Zavrieť

Porady

STRAVNÉ - správne zaúčtovanie

k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)?

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH?

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? - bolo by to takto správne?
Usporiadat
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

Chcela by som sa vrátiť k pôvodnej otázke na začiatku témy. Ak som konateľ s.r.o./nemám uzatvorenú prac. zmluvu so spoločnosťou, t.j. nepoberám mesačne žiadnu mzdu/, ale pracujem pre spoločnosť t.j. ako konateľ mám postavenie zamestnanca /aspon tak som sa dočítala doteraz/. Zatiaľ nemá spoločnosť žiadnych zamestnancov. Nechcem si kupovať stravovacie poukážky, ale sa stravujem každý prac.deň v reštaurácii. Moja otázka je:
1. Aké sú v tejto situácii moje možnosti? Ak dám bločky za obedy v reštaurácii z reg.pokladne do účtovníctva, ako ich zaúčtujem? 55 % z 3,30 € t.j. 1,82€ zaúčtujem do nákladov a čo so zvyškom 45 %? Zaplatím do pokladne ako príjem za stravné lístky, resp. toto obídem a z každeho bločku z reg.pokladne neurobím výdaj 5 €/to je cena obeda/, ale len 1,82 €.
2. a zaujímala by ma tiež možnosť uplatniť DPH .Ak som firma ako plátca DPH, a ak by som si DPH uplatnila na vstupe, nevzniká mi nejaká povinnosť aj na výstupe /19 % zo zvyšku hodnoty stravného lístka, ktorú by som zaplatila ja/.
Začínam sa zamotávať a neviem ako z toho von. A vraciam sa znovu k základnej otázke, či takéto riešenie stravovania je vôbec možné? Vďaka, ak má niekto v tom jasno.Prosím uviesť na číslach jednoduchý príklad.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Mám SL v hodnote 2,7 EUR, čiže 45% je 2,215eur. Program to zaokruhlil na 2,2. Je to ok? Ďakujem

Pane Bože, taku chybu som urobila. Ospravedlnujem sa. 45% z 2,70€ je 1,215 a to zaokruhlim ako?
0 0
katkast katkast

katkast je offline (nepripojený) katkast

Prosím Vás o pomoc pri zaúčtovaní str.lístkov pre konateľa:Fa som zapísala bez DPH.Predaj str.lístkov účtujem na 213241 DAL,a 528000 MD,mam učtovať aj 333 oproti 213 ?ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

liba2 Pozri príspevok
55 % zo sumy 3,30 eur (98 Sk) je 1,82 eur (53,90 Sk).
Pri SL, ktorý má hodnotu 3,30 eur firma dá do nákladov 1,82 eur a zvyšok 1,48 eur zaplatí zamestnanec.
Firma má povinnosť obstarať zamestnancom SL v minimálnej hodnote 75% z 3,30 eur (98 Sk) = 2,475 eur = po zaokrúhlení 2,48 eur.

Doplnené: príspevok zamestnávateľa na jeden (1) SL je 1,815 eur , zaokrúhli sa výsledná suma násobená počtom vydaných SL.
Neviem sa iným spôsobom dostať do svojho príspevku aby som ho opravila (neviem prečo , chýba mi tlačítko "uprav" )

Ruším svoju poslednú - doplnenú vetu, lebo neviem k tomu uviesť predpis, podľa ktorého by sa takto malo postupovať.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Moja klientka kúpila ešte koncom novembra stravné kupóny na tri mesiace dopredu v hodnote vtedy 98,- Sk. Na faktúre je uvedená aj nominálna hodnota 3,25 EUR . Môžem nechať v januári kalkuláciu - 55% z 3,30 - 1,82 , príspevok zo SF - 0,08 a príspevok od zamestnanca 1,35 EUR ? Príspevok od zamestnanca musí byť stiahnutý z výplaty , alebo môže byť prijatý do pokladne na základe PPD v deň, kedy zamestnanec lístky obdrží?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

DanielaSĽ Pozri príspevok
Moja klientka kúpila ešte koncom novembra stravné kupóny na tri mesiace dopredu v hodnote vtedy 98,- Sk. Na faktúre je uvedená aj nominálna hodnota 3,25 EUR . Môžem nechať v januári kalkuláciu - 55% z 3,30 - 1,82 , príspevok zo SF - 0,08 a príspevok od zamestnanca 1,35 EUR ? Príspevok od zamestnanca musí byť stiahnutý z výplaty , alebo môže byť prijatý do pokladne na základe PPD v deň, kedy zamestnanec lístky obdrží?
K podčiarknutému: určite áno, teda môže byť prijatá úhrada v hotovosti do pokladne.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Vychádzala by som z údajov v účtovníctve; ak mi zostane 1 SL v hodnote 98 Sk, v účtovníctve 1.1.09 bude mať hodnotu 3,25 eur, teda s touto sumou by som pracovala pri ďalšom rozpočítaní...
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
liba2 Pozri príspevok
Vychádzala by som z údajov v účtovníctve; ak mi zostane 1 SL v hodnote 98 Sk, v účtovníctve 1.1.09 bude mať hodnotu 3,25 eur, teda s touto sumou by som pracovala pri ďalšom rozpočítaní...
Ďakujem Libuška...
0 0
anakonda anakonda

anakonda je offline (nepripojený) anakonda

dobrý neskorý večer prajem,
niekoľkokrát som prečítala účtovanie SL, už som mala dojem že chápem, vysvetlenie lenockach bolo myslím logické a dalo sa pochopiť, ale záver som akosi prešvihla.
Bod 7 - úhrada zamestnanca, teda doplatok za SL do pokladne chápem. Ale nejde mi do hlavy bol 8 a 9 - teda príspevok a čerpanie SF. Ja som sa domnievala, že SF - tvorba a čerpanie sa len eviduje v knihe SF a na záver roka prebehne operácia - tvorba SF, aby sa dostala do nákladov. Myslela som, že úhrada zamestnanca sa poníži o príspevok zo SF, ale len evidenčne oproti zápisu do knihy SF. Treba ešte zapisovať do PD nejaké ďalšie kroky? Prosím, skúste mi pomôcť pochopiť ten záver.
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
scorpions scorpions

scorpions je offline (nepripojený) scorpions

som aká som
Prosím o radu. Zamestnancom vyplácame stravné formou diet . V roku 2008 to bolo nad 18 hodín 230 Sk. Ostáva táto suma od 1.1.09 nezmenená ? V prepočte na Eurá mi to vyšlo na deň 7,634 . Je to správna suma?
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte,
prosím o radu pri zaúčtovaní stravného pre zamestnancov vo vlastnom stravovacom zariadení. Mám zamestnancov a prispievam im na stravu 55% takže keď zamestnancom zrazím z platu 45% zaúčtujem to 331/335 potom 335/602 a ďalej neviem ako .....no ešte som zabudla 335/343 lebo som platcom DPH. Poraďte mi prosím čo mi tu chýba.
Ďakujem
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Mam otazocku, manzel uctuje v JU a chodi denne autom na miesto prace a potom spat. Nekupuje si stravne listky, ale moze si uplatnovat stravne na zaklade casovych udajov z knihy jazd, ktoru si nadalej dobrovolne vedie? Dakujem
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte, nikto mi teda nevie poradit?
0 0
bučo bučo

bučo je offline (nepripojený) bučo

Prosim o radu.
Aku vysku stravneho si moze dat zivnostnik do nakladov?
1. podla dochadzky ako chodil do prace urobim cestak a dam mu stravne 98 Sk v plnej vyske do nakladov?
2. nakupim stravne listky a dam do nakladov len 55%?
3. alebo zdokladujem nakup jedla a dam celu sumu za jedlo aj keby to bolo 200 Sk do nakladov?

Aky je najspravnejsi postup? Musim vzdy robit cestak aby som mohla dat 98 sk do nakladov? tyka sa to este roku 2008 preto su sumy v Sk. Bolo mi povedane aby som zivnostnikovi dala do nakladov stravne, ale neviem ako a v akej vyske a ako uctovat a uz dva dni citam celu poradu a neviem urcit co je spravne.

Dakujem za vsetky odpovede
0 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Je pravda,že od 1.4.2009 sa cena stravného pre SZČO zvyšuje na 3.60 Eura.Som platca DPH,chcem vedieť či som dobre pochopil,ak si objednávam stravne listky,tak popolatok za službu,doručenie a balne si cele dávam do VOZD/prev.režia/bez uplatnenia DPH.Ďakujem!
0 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Odpovie mi prosim niekto ,ako je to s dph či si ho môžem za služby a poštovne odratať alebo nie,či cena stravných listkov sa zvýšila.Odpovedzte prosim!!!!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

demeter Pozri príspevok
Odpovie mi prosim niekto ,ako je to s dph či si ho môžem za služby a poštovne odratať alebo nie,či cena stravných listkov sa zvýšila.Odpovedzte prosim!!!!
Áno, od 1.4.09 ,tak ako si napísal je to 3,6O€, nárok na odpočet dph zo služby sprostredkovania nie je.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

demeter Pozri príspevok
Odpovie mi prosim niekto ,ako je to s dph či si ho môžem za služby a poštovne odratať alebo nie,či cena stravných listkov sa zvýšila.Odpovedzte prosim!!!!

Máš pri svojom otázkovom príspevku súhlasy
0 0
emily365 emily365

emily365 je offline (nepripojený) emily365

Chcela by som sa opytat - ak si SZČO zakupila na konci roka do zasoby stravne poukazky v nominalnej hodnote Sk 98,-, t.j. 3,25 EUR a od zaciatku roka plati vyska stravneho 3,30, resp. od 1.4.2009 vo vyske 3,60, moze si vzdy na konci mesiaca vydat pocet stravnych listkov, ktory zodpoveda minimalne vyske uplatnitelneho stravneho (napr. 23x3,30=75,90 EUR - 24 listkov), pricom do VOZD zauctuje iba ciastku 75,90 a zvysok ako VNZD? Alebo musi sediet pocet poukazok s poctom odpracovanych dni? (vychadzam z casoveho pasma 5-12 hodin, od 1.1.2009 do 31.3.2009). Dakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emily365 Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat - ak si SZČO zakupila na konci roka do zasoby stravne poukazky v nominalnej hodnote Sk 98,-, t.j. 3,25 EUR a od zaciatku roka plati vyska stravneho 3,30, resp. od 1.4.2009 vo vyske 3,60, moze si vzdy na konci mesiaca vydat pocet stravnych listkov, ktory zodpoveda minimalne vyske uplatnitelneho stravneho (napr. 23x3,30=75,90 EUR - 24 listkov), pricom do VOZD zauctuje iba ciastku 75,90 a zvysok ako VNZD? Alebo musi sediet pocet poukazok s poctom odpracovanych dni? (vychadzam z casoveho pasma 5-12 hodin, od 1.1.2009 do 31.3.2009). Dakujem.
Nie, dá si len hodnotu straveniek, ktoré si už zakúpil.
0 0
Načítať ďalšie