Zavrieť

Porady

stravné zamestnancov a DPH

Prosím o radu. Stravné nestrhávame zamestnancom z platu ale každý štvrť rok vyúčtujem ako príjem od zamestnancov sumu za stravné. Podlieha tento príjem DPH? Musí to firma zdaniť? JU.
Usporiadat
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
blondy Pozri príspevok
prosím poraďákov o kontrolu kalkulácie stravného z vlastného stravovacieho zariadenia a o kontrolu zaúčtovania:
cena stravného 2,90(2,44+0,48dph)
I. varianta
55% 1,34
SF 0,07
základ DPH pre zamestnanca : 1,03
DPH 19% 0,20
Suma na zrážku : 1,23

účtovanie cez ID :
335/602 1,03
335/343 0,20
472/602 0,07
527/622 1,34
zrážka zo mzdy 331/335 1,23

II. varianta
55% maximum t.j. 1,98
SF 0,07
základ DPH pre zamestnanca : 0,39
DPH 19% 0,07
Suma na zrážku : 0,46

účtovanie cez ID :
335/602 0,39
335/343 0,07
472/602 0,07
527/622 1,98
zrážka zo mzdy 331/335 0,46

Robím to prvý krát ...
nikto to neúčtuje?
0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

Chcem sa opýtať na prípad bezodplatného plnenia. Zamestnancom poskytujeme gastrolístky a nepožadujeme za ne žiadnu náhradu, t.j. využívame v maximálnej možnej miere na tento účel aj sociálny fond a ak niečo zostane akoby na "úhradu zamestnancovi", účtujem o nedaňovom náklade. Zaskočila ma však jedna účtovníčka, že to takto nemôžeme, že ide potom o bezodplatné plnenie. Ja však v tomto smere nevidím žiadny problém, nakoľko nejde o bežné poskytovanie stravy v závodnej jedálni, prípadne v nejakom stravovacom zariadení, ale o gastrolístky. Mýlim sa?
Možno by som teda mala zvážiť, že ak ich poskytujem bezodplatne, tak by som si asi nemala odpočítať DPH z provízie za lístky... Prosím, vyjadrí sa mi k tomu niekto skúsenejší?
0 0
šenky šenky

šenky je offline (nepripojený) šenky

Podľa mňa v prípade bezodplatného poskytnutia stravných lístkov či už prostredníctvom gastrolístkov alebo reštauračne, čo sa týka DPH je to jedno. Ak si zamestnávateľ vykalkuluje cenu za stravný lístok vo výške 0, prečo by sa jednalo o bezodplatné dodanie s vplyvom na DPH? Veď v príspevku č.14 usmernenie DR hovorí, že základ dane /DPH/ tvorí protihodnota, ktorú zamestnávateľ žiadá od zamestnanca. Aký je základ dane keď kalkulácia je 0?
Príklad:
Cena stravného lístka je 2,48 EUR + 0,47 /DPH/ to je Fa na vstupe, z ktorej si uplatníme DPH
keď budeme uvažovať o maxime čo si môže zamestnávateľ dať do nákladov t.j. 55% zo sumy 3,60 = 1,98 EUR potom výpočet bude
2,48 - 1,98 - 0,50 /príspevok zo SF/ = 0
aká tam je protihodnota? teda základ dane na výstupe?
0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

Ak by išlo o stravu zabezpečovanú inak ako cez gastrolístky, tak by protihodnotu tovrila celá hodnota stravy.

§ 22
(5) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30) Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.

§ 8 ods.
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

Ja sa však chcem uistiť, čo s tými gastrolístkami. Či neuplatňovať teda DPH ani z tej provízie, spracovateľského poplatku a pod. - každá spoločnosť si to nazýva inak.
0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

Prosím, nikto s tým nemá skúsenosť, ako sa k tomu stavajú pri kontrole DPH?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať