Zavrieť

Porady

SZČO a paušál

SZČO podľa zákona o dani z príjmu § 6 ods. 10 môže výdavky účtovať paušálom vo výške 40%. Takto sa môže rozhodnúť každý SZČO. Pochopila som tento bod správne?
Usporiadat
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Muška
§ 2 - daň z príjmu
l) zdaňovacím obdobím kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak,
ano to viem,len ešte hladám, či niekde nebude zákon ustanovovať inak, ale, budeš mať pravdu, bude to celý rok, lebo by mohol mať príjem napr. zo závislej činnosti aj za celý december, čiže až do 31.12.;
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

To inak - je v prípade napr. úmrtia, alebo v prípade PO - inak určený hospodársky rok
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
skaspa
ano to viem,len ešte hladám, či niekde nebude zákon ustanovovať inak, ale, budeš mať pravdu, bude to celý rok, lebo by mohol mať príjem napr. zo závislej činnosti aj za celý december, čiže až do 31.12.;
Takže ako? Môže? Nemôže? Mám pýtať DU? Zbytočne upozorniť...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

luebchenko
Takže ako? Môže? Nemôže? Mám pýtať DU? Zbytočne upozorniť...
Daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, môže uplatniť výdavky vo výške 40% z úhrnu príjmov....
Teda podľa zákona jednoznačne môže...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Keď mu DÚ určil posledné zdaňovacie obdobie IV.Q, tak je platiteľom DPH až do 31.12.2006 . To, že od 22.12. nie je živnostník s tým nič nemá. Zákon o DPH je (okrem iného ) aj o zdaniteľných osobách .....
Podľa mňa nemá nárok na uplatnenie výdavkov percentom z príjmu .
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

Johanka
Keď mu DÚ určil posledné zdaňovacie obdobie IV.Q, tak je platiteľom DPH až do 31.12.2006 . To, že od 22.12. nie je živnostník s tým nič nemá. Zákon o DPH je (okrem iného ) aj o zdaniteľných osobách .....
Podľa mňa nemá nárok na uplatnenie výdavkov percentom z príjmu .
tiež si myslím, že nemá nárok na paušálne výdavky
ale vzniká tu iný problém, ako môže byť platcom DPH občan, od 22.12. táto osoba už je obyčajným občanom, ale do 31.12. je platcom DPH, o čom rozhodol sám daňový úrad, keď určoval posledné zdaňovacie obdobie, 23.12 - 31.12. by tak platcom DPH bol FO občan, je to možné v tomto prípade? (neberme do úvahy rôzne výnimky podľa zákona o DPH, keď sa je treba registravoť na DPH z takých a takých dôvodov, berme do úvahy len tento prípad).
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Však v tom je čaro zdaniteľných osôb :
§3 Zákona o DPH:
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

Možno by bolo dobré spýtať sa na daňovom úrade dokedy je vlastne tento daňovník platiteľom DPH. Možne je zrušený ako platiteľ DPH k 22.12. , aj v takom prípade by mal posledné zdaňovacie obdobie IV.Q ....
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Ja som pochopila príspevok od Lubky tak, že daňovník požiadal k 30.11. o zrušenie, DÚ mu k tomuto termínu vyhovel, ale posledné zdaňovacie obdobie pre neho určil 4.Q, pretože bol štvrťročný platiteľ dane. V tom prípade by nebol počas celého zdaňovacieho obdobia platiteľom dane a mohol by si odpočítať výdavky paušálne - 40%.
Je teda otázne k akému termínu je na DÚ zaregistrovaný ako neplatiteľ DPH.
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

[quote=Johanka] Však v tom je čaro zdaniteľných osôb :
§3 Zákona o DPH:
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. [quote]
no hej, len on by od 23.12.- 31.12. nevykonával žiadnu ekonomickú činnosť a tým duplom nezávisle, berme do úvahy, že by bol nezamestnaný, nespĺňal by teda definíciu zdaniteľnej osoby, ale bol by platca DPH

Johanka
Možno by bolo dobré spýtať sa na daňovom úrade dokedy je vlastne tento daňovník platiteľom DPH. Možne je zrušený ako platiteľ DPH k 22.12. , aj v takom prípade by mal posledné zdaňovacie obdobie IV.Q ....
zdaniteľným obdobím môže byť len mesiac alebo štvrťrok, ťažko by bol platiteľ len do 22.12.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vidíš Evanka, to je tiež zaujímavý názor.
Asi by to mala predsa len Ľubica prejednať so správcom dane. Lebo ako viem....ten jej klient nemá žiadne výdavky a dosť vysoký príjem, takže tých 40 % by mu určite "bodlo".
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

Evanka
Ja som pochopila príspevok od Lubky tak, že daňovník požiadal k 30.11. o zrušenie, DÚ mu k tomuto termínu vyhovel, ale posledné zdaňovacie obdobie pre neho určil 4.Q, pretože bol štvrťročný platiteľ dane. V tom prípade by nebol počas celého zdaňovacieho obdobia platiteľom dane a mohol by si odpočítať výdavky paušálne - 40%.
Je teda otázne k akému termínu je na DÚ zaregistrovaný ako neplatiteľ DPH.
nie je dôležté kedy bola podaná žiadosť o zrušenie, ale ktoré je posledné zdaň. obdobie, keď daň. úrad rozhodol, že je to 4.Q tak je platcom do 31.12. a ešte aj 30.12. je povinný vystavovať faktúry s DPH, je teda platcom celé zdaň. obdobie; daň. úrad mohol žiadosti vyhovieť v tom zmysle, že mu určil posledné zdaň. obdobie práve to, ktoré prebiehalo - 4.Q, daň. úrad nemôže vyhovieť a zrušiť registráciu na DPH, keď je kvartálnym platcom k 30.11., keby bol mesačným mohol by určiť posledné zdaň. obdobie november.
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

Evanka
My sme platiteľom dane od 07.02.xxxx, tak naše zdaňovacie obdobie bol 1.Q, ale uplatňovať daň sme mohli až po tomto termíne.
no hej, ale to je pri zaregistrovaní sa, tu ide o zrušenie registrácie a sám daň. úrad určil zdaňovacie obdobie 4.Q a ten končí 31.12. a nie 22.12.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Toto my nevyriešime, určite sa treba spýtať buď daňovníka alebo na príslušnom DÚ, kedy ho "zrušili" .
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Johanka
Toto my nevyriešime, určite sa treba spýtať buď daňovníka alebo na príslušnom DÚ, kedy ho "zrušili" .
všetko sa dá vyriešiť, § 81 ods. 5 zákona o DPH: Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.
Myslím, že z uvedeného je jasné, že keď daňový úrad určil posledné zdaňovacie obdobie 4. štvrťrok, tak prestáva byť platiteľom DPH až skončením tohoto obdobia, je to jasne uvedené v cit. odseku. Nie je dôležité, kedy podal žiadosť o zrušenie, ale ako rozhodol daňový úrad. § 81 ods. 4 písm. a) Daňový úrad zruší registráciu pre daň na základe žiadosti platiteľa podľa odsekov 1 až 3, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Máš pravdu, to som prehliadla. Tak je to jednoznačné.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No, tak sme si urobili aspoň pekné školenie

Zasa som múdrejšia.....dúfam, že to sama so sebou fčul vydržím
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
No ani trochu ste ma nepotešili Fakt by sa to nedalo navliecť na ten paragraf, ktorý hovorí o tom že "ak vykonáva ekonomickú činnosť"?( §3 Zákona o DPH:
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.)
On ani náhodou už po 22.12.2006 tu žiadnu ekonomickú činnosť nevykonával...Nie je to náhodou tak, že DU môže určovať neajké to zdaniteľné obdobie, resp. jeho ukončenie iba zdaniteľným osobám? A on už predsa nie je takou osobou! Aspoň teda nie tie posledné decembrové dni! Ani neviete ako sa pri takýchto klientoch teším, že už budem "enem" starostovať
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ľubka, viem, že je už po "funuse", ale možnosť tu asi mohla byť a to:
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Keby si v októbri zvolila, že bude mesačný platiteľ, tak by ho zrušili k 30.11.2006.
Ak by si urobila DPH za X/2006 a XI/2006 /pokuta za nepodanie/ ,oznámenie, že si mesačný platiteľ, a neviem či sa dá /možno napíšem blbosť/ - odvolanie sa na určenie ukončenia platiteľa DPH k 31.12.2006 a trvanie na ukončenie k 30.11.2006

Dobre som to prekombinovala, čo?

Ale za pokus by to stálo - skús povypráviať so správcom
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Muška
Ľubka, viem, že je už po "funuse", ale možnosť tu asi mohla byť a to:
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Keby si v októbri zvolila, že bude mesačný platiteľ, tak by ho zrušili k 30.11.2006.
Ak by si urobila DPH za X/2006 a XI/2006 /pokuta za nepodanie/ ,oznámenie, že si mesačný platiteľ, a neviem či sa dá /možno napíšem blbosť/ - odvolanie sa na určenie ukončenia platiteľa DPH k 31.12.2006 a trvanie na ukončenie k 30.11.2006

Dobre som to prekombinovala, čo?

Ale za pokus by to stálo - skús povypráviať so správcom
To si teda prekombinovala!!! enem by som zbytočne upozornila!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

luebchenko
To si teda prekombinovala!!! enem by som zbytočne upozornila!
Ľubi, lenže ak zaškrtneš v DP , že si uplatnil paušálne výdavky /a správca predsa vie, že bol celý rok platiteľ DPH/....tak ??????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať