Zavrieť

Porady

Návšteva u lekára s dieťaťom

Zaujimalo by ma ked idem so synom k lekarovi ci mi moze dat lekar potvrdenie tzv. P na 1 den. A aka je za to nahrada mzdy? Mne v praci hovorili ze to je osetrovne clena rdiny a prinalezi za to 55%denneho vymeriavacieho zakladu. Ale podla mna je rozdiel osetrovanie dietata a navsteva u lekara. Plati este stale ze mam narok na dieta 7 dni v roku, kedy mi zamestnavatel musi poskytnut pracovne volno s nahradou mzdy?

Dakujem za odpovede
Usporiadat
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Určite, myslím, menej ako 10 dní. Ďakujem
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

Ahojte, mám taký problém, že môj zamestnanec sa dožaduje voľna na sprevádzanie člena rodiny k lekárovi, pričom ide o malé dieťa (2mes.), s ktorým je jeho manželka na MD. Mám zato, že ona nie je na PM, ani nič mimoriadne sa jej nestalo, len ona potrebuje svojho muža na odvoz autom, kedže musia absolvovať viac vyšetrení s dieťaťom, okrem poradne. Podla §141, ods.2, písm.c, pracovné voľno sa poskytujelen 1 z rod.príslušníkov... ! Mám mu to voľno poskytnúť, ked jeho manželka momentálne nepracuje, lebo je s dieťaťom doma ???

vdaka za skoré odpovede
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katka25 Pozri príspevok
Ahojte, mám taký problém, že môj zamestnanec sa dožaduje voľna na sprevádzanie člena rodiny k lekárovi, pričom ide o malé dieťa (2mes.), s ktorým je jeho manželka na MD. Mám zato, že ona nie je na PM, ani nič mimoriadne sa jej nestalo, len ona potrebuje svojho muža na odvoz autom, kedže musia absolvovať viac vyšetrení s dieťaťom, okrem poradne. Podla §141, ods.2, písm.c, pracovné voľno sa poskytujelen 1 z rod.príslušníkov... ! Mám mu to voľno poskytnúť, ked jeho manželka momentálne nepracuje, lebo je s dieťaťom doma ???

vdaka za skoré odpovede
Áno, ak bude mať doklad,( s časom vyšetrenia) že bol ako doprovod s dietaťom na vyšetrení, tak áno, je to uznaný § 141 ZP. To, že je matka na MD nie je podstatné.
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

Tweety Pozri príspevok
Áno, ak bude mať doklad,( s časom vyšetrenia) že bol ako doprovod s dietaťom na vyšetrení, tak áno, je to uznaný § 141 ZP.


Podľa môjho názoru nie, tam si musí zamestnanec-otec jednoznačne zobrať dovolenku nakoľko manželka je na MD t. j. ona sa stará o dieťa.
0 0
halúzka halúzka

halúzka je offline (nepripojený) halúzka

rada sa smejem aj keď vonku prší... ...viac
Ja som sa u zamestnávateľa môjho manžela stretla s výkladom, že pokiaľ je matka na materskej dovolenke, tak sa má ona starať o dieťa a aj sprevádzať do zdrav.zariadenia a manžel má nárok na §141 jedine v tom prípade, že matka je PN! Aj keď doniesol potvrdenie od lekára, tak mu dali dovolenku na ten deň! Stretol sa niekto s takýmto výkladom?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirica-LV Pozri príspevok
Podľa môjho názoru nie, tam si musí zamestnanec-otec jednoznačne zobrať dovolenku nakoľko manželka je na MD t. j. ona sa stará o dieťa.
To nie je správne, na základe čoho to tvrdíš ? Nikde v ZP také niečo zakotvené nie je, je to len nesprávny výklad niektorých mzdárok, alebo vedúcich .
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Maxinka Pozri príspevok
Mojej priateľke povedali v práci, že ak bude sprevádzať dieťa k lekárovi dostane náhradu len za 4 hodiny. Neviete prečo?Čo ak tam bude 5 hodín?
A ešte by ma zaujímalo ako sa to bude počítať zomzdy - tá náhrada?
ak tam bude 5 hodin, mala by doniest na potvrdeni od lekara presny cas prichodu a odchodu, mali by jej uznat aj 5 hodin s tym potvrdenim.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

Tweety Pozri príspevok
To nie je správne, na základe čoho to tvrdíš ? Nikde v ZP také niečo zakotvené nie je, je to len nesprávny výklad niektorých mzdárok, alebo vedúcich .
tak teraz som už z toho magor... ako mám postupovať? je niekde pliiz odborný výklad k tomuto paragrafu?
0 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

Prečo by si mal otec dieťaťa brať dovolenku, veď zamestnávateľ nemusí ani vedieť, že je manželka na MD, to zamestnávateľa, kde pracuje otec dieťaťa nemá čo zaujímať. Má narok na sprevádzanie
rodinného príslušníka. Mám za sebou niekoľko kontrol zo sociálnej poisťovne a nikdy sa nad takouto vecou ani nepozastavili. Zaujíma ich doklad od lekára a koho sprevádzal. A vôbec neskúmajú či je matka na materskej alebo rodičovskej dovolenke pripadne či pracuje.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

halúzka Pozri príspevok
Ja som sa u zamestnávateľa môjho manžela stretla s výkladom, že pokiaľ je matka na materskej dovolenke, tak sa má ona starať o dieťa a aj sprevádzať do zdrav.zariadenia a manžel má nárok na §141 jedine v tom prípade, že matka je PN! Aj keď doniesol potvrdenie od lekára, tak mu dali dovolenku na ten deň! Stretol sa niekto s takýmto výkladom?
A čo keď je napr. jedno dieťatko choré a je potrebné ísť k lekárovi s druhým?
Má tam ťahať obidve lebo matka nie je chorá?
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

Tweety Pozri príspevok
Áno, ak bude mať doklad,( s časom vyšetrenia) že bol ako doprovod s dietaťom na vyšetrení, tak áno, je to uznaný § 141 ZP. To, že je matka na MD nie je podstatné.
on doklad bude mať 100%-tne a na celý deň. a tvrdí, že takéto voľno bude potrebovať minimálne raz mesačne až do konca roka.tých 7 dní chce proste využiť.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

katka25 Pozri príspevok
on doklad bude mať 100%-tne a na celý deň. a tvrdí, že takéto voľno bude potrebovať minimálne raz mesačne až do konca roka.tých 7 dní chce proste využiť.
A čo keď to skutočne potrebuje?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katka25 Pozri príspevok
on doklad bude mať 100%-tne a na celý deň. a tvrdí, že takéto voľno bude potrebovať minimálne raz mesačne až do konca roka.tých 7 dní chce proste využiť.
Na tých 7 dní má zo zákona nárok, či sa zamestnáv. páči, alebo nie.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

VERONIKA6 Pozri príspevok
A čo keď je napr. jedno dieťatko choré a je potrebné ísť k lekárovi s druhým?
Má tam ťahať obidve lebo matka nie je chorá?
podla mna toto je už iný prípad, ked sú 2 alebo viac detí. tam je to jasné.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

Tweety Pozri príspevok
Na tých 7 dní má zo zákona nárok, či sa zamestnáv. páči, alebo nie.
v pohode, ja mu voľno dám, (tak či tak by si vybral dovolenku.) ja len aby som neurobila nejakú chybu, lebo ma trochu mätie tá veta v zákone : " ...pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas ..."
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katka25 Pozri príspevok
v pohode, ja mu voľno dám, (tak či tak by si vybral dovolenku.) ja len aby som neurobila nejakú chybu, lebo ma trochu mätie tá veta v zákone : " ...pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas ..."
Áno, len jednému, ak by u vás pracovali obaja, tak len jednému, ale to nie je váš prípad.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mirica-LV Pozri príspevok
Podľa môjho názoru nie, tam si musí zamestnanec-otec jednoznačne zobrať dovolenku nakoľko manželka je na MD t. j. ona sa stará o dieťa.
Ako už Tweety naznačila, nemá toto tvrdenie oporu v zákone. Jediná výluka pre poskytnutie voľna v zmysle § 141 je, že sa neposkytuje zároveň obom rodičom:

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


To je ale inštrukcia pre lekára, aby nevystavoval potvrdenie pre oboch rodičov. Lebo zamestnávateľ si nemá ako overiť, či náhodou nebolo poskytnuté voľno aj druhému rod. príslušníkovi.

Ale v prípade, ak je matka na RD, či nezamestnaná, či PN - tak je to jedno. Druhý rodinný príslušník má nárok na voľno pri sprevádzaní iného rodinného príslušníka - a nemusí to byť len dieťa, ale aj napr. chorá matka.

To by potom zamestnávateľ musel preverovať, ak zamestnanec sprevádzal chorú matku, či náhodou jeho otec nie je nezamestnaný, či prečo nešiel niekto iný (napr. brat zamestnanca).

Preto tebou podaný výklad je nesprávny. Sprevádzanie sa dáva len jednému rodinnému príslušníkovi, je jedno, aké voľno majú ostatní (či MD, RD, dovolenku, nezamestnaní, dôchodcovia,...).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

katka25 Pozri príspevok
v pohode, ja mu voľno dám, (tak či tak by si vybral dovolenku.) ja len aby som neurobila nejakú chybu, lebo ma trochu mätie tá veta v zákone : " ...pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas ..."
Prečítaj si aj začiatok vety - len jednému sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy. Ale jeho manželka nemá voľno s náhradou mzdy, ona je na rodičovskej dovolenke, takže neexistuje dôvod, prečo by manžel nemal nárok na voľno. Nikomu inému okrem manžela sa pracovné voľno s náhradou mzdy neposkytuje.
Naposledy upravil Chobot : 19.08.08 at 10:10
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

Ďakujem vám všetkým za rady. Teda bez obáv mu to voľno poskytnem.


len tak na margo okrem 25 dní dovolenky má nárok na 7 dní na vlastné ošetrenie, 7 dní na sprev. , čiže 39 dní v roku môže chýbať, kedže mám 4 zam., je to 156 dní v roku, + 1 je darca krvi, za čo mu patrí velká vdaka, ale dalšie dni ...kedy nepracujú a som pov. im nahradiť plnú mzdu, robiť za nich, aj ked mám svojej roboty vyše hlavy) alebo zhánat niekoho na zastupovanie, čo nie je lahké (a to nevravím o PN)... ale to je problém, nás malých prevádzok...tak nám treba malým živnostníkom sorry, za tieto úvahy, nevšímajte si to, len som sa nechala uniesť ...
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

katka25 Pozri príspevok
Ďakujem vám všetkým za rady. Teda bez obáv mu to voľno poskytnem.


len tak na margo okrem 25 dní dovolenky má nárok na 7 dní na vlastné ošetrenie, 7 dní na sprev. , čiže 39 dní v roku môže chýbať, kedže mám 4 zam., je to 156 dní v roku, + 1 je darca krvi, za čo mu patrí velká vdaka, ale dalšie dni ...kedy nepracujú a som pov. im nahradiť plnú mzdu, robiť za nich, aj ked mám svojej roboty vyše hlavy) alebo zhánat niekoho na zastupovanie, čo nie je lahké (a to nevravím o PN)... ale to je problém, nás malých prevádzok...tak nám treba malým živnostníkom sorry, za tieto úvahy, nevšímajte si to, len som sa nechala uniesť ...
Plne to všetko chápem, na zákony nepustia a za všetko môžeme vďačiť našim dobre plateným zákonodárcom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať