Zavrieť

Porady

Súkromné auto využité na podnikanie - UŽ SA NEDÁ?

peo peo

peo je offline (nepripojený) peo

Dobrý deň,

moja účtovníčka mi povedala, že ako živnostník už nemôžem používať súkromné auto na firemné účely (prostredníctvom náhrad). Ide o rok 2004. Vraj ako živnostník, keďže ručím celým majetkom, mám vlastne všetko zaradené do podnikania a aj moje súkromné auto je vlastne firemné.

Je to pravda? Viete mi niekto dať odkaz na konkrétny zákon, ktorý to hovorí? Ďakujem.
Usporiadat
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

sway
v poradcovi je kopa dobrých vecí, ale dajú sa vysvetliť rôzne..., určite mu nehrozí len pokuta za nezaplatenú cestnú daň, ale aj to, že mu všetky jazdy vyhodia z nákladov a dajú dodaniť - ver mi....- toť moja skúsenosť z praxe!
SWAY k tvojej osobnej skusenosti ti poviem len tolko ze sisi to potom nedokazal obhajit lebo su to dva rozne zakony s roznymi povinnostami danovnika a stym suhlasi aj moja auditorka a otvorene poviem ze samotny danovy kontrolori maju v mnohych veciach nejasno
0 0
Helenah Helenah

Helenah je offline (nepripojený) Helenah

SWAY, dávam za pravdu príspevku pod menom GULAS.Pri kontrole dane z príjmu ti nemôžu neuznať náklady na používanie automobilu pokiaľ ich všetky preukážeš.Maximálne dostaneš pokutu za to, že si neskoro zaplatil cestnú daň.V prípade,že v čase kontroly daň nebude zaplatená, tak ti ju dorubia a budeš ju musieť aj so sankciami doplatiť.Okrem toho som sa ale stretla s prípadom, že platcovi DPH neuznali DPH z nakúpených PHM len z toho dôvodu že nemal priebežne robenú knihu jázd.Príjemný deň
0 0
mihad mihad

mihad je offline (nepripojený) mihad

chcem sa spytat- moze sa cestna dan za r.2004 zahrnut do nakladov? aj sankcia za jej neskore zaplatenie? (v mojom pripade do r. 2005)
0 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

MIHAD ano mozes ju dat do nakladov roku 2005 je to presne pripad mojho brata a ja mu to tak idem aj spravit
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

gulas
MIHAD ano mozes ju dat do nakladov roku 2005 je to presne pripad mojho brata a ja mu to tak idem aj spravit
Určite? Mne sa to nezdá...
Resp., Mihad, kedy bola tá daň zaplatená? V r. 2004 alebo 2005?
0 0
mihad mihad

mihad je offline (nepripojený) mihad

este nebola, ale chcem ju zaplatit do konca tohto tyzdna. na kalkulacke na danovom portali mi to vypocitalo este aj sankcie vo vyske 1090SKK v pripade, ak zaplatim tuto dan do 01.04.2005. a preto az do nakladov v r.2005 ak sa to vobec da dat do nakladov.
0 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

ja to idem dat do nakladov normalne je to tvoj vydavok v roku 2005, nemyl si to s podvojnym uctovnictvom ja som mal s tym tiez problemi hlavne rychla reakcia JU a PU a sposoby uctovania
0 0
Kukula Kukula

Kukula je offline (nepripojený) Kukula

Perfektne zodpovedané
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Cestnú daň áno, ale nie sankciu !!!
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
kukučka
Cestnú daň áno, ale nie sankciu !!!
sankciu ako NDZ v JU.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mám kolegu , ktorý mal daňovú kontrolu za rok 2000 . Účtoval auto na lízing a PHM . Kontrola zistila , že nemá za uvedený rok zaplatenú cestnú daň . Upozornili ho a povedali , buď si ju doplatí aj s pokutou , alebo mu všetko z účta vyhodia . Toto je zasa moja osobná skúsenosť a bola som toho prítomná .
0 0
dudo51 dudo51

dudo51 je offline (nepripojený) dudo51

Som SZČO. Kúpil som si auto a hneď aj zaplatil cestnú daň. Auto mám v TP na rodné číslo (nie na IČO). Auto mám v súkromnom vlastníctve a využívať na podnikanie.
Otázka: 1; poskytujem služby v 3 firmách , preto denne jazdím autom - musím si viesť knihu jázd a písať denne ( z budu A do B a z B do C , atď... )?
2; ak idem autom na služobnú cestu do Prahy musím uviesť účel cesty , kde idem ,atď... , alebo len služobná cesta do Prahy ?

0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

dudo51
Som SZČO. Kúpil som si auto a hneď aj zaplatil cestnú daň. Auto mám v TP na rodné číslo (nie na IČO). Auto mám v súkromnom vlastníctve a využívať na podnikanie.
Otázka: 1; poskytujem služby v 3 firmách , preto denne jazdím autom - musím si viesť knihu jázd a písať denne ( z budu A do B a z B do C , atď... )?
2; ak idem autom na služobnú cestu do Prahy musím uviesť účel cesty , kde idem ,atď... , alebo len služobná cesta do Prahy ?
Musíš písať kde a za akým účelom ideš, pretože ho využívaš na dosiahnutie príjmu a do nákladov si dávaš 6,20 Sk + náklad na PHM. Do KJ si píšeš denne /lebo potom to zabudneš/ kde si jazdil. Stav tachometra sa nepíše, lebo ho používaš aj súkromne - teda do KJ vykazuješ len pracovné cesty.
Treba písať:
-datum
-čas odchod - príchod
-odkial - kam
-účel načo si tam bol /občas je treba mať aj niečo na papieri/ nákup = Fa, bloček, zápis z jednania a podobné. Nedá sa vždy písať jednanie a za celý mesiac nemáš jediný zápis z jednania s klientom.
A máš nárok aj na stravné podla zákona o cestovných náhradách.
Bločky o nákupe PHM nemusíš odkladať, pre výpočet je DU akceptovaný cenník Slovnaftu a ten máš na www. A to je v kocke všetko.
Pekný deň želám...
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Robím podvojné účtovníctvo a začínam robiť jednoduché jednej majiteľke obchodu s potravinami. Čítala som niektoré vyššie príspevky, a chcem sa opýtať, či moja klientka musí zaplatiť cestnú daň (DMV), keď to auto vlastní jej manžel. Auto využíva na podnikanie, a pýtala sa ma na knihu jázd, že vraj je to lepšie, než účtovať bločky. Mám v tom zmätok. Poradí mi niekto, ako to má byť? Ako účtovať spotrebu PHL v JÚ??? Ďakujem.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Poradí niekto začiatočníčke v JÚ???
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ak je auto na manžela, tak nemôže DMV zaplatiť manželka, len majiteľ auta. Podľa mňa nemôže účtovať PHL ako výdavok zahrňovaný do základu dane. Myslím že v tomto prípade je možné len na základe nejakej dohody - písomnej al. zmluve o zapožičaní auta a na dohodnutej odmene za vypožičanie auta, poviem napr. 5 tis. mesačne. Potom mu vyplatiť cez pokladňu peniaze a on si ich na konci roka zdaní, ako ostatný príjem ak nepodniká tak normálne v daňovom priznaní FO. Tak by bol podklad pri prípadnej daň. kontrole, že čo bol pre ňu výdaj tak pre manžela príjem.

Otázne je, že čo z toho keď je to zo spoločnej kasy a zrátať či to má zmysel. Ak nie, tak prepísať auto na manželku, zaplatiť daň, knihu jázd písať treba v každom prípade a potom môže dávať aj spotrebu PHM do výdavkov...
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ale tým, že bude dohoda, nebude vyriešená daň z MV. To netreba zaplatiť. Však? A na základe dohody za symbolickú cenu 1,- SK o zapožičaní??? Bude účtovať bločky za nakúpené PHM mesačne tak ako v PÚ, alebo iba cestovné výdavky - náhradu???
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Treba zaplatiť cestnú daň a budeš ho používať na podnikanie. Nie je rozhodujúce, ktorý z manželov je uvedený v TP. Žiadne zmluvy. Rozhodneš sa či ho do podnikania zaradíš alebo nie. Podľa toho budeš uplatňovať výdavky. Ale k tejto téme je tu popísané ajaj takže treba hľadať a čítať.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zuziana
Auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Treba zaplatiť cestnú daň a budeš ho používať na podnikanie. Nie je rozhodujúce, ktorý z manželov je uvedený v TP. Žiadne zmluvy. Rozhodneš sa či ho do podnikania zaradíš alebo nie. Podľa toho budeš uplatňovať výdavky. Ale k tejto téme je tu popísané ajaj takže treba hľadať a čítať.
súhlasím, ale pozor ak je na manželovo meno cestnú daň dávaj do výdavkov NDZ !!! - je to daň zaplatená za iného daňovníka, potom si uplatňuješ použitie súkromného vozidla do výdavkov (PHM + amortizáciu podľa ubehnutých km.)
0 0
cyberich cyberich

cyberich je offline (nepripojený) cyberich

Mame takyto problem,
mame kupene auto na leasing v Madarsku, chceli by sme ho pouzivat na podnikanie (FO), ale nevieme ci ho mame zaradit do majetku, ako "firemne" alebo pisat cestaky ako na sukromne auto, kedze este v podstate nie je uplne vyplatene. Poradte prosim niekto, co by bolo lepsie a ako sa to vobec da urobit aby sme minimalne PHM mohli davat do nakladov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať