Zavrieť

Porady

Návšteva u lekára s dieťaťom

Zaujimalo by ma ked idem so synom k lekarovi ci mi moze dat lekar potvrdenie tzv. P na 1 den. A aka je za to nahrada mzdy? Mne v praci hovorili ze to je osetrovne clena rdiny a prinalezi za to 55%denneho vymeriavacieho zakladu. Ale podla mna je rozdiel osetrovanie dietata a navsteva u lekara. Plati este stale ze mam narok na dieta 7 dni v roku, kedy mi zamestnavatel musi poskytnut pracovne volno s nahradou mzdy?

Dakujem za odpovede
Usporiadat
Matrix44 Matrix44

Matrix44 je offline (nepripojený) Matrix44

Dobry den,
chcel by som poradit. Zamestnavatel mi nechce uznat celodenne doprevadzanie clena rodiny, mojho syna, s tym ze manzelka je na materskej. ZP sa ale o tejto situacii nezmienuje. Lekarka ma ubezpecila ze je to v poriadku, ale radsej by som chcel poradit, aby som vedel ako dalej postupovat.

Dakujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Matrix44 Pozri príspevok
Dobry den,
chcel by som poradit. Zamestnavatel mi nechce uznat celodenne doprevadzanie clena rodiny, mojho syna, s tym ze manzelka je na materskej. ZP sa ale o tejto situacii nezmienuje. Lekarka ma ubezpecila ze je to v poriadku, ale radsej by som chcel poradit, aby som vedel ako dalej postupovat.

Dakujem.
Predpokladám, že si bol so synom ,s ktorým je manželka na MD.


c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

Zamestnávateľ má pravdu . So synom mohla ísť k lekárovi manželka,ale v prípade ,že musela ostať doma s druhým dieťaťom, potom si mal nárok na celodenné sprevádzanie dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia.

ZP umožňuje dni voľna využívať - nie zneužívať, no nemyslím teraz na Teba , ale všeobecne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Melnick Pozri príspevok
Predpokladám, že si bol so synom ,s ktorým je manželka na MD.


c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

Zamestnávateľ má pravdu . So synom mohla ísť k lekárovi manželka,ale v prípade ,že musela ostať doma s druhým dieťaťom, potom si mal nárok na celodenné sprevádzanie dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia.

ZP umožňuje dni voľna využívať - nie zneužívať, no nemyslím teraz na Teba , ale všeobecne.

S týmto nesúhlasím, zamestnávateľa nemá čo zaujímať, kto je doma, kto na materskej a pod. Raz, keď lekár uzná, že člen rodiny potreboval sprevádzanie, tak to zamestnávateľ musí uznať.

Potom môžu nastať absurdné situácie - napríklad by zamestnanec potreboval doprevadiť chorú matku, a zamestnávateľ mu to neuzná, lebo jeho manželka je nezamestnaná a mala ísť so svokrou ona. Zamestnávateľ ani nemá odkiaľ vedieť, čo robí jeho manželka - či je na materskej, či pracuje, či je chorá...

Tu bola rozsiahlejšia diskusia, prečítajte si príspevky od č. 23:

http://www.porada.sk/t40620-navsteva...-dietatom.html

a najmä moje vysvetlenie a zdôvodnenie s odkazmi na príslušné ustanovenia ZP:

http://www.porada.sk/800627-post38.html

A vôbec - keďže ide o rovnakú tému, tak som diskusie spojil, nech to máte v jednom.
Naposledy upravil Chobot : 10.10.08 at 21:20
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Re: Návšteva u lekára s dieťaťom
<!-- / icon and title --><!-- message -->Chobot , predsa píšem, že sú situácie kedy môže využiť pracovné voľno manžel, v prípade ,že manželka je ma MD.
Považujem Ťa v oblasti miezd za skúsenejšieho a preto viac nebudem rozvíjať túto diskusiu . K tvojmu príspevku dám súhlas ,aj keď skúsenosti z praxe poznám trochu inak.

Iba na okraj : Manželka na MD - jedno dieťa- manžel pri klasickej preventívnej prehliadke dieťaťa čerpal svoj deň voľna- lekár 1500 m od bydliska - dôvod? Hádam nepôjde manželka k lekárovi pešo keď prší a ja mám nárok na sprevádzanie dieťaťa k lekárovi ! zdôvodnenie manžela zamestnávateľovi.

Ako človek to chápem, ako zamestnávateľ ???????? Urob si názor sám.

Ale už naozaj mlčím!!!!!!!!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Melnick Pozri príspevok
Re: Návšteva u lekára s dieťaťom
<!-- / icon and title --><!-- message -->Chobot , predsa píšem, že sú situácie kedy môže využiť pracovné voľno manžel, v prípade ,že manželka je ma MD.
Považujem Ťa v oblasti miezd za skúsenejšieho a preto viac nebudem rozvíjať túto diskusiu . K tvojmu príspevku dám súhlas ,aj keď skúsenosti z praxe poznám trochu inak.

Iba na okraj : Manželka na MD - jedno dieťa- manžel pri klasickej preventívnej prehliadke dieťaťa čerpal svoj deň voľna- lekár 1500 m od bydliska - dôvod? Hádam nepôjde manželka k lekárovi pešo keď prší a ja mám nárok na sprevádzanie dieťaťa k lekárovi ! zdôvodnenie manžela zamestnávateľovi.

Ako človek to chápem, ako zamestnávateľ ???????? Urob si názor sám.

Ale už naozaj mlčím!!!!!!!!
A čo keby bola manželka chorá? Menilo by to podľa teba situáciu? Vtedy by mal nárok? Ako to potom zdokladovať, kedy má nárok a kedy nie.

Ja ti dám iný príklad z praxe.

Manželka s novorodencom na materskej. Trebalo ísť do nemocnice na komplexné vyšetrenie dieťaťa, v rámci ktorého bolo aj RTG. Ako dojčiaca matka ona nemohla sprevádzať dieťa do vyšetrovacej miestnosti kvôli ožarovaniu. Preto musel ísť s dieťaťom aj otec, ktorý s ním bol počas rentgenovania. Prečo by si mal na to brať dovolenku? Iste, dalo sa zariadiť aj iným spôsobom (môže ísť sprevádzať dieťa aj babka, alebo niekto iný z rodiny).

Ako vidno, v praxi sa vyskytujú rôzne prípady, súhlasím s tebou, že niektorí sa to snažia zneužiť. Ale nemôžeme preverovať každý prípad individuálne, existujú pravidlá a zamestnávatelia nech si ich upresnia tak, aby ale neboli v rozpore so ZP.

Pýtajúci sa tu dostal odpovede, každé s opačným názorom. Dôležité je, že v každom je aj argumentácia a vysvetlenie. Je teraz na ňom, s ktorou variantou sa stotožní a ktorú uplatní u seba v praxi. Ak má zamestnancov, ktorí sa snažia výhody dané ZP zneužiť, tak na nich treba ísť prísnejšie.

Rád vidím aj opačný názor, to ma aspoň núti dôkladnejšie prehodnotiť moje stanovisko prípadne bližšie ho zdôvodniť argumentami a vysvetleniami. Už neraz sa stalo, že som som bol vo svojej pravde istý a protistrana dala argument, ktorý ma presvedčil, že sa mýlim. Takže nepáči sa mi tvrdenie že "toto je skúsený poraďák, tak má pravdu". Kľudne ma skritizuj. Veď aj kôň má 4 nohy a predsa sa potkne.

Prajem pekný víkend.
0 0
Matrix44 Matrix44

Matrix44 je offline (nepripojený) Matrix44

dakujem za vase odpovede. Ja nemam zaujem nic zneuzivat, proste zamestnavatel ma filozofiu u vsetkych zamestnancov taku, ze na PN a na vysetrenie s dietatom nech ide ten druhy s manzelov, a je jedno ci sa jedna o zenu alebo muza. Hlavne nech to nie je jeho zamestnanec. Pre mna je na prvom mieste rodina, syn a manzelka, a nenecham ich predsa sa trepat po vysetreniach elektrickou, ked ma manzela, a zakon nezakazuje aby som ich doprevadzal. Nie som sice pravnik, ale viem, ze co nie je v zakone vyslovne zakazane, tak to je povolene. Akurat toto je teraz dost neprijemna sitaucia, lebo zamestnavatel mi neche spatne uznat taketo dve navstevy, a pozaduje po mne aby som si zobral dovolenku. Ja si myslim ze som v prave, takze asi dojde ko konfliktom a z toho nemam radost
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Matrix44 Pozri príspevok
dakujem za vase odpovede. Ja nemam zaujem nic zneuzivat, proste zamestnavatel ma filozofiu u vsetkych zamestnancov taku, takú filozofiu má asi viac zamestnávateľov ze na PN a na vysetrenie s dietatom nech ide ten druhy s manzelov, a je jedno ci sa jedna o zenu alebo muza. Hlavne nech to nie je jeho zamestnanec. Pre mna je na prvom mieste rodina, syn a manzelka, a nenecham ich predsa sa trepat po vysetreniach elektrickou, ked ma manzela, a zakon nezakazuje aby som ich doprevadzal. Nie som sice pravnik, ale viem, ze co nie je v zakone vyslovne zakazane, tak to je povolene. Akurat toto je teraz dost neprijemna sitaucia, lebo zamestnavatel mi neche spatne uznattaketo dve navstevy, a pozaduje po mne aby som si zobral dovolenku. Ja si myslim ze som v prave, takze asi dojde ko konfliktom a z toho nemam radost
Matrix44, ako človek Ťa plne chápem. A v prípade, že máš od lekára potvrdenie ,zamestnávateľ je povinný uznať Ti tie dni.
0 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Dobry den, teda este rano,
neda mi nepridat sa, hoci si netrufam druhym radit. Nikdy som si nie na 100 % ista.
Ale velku chybu vidim v zakone, lebo som mala kolegynu, ktora koncila v nasej firme k 31.8.2008. Samozrejme docerpala do minuty vsetky dni na seba aj na clena rodiny / teda 7 + 7 dni / a viem ze to bolo zneuzitie. Mala znamu lekarku .
Od 1.9.2008 nastupila k novemu zamestnavatelovi a znova ma narok na 7 + 7 dni na navstevu ku lekarovi.
Preco zakon nehovori o alikvotnej casti, tak ako je to pri dovolenke?
Potom by si asi musela usetrit nejaky den aj pre noveho zamestnavatela.
Zda sa vam moj nazor moc prisny?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

AnitaMartinska Pozri príspevok
Dobry den, teda este rano,
neda mi nepridat sa, hoci si netrufam druhym radit. Nikdy som si nie na 100 % ista.
Ale velku chybu vidim v zakone, lebo som mala kolegynu, ktora koncila v nasej firme k 31.8.2008. Samozrejme docerpala do minuty vsetky dni na seba aj na clena rodiny / teda 7 + 7 dni / a viem ze to bolo zneuzitie. Mala znamu lekarku .
Od 1.9.2008 nastupila k novemu zamestnavatelovi a znova ma narok na 7 + 7 dni na navstevu ku lekarovi.
Preco zakon nehovori o alikvotnej casti, tak ako je to pri dovolenke?
Potom by si asi musela usetrit nejaky den aj pre noveho zamestnavatela.
Zda sa vam moj nazor moc prisny?
AK sa to bude vo veľkej miere zneužívať a zamestnávatelia sa budú ozývať a ... bude pro-zamestnávateľsky orientovaná vláda... tak sa aj to možno zavedie.

Ale je to tak, ako hovoríš, zamestnanec si môže čerpať aj u starého zamestnávateľa aj u nového. Nerátalo sa s tým, že by sa to zneužívalo. Možno je len málo prípadov, kedy to zamestnanci zneužívali, navyše človek nemení každý rok zamestnávateľa.
0 0
radusnicek radusnicek

radusnicek je offline (nepripojený) radusnicek

Chcem sa Vás opýtať či mám nárok na ošetrovné, ak je dieťa staršie ako 10 rokov....ďakujem

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

radusnicek Pozri príspevok
Chcem sa Vás opýtať či mám nárok na ošetrovné, ak je dieťa staršie ako 10 rokov....ďakujem

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Ano máš nárok na ošetrovné aj v prípade, ak je dieťa staršie ako 10 rokov ak ošetrujúci lekár potvrdí nutnosť ošetrovania inou osobou.
Pozri § 39 Zákona o sociálnom poistení

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
Na začiatok

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebob) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo v súvislosti s pôrodom bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

(2) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
0 0
dejo1 dejo1

dejo1 je offline (nepripojený) dejo1

chcel by som sa spytat ci je mozne aby mi moja firma strhavala 500sk z premii za kezde P.? priamo zo mzdy to asi nemozu ale premie? dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dejo1 Pozri príspevok
chcel by som sa spytat ci je mozne aby mi moja firma strhavala 500sk z premii za kezde P.? priamo zo mzdy to asi nemozu ale premie? dakujem
Ak sú prémie nenároková zložka mzdy,( určite áno) ktorú máš len za odpracované dni, je tento postup možný.
0 0
mocekz mocekz

mocekz je offline (nepripojený) mocekz

iba pre moju kontrolu: sprevádzanie rodinného príslušníka k lekárovi (max. 7 dní v roku) mi prepláca zamestnávateľ priemerom, OČR mi prepláca sociálna pisťovňa (max. prvých 10 dní ošetrovania) - správne? keď som na OČR, tlačivo, ktoré mi vyplní lekár dávam zamestnávateľovi, alebo ho sama odnesiem na sociálnu poisťovňu?
Naposledy upravil mocekz : 22.10.08 at 08:48 Dôvod: doplnenie
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať