Zavrieť

Porady

SZČO a paušál

SZČO podľa zákona o dani z príjmu § 6 ods. 10 môže výdavky účtovať paušálom vo výške 40%. Takto sa môže rozhodnúť každý SZČO. Pochopila som tento bod správne?
Usporiadat
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Napíšem sprievodný list (t.j. upozorním tak či tak ) že nakoľko nevykonáva od 22.12.2006 ekonomickú činnosť tak nebol zdaniteľnou osobou....a nebol ani celý rok platiteľom dph! švak prinajhoršom povedia že ee a plať.... človák bude dávno v rajchu...myslíš že ho cez EU budú hľadať?
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

luebchenko
Napíšem sprievodný list (t.j. upozorním tak či tak ) že nakoľko nevykonáva od 22.12.2006 ekonomickú činnosť tak nebol zdaniteľnou osobou....a nebol ani celý rok platiteľom dph! švak prinajhoršom povedia že ee a plať.... človák bude dávno v rajchu...myslíš že ho cez EU budú hľadať?
ETIKETA
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

Nič v zlom, ale nezdá sa ti to prinajmenšom v rozpore s týmto bodom etikety; ak mal príjem bez výdavkov a urobil chybu a stratil tak možnosť uplatniť si paušálne výdavky, prečo tú daň nezaplatí? Príjem na tú daň mal, štát od neho nechce nič, čo by nemohol zaplatiť, to sem akože cudzinci budú chodiť zarábať a potom ujdú a nám ostanú len nedoplatky??? Mal to spraviť tak, že keď vedel, že bude rušiť živnosť mal si najprv zrušiť tú a upovedomiť o tom aj daň. úrad a ten mu mohol určiť zdaňovacie obdobie práve do dňa zrušenia živnosti a bolo by to vyriešené. Riešiť to tak, že veď nezaplať aj ujdi je typické pre... (podvodníkov).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

luebchenko
Napíšem sprievodný list (t.j. upozorním tak či tak ) že nakoľko nevykonáva od 22.12.2006 ekonomickú činnosť tak nebol zdaniteľnou osobou....a nebol ani celý rok platiteľom dph! švak prinajhoršom povedia že ee a plať.... človák bude dávno v rajchu...myslíš že ho cez EU budú hľadať?
Súhlasím s názormi, že v tomto prípade si uvedený daňovník nemôže uplatniť paušálne výdavky, nakoľko nespĺňa podmienku, že bol platiteľom DPH iba časť zdaňovacieho obdobia. Pri úvahách nemôžeme spájať dve záležitosti podľa mojej mienky: a to spojitosť zrušenia živnosti so zrušením registrácie platiteľa DPH. Prečo:

Podmienky zrušenia registrácie platiteľa DPH určuje zákon o DPH /to je tu už rozobrané/ a DÚ je ten, ktorý určuje posledné zdaňovacie obdobie /nie daňovník/a DÚ ho určil k 31.12.2006 a tu je bodka. K tomuto dátumu musí podať DP za DPH, to znamená za IV. kvartál 2006 a je úplne jedno, že pár dni v decembri nevykonával žiadnu ekonomickú činnosť /to nakoniec i niektorí iní, ktorí registráciu nerušili/, ale platiteľom DPH bol zo zákona po celý rok 2006.
Druhá záležitosť je daň z príjmu a podanie DP na DzP za rok 2006 /zdaňovacie obdobie/. Tu ukončil živnosť k 22.12.2006 podáva DP podľa zákona o DzP so všetkými dôsledkami vyrovnania záväzkov pohľadávok atď. /nebudem rozpisovať to je už rozobrané x-krát inde/...DP podáva za rok 2006 a na výkazoch podľa mojej mienky udáva "za obdobie od 1.1..2006-22.12.2006"...
Počas celej tejto doby bol platiteľom DPH -z hľadiska zákona zákona o DPH do 31.12.2006 a z hľadiska DzP počas celého zdaňovacieho obdobia ...

Je to už všetko bohužiaľ riešené ex post a neriskovala by som daňový únik.
Zrušenie registrácie platiteľa DPH a zrušenie živnosti sú dve samostatné "disciplíny" a posudzujeme len podmienku, či bol daňovník počas celého zdaňovacieho obdobia platiteľom DPH, a to bol...

P.s. Ešte je zaujímavá odpove´d na otázku /čo môže len priťažiť a nie prilepšiť, či daňovník nezrušil živnosť až po dátume, kedy mu bola oznámená skutočnosť, že prestáva byť platiteľom DPH k 31.12.2006...
Naposledy upravil evina : 05.01.07 at 15:50
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

evina
P.s. Ešte je zaujímavá odpove´d na otázku /čo môže len priťažiť a nie prilepšiť, či daňovník nezrušil živnosť až po dátume, kedy mu bola oznámená skutočnosť, že prestáva byť platiteľom DPH k 31.12.2006...
Evinka, súhlasím čo si napísala, väčšinou sme došli k rovnakému záveru, lebo hľadať po "funuse" cestu je už ťažké.

Len nerozumiem P.S. - prečo by to mohlo priťažiť?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Muška
Evinka, súhlasím čo si napísala, väčšinou sme došli k rovnakému záveru, lebo hľadať po "funuse" cestu je už ťažké.

Len nerozumiem P.S. - prečo by to mohlo priťažiť?
Muška , to bola len taká moja osobná vsuvka. Lebo každému je jasné, že keď niekto zruší živnosť rýchlo /ke*ď už vie o zrušení registrácie DPH/, že pravdepodobne špekuluje....

P.s. priťažiť morálne
Naposledy upravil evina : 05.01.07 at 19:35
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No ja som Ľubici hovorila, že jediná schodná cesta je tá čo som písala v príspevku 39, len mali to urobiť po 3.štvrťroku.....fčul to už asi DU nempustí.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Som presvedčená, že to nepustí určite, lebo po vydaní Rozhodnutia o zrušení registrácie k 31.12.2006 ani nemmôže
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Mám otázku, nemám živnosť, ale pracujem ako sprostretkovateľka na základe licencie. V minulom roku som si mohla od príjmu odčítať 25% paušálne výdavky a odpočítateľnú položku na dańovníka. Koľko je to v tomto roku? 40%?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka



Zákon o dani z príjmov


Úplné aktuálne znenie zákona o dani z príjmov 595/2003 Z.z.
účinnosť od 15.12.2005

Poznámka: ustanovenia poslednej novely účinné od 01.01.2006 sú zvýraznené poznámkou
.
.
.
.

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu


ods. 10
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

To znamená, že si možem uplatniť 40% výdavky?

Mám k tomuto ešte podotázku možem si k tým 40 % výdavkov prirátať odvody do ZP a SP, ktoré som v roku 2006 zaplatila? Hlavne nerozumiem tomu, že SP a ZP ma rátajú ako Szčo, živnosť nemám a všetko ma potom pletie, čo môžem a čo nie.
Naposledy upravil Ofélia : 06.01.07 at 17:04
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Dadina, stále prevláda názor, že SZČO - je iba občan čo má živnosť. a pritom v § 6 , kde sú vymenovaní všetci , ktorí sú SZČO je iba jeden riadok venovaný živnosti.
Ako dôkaz ho pripájam:

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 az § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Prosím neviete poradiť? neviem tu nájsť odpoveď o skončení živnosti a paušálnych výdavkoch. živnostník skončil 31.12.2006. Podľa §17 Dzp upravuje základ dane. Zostala mu jedna pohľadávka a takisto poistné zaplatil za 12/06 v januári. Základ sa upraví len o pohľadávku? §17 ods.8 pís.c, alebo aj o tých 40% alebo aj o poistné. prosím poraďte, ďakujem.
0 0
berry berry

berry je offline (nepripojený) berry

Zdravím.
Chcela by som sa pripojiť k téme. Takže ak som to správne pochopila , tak szčo nemusí viesť účtovníctvo ak má paušál? a nejakú evidenciu ? Tak to nemusí podávať ani výkazy?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

berry Pozri príspevok
Zdravím.
Chcela by som sa pripojiť k téme. Takže ak som to správne pochopila , tak szčo nemusí viesť účtovníctvo ak má paušál? a nejakú evidenciu ? Tak to nemusí podávať ani výkazy?
Pri paušáli nevedie účtovníctvo, neprikladá výkazy. vedie evidenciu o príjmoch , pohľadávkach a zásobách.. Forma nie je predpísaná.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať