Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

dá sa - tlač - výkazy - daň z pridanej hodnoty - označíš si za aké obdobie - tlač - druh zostavy a tamje možnosť tlač potvrdenia
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54



to sa nám podarilo
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Vďaka, o chvíľu po napísaní príspevku som na to prišla. Želám Vám všetkým príjemný večer. E.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

mám stiahnutú novú verziu alfy na usb klúči a potrebujem to dať do staršej verzie - z 2/09 mám originál zakúpený, len sa bojím aby som si tam niečo nevymazala.

ako mám postupovať správne??
zálohujem najprv to čo mám a potom ??

ďakujem
0 0
Francy Francy

Francy je offline (nepripojený) Francy

Chcela by som vas poprosit o radu pri zadavani zahranicnej faktury - dovoz tovaru z CR do Alfy a jej dobropisu.
Este v roku 2008 firma mala fakturu za dovoz tovaru z CR v CZk na sumu 39904. Suma bola prepocitana aktualnym kurzom a zaradena na vstup a vystup do DPH.
30.03.2009 bol vystaveny dobropis na CZK - 39904,-- Zadala som to ako oprava faktury EU a dala aktualne kurzy. Zase mi to zaradilo na vstup a vystup DPH s minusovymi hodnotami. Je to tak spravne?
A neviem co spravit s uhradami. teraz mam v zavazkoch fakturu na EUR 1553,72 a na EUR - 1452,69 a netusim ako sparovat uhrady.
Dakujem vam vopred za pomoc
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Veľmi pekne by som poprosila o radu- účtovníctvo som začala robiť koncom min. roka- a veru priznám sa, že som nerobila účtovné odpisy na kartách dlh.majetku.
Všetok majetok máme zaradený už pred rokom 2008.
Viete mi prosím poradiť ako to napraviť. Vrátim sa do starého roku-( 2008) dodatočne sa dajú v programe vypočítať ÚO na kartách?
A potom - sa mi zmení výkaz o MaZ- treba podať opravný?
V novom roku potom ručne dopíšem účtovné odpisy za rok2008 na karty a malo by to byť O.K ?
Nič iné sa mi nezmení- mám v tom hokej.

A ešte by som sa chcela opýtať- máme teraz daktoré stroje- ktorým sa od 1.3.2009 menila odpisová skupina. Stačí ak to zmením na karte v tomto roku- a vypočíta mi to potom správne ?- nič ine sa mi tam nevymaže-alebo nezmení?
Ďakujem pekne za radu
0 0
g.mirka g.mirka

g.mirka je offline (nepripojený) g.mirka

odporuca sa zalohovat data, ale zaloha sa ti vlastne vytvara vzdy, ked zatvaras alfu. ale pre pokoj na dusi si sprav zalohu a
nainstaluj upgrade. Upgrady ti nemozu prepisat alebo vymazat
data, aspon mne sa nikdy nic nestalo
0 0
g.mirka g.mirka

g.mirka je offline (nepripojený) g.mirka

L-M Pozri príspevok
Veľmi pekne by som poprosila o radu- účtovníctvo som začala robiť koncom min. roka- a veru priznám sa, že som nerobila účtovné odpisy na kartách dlh.majetku.
Všetok majetok máme zaradený už pred rokom 2008.
Viete mi prosím poradiť ako to napraviť. Vrátim sa do starého roku-( 2008) dodatočne sa dajú v programe vypočítať ÚO na kartách?
A potom - sa mi zmení výkaz o MaZ- treba podať opravný?
V novom roku potom ručne dopíšem účtovné odpisy za rok2008 na karty a malo by to byť O.K ?
Nič iné sa mi nezmení- mám v tom hokej.

A ešte by som sa chcela opýtať- máme teraz daktoré stroje- ktorým sa od 1.3.2009 menila odpisová skupina. Stačí ak to zmením na karte v tomto roku- a vypočíta mi to potom správne ?- nič ine sa mi tam nevymaže-alebo nezmení?
Ďakujem pekne za radu
Ak Ta to pusti urobit spätne, tak urob. Ak však nepotrebujes
uplatnit odpisy na znizenie dan. zakladu, tak si len zaklikni "v
aktualnom roku neodpisuj", tym prerusis na 1 rok odpisovanie
a vykaz vtedy nemusis opravovat /aspon na danovom urade mi
to tak kazali urobit, vraj tak aj vidiet, ze som neuplatnila odpisy/.
Ale prerusit odpisovanie sa da len u hmotneho majetku, nie u nehmotneho
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

g.mirka Pozri príspevok
Ak Ta to pusti urobit spätne, tak urob. Ak však nepotrebujes
uplatnit odpisy na znizenie dan. zakladu, tak si len zaklikni "v
aktualnom roku neodpisuj", tym prerusis na 1 rok odpisovanie
a vykaz vtedy nemusis opravovat /aspon na danovom urade mi
to tak kazali urobit, vraj tak aj vidiet, ze som neuplatnila odpisy/.
Ale prerusit odpisovanie sa da len u hmotneho majetku, nie u nehmotneho
Odpisy sú už uplatnené- už je apríl
Keďže som to ešte nikdy nerobila ÚO- iba daňove v rámci uzáv.operácii. Nemám v tom celkom jasno. Preto sa pýtam hlavne na ten výkaz- veď to ostatné by som urobila tak ako píšem- len neviem či môj postup je správny - z účtovného hľadiska.
Skúsim to- čo vy na to- veď predtým si ešte pre istotu raz odzálohujem ten starý rok- a keby to bolo na figu- tak to obnovím.
Ďakujem pekne za ochotu
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Prosím môžem sa Vás opýtať ako mám do alfy zaúčtovať medzi pohľadávkami faktúru vydanú za montážne služby do rakúska v eurách aby to bolo v dph správne.
Mám tú sumu v eruách dať do kolónky ako keby to bola cudzia mena alebo len obyčajne sumu bez dph. Jedná sa o to, že ak zaúčtujem ako cudzia mena dá mi tú faktúru na riadok 14. DP pre dph a ak len obyčajne sumu bez dph tak na riadok 13.
Nemá byť tá faktúra zaúčtovaná na spodku tabuľky na riadok N, ktorá sa neuvádza do priznania dph? Ako to mám spraviť?
Ďakujem Vám veľmi pekne
Naposledy upravil Eva Póčová : 25.04.09 at 10:27
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Evka, zauctujes ako "fakturu". Kurz neuvadzam, nerozpisujem, kedze maju tiez EUR, t. j. zauctujem ako nasu fakturu. DPH 0%. Pri zapise do evidencie DPH das na spodny riadok N. - nebude uvedena v DP DPH.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ďakujem Ti veľmi pekne za rýchlu radu. Medzi tým som našla v programe Alfa v pomôckach - evidencia DPH, že riadod sa dá zmeniť s tlačidlom v tej tabuľke "13> ...N". Ale aj tak som to mala zaúčtované ako cudzia mena.
Takže ďakujem

Lianka prosím ŤA nevieš náhodou či na tých faktúrach musí byť uvedené, že "služba dodaná, pri ktorej je povinný platiť daň odberateľ" ????
Naposledy upravil Eva Póčová : 25.04.09 at 10:53
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
§ 73 zakona o DPH,

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Prikladam aj dalsie temy, ktore ti mozu pomoct v suvislosti s dodanim sluzby do ineho statu EU a odvolavkach na fakturach:

http://www.porada.sk/t28758-najpouzi...rach-z-eu.html
http://www.porada.sk/t102607-szco-pr...sku-a-dph.html
http://www.porada.sk/t71157-faktury-...ernice-es.html
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ďakujem, prečítala som si ich a teraz podľa Teba na tie faktúry treba vypísať celé toto:
"podľa čl. 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. 11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.12.2006 osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná",
alebo stačí toto:
"osobou povinnou platit daň je odberateľ".
A keďže faktúra je vyhotovená v nemčine, tak potom po nemecky že?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pre mna to bola zaciatkom tohto roka tiez nova zalezitost, doteraz som klienta s dodanim sluzieb do inych statov EU nemala. Moj klient vystavuje fa. v anglictine (tam aj odvolavku pise po anglicky) - kazala som mu pre potreby nasho DU ich vystavovat aj v slovencine. Pre istotu som mu odporucila napisat celu odvolavku takto:

„Podľa čl. 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. 11.2006 v znení smernice Rady 2006/138/ES, osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.“

„According Article 196 Council Directive 2006/112/EC of 28 November 2006 as amended by Council Directive 2006/138/EC, person liable for tax payment is person, to whom services are supplied."

K takemuto zaveru som prisla po precitanych prispevkoch vo vyssie uvedenych temach - hadam je to ok.
196 - som nasla vo vyssie uvedenych prispevkoch ako dodanie sluzby
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Dala som mu to, aj ja tie čo Ty, a on sa rozhodol, že to tam napíše po slovensky. Veď je to potrebné pre DÚ na slovensku, nie? On vystavuje faktúry po nemecky do Rakúska, mal by tie faktúry preložiť do slovenčiny? Alebo len ak to budú žiadať pri daňovej kontrole?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ja som "mojmu" kazala, aby tu odvolavku napisal aj na anglicku fakturu (inak aj on fakturuje do Rakuska, ale dohodnuty jazyk maju anglictinu ) - aby zahranicny odberatel pochopil, ze si to ma samozdanit.

Ano, slovenske pri kontrole, len si neviem predstavit, ze to bude dodatocne prekladat (ze by sa mu chcelo), tak ho radsej do toho tlacim hned teraz, nech to robi priebezne.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím vie mi niekto povedať či musím mať szčo registratúrny poriadok alebo stačí ked má len knihu pošty
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Ahoj,
neviete mi niekto pomôcť? Môj SZČO si aktivoval povolené prečerpaanie na bežnom účte vo výške 1700.-€. Doteraz ho nevyužil, ale teraz išiel "do mínusu" 200.-€. T.j. na výpise z BÚ mi píše aktuálny zostatok 0.-€, disponibilný 1500.-€. Ale ako to môžem zaúčtovať?
1, Môžem ísť na BÚ do mínusu a na konci roka v DP to dať ako úver,
alebo
2, mám zaúčtovať povolené prečerpanie ako "úver" a na BÚ ako vklad z úveru 1700.-€ a účtovať s celou sumou, hoci teraz má vyčerpané len 200.-€ no budúci mesiac to môže byť aj 1000.-€?
A úroky môžem účtovať ako VOZD - prevádzková réžia alebo VNZD?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať