Zavrieť

Porady

Súkromné auto využité na podnikanie - UŽ SA NEDÁ?

peo peo

peo je offline (nepripojený) peo

Dobrý deň,

moja účtovníčka mi povedala, že ako živnostník už nemôžem používať súkromné auto na firemné účely (prostredníctvom náhrad). Ide o rok 2004. Vraj ako živnostník, keďže ručím celým majetkom, mám vlastne všetko zaradené do podnikania a aj moje súkromné auto je vlastne firemné.

Je to pravda? Viete mi niekto dať odkaz na konkrétny zákon, ktorý to hovorí? Ďakujem.
Usporiadat
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zuziana
Auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Treba zaplatiť cestnú daň a budeš ho používať na podnikanie. Nie je rozhodujúce, ktorý z manželov je uvedený v TP. Žiadne zmluvy. Rozhodneš sa či ho do podnikania zaradíš alebo nie. Podľa toho budeš uplatňovať výdavky. Ale k tejto téme je tu popísané ajaj takže treba hľadať a čítať.
Volala som na DÚ, známa mi povedala, že cestnú daň musí zaplatiť manžel (majiteľ vozidla), vypíše sa nejaká nájomná zmluva o tom, že sa bude používať to vozidlo na podnikateľské účely. Nemáte niekto takúto zmluvu?
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Za tým, že so svojím manželom nebudem uzatvárať žiadnu zmluvu, lebo to auto je na 1/2 moje a na 1/2 jeho trvám a nepustím. Ja to mám odkonzultované s metodičkou. Ak chceš napíš súhlas, že súhlasí s využívaním auta na podnikanie.
0 0
cyberich cyberich

cyberich je offline (nepripojený) cyberich

Nikto nepooradi??
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

cyberich
Mame takyto problem,
mame kupene auto na leasing v Madarsku, chceli by sme ho pouzivat na podnikanie (FO), ale nevieme ci ho mame zaradit do majetku, ako "firemne" alebo pisat cestaky ako na sukromne auto, kedze este v podstate nie je uplne vyplatene. Poradte prosim niekto, co by bolo lepsie a ako sa to vobec da urobit aby sme minimalne PHM mohli davat do nakladov.
Keď je zmluva o lízingu na vašu firmu, potom treba postupovať ako u firemného auta. Ako postupovať u firemného auta, treba pohľadať v poradách. Je tu toho plno.
0 0
Rendy Rendy

Rendy je offline (nepripojený) Rendy

prosím poradiť:som živnostník a používam moje súkromné auto na podnikanie.nemám zaplatenô CD.možem si dat do výdavkov cestovné????dakujem rendy
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Rendy Pozri príspevok
prosím poradiť:som živnostník a používam moje súkromné auto na podnikanie.nemám zaplatenô CD.možem si dat do výdavkov cestovné????dakujem rendy
Malá rada:
HĽADAJTE!!!
Na túto tému je tu nespočetne veľa odpovedí. Nezaplatená daň z motorových vozidiel je na Vašu zodpovednosť. Uplatnenie daňových výdavkov súvisiacich s motorovým vozidlom s tým nemá nič spoločné, ak Vám nebude následne preukázaná "špekulácia".
0 0
romana R. romana R.

romana R. je offline (nepripojený) romana R.

ja si myslim ze cesta do Brna sa v pohode moze vykazat...
len tie ceny - ja mam potvrdenky aj z ciech - z toho sa nepocita priemerna cena nakupenej PHM?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
romana R. Pozri príspevok
ja si myslim ze cesta do Brna sa v pohode moze vykazat...
len tie ceny - ja mam potvrdenky aj z ciech - z toho sa nepocita priemerna cena nakupenej PHM?
Odpovedáte niekomu? Na otázku z roku 2005?
0 0
romana R. romana R.

romana R. je offline (nepripojený) romana R.

Jana Acsová Pozri príspevok
Odpovedáte niekomu? Na otázku z roku 2005?
no som tu novacik som sa sekla..
prosim ta, blocky PHM mam aj z ciech aj sr - priemerne ceny som pocitala bez dph nakupene v SR - CR s dph a prepocitane kurzom..
je to ok?
dakujem

este mam otazku:
jeden klient mi donesie len 1 potvrdeku k autu za cely mesiac, potvrdenka je napr. na 1000 sk, ale za ten mesiac ma najazdene napr. 2000 km. auto pouziva ako sukromne auto zamestnanca v s.r.o. na pracovne cesty. ja vypocitam nahradu len na zaklade tej 1 potvrdenky-ved coze uz mozem robit ked mi viac nedaju?
co ked pride kontrola? budu chciet vidiet vsetky potvrdenky, ktore ja zial nemam?
Naposledy upravil romana R. : 25.03.07 at 09:35
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

liba2 Pozri príspevok
Keď je zmluva o lízingu na vašu firmu, potom treba postupovať ako u firemného auta. Ako postupovať u firemného auta, treba pohľadať v poradách. Je tu toho plno.
Môžem po ukončení leasingu motorového vozidla SZČO (auto bolo zaradené v majetku), previesť auto do súkromného vlastníctva podnikateľa a následne si potom do výdavkov zahŕňať cestovné : t.j.náhrady za PHM a 6,20 Sk/km za opotrebenie MV?

Viem že v minulosti sa zo začiatku takto dalo postupovať, potom bola zmena že auto už raz zaradené do majetku firmy nemohlo používať 6,20 Sk/km. Ale neviem ako je to teraz?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Áno,ak sa jedná o vlastné auto SZČO.
0 0
Mariana001 Mariana001

Mariana001 je offline (nepripojený) Mariana001

Dobry den,
prosim vas o odpoveď.SZČO ma prihlásené auto na rodne číslo.Vyuziva ho aj na sukromne ucely.NIe je platcom DPH.
Ako je to za rok 2010,čo sa týka paušálnych výdavkov?Ako to mám vyrátať? Auto je na leasing.Bola zaplatena akontacia.Ako mam uctovat mesacne splatky?Myslim konkretne,mam splatkovy kalendar.Je tam istina a urok.Spolu to tvori mesacnu splatku vydavkov.Mam tuto sumu davat do nakladov?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať