Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

rodina1 Pozri príspevok
PC by som zaradila ako výdavok za materiál, v analytickom členení - krátkodobý majetok.
950 Eur je zrejme aj s DPH, takže ako krátkodobý majetok za ti zaeviduje len cena bez DPH.
V Alfe - stĺpec - 22 - výdavok za materiál, zakliknúť - evidencia DPH a zároveň zakliknúť - krátkodobý majetok.
PC zrejme budeš využívať pri práci.

priklanam sa k materialu... do prevadzkovej rezie sa uctuju v JU sluzby...

ale v konecnom dosledku ide skor o to rozlisit nedanove a danove...
0 0
EkoRenka EkoRenka

EkoRenka je offline (nepripojený) EkoRenka

Ja to účtujem ako prevádzkovú réžiu (veď v Alfe sa Ti to dá krásne rozčleniť na analytiku - majetok do 1660,00 €). Ale tiež si myslím, že treba mať hlavne správne rozčlenené daňové a nedaňové veci.
PS: mala som už x kontrol a zatiaľ mi to nikto nevytkol, ale fakt je ten, že daňoví kontrolóri sú niekedy na oveľa nižšej úrovni daňovej gramotnosti ako my - obyčajní účtovníci a ekonómovia :-)
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Maya1 Pozri príspevok
Podľa mňa to nie je výdavok na materiál, ale prevádzková réžia v ďalšom členení - krátkodobý majetok. ak sa mýlim, oprav ma.
Pozri tu v postupoch účtovania JU:
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
EkoRenka Pozri príspevok
Ja to účtujem ako prevádzkovú réžiu (veď v Alfe sa Ti to dá krásne rozčleniť na analytiku - majetok do 1660,00 €). Ale tiež si myslím, že treba mať hlavne správne rozčlenené daňové a nedaňové veci.
PS: mala som už x kontrol a zatiaľ mi to nikto nevytkol, ale fakt je ten, že daňoví kontrolóri sú niekedy na oveľa nižšej úrovni daňovej gramotnosti ako my - obyčajní účtovníci a ekonómovia :-)
Tu je napr. odpoveď DRSR (týka sa to síce účtovania v reštaurácii, ale v konečnom smere uvádzajú, čo sa účtuje ako materiál a čo ako prevádzková réžia):
http://www.porada.sk/t123903-otazky-...ml#post1416182
1 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý den prajem,prvý krát robím v Alfe odpisy, zadávam si údaje pre účtovné odpisy a mám zvoliť odpis: - neodpisovať, ÚD = DO, lineárne, časové,.....
- rozhodujem sa medzi lineárne a časové, prosim vas ak som to správne pochopila: lineárne - určujem % podľa môjho uváženia nakoľko % sa v danom roku majetok využije - opotrebuje,
časové- zadala som napr. 72 mesiacov, teda každy mesiac mi odpíše rovnakú sumu, až po posledný mesiac v príslušnom roku v ktorom sa majetok úplne účtovne odpíše.

Ďakujem za venovaný čas.
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Zdravim, pri kontrole v Alfe mi vyskakuje chybove hlasenie c.60 (chyba-podozrenie). Pri platbe kartou mi nesedia datumy na priebeznych polozkach vydaj a prijem. Neda sa niekde zaskrtnut, aby sa tieto chybove hlasky nezobrazovali/nevykazovali? Dakujem za odpoved.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Prima73 Pozri príspevok
Zdravim, pri kontrole v Alfe mi vyskakuje chybove hlasenie c.60 (chyba-podozrenie). Pri platbe kartou mi nesedia datumy na priebeznych polozkach vydaj a prijem. Neda sa niekde zaskrtnut, aby sa tieto chybove hlasky nezobrazovali/nevykazovali? Dakujem za odpoved.
To sa nedá zaškrtnúť. Nič iné ti nezostáva, len to ignorovať.
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

rodina1 Pozri príspevok
To sa nedá zaškrtnúť. Nič iné ti nezostáva, len to ignorovať.
Dakujem za radu.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

ahojte, mam otazočku. ten zakladny program alfa štart je obmedzenie do 3500€ príjmy a max.250 dokladov. Začala som robit živnostnika a neviem koľko bude mat do roka dokladov aj prijmov, pozrela by som si to v penaznom denniku min. roka, ale neviem ktoru kolonku mam brat ako príjmy??
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím ako správne zadať splátkový kalendár do alfy a ako správne vytvoriť kartu na odpis mot. vozidla,


je to staršie auto kúpené cez autoúver od vw služby a bola 70% akontácia, na 36 m je splátkový kalendár.
prosím poradíte mi ako tam zadať správne odpis a ako párovať úhradu mes. splátky ( istina+urok)
ďakujem pekne
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím kto mi poradí ako to urobiť??
´dakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
veronkaj Pozri príspevok
prosím ako správne zadať splátkový kalendár do alfy a ako správne vytvoriť kartu na odpis mot. vozidla,


je to staršie auto kúpené cez autoúver od vw služby a bola 70% akontácia, na 36 m je splátkový kalendár.
prosím poradíte mi ako tam zadať správne odpis a ako párovať úhradu mes. splátky ( istina+urok)
ďakujem pekne
a ešte táto tvoja otázka s tým súvisí
veronkaj Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás milé účtovníčky som začiatočník v JU minulý rok som začala ale ešte nikdy som nemala vklad auta do spoločnosti poradíte mi či si to vysvetlujem správne???

teda auto ide do majetku szčo platcu dph kvartálne
- ide o VW passat a teraz už je jedno či je M alebo N a prvé prihlásenie auta bolo 1/2006. My sme ho kúpili teraz od fyzickej osoby nepodnikateľa cez autokredit VW služby kupno predajnou zmluvou nasledovne:
- suma je 10.000,- bez dph
- akontácia je 70% = uhradené 7.000,- v hotovosti
- splátky na 36 m sú v splátkovom kalendári (stlpce:časť istiny, úrok, splátka)
- v deň kedy sme ho kúpili sme dali aj dátum na DU že zaradené do používania
- v deň kúpi uhradená zákonná poistka a prvá splátka úveru + poplatok.

prosím a teraz môžem to takto urobiť v JU aby to bolo správne:::

- kúpnu zmluvu na celú sumu zaevidujem do záväzkov ostatných
- úhradu 70% v hotovosti tých 7.000,- Eur dám ako úhradu z pokladne ako čiastočnú úhradu kup.pred. zmluvy
- splátkový kalendár si nahodím ako záväzok iný pod ďalším číslom položkovite podľa splátok kde dám do záväzku len výšky splátok na každý mesiac
- pri úhrade splátky cez bu vždy vypárujem s príslušným mesiacom
- na spl. kalendári je písaná aj istina a úrok ako mám dať toto ????? keď je tam aj že istina a úrok by mal ísť tiež do nákladov kam??
- na auto bude treba urobiť odpisovú kartu a auto odpisovať 4 roky a 31.12.2010 môžem z auta odpísať len počet mesiacov, ktoré sme ho mali čiže keď sme ho kúpili v 8/2010 tak za 8-12/2010.


prosím poradíte mi??
a keďže je to aj zároveň používané na súkromné účely je dobré to auto asi dať tak 70% do nákladov a zvyšok ako neuznané.
a takisto aj phm.

Ďakujem
Pripájam ti jednu veľmi výbornú tabuľku od Maríny (Evičky), skús si ju pozrieť, možno to ľahšie pochopíš
http://www.porada.sk/t109712-p5-leas...alizovana.html

Skúsim poporiadku:
1) suma - predpokladám, že celých 10 000 Eur je cena auta. Túto sumu by som dala do záväzkov (ostatných).
Splátku 7 000 Eur v hotovosti, zaúčtujem ako čiastočná úhrada záväzku. Spárujem s záväzkom (10 000 Eur). Zostane mi dlžná suma 3 000 Eur.
Spýtam sa, tých 3 000 Eur máte rozpísaných v splátkovom kalendári?
Alebo akú sumu v splátkovom kalendári (na 36 mesiacov) máte uvedenú?
Ak máte zvyšných 3 000 Eur rozpísaných v splátkovom kalendári, tak tento by som nedávala do záväzkov, nakoľko už jeden záväzok v evidencii máte (celá suma 10 000 Eur).
Len podľa splátkového kalendára by som mesačne spárovala úhradu so záväzkom.
Istinu by som účtovala ako VNZD (pretože tá sa ti prejaví v odpisoch) a úrok ako VOZD - prevádzková réžia.

Auto zaradiť do majetku firmy do odpisovej skupiny podľa zákona o dani z príjmov.
Kartu vytvoríš v Alfe, dlhodobý majetok - tam zadáš sumu, za ktorú ste auto kúpili (keďže ste ho kúpili od FO, teda od neplatiteľa DPH, dáš celú sumu 10 000 Eur ako obstarávaciu cenu dlhodobého majetku). S dátumom, kedy ste ho zaradili do majetku.
Určíš si daňový odpis (každý rok by to mala byť 1/4 z ceny auta). Daňový odpis môžeš účtovať za celý rok. Ten potom koncom roka môžeš zaúčtovať (ale aj nemusíš) v rámci uzávierkových operácií do VOZD.
Účtovný odpis - aj tento si v programe môžeš zadať, program ti ho vypočíta, ale účtovne môžeš auto odpisovať len za dobu mesiacov, za ktoré ho máš v príslušnom roku evidované. Čiže v tomto roku len za mesiace 08-12/10. Na základe účtovného odpisu sa ti bude znižovať OC auta, a zostatková cena sa ti vždy na konci roka premietne do výkazu o majetku a záväzkoch v kolonke - dlhodobý majetok.

Neviem, či som všetko zodpovedala správne, ak nie, prosím o opravu.
2 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

ďakujem
idem študovať?
a poplatok za vyprac. zmluvy bol 45,- Eur ten by mal ísť k tej sume za auto a chcem sa spýtať účtovné odpisy a daňové môžu byť rovnaké teda 4 roky a na konci odpíšem daňové 1/4 zo sumy a tie účtovné môžem len tie mesiace? máme to na úver nie na leasing.
a keď budeme dávať do nákladov len 70% a zvyšok 30% ako na súkromné účely tak vlastne zo všetkého tj:
- udržba, phm, poistky, poplatky, dial. známky, splátky, úroky z úveru to môžem dať len do výšky tých 70% ako daňové a 30% ako nedaňové
Ale daň za mot. vozidlá si môžem uplatniť 100% lebo to musím platiť len kvôli tomu aby bolo vo firme.
tak dobre chápem,
a áno tých 3000 je rozpísaných v spl, kalendári ako istina + úrok= splátka (výsledná splátka je stále rovnaká na 36 m. len sa mení v každom riadku istina a úrok, ten úrok dám do pr.režia -ostatné a tiež rozdelím na 70% VOZD a 30 VNOZD a tak isto s tou istinou a tá bude zároveň vždy párovať časť záväzku.
Tak????
no som jeleň
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
veronkaj Pozri príspevok
ďakujem
idem študovať?
a poplatok za vyprac. zmluvy bol 45,- Eur ten by mal ísť k tej sume za auto a chcem sa spýtať účtovné odpisy a daňové môžu byť rovnaké teda 4 roky a na konci odpíšem daňové 1/4 zo sumy a tie účtovné môžem len tie mesiace? máme to na úver nie na leasing.
a keď budeme dávať do nákladov len 70% a zvyšok 30% ako na súkromné účely tak vlastne zo všetkého tj:
- udržba, phm, poistky, poplatky, dial. známky, splátky, úroky z úveru to môžem dať len do výšky tých 70% ako daňové a 30% ako nedaňové
Ale daň za mot. vozidlá si môžem uplatniť 100% lebo to musím platiť len kvôli tomu aby bolo vo firme.
tak dobre chápem,
a áno tých 3000 je rozpísaných v spl, kalendári ako istina + úrok= splátka (výsledná splátka je stále rovnaká na 36 m. len sa mení v každom riadku istina a úrok, ten úrok dám do pr.režia -ostatné a tiež rozdelím na 70% VOZD a 30 VNOZD a tak isto s tou istinou a tá bude zároveň vždy párovať časť záväzku.
Tak????
no som jeleň
http://www.porada.sk/t72338-p337-zac...ml#post1501508
ohľadom odpisov
http://www.porada.sk/t140020-p3-odpisovanie.html
http://www.porada.sk/t91096-p21-uctovne-odpisy.html

Ešte k tomu úveru:
Ja by som postupovala nasledovne:
1) Celú faktúru v celkovej sume 10 000 Eur by som zaevidovala v záväzkoch.
2) Úhradu 7 000 Eur by som zaúčtovala ako čiastočná úhrada fa.
3) Splátkový kalendár (na zvyšných 3 000 Eur) by som zaevidovala do ostatných záväzkov.
4) Prvú faktúru (10 000) by som interne uhradila dátumom, ktorý je zhodný s dátumom na splátkovom kalendári. Tým by mi v záväzkoch zostal nevysporiadaný len splátkový kalendár.
5) Jednotlivé úhrady splátkového kalendára by som účtovala, ako som už uviedla vyššie.
Naposledy upravil rodina1 : 09.09.10 at 14:17
0 0
filip.vacko filip.vacko

filip.vacko je offline (nepripojený) filip.vacko

Prepáčte, za takú úplne primitívnu otázku, ale ako si čo najjednoduchšie, najefektívnejšie a najrýchlejšie zaúčtujem nákup tovaru aj s jeho prijatím na sklad v Alfe? Skúšal som to sám, hladal som to v nápovede pre Alfu, na Porade aj cez Google, ale bez uspokojivého výsledku.

Som neplatca DPH a tovar obstarávam osobne(hotovosť), alebo poštou(dobierka, prevod na BÚ). Tiež niekedy pri jednom nákupe kúpim viacero druhov tovaru.

Ďakujem vám veľmi pekne za radu
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím a ako mám správne urobiť tie účtovné odpisy na auto vstupná cena 10,000 + 45 Eur poplatok za zmluvu???

je to na úver, a neviem ako správne v alfe dať tie účtovné odpisy a ako ich zaúčtovať??? teda správne do pd a daňové odpisy správne na konci roku dať do pd pod ??? a čo na konci roku s rozdielom medzi účtovnými a daňovými??? no chaos.

ďakujem pekne
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronkaj Pozri príspevok
prosím a ako mám správne urobiť tie účtovné odpisy na auto vstupná cena 10,000 + 45 Eur poplatok za zmluvu???

je to na úver, a neviem ako správne v alfe dať tie účtovné odpisy a ako ich zaúčtovať??? teda správne do pd a daňové odpisy správne na konci roku dať do pd pod ??? a čo na konci roku s rozdielom medzi účtovnými a daňovými??? no chaos.

ďakujem pekne
Postupy JU

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(8) Účtovné odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihách dlhodobého majetku.
Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu4) sa uvádzajú v knihách dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ALFA - Pomôcky -Pomoc F1 a tam je pri Dlhodobom majetku uvedené :

Dlhodobý majetokDLHODOBÝ MAJETOK

V evidencii dlhodobého majetku evidujete všetok dlhodobý majetok firmy. Z hlavného menu programu vyberte položku Evidencia Dlhodobý majetok. Zobrazí sa formulár, ktorý obsahuje všetky karty dlhodobého majetku:




V spodnej časti nájdete okrem základných tlačidiel Pridaj, Oprav, Vymaž, Tlač aj nové tlačidlá. Sú to: Odpisový plán, Výpočet odpisov a Zrušenie odpisov.


Dlhodobý majetokTlačidlá Export a Import slúžia na jednoduché skopírovanie dlhodobého majetku z jednej databázy programu do druhej, pričom databázy nemusia patriť tej istej firme. Pri exporte je potrebné zadať názov exportného súboru a cestu, kde bude uložený. Pri importe je potrebné zadať názov súboru, z ktorého sa má majetok naimportovať a tiež cestu, kde je uložený.
Tlačidlom Pridaj vyvoláte formulár pre pridanie nového dlhodobého majetku. Tlačidlá Oprav, Vymaž a Tlač pracujú rovnako ako v ktorejkoľvek inej časti programu.
Evidencia dlhodobého majetku umožňuje evidovať aj majetok, ktorý ste nadobudli v minulosti. Pridáte ho štandardne pomocou tlačidla Pridaj. V časti Účtovné prípady vo formulári Dlhodobý majetok, zadajte jednotlivé odpisy, technické zhodnotenia a zníženie ceny napríklad nasledovne:


Odpisy, technické zhodnotenie alebo zníženie cien je možné zadať sumárne (napr. odpisy za dva roky zadáte len jednou sumou – jedným zápisom). Takto zadané údaje sú ale časom neprehľadné. Pri použití zrýchleného odpisovania je potrebné prepísať do karty dlhodobého majetku všetky pohyby (účtovné prípady) s dátumom ako boli uvedené na pôvodnej karte. Ďalšie informácie o pridaní dlhodobého majetku, ktorý bol nadobudnutý v predchádzajúcich účtovných obdobiach, nájdete na stránke Odpisy minulých období.

Dlhodobý majetokOkrem daňových odpisov je možné sledovať účtové odpisovanie. Použitie účtových odpisov si užívateľ nastaví v Číselníku Režime účtovania v záložke Všeobecné.
Účtovne odpisovať dlhodobý majetok môžete rôznymi spôsobmi. Je možné odpisovať dlhodobý majetok ako časové, lineárne, fixnou čiastkou, ručné zadanie, neodpisovať a spôsob účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom, teda pri účtových odpisoch sa zohľadňujú nastavenia v záložke daňové odpisy.Tlačové zostavy týkajúce sa evidencie dlhodobého majetku zohľadňujú aj účtovné odpisy vrátane koncoročného výkazu o majetku o záväzkoch.
Stlačením tlačidla Pridaj alebo Oprav vo formulári Evidencia dlhodobého majetku bude zobrazený nasledovný formulár:




Dlhodobý majetokV hornej časti formulára zadajte všetky potrebné údaje.

POZNÁMKA: Pri pridávaní dlhodobého majetku od roku 2004 takého, ktorý bol zaradený pred rokom 2004, sme umožnili nastaviť hodnotu pre voľbu Maximálny daňový odpis z, ktorý platil v roku 2003. Túto možnosť využijú všetci tí, ktorí začínajú viesť jednoduché účtovníctvo v programe ALFA od roku 2004 a vyššieho a potrebujú spätne pridať do evidencie dlhodobého majetku majetok s limitom odpisovania z roku 2003 a nižších. Limit je potrebné zadať taký, ktorý platil pre daný majetok v roku 2003.

V rozbaľovacom zozname Odpis je potrebné zvoliť konkrétny typ odpisu. Nachádzajú sa tu zákonom stanovené spôsoby odpisovania. Okrem toho je tu položka Ručne zadaný odpis, pomocou ktorej je možné odpísať napríklad nehmotný dlhodobý majetok za dva roky – program nebude počítať odpisy automaticky, ale očakáva, že ich zadáte do programu ručne do sprístupneného textového poľa vedľa tejto voľby.




Dlhodobý majetok

TIP: Pri použití typu odpisu časový (leasing) program pri vyradení takéhoto majetku vypočíta odpis vo výške alikvótnej časti pripadajúcej na každý mesiac používania príslušného majetku.

Ďalšia zaujímavá funkcia je voľba Doodpisovať v roku. Táto voľba umožňuje jednorázové odpísanie majetku na základe zvýšenia obstarávacích cien hmotného a nehmotného dlhodobého majetku, v súlade s § 58c ods. 5 a 6 zákona 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov.
Posledná zaujímavá voľba je V aktuálnom roku neodpisuj. Ak je zapnutá, posunie sa odpis z aktuálneho účtovného roku do ďalšieho účtovného roku, pričom sa celková doba odpisovania dlhodobého majetku predĺži práve o jeden rok. Túto voľbu môže využívať daňovník v súlade s § 22 ods.9 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Túto možnosť však nemá daňovník, ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods.10 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Túto voľbu je potrebné zapnúť pre každý rok osobitne.
Časť Účtovné prípady použite, ak ste dlhodobý majetok zhodnocovali, znižovali jeho hodnotu alebo opravujete existujúce odpisy cez oprávky.
Do tejto tabuľky pridáte nový záznam pomocou tlačidla Pridaj. Zobrazí sa menu, z ktorého vyberte niektorú z položiek (Oprávky, Technické zhodnotenie, Zníženie ceny, Zvýšenie ceny (napr. § 43 Zák. o DPH)). Po výbere jednej z položiek sa objaví nasledovný formulár:




Dlhodobý majetokV tomto formulári zadajte príslušné údaje a stlačte tlačidlo Ok. Pri dopĺňaní do poľa Obsah zápisu môžete použiť tlačidlo F7.

Pozor! Neodporúčame vkladať do existujúcich účtovných prípadov záznamy, ktorých dátum je skorší ako posledný dátum odpisu vypočítaný programom ALFA. Takýto programom vypočítaný odpis je lepšie najskôr zrušiť a po vložení alebo oprave spomínaného prípadu znova nechať program vypočítať odpisy.

Ak ste vložili všetky potrebné údaje, potvrďte ich tlačidlom Ok. Nová karta sa zaradí do evidencie dlhodobého majetku. Pri oprave postupujte rovnako. Ak chcete vytlačiť kartu dlhodobého majetku, použite tlačidlo Tlač > vo formulári Evidencia dlhodobého majetku.






P.S. Len si to treba naštudovať . V Pomoci F1 sú všetky príklady , pomocou ktorých sa viete v ALFE orientovať . Obrázky samozrejme mi neskopírovalo, ale choďte do tejto časti programu a pozrite si postup .




1 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Ďakujem za podrobný rozpis
a písala som aj do Alfy a tam mi aj poradili že ak zadám DO = UO tak DO zo sumy 10.000 Eur = 2500 Eur lebo sme ho kúpili na úver tak môžem 1/4 odpísať teraz
a keď zadám že sa UO rovnajú daňovým tak mi to na kartu rozpíše v alfe 8-12mesiac mi rozpíše sumu 2500 Eur aby sa ten rozpis teda rovnal a aj zostatková cena bude rovnaká

môže to tak byť ešte som sa s tým nestretla a budúci rok už sumu 2500 teda 1/4 hodnoty rozpíše medzi 1-12 mesiac roku 2011

môžem to tak dať ???


Ďakujem veľmi za ochotu pomáhať , ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

veronkaj Pozri príspevok
Ďakujem za podrobný rozpis
a písala som aj do Alfy a tam mi aj poradili že ak zadám DO = UO tak DO zo sumy 10.000 Eur = 2500 Eur lebo sme ho kúpili na úver tak môžem 1/4 odpísať teraz
a keď zadám že sa UO rovnajú daňovým tak mi to na kartu rozpíše v alfe 8-12mesiac mi rozpíše sumu 2500 Eur aby sa ten rozpis teda rovnal a aj zostatková cena bude rovnaká

môže to tak byť ešte som sa s tým nestretla a budúci rok už sumu 2500 teda 1/4 hodnoty rozpíše medzi 1-12 mesiac roku 2011

môžem to tak dať ???


Ďakujem veľmi za ochotu pomáhať , ďakujem
Osobne by som nedával DO=UO, pretože nevyjadruje skutočné opotrebovanie DHM. Toto by som dal, keby sa majetok kúpil v 1/2010. Ak sa DHM kúpil v 8/2010, tak sa ten stroj alebo čo to je neopotrebuje za 4 mesiace tak ako za 12 mesiacov.
Ak to zaradíš do 1 OS tak, pri UO si daj odpis časový to je 48 mesiacov. Takto budeš mať aspoň vyjadrené opotrebovanie majetku v závislosti na čase.
A nezadávaj otázku do dvoch tém, je to zbytočnééééé
Naposledy upravil Manual : 23.09.10 at 19:24
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať