klasifikácia bude: 06.2.0 - Rozvoj obcí a ekonomická klasifikácia: 711 004 - Licencie.

Krásny deň.
Naposledy upravil kvet : 05.09.06 at 13:18
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ešte niečo, o problémoch účtovania rozpočtových organizácií diskutujeme v téme "IBEU" a o problémoch účtovania príspevkových organizácií v tému "IPO".
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Ahoj kvet.

Ďakujem za typ na diskusné témy. "IBEU" som našla, ale "IPO" nie. Asi to robím zle.
Na IBEU som pochpila, že si fakt rozhľadený a máš to ako sa vraví v malíčku. Mať tak Tvoje vedomosti.
Chcem sa ešte opýtať na toto. Obec má zriadený účet v EUR mňa zaujíma, ako je to s popl. od banky a zaúčtovaním kurz. rozdielov. Podľa §24 ods.2 až 4 zákona 431/2002 je podľa mňa potrebné účtovať kurz. rozdiely dvakrát a to v deň uskutoč. účt. prípadu ( napr. keď dostanem výpis) a ku dňu, ku ktorému zostavujem účt. závierku. Ale keď tak nad tým rozmýšľam, vznikne mi vôbec v prvom prípade kurzový rozdiel? Ak áno, vzhľadom k čomu?
Prajem pekný deň.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Chcela by som poprosit o radu.
PO mesta dostane pozicku - je to v prijmoch položka 245
Na aku polozku zaúctovat vratenie pozicky mestu vo vydavkoch?
Dakujem za odpoved.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Pozdravujem Ťa "natascha",
vo všeobecnosti, kedy vznikajú kurzové rozdiely a na ktorých účtoch sa účtujú, upravuje § 6 postupov účtovania. Podľa uvedeného ustanovenia, kurzové rozdiely vznikajú:
1.) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadua to konkrétne pri platbe záväzku, inkase pohľadávky, predaji finančného majetku,
2.) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a to na účtoch účtovnej triedy 2, pohľadávok, záväzkov, úverov a návratných finančných výpomocí.
Z uvedeného vyplýva nasledovné:
- v prípade ocenenia poplatkov banke za vedenie devízového účtu a prijatých kreditných úrokov z devízového účtu, ktoré v deň uskutočnenia účtovného prípadu, t.j v deň odpísania poplatkov a v deň pripísania úrokov oceníš kurzom NBS, nevznikajú kurzové rozdiely ! Kurzové rozdiely by vznikali len pri platbe záväzku z tohto účtu, inkase pohľadávky na tomto účte a tiež pri prevode peňažných prostriedkov z tohto účtu na účet vedený v slovenskej mena a naopak.
- v druhom prípade, t.j. pri zostavení účtovnej závierky kurzové rozdiely vzniknú, pretože k 31.12. musíš konečný zostatok devízového účtu prepočítať kurzom NBS a vzniknutý kurzový rozdiel (zisk, strata) zaúčtovať na účet 430+AÚ súvsťažne s účtom 231+AÚ (devízový účet).

Pekný deň
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Som veľmi rada, že vznikla táto téma. Potrebovala by som pomoc pri nasledovnom, ak s tým máte niekto skúsenosti. Sme obec a účtujeme podľa ekonickej klasifikácie rozpočtovej klasifikácie. Ako máme správne postupovať pri obstaraní dlhodobého hmotného majetku a jeho následnom zatriedení na kapitálový alebo bežný výdavok, keď podľa vysvetliviek k uvedenej klasifikácií (FS č. 14/2004, str. 1032) do kapitálových výdavkov nepatrí nákup materiálu a súvisiacich miezd pri obstarávaní hmotného a nehmotného majetku vo vlastnej réžií. Čo sa rozumie pod pojmom vo vlastnej réžií, niekde som našla, že to znamená vlastnými zamestancami. Ale čo v prípade, že obec nakúpi materiál, ale vykoná to živnostník, ktorý použije obcou nákupený materiál a vystaví faktúru za prácu, alebo kombinácia práca s mechanizmami aj pracovníci budú vyfakturovaný dodávateľom, ale na dohodu o vykonaní im bude pomáhať aj pracovník zamestnaný obcou. Jedná sa mi o správne zatriedenie medzi kapitálové a bežné výdavky.


0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj "Vanka" a vitaj na porade.
Pod pojmom "vlastná réžia" sa rozumie vytvorenie dlhodobého hmotného alebo nehmotného majetku vlastnou činnosťou, t.j. nie dodávateľsky !!!
V prípade, ak obec nakúpila materiál napr. na nejakú stavebnú úpravu, tento materiál je financovaný v bežných výdavkov (podpoložka EK 633 006) a práce (stavebnú úpravu) vykoná živnostník, t.j. dodávateľsky - prácu si vyfakturuje, tento výdavok sa finacuje z kapitálových výdavkov (napr. podpoložka EK 717 003). Ak pri tejto akcii budú vypomáhať aj vlastný zamestnanci obce na DVP, výdavok - odmeny budú financované z bežných výdavkov (podpoložka EK 637 027). Po ukončení akcie sa vlastná činnosť aktivuje podľa § 25 postupov účtovania pre RO,PO, obec ...
Príklad účtovania:
- nákup materiálu 5000 Sk MD 112 / D 321,
- úhrada fa. za materiál 5000 Sk MD 218 / 231 a zároveň MD 321 / D 234+RK (EK 633006),
- výdaj materiálu do spotreby 4000 Sk MD 410 / D 112,
- dodávateľská fa. za stavebné práce 20000 Sk MD 042 / D 321
- úhrada dodáv. fa. 20000 Sk MD 218 / D 231 a zároveň MD 321 / D 234+RK (EK 717003),
- predpis zúčtovaných odmien vlast.zamestnan. na DVP 5000 Sk MD 420 / D 331,
- aktivácia vlastnej činnosti (materiál 4000 Sk + odmeny DVP 5000 Sk) = 9000 Sk MD 042 / D 211,
- zaúčtovanie prefinancovania zdrojov k dlhodob. majetku (vlastná činnosť 9000 Sk + dodávateľ. 20000 Sk) = 29000 Sk MD 211 / D 901,
- zaradenie dlhodobého majetku do používania v sume 29000 Sk MD 021 / D 042

Dúfam, že som Ti to vysvetlil dosť jasne, ak nie napíš.

Pekný deň
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Prajem Vám pekný začiatok prac. týždňa. Chcem si vykonzultovať to, či príjem dividend od vodárenskej spoločnosti môžem dať na položku 211003 a kód zdroja použiť 20 ? Jedná sa o obec, ktorá vlastní akcie vodárenskej spoločnosti a ako akcionárovi jej vznikol nárok na výplatu dividend za účtovné obdobie roka 2005. Ďakujem
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, presne takto by som postupovala aj ja len som si to chcela overiť. Teraz ešte na ozrejmenie, teda tie kapitálové výdavky, na čo budem mať faktúry za prácu a podobne od dodávateľa môžeme v rozpočte kryť napr. aj prevodmi z fondov, ale tie naše výdavky napr. materiál, vlastní zamestnanci môžeme kryť zase len z bežného rozpočtu.
Pýtam sa to z dôvodu, že vo fondoch máme dosť prostriedkov, ale v takýchto prípadoch ich podľa môjho názoru nemôžno použiť, a tejto kombinácií by sme sa mali vyvarovať, ak chceme čerpať fondy.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

natascha
Prajem Vám pekný začiatok prac. týždňa. Chcem si vykonzultovať to, či príjem dividend od vodárenskej spoločnosti môžem dať na položku 211003 a kód zdroja použiť 20 ? Jedná sa o obec, ktorá vlastní akcie vodárenskej spoločnosti a ako akcionárovi jej vznikol nárok na výplatu dividend za účtovné obdobie roka 2005. Ďakujem
Príjem divident sa zatriedi na podpoložku EK 211 003 a kód zdroja by som tiež použil 20 - Finančné aktíva.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vanka
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, presne takto by som postupovala aj ja len som si to chcela overiť. Teraz ešte na ozrejmenie, teda tie kapitálové výdavky, na čo budem mať faktúry za prácu a podobne od dodávateľa môžeme v rozpočte kryť napr. aj prevodmi z fondov, ale tie naše výdavky napr. materiál, vlastní zamestnanci môžeme kryť zase len z bežného rozpočtu.
Pýtam sa to z dôvodu, že vo fondoch máme dosť prostriedkov, ale v takýchto prípadoch ich podľa môjho názoru nemôžno použiť, a tejto kombinácií by sme sa mali vyvarovať, ak chceme čerpať fondy.
Áno, ak je kapitálový rozpočet schodkový, tento schodok je možné kryť prevodmi z peňažných fondov obcí.
Bežné výdavky, t.j. výdavky na materiál a odmeny na DVP v rámci vlastnej činnosti pri obstarávaní DHM je možné kryť len z bežného rozpočtu, t.j. nie prevodmi z peňažných fondov obcí.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Ďakujem Kvet.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,
mám ešte jednu nejasnosť, v § 10 ods. 6 zákona č. 583/2004 o rozpočtových pravidlách sa píše, že finančné operácie (napr. prevody z fondov, splátka istiny pri úveroch) sú síce súčasťou rozpočtu, ale nie sú súčasťou príjmov a výdavkov, neúčtujú sa na 235 a na 234.
Keď chceme robiť v roku 2006 napr. novú cestu, a nemáme dostatok príjmov v bežnom rozpočte, prevedieme si na to prostriedky z fondov ako by sa to malo zaúčtovať. Musíme si na to previesť prostriedky už v roku 2006. A zároveň tieto prevody nebudú vstupovať do hospodárskeho výsledku, kapitálový rozpočet bude schodkový, však.
A ako zaúčtovať splátku istiny. Používam program IBEU.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Dobré ráno Kvet.

Vrátim sa ešte k tým dividendám. Môžu sa tieto dividendy použiť na bežné výdavky? Ďakujem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj natascha,
príjem z divident je príjmom bežného rozpočtu a preto sa tento príjem môže použiť na financovanie bežných výdavkov. Ale, ja sa ešte vrátim ku kódu zdroja. Premýšlal som na kódom 20, no myslím si, že by sa mal použiť kód zdroja 41 - vlastné príjmy, pretože príjem z divident je vlastne nedaňovým príjmom z vlastníctva majetku obce (§ 5 ods. 1 písm. b) zákona č. 583/2004 Z.z.). Kód zdroja 20 by som použil v prípade predaja cenných papierov. To je môj názor. Čo Ty na to ?
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

kvet
Ahoj natascha,
príjem z divident je príjmom bežného rozpočtu a preto sa tento príjem môže použiť na financovanie bežných výdavkov. Ale, ja sa ešte vrátim ku kódu zdroja. Premýšlal som na kódom 20, no myslím si, že by sa mal použiť kód zdroja 41 - vlastné príjmy, pretože príjem z divident je vlastne nedaňovým príjmom z vlastníctva majetku obce (§ 5 ods. 1 písm. b) zákona č. 583/2004 Z.z.). Kód zdroja 20 by som použil v prípade predaja cenných papierov. To je môj názor. Čo Ty na to ?
To znie logicky. Súhlasím s Tebou. Prikláňam sa ku kódu 41.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vanka
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,
mám ešte jednu nejasnosť, v § 10 ods. 6 zákona č. 583/2004 o rozpočtových pravidlách sa píše, že finančné operácie (napr. prevody z fondov, splátka istiny pri úveroch) sú síce súčasťou rozpočtu, ale nie sú súčasťou príjmov a výdavkov, neúčtujú sa na 235 a na 234.
Keď chceme robiť v roku 2006 napr. novú cestu, a nemáme dostatok príjmov v bežnom rozpočte, prevedieme si na to prostriedky z fondov ako by sa to malo zaúčtovať. Musíme si na to previesť prostriedky už v roku 2006. A zároveň tieto prevody nebudú vstupovať do hospodárskeho výsledku, kapitálový rozpočet bude schodkový, však.
A ako zaúčtovať splátku istiny. Používam program IBEU.
Ahoj Vanka,
ach tie finančné operácie, ja sa tiež trápim s týmto problémom, dúfam, že ho do konca roka vyriešim ??!!
Potvrdzujem, to čo píšeš, že finančné operácie sú síce súčasťou rozpočtu, ale neovplyvňujú výsledok hospodárenia tzn., že sa naúčtujú prostredníctvom účtov 217 a 218 (a tiež porostredníctvom "fiktívnych" rozpočtových účtov 235 a 234). Ak je kapitálových rozpočet schodkový, tento schodok je možné vyrovnať buď prebytkom bežného rozpočtu, alebo finančnými operáciami (prevodom z rezervného fondu, alebo návratnými zdrojmi financovania - úverom).
Splátky istiny bankového úveru účtujem: MD 951 / D 231 (+ RK) a zároveň účtujem tvorbu fondu dlhodobého majetku vo výške splátky istiny MD 211 / D 901. A tu narážam na ďalší problém. Na konci roka mi prefinancovanie dlhodobého majetku vo výške splatenej isitny ovplyvní účet 964 - Saldo nákladov a výdavkov. Ešte neviem čo s tým.
Asi som Ti veľmi nepomohol, no nemám v tom ešte dosť jasno.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Ak sa Vám podarí niečo zistiť ohľadne tých finančných operácií, bola by som veľmi rada, ak by ste nás informovali, ak niečo zistím tiež budem informovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať