Zavrieť

Porady

štúdium popri zamestnaní

Po dlhšej odmlke zdravím poraďákov. Vie mi niekto poradiť v tejto veci: Firma platí štúdium na univerzite zamestnancovi. Ten sa zmluvne zaviazal, že po ukončení štúdia odpracuje pre zamestnávateľa 3 roky. Ak by počas týchto 3 rokov rozviazal pracovný pomer, musí spätne uhradiť zamestnávateľovi všetky náklady spojené so štúdiom. Otázka: študijné za každý semester, ktoré platí zamestnávateľ je nutné zamestnancovi zdaniť ako nepeňažný príjem? Môj názor je, že áno. Vyjadríte sa mi niekto k tomu? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 3 zákona č.595 o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky na vzdelávanie zamestnancov sú považované za daňové výdavky. Na základe ustanovenia je však možné výdavky zamestnávateľa vynaložené v súvislosti so vzdelávaním považovať za daňovo uznané pri dodržaní zásad uvedených v § 2 písm.i) zákona o dani z príjmov. T.z., že daňovo možno uznať len výdavky na také vzdelávanie, ktoré súvisí s predmetom činnosti daňovníka (zamestnávateľa) alebo s pracovným zaradením zamestnanca. Podmienkou je, aby zamestnanec využíval vedomosti získané vzdelávaním na pracovisku pri výkone práce dohodnutej v pracovnej zmluve.

    K tvojej otázke je nutné upresniť, či výdavky platené zamestnávateľom za zamestanca si uplatňuje ako daňové výdavky.
    Ak nie, účtuje o tom ako o nedaňovom náklade, nie je to výdavok podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 3. Pre zamestnanca by to mal byť v tomto prípade určite nehmotný zdaniteľný príjem.
    Ak áno. Bola to podmienka zamestnávateľa? Je zamestnanec pracovne zaradený tak, že toto vzdelanie je potrebné v plnej miere k jeho pracovnému výkonu?
    Viem si to predstaviť napr. pri získaní certifikátu účtovníka. Pre zamestnávateľa je dôležité, aby zamestnanec dosiahol určitý stupeň certifikácie. Pri každom je podmienka určitého stupňa dosiahnutého vzdelania. Tu by som to brala ako daňový výdavok zamestnávateľa podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 3. Pre zamestnanca by to nebol zdaniteľný príjem.

    anita je offline (nepripojený) anita

    účtovník, SZČO anita
    Ďakujem Editka, za odpoveď. Zamestnankyňa dosiahla vzdelanie Bc (právnická fakulta) a pracuje ako vedúca právneho oddelenia. Ešte je potrebné zistiť, či si zamestnávateľ uplatňoval výdavky do nákladov. A na základe týchto skutočností potom postupovať pri zdaňovaní či nezdaňovaní príjmu, ak som to dobre pochopila.

    sofia23 je offline (nepripojený) sofia23

    sofia23
    Ahojte, chcela by som sa informovať o pracovnom pomere popri doktorandskom štipendiu. Zaujímalo by ma či by sa popri pracovnom pomere zo závislej činnosti stratil nárok na doktorandské štipendium. Viem, že študenti sa na pracovnú zmluvu zamestnať môžu, ale čo s tými čo poberajú štipendiá?!Ešte do konca minulého roku bolo doktorandské štúdium považované za pracovný pomer zo závislej činnosti, ale od 01.01.2008 sa to považuje za štipendium.Vopred Ďakujem Za Radu

    štúdium popri zamestnaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.