Zavrieť

Porady

Remeselné živnosti

Overovala som zoznám remeselných živnosti na živnostenskom úrade. Je následovný.
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov: 1. Zámočníctvo,
2. Nástrojárstvo, 3. Kovoobrábanie, 4. Galvanizácia kovov, 5. Smaltovanie
SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov:
6. Opravy pracovných strojov, 7. Opravy cestných motorových vozidiel,
8. Opravy karosérii
SKUPINA 104: 9. Výroba opravy protetických výrobkov, 10. Výroba a opravy ortopedickej obuvi, 11. Hodinárstvo
SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika:
12. Kamenárstvo
SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov: 13. Mäsiarstvo a údenárstvo,
14. Výroba piva a sladu, 15. Výroba mliečných výrobkov, 16. Výroba pekárskych a cukrárenských výrobkov
SKUPINA 110 - Výroba kože, kožených výrobkov vrátane obuvi, výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok: 17. Kožušníctvo
SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov: 18. Stolárstvo, 19. Zlatnícto a klenotníctvo
SKUPINA 112 - Výroba papierenská a polygrafická: 20. Polygrafická výroba
Skupina 113 - Stavebníctvo: 21. Murarstvo, 22. Tesárstvo, 23. Pokrývačstvo, 24. Klampiarstvo, 25. Izolatérstvo, 26. Vodoištalatérstvo a kúrenárstvo,
27. Inštalácia opravy chladiarenských zariadení, 28. Podlahárstvo,
29. Plynoinštalatérstvo, 29,a. Kachliarstvo
SKUPINA 114 - Ostatné: 30. Holičstvo a kaderníctvo, 31. Kozmetické služby,
32. Pohostinská činnosť, 33. Čistenie a kontrola komínov.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Mám ďaší prípad : SZČO rok 2004 vykazoval pohľadávky k 31.12.2004 nulové , čiže teoreticky by mohol prejsť na paušál v roku 2005, ale poslednú faktúru za december mal uhradenú v januári 2006 ?

Môj názor : že kvoli tejto neuhradenej fa nemôže byť paušálnikom . Je to správne ?
Predpokladám, že v rok 2004 ukončil úplne "ideálne" pre možnosť uplatňovania percentuálnych výdajov v roku 2005.
Čiže: ak uplatní percentuálne výdaje v roku 2005 a zostane mu neuhradená pohľadávka, ktorá je uhradená v roku 2006 táto sa zdaňuje v roku 2006 /samozrejme za predpokladu, že pokračuje v percentuálnych výdajoch/.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

A čo v prípade, že chce viesť v roku 2006 JU tak vtedy musí upraviť ZD v roku 2005?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

va1ke
A čo v prípade, že chce viesť v roku 2006 JU tak vtedy musí upraviť ZD v roku 2005?
Predpokladám, že prechádza z paušálnych na preukázateľné - áno upravuje ZD v roku 2005.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Tento posledný príspevok mi tu chýbal. Preto pripájam súhlas.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pepa
Predpokladám, že v rok 2004 ukončil úplne "ideálne" pre možnosť uplatňovania percentuálnych výdajov v roku 2005.
Čiže: ak uplatní percentuálne výdaje v roku 2005 a zostane mu neuhradená pohľadávka, ktorá je uhradená v roku 2006 táto sa zdaňuje v roku 2006 /samozrejme za predpokladu, že pokračuje v percentuálnych výdajoch/.
Mám vyhotoviť aj Výkazy a odovzdať na DÚ pre remeselnú živnosť .Asi áno , že ?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Mám vyhotoviť aj Výkazy a odovzdať na DÚ pre remeselnú živnosť .Asi áno , že ?
Myslíš pri percentuálnych výdajoch? Nie - žiadne výkazy.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

va1ke
No tak v takýchto prípadoch musí viesť JU. Alebo používať paušálne výdavky a upravovať základ dane v daňových priznaniach.
Ale prečo? ZD musí upravovať za predchádzajúce obdobie len ak mení spôsob uplatňovania výdavkov, nie vtedy ak bude stále používať paušálne výdavky.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Viem , že bola na Porade polemika , kam u paušálnika uviesť odvody do fondov :

Prosím o usmernenie :

riadok 2 DP tabuľka č. 1
uvádzam stĺpec 1 : príjmy
2 : výdavky len percentá z príjmov

riadok 9 súčtový riadok

riadok 11 stĺpec 1 príjmy celkom
stĺpec 2 výdavky celkom včetne fondov


Je to tak ?
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ja som sa po prečítaní rôznych názorov rozhodla tak že výdavky nerozlišujem a do riadku 2 do výdavkov uvádzam celú sumu t.j. % z príjmov + platby do fondov, tú istú sumu na riadku 9 aj 11. Mne sa to zdá logické, už som takto spravila asi 15 DP zatiaľ je všetko O.K. Toto je len môj názor.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

ja som do riadku 2 dávala aj odvody do fondov.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zita5
Viem , že bola na Porade polemika , kam u paušálnika uviesť odvody do fondov :

Prosím o usmernenie :

riadok 2 DP tabuľka č. 1
uvádzam stĺpec 1 : príjmy
2 : výdavky len percentá z príjmov

riadok 9 súčtový riadok

riadok 11 stĺpec 1 príjmy celkom
stĺpec 2 výdavky celkom včetne fondov


Je to tak ?
Zitka, nie.
Do výdavkov dáš % + poistné - do všetkých troch riadkov
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

dogicka
Ale prečo? ZD musí upravovať za predchádzajúce obdobie len ak mení spôsob uplatňovania výdavkov, nie vtedy ak bude stále používať paušálne výdavky.
Ak bude stále používať paušálne výdavky tak vtedy nemusí upravovať ZD. Asi ten môj príspevok si môže každý inak vysvetliť tak ho vymažem.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Viem , že bola na Porade polemika , kam u paušálnika uviesť odvody do fondov :

Prosím o usmernenie :

riadok 2 DP tabuľka č. 1
uvádzam stĺpec 1 : príjmy
2 : výdavky len percentá z príjmov

riadok 9 súčtový riadok

riadok 11 stĺpec 1 príjmy celkom
stĺpec 2 výdavky celkom včetne fondov


Je to tak ?
Zitka:
1. Ak si prečítaš poučenie pod tabuľkou je tam že: ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na riadku 1-8 podľa §-6 ods. 10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného. Môžeš to čítať ako chceš je to tak. Tzn. do jednotlivých riadkov /1-8/ neuvedieš nič a do riadku 9 dáš úhrnom aj percentuálne výdaje aj zaplatené poistné.
2. Ak pochybuješ, vyplň si DP na stránke DR a tam ti možnosť, ktorú uvádzaš "stroj" nepustí.
3. Môžeš to urobiť aj tak, ako ti píše Muška.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška
Zitka, nie.
Do výdavkov dáš % + poistné - do všetkých troch riadkov

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Pepa
Zitka:
1. Tzn. do jednotlivých riadkov /1-8/ neuvedieš nič ...
Erika - musí uviesť do riadku, ktorého sa to týka, či je to živnosť, autorské, prenájom.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Babenky moje zlaté , počkám na rozstrel ? :p Ja čakám ešte ......lebo už mám pero v ruke . .
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Muška
Erika - musí uviesť do riadku, ktorého sa to týka, či je to živnosť, autorské, prenájom.
Muška - nemusí. Fakt nemusí. Zober si príklad spoločných výdavkov pre jednotlivé "riadky"(1-8). Neviem a ani ich nebudem rozčleňovať. Príjmy áno, ale výdavky nie. Môžeš ich uviesť úhrnom na riadku 9. /Judr. O.Groszová/. A keď si robím kontrolu cez DR tak je to OK.
Prenájom je za riadkom 9.
Toto uvádzam samozrejme ako príklad pre JU.
A ak si zoberieš príklad percentuálnych výdajov v jednotlivých riadkoch 1-8 - do ktorého dám poistné?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Babenky moje zlaté , počkám na rozstrel ? :p Ja čakám ešte ......lebo už mám pero v ruke . .
Zitka nečakaj na rozstrel - kľudne to môžeš dať tak ako ti píše MUŠKA. Fakt
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dobre uvarím Vám za to kávičku aj pol deci bude .

Ešte k tomuto :
Preddavok na daň u paušálnika : Z roku 2004 mu vyšiel platiť preddavok na daň vo výške 5 000 Sk . Zplatil :
30.6.2005 5000 Sk
30.9.2005 5000 Sk
31.12.2005 5000 Sk
mal by zaplatiť ešte k 31.3.2006 , ale nevýchadza mu v DP za rok 2005 daň , tá je nula , čiež bude mať preplatok na dani 15 000 Sk k dnešnému dňu .

Otázka : Musí ešte zaplatiť aj teraz k tomu 31.3.2006 preddavok ?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Dobre uvarím Vám za to kávičku aj pol deci bude .

Ešte k tomuto :
Preddavok na daň u paušálnika : Z roku 2004 mu vyšiel platiť preddavok na daň vo výške 5 000 Sk . Zplatil :
30.6.2005 5000 Sk
30.9.2005 5000 Sk
31.12.2005 5000 Sk
mal by zaplatiť ešte k 31.3.2006 , ale nevýchadza mu v DP za rok 2005 daň , tá je nula , čiež bude mať preplatok na dani 15 000 Sk k dnešnému dňu .

Otázka : Musí ešte zaplatiť aj teraz k tomu 31.3.2006 preddavok ?
Musí .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať