Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Zdravim, vie mi niekto poradit ako v alfe pridat analytiku na prevadzkovu reziu, ked si chcem zvlast viest clenenie na phm, zvlast na kanc.potreby a zvlast na cerpanie dotacie? Dakujem za odpoved.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Prima73 Pozri príspevok
Zdravim, vie mi niekto poradit ako v alfe pridat analytiku na prevadzkovu reziu, ked si chcem zvlast viest clenenie na phm, zvlast na kanc.potreby a zvlast na cerpanie dotacie? Dakujem za odpoved.
klikneš na: číselník, potom Členenie (analytika)
v tabuľke Definovanie členení účelu zaklikneš Výdavok
nalistuješ si v tabuľke Prevádzkovú réžiu
a ked na ňu klikneš - vieš do vedľajšiej tabuľky zadefinovať analytiku pre prevádzkovú réžiu.... tak isto to ide aj pre ostatné stĺpce peňažného denníka...
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Heni Pozri príspevok
klikneš na: číselník, potom Členenie (analytika)
v tabuľke Definovanie členení účelu zaklikneš Výdavok
nalistuješ si v tabuľke Prevádzkovú réžiu
a ked na ňu klikneš - vieš do vedľajšiej tabuľky zadefinovať analytiku pre prevádzkovú réžiu.... tak isto to ide aj pre ostatné stĺpce peňažného denníka...
Dakujem. Ja som si to tak spravila a ani za svet som nevedela najst tu analytiku myslela som ze to clenenie uvidim v PD, ale uz som to nasla a dakujem za rychlu odpoved. Je fajn, ze su tu taky mily ludia co pomozu. Zelam pekny den.
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Čimko Pozri príspevok
Ahoj,
chcela by som sa spýtať ešte k RZZP za rok 2008. Môžem celý preplatok (v mojom prípade 27,55 €) zaúčtovať do knihy záväzkov s mínusovým znamienkom, pri úhrade na BÚ (22,32 €) ako výdavok s mínusovým znamienkom na VOZD a v uzávierkových operáciách zrážkovú daň (5,23 €) ako VOZD? Je možné to účtovať aj takto, alebo musím cez knihu pohľadávok?

A ešte jedna otázka: ak sa SZČO rozhodne v decembri 2009 resp. v januári 2010, že si uplatní 40% resp. 60% výdavky v daňovom priznaní, čo pre to musí urobiť a čo všetko dokladá k DP?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Prosím poradí mi niekto? Díky.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Čimko Pozri príspevok
Prosím poradí mi niekto? Díky.
Čimko, tu je citát z pokynov DU, ako si poradiť s preplatkom z RZZP:

Vrátený preplatok z RZ súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov (brutto príjem) je daňovník, ktorý je účtovnou jednotkou, povinný zahrnúť do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Daň vybraná zrážkou z uvedeného príjmu sa v danom prípade považuje v súlade § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov za preddavok na daň, ktorý si daňovník odpočíta od dane v daňovom priznaní. Ak preplatok z RZ poistného súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov je vrátený daňovníkovi, ktorý nie je povinný o tomto príjme účtovať, potom je na zvážení daňovníka (netýka sa daňovníka uvedeného v § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov), či daň vybranú zrážkou z uvedeného príjmu bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti, to znamená ani preplatok z RZ poistného a ani daň zrazenú z uvedeného príjmu nebude uvádzať v daňovom priznaní alebo daňovník sa rozhodne zrazenú daň považovať za preddavok na daň, to znamená, že preplatok z RZ poistného (brutto príjem) zahrnie do základu dane z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov a zrazený preddavok si podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov odpočíta od dane v daňovom priznaní.
Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov (§ 4 ods. 6 zákona o dani z príjmov). Podľa § 43 ods. 8 zákona o dani z príjmov, daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Čimko Pozri príspevok
..... ak sa SZČO rozhodne v decembri 2009 resp. v januári 2010, že si uplatní 40% resp. 60% výdavky v daňovom priznaní, čo pre to musí urobiť a čo všetko dokladá k DP?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
o prechode na paušálne výdavky je tu už viacero tém, napr.:
http://www.porada.sk/t120154-prechod...e-vydavky.html
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Takže ak tomu správne rozumiem, musím to uviesť v knihe pohľadávok ako celú sumu s tým, že príjem zo ZP zaúčtujem ako VOZD a zrazenú daň zaúčtujem ID uzávierkovým ako čo - VNZD?
Ďakujem.
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať skúsenejších ako účtovať v alfe na prelome rokov. Musím najskôr vykonať prechod do ďalšieho roku a následne začať vytvárať faktúry a účtovať alebo môžem robiť nové faktúry aj pred prechodom do ďalšieho roku? Ďakujem
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Micinka Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať skúsenejších ako účtovať v alfe na prelome rokov. Musím najskôr vykonať prechod do ďalšieho roku a následne začať vytvárať faktúry a účtovať alebo môžem robiť nové faktúry aj pred prechodom do ďalšieho roku? Ďakujem
Faktúry so zdaniteľným plnením 2010 alebo aké faktúry?
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Áno faktúry so zdaniteľným plnením roka 2010.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

tak tie jednoznačne po prechode do nového roka
1 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

dobré ráno všetkým

prosím tých čo účtujú v alfe,
robila som cez sviatky to RZZP za rok 2008 preplatok a určite nie som sama čo mali preplatok a problém so zaúčtovaním.

robila som nasledovne:
- podľa podaného RZZP 2008 = preplatok 11,46 Eur som dala ako pohľadávku voči ZP s dátumom 30.6.2009 s tým, že som to dala ako iný príjem ovpl.základ dane.

- v 10/09 mi prišlo na BU suma 9,62 Eur a to som dala ako úhrada tejto pohľadávky vo výške 9,62 Eur a v PD mi to prišlo pekne do kolonky iný POZD. čo je v poriadku,

ale podľa toho zákona by to malo ísť všetko ako POZD a potom ID na konci roku by som mala dať tú zrážkovú daň /už mi poslali o tom doklad v 12/09/ do DP ako daň zrazená zrážkou.lenže oni mi poslali že vyúčtovanie je 11,45 Eur čiže o 0,01 Eur menej.

ale ako to mám urobiť???
mám teraz dať ešte k 31.12.2009 ako ID príjem tiez POZD iné ten rodziel 11,45-9,62 = 1,83 Eur a zároveň aj ID ako tú zrážkovú daň len neviem ako aby mi to prišlo do kolonky zrážková daň v DP ako to mám zadefinovať v Alfe???

a čo s tým 0,01 Eur rozdielu??

Ďakujem aj za ostatných
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

,
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

už som našla ako to zaúčtovať:
aj pre ostatných

teda preplatok RZZP 2008 11,45
- dať do pohľadávok voči ZP 11,45
- príjem na BU 9,62 = úhrada pohľadávky ako POZD iný v deň pripísania na účet
- 31.12.2009 dať ID ako 1,83 teda ten rozdiel tiež ako POZD iný
a zároveň 31.12.2009 dať ID 1,83 ako zrážkovú daň - len to ešte neviem ako to v alfe dať aby to prišlo do DP ako uhradená zrážk. daň???
to prosím poradte
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

ešte prosím poraďáci poraďte nám čo sa učíme a končíme pomaly rok 2009 či toto robíme správne:

zálohová faktúra v alfe: /sumy sú len tak/

- 14.12.2009 zálohová faktúra na odbor. lieter. 14,00 = zaevidovaná do záväzkov ako fa bez žiadneho udania stlpca PD alebo môžem rovno že nákup materiálu v členení iné ???
- 17.12.2009 úhrada z BU 14,00 = úhrada záväzku
- 28.12.2009 prišla faktúra vyúčtovacia na 28,00 Eur kde bola aj odrataná záloha a k úhrade zostáva ešte 14,00 Eur = zaevidovať v plnej výške do záväzkov aj s rozdelením dph podľa fa v členení PD na výdaj za mat - iné???
a zároveň dám pri evidovaní záväzkov a zároveň v riadku rozpisu dph minusom už uhradených 14,00 Eur aby mi zostalo v záväzkoch ten nedoplatok čo treba ešte uhradiť?
__________________
to znamená, že k 31.12.2009 bude v účtovníctve zálohová fa na 14,00 uhradená z BU a zároveň aj zaevidovaná pohľadávka na 28,00 - 14,00 = k úhrade ešte 14,00 kde za 4Q/09 si uplatním dph a zvyšok tých 14,00 ešte neuhradených mi prejde do záväzkov roku 2010

v týchto zálohových fa mám chaos,
tak prosím opravte ma hoci aj v texte ak to je zle.
Ďakujem
0 0
ivanata ivanata

ivanata je offline (nepripojený) ivanata

Dobrý deň,

mohol by mi niekto zodpovedať pár otázok ohľadom programu ALFA účtujem v ňom a chcem sa uistiť... prosím kto má čas a chuť nech sa mi ozve cez súkromnú správu vopred Ďakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

veronkaj Pozri príspevok
ešte prosím poraďáci poraďte nám čo sa učíme a končíme pomaly rok 2009 či toto robíme správne:

zálohová faktúra v alfe: /sumy sú len tak/

- 14.12.2009 zálohová faktúra na odbor. lieter. 14,00 = zaevidovaná do záväzkov ako fa bez žiadneho udania stlpca PD alebo môžem rovno že nákup materiálu v členení iné ???
- 17.12.2009 úhrada z BU 14,00 = úhrada záväzku
- 28.12.2009 prišla faktúra vyúčtovacia na 28,00 Eur kde bola aj odrataná záloha a k úhrade zostáva ešte 14,00 Eur = zaevidovať v plnej výške do záväzkov aj s rozdelením dph podľa fa v členení PD na výdaj za mat - iné???
a zároveň dám pri evidovaní záväzkov a zároveň v riadku rozpisu dph minusom už uhradených 14,00 Eur aby mi zostalo v záväzkoch ten nedoplatok čo treba ešte uhradiť?
__________________
to znamená, že k 31.12.2009 bude v účtovníctve zálohová fa na 14,00 uhradená z BU a zároveň aj zaevidovaná pohľadávka na 28,00 - 14,00 = k úhrade ešte 14,00 kde za 4Q/09 si uplatním dph a zvyšok tých 14,00 ešte neuhradených mi prejde do záväzkov roku 2010

v týchto zálohových fa mám chaos,
tak prosím opravte ma hoci aj v texte ak to je zle.
Ďakujem
tiež mám tento problém,zadala som to v téme začiatočník v JÚ- nevedela som, že už si to sem dala ty?
A vieš ako to zaúčtuješ v PD- a čo s uplatnením DPH- celú dátumom prijatia čiastky platby,alebo ako?
Už nad tým dumám dosť dlho,ale stále neprichádzam na riešenie...
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

A ako evidujete faktúry, ktoré prídu v januári,ale týkajú sa roku 2009? Pretože ,ak tam dám dátum prijatia január 2010 mi
to vypisuje že " Rok z dátumu vystavenia,dátumu došlo dňa alebo dátumu vzniku daň.povinnosti sa musí zhodovať s účtovným obdobím,aby bol doklad zahrnutý do prehľadov účt.obdobia."
Ale veď tie faktúry tam musia byť, keď je dát.zdan.plnenie rok 2009.
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Dobry den, mam otazku, ZP zaplatene v januari 2010 tykajuce sa decembra 2009, ako to zauctovat, este do roku 2009 alebo uz do roku 2010? Dakujem za odpoved.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Prima73 Pozri príspevok
Dobry den, mam otazku, ZP zaplatene v januari 2010 tykajuce sa decembra 2009, ako to zauctovat, este do roku 2009 alebo uz do roku 2010? Dakujem za odpoved.
v 2009 do zavazku

v 2010 uhradu v PD
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať