Zavrieť

Porady

Príkazná zmluva

Pekný deň.
Mám otázku, ak zamestnám, alebo poverím nejakých ľudí nejakou prácou,alebo činnosťou, môžem s nimi uzavrieť Príkaznu zmluvu podľa §724 občianskeho zákonníka?
Ak ano mám z toho ich prímu odvádzať preddavok dane, alebo je to príjem podľa §8 zákona o dani s prímov - teda ostatný príjem.
Môžu to daňové úrady zaradiť do prímu podľa §5 ak áno tak na základe čoho?,pretože to nie je zmluva podľa ZP , ale Obč.zákonníka, a ako potom zaúčtovat zrazenú dan.
Ďakujem za radu.
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
áno
0 0
jeti jeti

jeti je offline (nepripojený) jeti

palatinusova Pozri príspevok
A ak práca na príkaznú zmluvu nebola závislá a ja som zarobila do 24OOO, musim tento prijem uviest v danovom priznani? Ako zamestnancovi mi DP robí uctovnicka a mame pocit, že prilezitostni prijem do urcitej vysky nemusime priznavat - nepodlieha dani.
Mam presne rovnaky problem a nasa uctovnicka mi povedala ze sa ku tomu nemam priznavat.. Nechcem mat problemy chcem vediet ako postupovat. Dakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Rozmýšľam: Žena na RD, príjem zo ZČ za rok: 6600 Sk.
Uzatvorila v 12/07 príkaznú zmluvu na 47000, na spracovanie účtovníctva pre SZČO. Účtovníctvo bude viesť samostatne a na vlastnú zodpovednosť vo svojich priestoroch a použije vlastné pracovné pomôcky... Nejde teda o závislú činnosť. Odmena je vyplatená v hotovosti pred Vianocami vo výške 47000 Sk.
SZČO má VOZD rovných 47000 Sk a Žena na RD podá DP typ B, kde okrem príjmov zo ZČ uvedie aj príjem z príkaznej zmluvy vo výške 47000 Sk. Daňová povinnosť je nula, ale môže si uplatniť DB v plnej výške (dosiahla zákonom stanovený príjem na uplatnenie DB)

Môže byť takýto príjem v §6 odst. 2 písm. b)? T.j. príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním ?

Môže byť tento postup ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nemôže. Nejde o príjem zdanený podľa § 6. Bol by ním vtedy, keby šlo o zmluvu podľa Obch. zákonníka uzatvorenú medzi dvoma podnikateľmi. V danom prípade ide o príjem podľa § 8 ZDP. Urobili chybu, že to postavili do roviny "nezávislej" činnosti.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Takže jediná možnosť je §5 + daň, ktorú odvedie SZČO...
Príjmy podľa § 8 nie sú príjmom na účely uplatnenia DB...
0 0
lilife lilife

lilife je offline (nepripojený) lilife

Dobrý deň, chcem sa opýtať, včera som v Hosp.novinách čítala článok o príkaznej zmluve a tam bolo uvedené, že tento príjem sa považuje za závislú činnosť a tak zamestnávateľ je povinný odvádzať preddavky na daň. Čo je na tom pravdy? Ďakujem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

lilife Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, včera som v Hosp.novinách čítala článok o príkaznej zmluve a tam bolo uvedené, že tento príjem sa považuje za závislú činnosť a tak zamestnávateľ je povinný odvádzať preddavky na daň. Čo je na tom pravdy? Ďakujem.
všetko. Čítaj túto tému od začiatku...
0 0
?Martina ?Martina

?Martina je offline (nepripojený) ?Martina

Aj mňa zaujíma, či môžem popri riadnom TPP (zamestnávateľ mi robil ročné zúčtovanie) uzatvoriť príkaznú zmluvu na napr.40.000 na uzávierkové účtovnícke práce (na vlastnom počítači, papieri, nezávisle na zadávateľovi)?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Dobrý deň

preštudovala som rôzne príspevky týkajúce sa príkaznej zmluvy a chcela by som sa uistiť v mojom názore na nasledujúci prípad.

Daňovník, zamestnaný, uzavrie s inou spoločnosťou príkaznú zmluvu na vykonávanie roznych činností v oblasti prieskumu trhu a vypracovávania štatistík s určením mesačnej odmeny vo výške 5000,- Sk. Zmluva je uzatvorená na celý rok 2009.

V tomto prípade, kedže zmluva je uzavretá na celý rok, asi už nejde o príležitostný, jednorazový príjem, ktorý by sa mohol zaradiť do § 8 ZoDP.

Aký je Váš názor? Môže byť príjem z tejto zmluvy posúdený podľa § 8, alebo je to príjem podľa § 6? V prípade, že by išlo o príjem podľa § 6, nejde už o podnikanie, na ktoré je potrebné živnostenské oprávnenie a ktorý spadá pod odvodovú povinnosť do ZP a SP?

Veľmi ďakujem vopred za vaše názory
Petra
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

DObrý deň,môže prosím na základe príkaznej zmluvy pracovať aj invalidný dôchodca so 100% postihnutím?
jednalo by sa o sprostredkovanie reklamy.. bolo by to na jeho náklady.. a nejednalo by sa o opakovanú prácu,skôr o príležitostnú..
zarobil by cca 45000 sk za rok 2008
okrem tohto príjmu by mal iba príjem,ktorý mu vypláca Sociálna poisťovňa ako invalidnému dôdchodcovi.
Nemusí podávať tento invalid daňové priznanie,však tomu rozumiem správne prosím?Ani ročného zúčtovanie by sa tento príjem nemal týkať,áno?

Ďakujem veľmi
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
DObrý deň,môže prosím na základe príkaznej zmluvy pracovať aj invalidný dôchodca so 100% postihnutím?
jednalo by sa o sprostredkovanie reklamy.. bolo by to na jeho náklady.. a nejednalo by sa o opakovanú prácu,skôr o príležitostnú..
zarobil by cca 45000 sk za rok 2008
okrem tohto príjmu by mal iba príjem,ktorý mu vypláca Sociálna poisťovňa ako invalidnému dôdchodcovi.
Nemusí podávať tento invalid daňové priznanie,však tomu rozumiem správne prosím?Ani ročného zúčtovanie by sa tento príjem nemal týkať,áno?

Ďakujem veľmi
posuvam
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Invalidita nemá vplyv na možnosť pracovať na príkaznú zmluvu.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Prečítala som tento článok 2x ale nie som múdrejšia, mám priateľku tá je v riadnom HPP, ale popri tom pracuje aj na príkaznú zmluvu / predtým mala DOVP/ ale z dôvodu hodín jej dali príkaznú zmluvu. Príjem jej nezdaňujú, chce urobiť DP.Aký je to príjem § ? A aké výdavky k nej vie použiť? Budem vďačná za každú radu.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
posúvam..
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

marcik Pozri príspevok
Prečítala som tento článok 2x ale nie som múdrejšia, mám priateľku tá je v riadnom HPP, ale popri tom pracuje aj na príkaznú zmluvu / predtým mala DOVP/ ale z dôvodu hodín jej dali príkaznú zmluvu. Príjem jej nezdaňujú, chce urobiť DP.Aký je to príjem § ? A aké výdavky k nej vie použiť? Budem vďačná za každú radu.
Ak príkazná zmluva vykazuje znaky závislej činnosti, zdaňovať by mal ten, kto vypláca odmenu. Inak je to príjem podla § 5 a VOZD v tomto prípade nie sú.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Ďakujem za radu. Je to zmluva podľa § 724 obč.zákonníka, a na činnosť školenia zdravotnej prípravy pre autoškoly, činnosť sa opakuje,nieked je menej a niekedy viac absolventov kurzu.Ale asi zákon to chápe ako závislú činnosť. Ďakujem.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

marcik Pozri príspevok
Prečítala som tento článok 2x ale nie som múdrejšia, mám priateľku tá je v riadnom HPP, ale popri tom pracuje aj na príkaznú zmluvu / predtým mala DOVP/ ale z dôvodu hodín jej dali príkaznú zmluvu. Príjem jej nezdaňujú, chce urobiť DP.Aký je to príjem § ? A aké výdavky k nej vie použiť? Budem vďačná za každú radu.
Ak je medzi príkazcom a Príkazníkom uzavretá Príkazná zmluva podľa obč. zákonníka, záleží od charakteru práce a obsahu zmluvy. Ak sa činnosť vykonáva pravidelne, podľa mňa by sa mohlo jednať o samostatnú zárobkovú činnosť - § 6 ZDP, alebo ak sa nevykonáva pravidelne mohlo by sa jednať o ostatný príjem § 8 ZDP.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

marcik Pozri príspevok
Ďakujem za radu. Je to zmluva podľa § 724 obč.zákonníka, a na činnosť školenia zdravotnej prípravy pre autoškoly, činnosť sa opakuje,nieked je menej a niekedy viac absolventov kurzu.Ale asi zákon to chápe ako závislú činnosť. Ďakujem.
Nie každá činnosť na príkaznú zmluvu sa chápe ako závislá činnosť. V tomto prípade nie je dôležitá forma zmluvy, ale jej obsah. Zákonník práce stanovuje, čo sa pokladá za závislú činnosť. Zákon o dani z príjmu v nadväznosti na definíciu závislej práce, stanovuje povinnosti pri zdaňovaní závislej práce. T.j. Každú činnosť treba posúdiť individuálne.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Musím naštudovať tú zmluvu / obsah/ ,ale výdavky tam nemám dať aké a asi by sa to dalo kvalifikovať ako závislá činnosť, keď každý mesiac je príjem, keď sú žiaci, hoci vzdy iný počet. Ešte to pozriem.Len som to chcela správne zaradit, lebo potom odvody a iné povinnosti! Priateľka je ale riadne v HPP toto má len popri zamestnaní.Ďakujem.
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

Ahojte, niesom z fachu pytam sa sukromne a bol by som rad ak by ste ma nasmerovali. Manzelka je odbrovolne nezamestnana. Pracuje na dohody o vykonenej praci kde za nu zamestnavatel odvadza preddavky na dan. Zaroven ma obcasne prace na Prikaznu zmluvu>predpokladam ze sa to netyka prijmu zo zavislej cinnosti nakolko: Manzelka pouziva svoj material,prepravuje sa sama, pracuje podla svojich znalosti a vedomosti (vizazisticke prace) nikto ju priamo neriadi. Jej praca je zavisla od ponuky a vyplaca ju agentura ktora dostava peniaze od zakaznika za vykonnau cinnost. Moje otazky su....

Da sa takato cinnost povazovat za nezavislu?
Podlieha takato cinnost zdaniu?
Je povinnost takuto cinnost nejako spajat so spomenutymi dohodami o vykonanej praci? (poradenstvo)

Na dohodach ma rocne cca 100.000,-

Na prikaznych zmluvach cca 60.000,-

Aka je povinnost co sa tyka ZP,Socialky?

Dakujem za trpezlivost a cas

Rasto
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať