Zavrieť

Porady

SZCO ako spolocnik s.r.o.

Rad by som sa opytal tych skusenejsich- mam ZL a chcem urobit so spolocnikom s.r.o.
Co je pre mna vyhodnejsie hlavne co sa tyka platenia duplicitnych odvodov:
a) urobit samostatnu s.r.o. a mat popri tom aj zivnost a poberat len zakladnu odmenu aby som neplatil SP (platim si ju ako SZCO).
b) ako SZCO vstupit do s.r.o. ako spolocnik a konatel?Tym padom asi by som nemal duplicitne odvody?
Ak vstupim do s.r.o. ako SZCO, co to pre mna vyplyva, hlavne co sa tyka majetku? Bude spolocna s.r.o. vlastnit aj moj majetok, napr. auto? Ako to bude rucenim za pripadne skody-zivnostnik ruci celym svojim majetkom- ako to bude v tomto pripade, ak zivnostnik je spolocnikom s.r.o.?
Ako to bude s cinnostou-ak nieco urobim ako SZCO automaticky to urobila s.r.o. alebo SZCO moze stale posobit aj samostatne?
Dakujem tym skusenejsim za radu.Drzim sa pravidla, ze co nie je vyslovene zakazane, je dovolene.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

cocker.ba
Takze ja som fyzicka osoba a je to uplne jedno, ci podnikatel na ZL alebo nepodnikatel. A s.r.o. je pravnickou osobou, teda zaroven aj podnikatelom.Takze ak s.r.o moze byt spolocnikom v inej s.r.o. (doslova je to tak uvedene v registri- ak ju tak zapisali do registra, znamena to, ze v sulade so zakonom...), tak tym padom moja firma podnikajuca na zaklade ZL moze byt tiez spolocnikom s.r.o.Takze napisem, to co na zaciatku-ak zakon nieco vyslovene nezakazuje, povoluje to.A z praxe je jasne, ze s.r.o. moze byt spolocnikom inej s.r.o.(teda nie pan Mrkvicka ako osoba, ale jeho s.r.o.) , preto nevidim dovod, preco by moja firma podnikajuca na zaklade ZL, nemohla byt spolocnikom v s.r.o...
... lebo ty nemáš firmu ! (to si len tak s obľubou hovoríme aby sme rozlíšili určité skutočnosti) - ty si stále p. Mrkvička, či budeš spoločníkom ako občan alebo szčo - si stále tá istá FO.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

liba2
... lebo ty nemáš firmu ! (to si len tak s obľubou hovoríme aby sme rozlíšili určité skutočnosti) - ty si stále p. Mrkvička, či budeš spoločníkom ako občan alebo szčo - si stále tá istá FO.
A vida. Celkom pekná debata, či možno mútenie vody?
Liba2 vystihla podstatu naprosto presne: V celom tom "hlbokom nedorozumění" (citát klasika) je podstata práve v hore uvedenom : Mrkvička ostane vždy len Mrkvičkom.
Záver pre mňa: nebudem sa púšťať do terminológie. Asi je to nepotrebné keď už ani príspevku č. 7 nebolo porozumené a dokonca vznikla bujná diskusia. Z môjho pohľadu - o ničom.
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

liba2
... lebo ty nemáš firmu ! (to si len tak s obľubou hovoríme aby sme rozlíšili určité skutočnosti) - ty si stále p. Mrkvička, či budeš spoločníkom ako občan alebo szčo - si stále tá istá FO.
A co mam?Nieco ano:
Ak to nieco ma ICO, DIC, bankovy ucet, sidlo, JU , ZL a k tomu aj nazov a zisky, moze to byt nieco ine, ak nie firma?Prosim si to nazvat este nejak inak.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

cocker.ba
A co mam?Nieco ano:
Ak to nieco ma ICO, DIC, bankovy ucet, sidlo, JU , ZL a k tomu aj nazov a zisky, moze to byt nieco ine, ak nie firma?Prosim si to nazvat este nejak inak.
Spomenieš si na všetkých tu diskutujúcich, keď pôjdeš zapísať sro-čku do OR a spoločníka uvedieš seba ako szčo s ičom aj dičom....
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

cocker.ba
A co mam?Nieco ano:
Ak to nieco ma ICO, DIC, bankovy ucet, sidlo, JU , ZL a k tomu aj nazov a zisky, moze to byt nieco ine, ak nie firma?Prosim si to nazvat este nejak inak.
Práve kvôli tomu som sa snažil vysvetliť, že spoločníkom budeš ako človek Mrkvička. Proste ber to ako fakt, ktorý sa zmení, len keby sa zmenil zákon. Do OR SR Ťa ako Mrkvičku=spoločníka a zrejme aj konateľa zapíšu. Ale bez IČO fyzickej osoby. No a????
SRO-čka vznikne a čo potom urobíš s majetkom je len a len Tvoja vec (pri dodržaní formálnych postupov samozrejme).

Dodatok: Navrhujem tému ako vyčerpanú uzavrieť. Čo vy na to?
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

STRELEC
Práve kvôli tomu som sa snažil vysvetliť, že spoločníkom budeš ako človek Mrkvička. Proste ber to ako fakt, ktorý sa zmení, len keby sa zmenil zákon. Do OR SR Ťa ako Mrkvičku=spoločníka a zrejme aj konateľa zapíšu. Ale bez IČO fyzickej osoby. No a????
SRO-čka vznikne a čo potom urobíš s majetkom je len a len Tvoja vec (pri dodržaní formálnych postupov samozrejme).

Dodatok: Navrhujem tému ako vyčerpanú uzavrieť. Čo vy na to?
No, uz nechapem ani tomu, co som este dnes chapal.
Preco ak ako spolocnika mozu do OR zapisat inu s.r.o. , preco tak nemozu urobit pri zivnostnikovi ktory tiez ma vsetky nalezitosti na podnikanie a aj podnika?
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

[quote=Johanka]
j.s
Ja viem, že podnikať sa dá aj podla iného než zivnostenského zákona na základe osobitného predpisu alebo ak uskutocnuje polonohosp.vyrobu. Reagoval som na tvoju prvu vetu:
Spoločníkom v sro môžeš byť len ako občan, človek, nie SZČO.Myslim, ze je rozdiel medzi zivnostnikom a SZCO. SZCO su napr. hokejisti, umelci a pod. Nemaju ICO, DIC, ale su SZCO a mozu byt spolocnikmi v obchodnych spolocnostiach. A podla mna ak nie je v OZ vyslovne zakazane, ze zivnostnik nesmie byt spolocnikom v obch. spolocnosti, co tam zakazane nie je, tak plati ze to je povolene. Podla mna zivnostnik moze byt spolocnikom v s.r.o.[/quote]
A o čo ide, ak smiem vedieť?
Chcete byť v spoločenskej zmulve ako spoločník zapísaný Ján Mrkvička, IČO 12345678 ? To nie je možné.

Spoločníkom v s.r.o. je fyzická osoba. To , že táto fyzická osoba je považovaná podľa nejakého zákona za SZČO, s tým nič nemá. O SZČO zákon o sociálnom poisteni, zákon o zdravotnom poistení. V zákone o dani z príjmov sa hovorí o daňovníkovi s príjmami zo samostatnej zárobkovej činnosti....
V predchádzajúcich príspevkoch máte naozaj vyčerpávajúce odpovede.
Ak Porada nestačí, resp. odpovede sa javia ako chybné, doporučujem navštíviť odborníka - právnika.
A preco to nie je mozne? Ked v registri moze byt zapisana ako spolocnik FIRMA s.r.o, preco by nemohlo byt zapisane napr. Jan Mrkvicka-nazov firmy? Vsetci sa snazite byt mudri, nikto vsak nenapisal, ktory zakon to zakazuje...Mna nezaujima NAZOR, ale FAKT.A fakt znamena, ktory zakon to zakazuje.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

cocker.ba

A preco to nie je mozne? Ked v registri moze byt zapisana ako spolocnik FIRMA s.r.o, preco by nemohlo byt zapisane napr. Jan Mrkvicka-nazov firmy? Vsetci sa snazite byt mudri, nikto vsak nenapisal, ktory zakon to zakazuje...Mna nezaujima NAZOR, ale FAKT.A fakt znamena, ktory zakon to zakazuje.
Ja osobne končím s "mudrovaním".
Iba zopakujem - vyhľadaj odbornú pomoc - právnika.
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Johanka
Ja osobne končím s "mudrovaním".
Iba zopakujem - vyhľadaj odbornú pomoc - právnika.
Dobra rada-akurat asi zaplatim za nic.
Dovod: ak to zakon vyslovene nezakazuje, tak mi pravnik nemoze povedat, ze tak urobit nemozem.A to mozem zistit aj tu...A usetrim aj kopec penazi-minimalne 1800Sk na hodinu.

Je tu ozaj vela ludi znalych problematiky, avsak zial, nikto mi nenapisal konkretne znenie zakona, ktory to zakazuje.Ako to moze teda vediet pravnik, ked tiez cerpa zo zakonov?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Konečne si sa prejavil .... ušetrím a ešte sa aj vybúrim.
Na Porade je taký zvyk - nakoľko sú rady zadarmo , používame slovo ďakujem a tlačítko oceňujem.
A ak by si náhodou poďakoval, tak hneď pripíšem - nemáš za čo .
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
cocker.ba
Dobra rada-akurat asi zaplatim za nic.
Dovod: ak to zakon vyslovene nezakazuje, tak mi pravnik nemoze povedat, ze tak urobit nemozem.A to mozem zistit aj tu...A usetrim aj kopec penazi-minimalne 1800Sk na hodinu.

Je tu ozaj vela ludi znalych problematiky, avsak zial, nikto mi nenapisal konkretne znenie zakona, ktory to zakazuje.Ako to moze teda vediet pravnik, ked tiez cerpa zo zakonov?
Napísal si v jednom príspevku múdru vetu.A síce, že pokiaľ ide o fyzickú osobu, nezáleží na tom, či je táto fyzická osoba podnikateľom, alebo nie.
Osoby - delenie:
Fyzická osoba - človek, jednotlivec
Právnická osoba - podnik, organizácia, nadácia.
Fyzická osoba je teda opakom právnickej osoby.
Zakladateľom spoločnosti s ručením obmedzeným v zmysle zákona môže byť akákoľvek fyzická, alebo právnická osoba. Z toho mi vychádza, a asi aj tým právnikom, že zakladateľom s.r.o. môže byť človek, jednotlivec alebo podnik, organizácia, nadácia. Čize ty ako človek, fyzická osoba, navyše podnikateľ/ na základe živnostenského listu/, starší ako 18 rokov, nezbavený spôsobilosti na právne úkony, ktorej spôsobilosť nebola ani súdom obmedzená/ pretože ak by bola, na právne úkony pri SZ potrebuje opatrovníka ustanoveného súdom/budeš zakladateľom s.r.o.
ŽL Ti zabezpečil prácu, možnosť legálne vykonávať činnosť za účelom zisku, aby si ako fyzická osoba, navyše podnikateľ svojimi schopnosťami a výsledkami práce úspešne založil obchodnú spoločnosť, s.r.o. - právnickú osobu. A budeš aj, aj. A určite spokojný.
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Johanka
Konečne si sa prejavil .... ušetrím a ešte sa aj vybúrim.
Na Porade je taký zvyk - nakoľko sú rady zadarmo , používame slovo ďakujem a tlačítko oceňujem.
A ak by si náhodou poďakoval, tak hneď pripíšem - nemáš za čo .
Zatial som sa nedopracoval k ziadnej uspokojivej odpovedi.Ale inak dakujem
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Danila
Napísal si v jednom príspevku múdru vetu.A síce, že pokiaľ ide o fyzickú osobu, nezáleží na tom, či je táto fyzická osoba podnikateľom, alebo nie.
Osoby - delenie:
Fyzická osoba - človek, jednotlivec
Právnická osoba - podnik, organizácia, nadácia.
Fyzická osoba je teda opakom právnickej osoby.
Zakladateľom spoločnosti s ručením obmedzeným v zmysle zákona môže byť akákoľvek fyzická, alebo právnická osoba. Z toho mi vychádza, a asi aj tým právnikom, že zakladateľom s.r.o. môže byť človek, jednotlivec alebo podnik, organizácia, nadácia. Čize ty ako človek, fyzická osoba, navyše podnikateľ/ na základe živnostenského listu/, starší ako 18 rokov, nezbavený spôsobilosti na právne úkony, ktorej spôsobilosť nebola ani súdom obmedzená/ pretože ak by bola, na právne úkony pri SZ potrebuje opatrovníka ustanoveného súdom/budeš zakladateľom s.r.o.
ŽL Ti zabezpečil prácu, možnosť legálne vykonávať činnosť za účelom zisku, aby si ako fyzická osoba, navyše podnikateľ svojimi schopnosťami a výsledkami práce úspešne založil obchodnú spoločnosť, s.r.o. - právnickú osobu. A budeš aj, aj. A určite spokojný.
Konecne moj clovek! Tak nepotrebujeme ani pravnikov .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Cocker, tešíme sa na ďalšie nové diskusné témy.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Johanka
Obchodný zákonník:
§ 2
Podnikanie


(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.


DRUHÁ ČASŤ
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI A DRUŽSTVO

HLAVA I
OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI

DIEL I
Všeobecné ustanovenia

§ 56
(3) Ak zákon neustanovuje inak, môžu byť zakladateľmi spoločnosti a zúčastňovať sa na jej podnikaní fyzické i právnické osoby.
.... radila som, že k právnikovi - dopĺňam- zabehni aj k očnému .
0 0
cocker.ba cocker.ba

cocker.ba je offline (nepripojený) cocker.ba

Johanka
.... radila som, že k právnikovi - dopĺňam- zabehni aj k očnému .
Tak na to, aby som tuto poznamku pochopil, som naozaj nejaky hlupy-nemam vyhladat aj nejaku inu odbornu pomoc?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať