Zavrieť

Porady

Faktúra neplatiteľa platiteľovi DPH

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Usporiadat
Ingrid 73 Ingrid 73

Ingrid 73 je offline (nepripojený) Ingrid 73

obyčajná žena
Poradí mi niekto kedy sa mám zaragistrovať pre DPH ak som dosiahla príjem 1,6 mil. teraz v novembri? Stačí po skončení roka 2008? Zákon o povinnosti zaregistrovať sa hovorí ... ak za 12 po sebe nasledújúcich mesiacoch... presiahne príjem... Ja som ho tohto roku presiahla už v 11/08. Musím sa registrovať hneď teraz alebo po skončení roka 2008? Tada hneď v januári 2009? Ďakujem.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Brečková Ingrid Pozri príspevok
Poradí mi niekto kedy sa mám zaragistrovať pre DPH ak som dosiahla príjem 1,6 mil. teraz v novembri? Stačí po skončení roka 2008? Zákon o povinnosti zaregistrovať sa hovorí ... ak za 12 po sebe nasledújúcich mesiacoch... presiahne príjem... Ja som ho tohto roku presiahla už v 11/08. Musím sa registrovať hneď teraz alebo po skončení roka 2008? Tada hneď v januári 2009? Ďakujem.
Registrovať sa musíte do 20.12.2008 Zákon hovorí o najviac 12 po sebe idúcich kal. mesiacoch.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

marjankaj Pozri príspevok
A preto ak si môže vybrať, či zoberie od dodávateľa neplatcu DPH alebo platcu DPH, vyberie si radšej platcu DPH a odpočíta si DPH na odpočte.
Neviem prečo ti vadí, že DPH je daň z pridanej hodnoty.
Mne vadia všetky dane, ktoré musím platiť a tiež si nepomôžem.
Mne nevadí DPH z princípu. Mne vadí, že daň z pridanej hodnoty sa v podstate v tomto konkrétnom prípade fakticky nepočíta z pridanej hodnoty ale z celej hodnoty.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
anonym222 Pozri príspevok
Mne nevadí DPH z princípu. Mne vadí, že daň z pridanej hodnoty sa v podstate v tomto konkrétnom prípade fakticky nepočíta z pridanej hodnoty ale z celej hodnoty.
Ale veď ty ju neplatíš. Platí ju celú odberateľ tebe a ty ju iba odvedieš štátu, ak si nemáš čo uplatniť ako odpočet.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

marjankaj Pozri príspevok
Ale veď ty ju neplatíš. Platí ju celú odberateľ tebe a ty ju iba odvedieš štátu, ak si nemáš čo uplatniť ako odpočet.
Prepáč marjakankaj, asi si nečítala všetky príspevky, nerozumieme si. Užívateľ Smith ti to už pred chvíľou vysvetlil. Vráť sa späť a čítaj pozornejšie.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

anonym222 Pozri príspevok
Ešte raz sa vrátim k môjmu problému. Nevadí mi samotné DPH, je to OK. Mne na tomto vadí iba to, že DPH je daň s pridanej hodnoty. Uvediem príklad: Podnikateľ nakúpi služby od neplatcu DPH, ktorého všetky náklady sú vratane DPH za cenu 950tis. Keďže podnikateľ robí iba sprostredkovateľa, predá tieto služby ďalej za províziu cca 50tisíc. Keďže musí platiť DPH z celej sumy, musí ich predať s DPH za 1,19mil. On v podstate navýšil hodnotu týchto služieb iba o 50tisíc, čo predstavuje tú pridanú hodnotu, ktorá by sa mala zdaniť. On však zaplatí štátu DPH 190 tisíc, teda daň z celej sumy. Pričom v jeho nákladoch (950tis.) sú už zarátané náklady jeho dodávateľov, ktorí všetko nakupovali z DPH (benzín, material, školenia a pod. ...) Pripadá mi to trochu ako dvojité zdanenie a nie ako daň z pridanej hodnoty. Viem že to tak funguje, ale je to choré.
V zadaní si napísal, že podnikateľ nakúpi ......a predá služby ďalej.
To znamená, že nie je konečný spotrebiteľ.

Myslím, že liba2, marjankaj aj ja sme to pochopili správne.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
anonym222 Pozri príspevok
Prepáč marjakankaj, asi si nečítala všetky príspevky, nerozumieme si. Užívateľ Smith ti to už pred chvíľou vysvetlil. Vráť sa späť a čítaj pozornejšie.
Máš pravdu. Je to tu ťažká debata. Ja som iba reagoval na príspevok č. 96 a ten konkrétny príklad. Moje príspevky sa týkali iba toho.
Ak si však konečný spotrebiteľ, tak by ťa DPH nemalo trápiť. Každý platiteľ si musí pridať k predajnej cene aj DPH. Nakupuj v takých obchodoch, kde je najlacnejšie, teda u neplatcov DPH až o 19% (neviem, či takých nájdeš).
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

marjankaj Pozri príspevok
Máš pravdu. Je to tu ťažká debata. Ja som iba reagoval na príspevok č. 96 a ten konkrétny príklad. Moje príspevky sa týkali iba toho.
Áno, som naozaj konečný spotrebiteľ. Moju otázku som položil už v príspevku č.74, ostatné reakcie bolo iba vysvetľovanie, preto to nedorozumenie.
marjankaj Pozri príspevok
Ak si však konečný spotrebiteľ, tak by ťa DPH nemalo trápiť. Každý platiteľ si musí pridať k predajnej cene aj DPH. Nakupuj v takých obchodoch, kde je najlacnejšie, teda u neplatcov DPH až o 19% (neviem, či takých nájdeš).
Neide tu o nakupovanie tovaru v obchode, ale o nakupovanie služby, to som tu podrobne vysvetlil.
Záver pre mňa je jasný: treba nakupovať službu u neplatcu DPH.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
anonym222 Pozri príspevok
Áno, som naozaj konečný spotrebiteľ. Moju otázku som položil už v príspevku č.74, ostatné reakcie bolo iba vysvetľovanie, preto to nedorozumenie.

Neide tu o nakupovanie tovaru v obchode, ale o nakupovanie služby, to som tu podrobne vysvetlil.
Záver pre mňa je jasný: treba nakupovať službu u neplatcu DPH.
V jednom príspevku sa nedá reagovať na všetky tvoje príspevky.
Áno treba nakupovať u neplatcu DPH, ale od roku 2009 ich počet ešte klesne.
Ak niekto zdvihne ceny o 19% (neplatiteľ, ktorý sa stal platiteľom) a ostatní zostanú na pôvodnej cene (neplatitelia alebo aj platitelia), je to dôvod na zmenu poskytovateľa služby. Problém je, ak poskytovateľ je monopolom v danej oblasti. Pozri tému napr. o dodávkach tepla.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
marjankaj Pozri príspevok
. Každý platiteľ si musí pridať k predajnej cene aj DPH. Nakupuj v takých obchodoch, kde je najlacnejšie, teda u neplatcov DPH až o 19% (neviem, či takých nájdeš).
marjankaj Pozri príspevok
V jednom príspevku sa nedá reagovať na všetky tvoje príspevky.
Áno treba nakupovať u neplatcu DPH, ale od roku 2009 ich počet ešte klesne.
Ak niekto zdvihne ceny o 19% (neplatiteľ, ktorý sa stal platiteľom) a ostatní .
Nemôžem úplne súhlasiť s tým, že u neplatcu DPH je lacnejšie o 19 % alebo, že ak sa neplatitel DPH stane platcom DPH tak zdvihne ceny o 19%.
Príklad:
1., maloobchod platca, nakúpi tovar z VO od platcu za 119,-Sk = 100+19, prihodí si maržu 20% z toho vyplýva predajná cena 142,80 Sk =120+22,80 štátu uhradí 3,80 SK.
2., maloobchod neplatca nakúpi tovar z VO od platcu za 119,-Sk prihodí si tiež 20% predajná cena je tiež 142,80 ale už nemusí zaplatiť štátu nič. V tomto momente sa javí, že platca je o 3,80 lacnejší. Aj to je však len relatívne, pretože obchod má aj nejaké režijné náklady z ktorých si platitel odpočítava dan, neplatiteľ však nie. Dá sa preto skonštatovať je obchod platca a neplatca budú mať takmer rovnaké ceny.
3., prípad prechodu neplatcu na platcu. Pre registrácii si može odpočítať DPH zo zásob a následne platí výpočet z bodu 1. Jednoducho nemôže (a nemá prečo ) zdvihnúť ceny o 19%.
4., Môže nastať situácia, že celý reťazec od výroby, distribúciu, sklad je naplatca DPH. V tomto prípade možno uvažovať, že obchod neplatca bude mierne lacnejší ako obchod platca. Ale určite to matematicky nevyjde na 19%, pretože každý potrebuje minimálne elektrickú energiu, spoje a tam je dodavateľ platca DPH. Takýto prípad je však absolútne ojedinelý.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ekopo Pozri príspevok
Nemôžem úplne súhlasiť s tým, že u neplatcu DPH je lacnejšie o 19 % alebo, že ak sa neplatitel DPH stane platcom DPH tak zdvihne ceny o 19%.
Súhlasím s tebou. Prečítaj si však všetky príspevky od anonym222, a skús to vysvetliť jemu. Moja odpoveď bola veľmi zjednodušená. A vysvetli mu to na službách, lebo ja som s tovarom nepochodil. On ako konečný spotrebiteľ vidí len výsledný efekt.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

ekopo Pozri príspevok
Nemôžem úplne súhlasiť s tým, že u neplatcu DPH je lacnejšie o 19 % alebo, že ak sa neplatitel DPH stane platcom DPH tak zdvihne ceny o 19%.
Príklad:
1., maloobchod platca, nakúpi tovar z VO od platcu za 119,-Sk = 100+19, prihodí si maržu 20% z toho vyplýva predajná cena 142,80 Sk =120+22,80 štátu uhradí 3,80 SK.
2., maloobchod neplatca nakúpi tovar z VO od platcu za 119,-Sk prihodí si tiež 20% predajná cena je tiež 142,80 ale už nemusí zaplatiť štátu nič. V tomto momente sa javí, že platca je o 3,80 lacnejší. Aj to je však len relatívne, pretože obchod má aj nejaké režijné náklady z ktorých si platitel odpočítava dan, neplatiteľ však nie. Dá sa preto skonštatovať je obchod platca a neplatca budú mať takmer rovnaké ceny.
3., prípad prechodu neplatcu na platcu. Pre registrácii si može odpočítať DPH zo zásob a následne platí výpočet z bodu 1. Jednoducho nemôže (a nemá prečo ) zdvihnúť ceny o 19%.
4., Môže nastať situácia, že celý reťazec od výroby, distribúciu, sklad je naplatca DPH. V tomto prípade možno uvažovať, že obchod neplatca bude mierne lacnejší ako obchod platca. Ale určite to matematicky nevyjde na 19%, pretože každý potrebuje minimálne elektrickú energiu, spoje a tam je dodavateľ platca DPH. Takýto prípad je však absolútne ojedinelý.
Veď ja som nastolil prípad, ktorý pospisuješ v bode 4. a situácia je o to horšia, že platca DPH na konci reťazca nepredáva tovar, ale poskytuje iba službu, a je to iba sprostredkovateľ, teda má minimálne náklady s DPH (energie, telefón, prenájmy priestorov a pod. ) Prevažna časť jeho nákladov sú faktúry od jeho dodávateľov - neplatcov DPH.
Všetci tu vysvetľujú princíp DPH, ten je mi však úplne jasný. Ja som svojim príspevkom chcel iba poukázať na to že v určitých špecifických prípadoch mi to pripadá ako dvojité zdanenie. Pretože v nákladoch platcu na konci reťazca sú zarátané náklady jeho dodávateľov (neplatcov) aj vrátane DPH. Túto časť DPH si však nikto nikdy nemohol odrátať. A plátca na konci reťazca zaplatí štátu DPH takmer z celej fakturovanej sumy. Odráta si iba nejaké drobné za DPH na jeho vstupoch, ktoré má fakturované z DPH.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
anonym222 Pozri príspevok
Veď ja som nastolil prípad, ktorý pospisuješ v bode 4. a situácia je o to horšia, že platca DPH na konci reťazca nepredáva tovar, ale poskytuje iba službu, a je to iba sprostredkovateľ, teda má minimálne náklady s DPH (energie, telefón, prenájmy priestorov a pod. ) Prevažna časť jeho nákladov sú faktúry od jeho dodávateľov - neplatcov DPH.
Všetci tu vysvetľujú princíp DPH, ten je mi však úplne jasný. Ja som svojim príspevkom chcel iba poukázať na to že v určitých špecifických prípadoch mi to pripadá ako dvojité zdanenie. Pretože v nákladoch platcu na konci reťazca sú zarátané náklady jeho dodávateľov (neplatcov) aj vrátane DPH. Túto časť DPH si však nikto nikdy nemohol odrátať. A plátca na konci reťazca zaplatí štátu DPH takmer z celej fakturovanej sumy. Odráta si iba nejaké drobné za DPH na jeho vstupoch, ktoré má fakturované z DPH.
Na konci reťazca je vždy občan a ten je vždy neplatca DPH ( to sme my všetci) a on zaplatí tú DPH dodávateľovi ( napr. aj platcovi) a ten ju odvedie štátu. Neplatí ju zo svojho zisku. Zaplatia mu ju občania.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

marjankaj Pozri príspevok
Na konci reťazca je vždy občan a ten je vždy neplatca DPH ( to sme my všetci) a on zaplatí tú DPH dodávateľovi ( napr. aj platcovi) a ten ju odvedie štátu. Neplatí ju zo svojho zisku. Zaplatia mu ju občania.
Preboha, veď to je jasné, že na konci je vždy spotrebiteľ, a iba ten zaplatí nakoniec celú DPH. Veď DPH je daň zo spotreby, nie daň zo zisku, akurát že sa táto daň postupne nabaľuje v procese výroby. Keď som napísal " na konci reťazca" hovoril som o reťazci tvorby tovaru alebo služby, nie o jeho spotrebe. V mojom príspevku som chcel poukázať na niečo iné, ty to však asi nikdy nepochopíš, pretože sa na to stále pozeráš iba ako nejaký účtovník, ktorý pozná iba všetky predpisy a vie iba to, čo má kde zaúčtovať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

anonym222 Pozri príspevok
Preboha, veď to je jasné, že na konci je vždy spotrebiteľ, a iba ten zaplatí nakoniec celú DPH. Veď DPH je daň zo spotreby, nie daň zo zisku, akurát že sa táto daň postupne nabaľuje v procese výroby. Keď som napísal " na konci reťazca" hovoril som o reťazci tvorby tovaru alebo služby, nie o jeho spotrebe. V mojom príspevku som chcel poukázať na niečo iné, ty to však asi nikdy nepochopíš, pretože sa na to stále pozeráš iba ako nejaký účtovník, ktorý pozná iba všetky predpisy a vie iba to, čo má kde zaúčtovať.
Možno že Ty sa ako "nejaký účtovník" nepozeráš na to v globále a niektoré Tvoje úvahy nie sú presné. Ak by účtovník nepoznal podstatu, nevedel by to zaúčtovať.....

Na úvod asi toto:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Da%C5%8...idanej_hodnoty

V nicku si hlavne podrobne prečítaj toto:

Systém DPH funguje tak, že konečný spotrebiteľ daň predpísanú pre daný výrobok resp. službu zaplatí v cene výrobku, ale daň štátu v konečnom dôsledku "zaňho" odvedú všetci "členovia" distribučného kanála prostredníctvom pomerne premysleného systému platieb, ktorý zabezpečuje, že daň bude naozaj zaplatená za každý tovar resp. služby, ktorých sa týka.

Ak napríklad koncový spotrebiteľ kúpi (je oprávnený nakladať s tovarom ako vlastník) v maloobchode predmet za 1000 SKK (vrátane DPH 19 %, teda 1190 SKK), tak uvedených 190 SKK fyzicky zaplatí koncový spotrebiteľ obchodníkovi, ale do štátneho rozpočtu túto sumu (190) fyzicky v čiastkach odvedú platitelia dane, ktorí tvoria distribučný kanál (napríklad výrobca + veľkoobchodník + maloobchodník). Základ dane pritom tvorí všetko, čo dodávateľ prijal, alebo má prijať od odberateľa alebo od inej osoby.

anonym222 Pozri príspevok
To máš síce pravdu, ale môže ušetriť na DPH inak (viď. môj predch. príspevok)
Je jasné, že je to najnevhodnejšia kombinácia - plátcovi DPH účtujú neplatcovia. Asi budeme musieť vymeniť dodávateľa služieb za neplatcu DPH. Mne to tak trochu pripadá ako dvojité zdanenie, pretože FO, ktoré mu zabezpečujú uvedené služby majú všetky svoje náklady s DPH. On im za ne zaplatí v plnej sume a my zaplatíme ešte raz DPH z celej sumy. Toto sa mi zdá nespravodlivé a pripadá mi ako dvojité zdanenie.
anonym222 Pozri príspevok
Možno sme sa nerozumeli. Nezaplatíme vyššiu sumu pretože si on uplatní súkromné cesty, ale zaplatíme viac preto, že sa stal platcom DPH.
My sa plátcom DPH nemôžeme stať, pretože nie sme firma, ani živnostník, ale sme spotrebitelia.
Daň z pridanej hodnoty sa nazýva daňou s pridanej hodnoty, pretože naozaj každý ďalší článok pridáva daň na "svoju pridanú hodnotu".
Ak platiteľ DPH nakúpi od platiteľa DPH nastupuje systém odpočtu na vstupe a odvodu na výstupe.
Ak platiteľ nakupuje od neplatiteľa DPH, nenakupuje za cenu s DPH ako píšeš, ale samozrejme bez DPH. Neplatiteľ DPH nemá v cene 19% daň z pridanej hodnoty.
Ak sa Váš dodávateľ stal platiteľom DPH nemusel si zdvihnúť cenu o 19%, ale vo svojich nákladoch /alebo v doterajšej cene mal zohľadniť i možný odpočet na vstupoch/ a nezohľadnil - takže vymeniť. To je to isté ako sa niektorí naivne domnievali, že po znížení sadzby DPH napríklad na knihy na 10% tieto o 9% zľacnejú. Poznáte také prípady .... ja nie

anonym222 Pozri príspevok
Ešte raz sa vrátim k môjmu problému. Nevadí mi samotné DPH, je to OK. Mne na tomto vadí iba to, že DPH je daň s pridanej hodnoty. Uvediem príklad: Podnikateľ nakúpi služby od neplatcu DPH, ktorého všetky náklady sú vratane DPH za cenu 950tis. Keďže podnikateľ robí iba sprostredkovateľa, predá tieto služby ďalej za províziu cca 50tisíc. Keďže musí platiť DPH z celej sumy, musí ich predať s DPH za 1,19mil. On v podstate navýšil hodnotu týchto služieb iba o 50tisíc, čo predstavuje tú pridanú hodnotu, ktorá by sa mala zdaniť. On však zaplatí štátu DPH 190 tisíc, teda daň z celej sumy. Pričom v jeho nákladoch (950tis.) sú už zarátané náklady jeho dodávateľov, ktorí všetko nakupovali z DPH (benzín, material, školenia a pod. ...) Pripadá mi to trochu ako dvojité zdanenie a nie ako daň z pridanej hodnoty. Viem že to tak funguje, ale je to choré.
Náklady neplatiteľa DPH v hodnote 950 tisíc neobsahujú DPH 19 % /ako som uviedla vyššie/. Sprostredkovateľ má náklady 950 000 plus svoju províziu 50 000, t.j. jeho cena je 1 mil. SK, t.j. zaplatí daň 190000 sám za seba. V 950 tis. neplatil nikto DPH, lebo neplatiteľ DPH tam žiadnu nemá.

Ak by bola cena 950 000 u platiteľa DPH /mala by byť teoreticky málo vyššia, ale..../, tak kupujúcemu vojde do ceny 798 319 a daň na vstupe v sume 151 681 si odpočíta od svojej DPH na výstupe, t.j.
798 319 plus 50 000 provízia je 848 319 plus 19% DPH, t.j. 161 181 = 1 009 500 zaokrúhlene. Výsledok u platiteľa
DPH - 151 681 plus 161 181 = 9 500, čo je DPH na jeho pridanú hodnotu
50 000 krát 19% = 9 500 SK

Nejde o žiadne dvojité zdanenie, ale ide veľakrát aj o "nesprávnu" cenotvorbu. najľahšie je prilepiť všade hneď 19% a hotovo, a potom máš Ty nesprávny pocit....

No a to čo platí spotrebiteľ....nuž daň je daň ..... platil ju aj v minulosti prostredníctvom dani z obratu, platíme ju všetci...ale rozhodne nejde o dvojité zdanenie....
Naposledy upravil evina : 14.12.08 at 13:03
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Presne takto som vždycky chápal DPH aj ja, a zdá sa mi to aj celkom rozumné, hlavne ak sú v celom reťazci výroby všetci platcovia DPH. Ja tu však diskutujem o špecifickom prípade.
evina Pozri príspevok
Náklady neplatiteľa DPH v hodnote 950 tisíc neobsahujú DPH 19 % /ako som uviedla vyššie/. Sprostredkovateľ má náklady 950 000 plus svoju províziu 50 000, t.j. jeho cena je 1 mil. SK, t.j. zaplatí daň 190000 sám za seba. V 950 tis. neplatil nikto DPH, lebo neplatiteľ DPH tam žiadnu nemá.
To, že náklady neplatiteľa DPH v hodnote 950tis. neobsahujú DPH, je iba formálne, pretože tam nie sú rozpísané. To je práve ten fakt, že sa aj ty na to pozeráš iba ako účtovník. Chceš mi povedať, že podnikateľ (neplatiteľ DPH), ktorý fakturuje za svoje služby podnikateľovi - sprostredkovateľovi služieb (plátcovi DPH) si nakupoval auto, náradie, benzín, platil nájomné, telefon, kúrenie atď. bez dane ??? Asi ťažko. On za toto všetko zaplatil aj DPH a k tomu čo kúpil a zaplatil si priráta náklady na svoju prácu a všetko to zahrnie do ceny 950 tisic, ktorú fakturuje. Ďalší podnikateľ sprostredkovateľ zaplati DPH ešte aj z DPH, ktorú už odviedol štátu ten, kto prvému podnikateľovi predal uvedené auto, náradie, benzín, nájomné, telefon, kúrenie......). Tak prečo potom tvrdíš, že v tejto sume nie je zahrnuté DPH? Ak nie je na faktúre DPH uvedené, neznamená to, že v tejto cene nemôže byť táto daň zahrnutá iným spôsobom, a ktorá sa už štátu raz odviedla. Nie je to dvojité zdanenie? Alebo si myslíš, že na Slovensku sa dá ešte niečo nakúpiť bez dane? Ak áno, daj mi prosím ťa vedieť kde sa takto nakupuje.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

anonym222 Pozri príspevok
Presne takto som vždycky chápal DPH aj ja, a zdá sa mi to aj celkom rozumné, hlavne ak sú v celom reťazci výroby všetci platcovia DPH. Ja tu však diskutujem o špecifickom prípade.

To, že náklady neplatiteľa DPH v hodnote 950tis. neobsahujú DPH, je iba formálne, pretože tam nie sú rozpísané. To je práve ten fakt, že sa aj ty na to pozeráš iba ako účtovník. Chceš mi povedať, že podnikateľ (neplatiteľ DPH), ktorý fakturuje za svoje služby podnikateľovi - sprostredkovateľovi služieb (plátcovi DPH) si nakupoval auto, náradie, benzín, platil nájomné, telefon, kúrenie atď. bez dane ??? Asi ťažko. On za toto všetko zaplatil aj DPH a k tomu čo kúpil a zaplatil si priráta náklady na svoju prácu a všetko to zahrnie do ceny 950 tisic, ktorú fakturuje. Ďalší podnikateľ sprostredkovateľ zaplati DPH ešte aj z DPH, ktorú už odviedol štátu ten, kto prvému podnikateľovi predal uvedené auto, náradie, benzín, nájomné, telefon, kúrenie......). Tak prečo potom tvrdíš, že v tejto sume nie je zahrnuté DPH? Ak nie je na faktúre DPH uvedené, neznamená to, že v tejto cene nemôže byť táto daň zahrnutá iným spôsobom, a ktorá sa už štátu raz odviedla. Nie je to dvojité zdanenie? Alebo si myslíš, že na Slovensku sa dá ešte niečo nakúpiť bez dane? Ak áno, daj mi prosím ťa vedieť kde sa takto nakupuje.
Ja som sa nepozrela na to ako účtovník, ale ak myslíš, že piati Ti budú tvrdiť jedno a pravdu máš Ty - prosím. Zaujímalo by ma z akého nadhľadu si sa na to pozrel Ty ?
Miešaš spolu vlastné náklady, maržu podnikateľa DPH atď. a to je problém. Ak neplatiteľ DPH nakúpi od platiteľov dáva si celú hodnotu do nákladov /nezdaňuje ich/ - platiteľ si dáva do nákladov ntto cenu a DPH podlieha systému ako podlieha
Nemôžem tvrdiť nič iné iba to, čo je fakt. Neplatiteľ DPH nemá v cene DPH . Netvorí cenu vlastné náklady plus marža plus DPH.... Keby neexistovala DPH vôbec vo všeobecnosti mal by neplatiteľ DPH cenu takú istú, t.j. tých 950 tis. Ak sa stane platiteľom DPH jeho cena môže byť ďalej 950 tis. plus 19% DPH, ale nemalo by to tak byť.../robia to tak ale to je druhá vec, mal by zohľadniť čo som písala. Rozumiem o čo Ti ide, ale nemáš pravdu , že ide o dvojité zdanenie....
K dvojitému zdaneniu rozhodne neprichádza./neplatiteľ neodvádza štátu DPH a nikto si ju neodpočítava/
Celý daňový systém na Slovensku bol zavedený preto tak ako je teraz, aby sa predchádzalo dvojitému zdaneniu.

Bez dane nakúpiš u všetkých neplatiteľov DPH.....

Zrejme sa však nedokážeme pozrieť na to z Tvojho "nadhľadu". Samozrejme má neplatiteľ vo vlastných nákladoch zohľadnenú DPH v nákupoch /ale to nie je zdanenie/...a nemôže čisto matematicky navyšovať cenu lebo ho zastaví ponuka a dopyt.....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

anonym222 Pozri príspevok
Presne takto som vždycky chápal DPH aj ja, a zdá sa mi to aj celkom rozumné, hlavne ak sú v celom reťazci výroby všetci platcovia DPH. Ja tu však diskutujem o špecifickom prípade.

To, že náklady neplatiteľa DPH v hodnote 950tis. neobsahujú DPH, je iba formálne, pretože tam nie sú rozpísané. To je práve ten fakt, že sa aj ty na to pozeráš iba ako účtovník. Chceš mi povedať, že podnikateľ (neplatiteľ DPH), ktorý fakturuje za svoje služby podnikateľovi - sprostredkovateľovi služieb (plátcovi DPH) si nakupoval auto, náradie, benzín, platil nájomné, telefon, kúrenie atď. bez dane ??? Asi ťažko. On za toto všetko zaplatil aj DPH a k tomu čo kúpil a zaplatil si priráta náklady na svoju prácu a všetko to zahrnie do ceny 950 tisic, ktorú fakturuje. Ďalší podnikateľ sprostredkovateľ zaplati DPH ešte aj z DPH, ktorú už odviedol štátu ten, kto prvému podnikateľovi predal uvedené auto, náradie, benzín, nájomné, telefon, kúrenie......). Tak prečo potom tvrdíš, že v tejto sume nie je zahrnuté DPH? Ak nie je na faktúre DPH uvedené, neznamená to, že v tejto cene nemôže byť táto daň zahrnutá iným spôsobom, a ktorá sa už štátu raz odviedla. Nie je to dvojité zdanenie? Alebo si myslíš, že na Slovensku sa dá ešte niečo nakúpiť bez dane? Ak áno, daj mi prosím ťa vedieť kde sa takto nakupuje.
Napr. ako neplatiteľ DPH má auto, nájomné vždy bez DPH A to auto aj chudák platiteľ
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

anonym222 Pozri príspevok
V mojom príspevku som chcel poukázať na niečo iné, ty to však asi nikdy nepochopíš, pretože sa na to stále pozeráš iba ako nejaký účtovník, ktorý pozná iba všetky predpisy a vie iba to, čo má kde zaúčtovať.
No, do účtovníkov nám po minulé roky nadávali až v marci .
anonym222, zadal si otázku do sekcie DPH, tak sa nečuduj, že Ti odpovedajú účtovníci. Ak chceš odpoveď neodbornú, tak sa pýtaj u záhradkárov .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Johanka Pozri príspevok
No, do účtovníkov nám po minulé roky nadávali až v marci .
No to ma dostalo a nenapadlo mi....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať