Zavrieť

Porady

Stravovanie

Podľa §19, pís.c, ods.4 ZDP sú daňovým výdavkom príspevky na stravovanie

podľa §152 ods.3 ZP a to:

a/ najmenej vo výške 55% ceny jedla

b/ najviac do výšky 55% stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5-12 hodín, čo je v súčasnosti 44,- Sk.

Moja otázka:

Ak poskytujeme stravné lístky v hodnote 50,- Sk, je daňovým výdavkom hodnota 44,- Sk?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ak poskytujete stravné lístky v hodnote 50 ,-- Sk, tak daňovým výdavkom je len 55 % z 50,-- Sk , teda 27,50 SK.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Daňovým výdavkom môže byť až 44,-Sk,pri nominálnej hodnote stravného lístka-ceniny 50,-Sk.Bolo to publikované v 1000 riešení 2003/5, zákonník práce tam je výklad MPVaR SR k stravovaniu zamestnancov.
    Ak to zamestnávateľovi finančné možnosti povoľujú môže dať zamestnancom príspevok na stravu teraz momentálne je to 44,-Sk.
    Naposledy upravil Luna : 14.06.04 at 13:42

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Súhlasím s Lunou, zamestnávateľ môže prispieť zamestnancom na stravovanie až do výšky t.č. 44,- Sk /1 stravný lístok a je to daňový výdavok.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Ja súhlasím tiež. Momentálne môže zamestnanec poskytnuť na strav.lístok sumu až 44 Sk, bez ohľadu na to aká je nomin. hodnota strav.listku(vyššia ako 44 Sk) a celých 44 Sk je pre zamestnavateľa daň.výdavkom.

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Bea niekde si si to overovala, lebo najprv si nesuhlasila s 55% zo stravneho pri prac. ceste ..... my sme tiez boli toho nazoru, ze iba 55% z ceny stravneho listku......
    Dik za odpoved

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ja som si uvedomila, že moja odpoveď vychádzala z diskusií, ktoré sa rozprúdili v médiách po zmene sadzby stravného na 80,-- Sk, kde sa uvádzalo, že zamestnávateľ musí prispieť vo výške 44,- Sk. Vtedy sme mali trochu problém so zamestnancami, ktorí sa dožadovali takého príspevku a odôvodňovali sme im, že to je max. výška. A pri tej nie celkom premyslenej odpovedi som sa nepozrela poriadne do zákonníka práce a neuvedomila som si, že aj v otázke Aniny sa citoval ZP.
    Teda teraz z čoho vychádzam pri zmene môjho stanoviska. V Zákonníku práce je v § 152 ods. 3 uvedené, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie vo výške n a j m e n e j 55 % ceny jedla. Teda ozaj je možné prispieť, aj v tom konkrétnom prípade, keď stravné lístky majú hodnotu 50,- Sk, vo výške 44,-- Sk a je to daňový výdavok podľa § 19 zákona o dani z príjmu.Zákon o dani z príjmu sa odvoláva na práve na § 152 Zákonníka práce.

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Bea dakujem, idem "tlacit" na nasu vrchnost

    Monika je offline (nepripojený) Monika

    Monika
    Naša som si to v Zákonníku práce, takže:
    §152 ods.3 - Zamestnávateľ prispieva na stavovanie podľa ods.2 vo výške najmenej 55% ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej cesty v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

    Takže minim. 55% z ceny jedla a max. 44,-Sk.
    Krásny deň.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Skúsim dať do porady ten výklad z MPSVaR SR,ktoré som našla publikované v Tisíc riešení 5/2003.Ak sa mi to nebude dať odfaxujem Ti to.V zákoníku práce par. 152 odst.3 hovorí o najmenej 55% .Máš Zákon 311/2001 Z.z 2.júla 2001?To jo nový zákoník práce a tam je to slovíčko najmenej.Potom mi napíš na moju súkromnú adresu tvoj meil.alebo fax.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.