Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
MUKU MUKU

MUKU je offline (nepripojený) MUKU

ahojte som v alfe nováčik , mohol by mi niekto pomôcť ako v alfe zaúčtovať zálohové faktúrky došlé ale aj vyšlé a tiež potom následne keď mi príde ostrá faktúra Ďakujem za radu
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
Funguje Vám tlač v ALFE 17.00? Pri príjmových, výdavkových dokladoch mi vypíše chybu "nepodarilo sa otvoriť tlačovú databázu",
výkaz o príjmoch a výdavkoch vytlačí v poriadku, DPH nejde tlačiť.
Katka
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

uzivatel2 Pozri príspevok
Funguje Vám tlač v ALFE 17.00? Pri príjmových, výdavkových dokladoch mi vypíše chybu "nepodarilo sa otvoriť tlačovú databázu",
výkaz o príjmoch a výdavkoch vytlačí v poriadku, DPH nejde tlačiť.
Katka
Ano funguje bez závad, teraz som to vyskúšal aj DPH aj BONZÁKY atď...
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
Manual Pozri príspevok
Ano funguje bez závad, teraz som to vyskúšal aj DPH aj BONZÁKY atď...
Ďakujem za rýchlu odpoveď, skúšam čo sa stalo, mám multiverziu, zaujímavé je, že niektoré firmy sú v poriadku, všetko ide, a pri iných nejde tlač.

Ak by mal niekto podobný problém tu je odpoveď z KROSU:

"je potrebné, aby ste si cez Číselník/Režim účtovania/Prechod na Euro
zaklikli vypnutie duálneho zobrazenia. Po zakliknutí tlačidla OK Vám pokladničné doklady bude tlačiť v poriadku".
Naposledy upravil uzivatel2 : 13.01.11 at 19:32 Dôvod: oprava a doplnenie
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, snazim sa zaevidovat došlu fakturu, ku ktorej bola aj zalohova faktura najprv. pozeram aj do pomocnej knihy programu alfa,ale nikde to nemozem najst. Viem ze pri zaevidovani do záväzkov si môzem vybrat typ dokladu kde zadam: preddavok. Ale neviem ako potom dalej, v penaznom denniku vystavim VPD na sumu zalohovej faktury (zalohova faktura ma tu istu sumu ako celkova faktura). Toby sa mi malo vyparovat? Vyparuje sa to aj pri preddavkovej fakture ano? No a potom zase nahodim celkovu fakturu tak isto ako preddavkovu len dam typ dokladu faktura. Ale potom ako spenaznym dennikom, musim este raz davat VPD ale uz s 0sumou? alebo vôbec nedavat VPD uz. Poprosim vas o radu lebo neviem si rady s tym. Dakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nikulik Pozri príspevok
Ahojte, snazim sa zaevidovat došlu fakturu, ku ktorej bola aj zalohova faktura najprv. pozeram aj do pomocnej knihy programu alfa,ale nikde to nemozem najst. Viem ze pri zaevidovani do záväzkov si môzem vybrat typ dokladu kde zadam: preddavok. Ale neviem ako potom dalej, v penaznom denniku vystavim VPD na sumu zalohovej faktury (zalohova faktura ma tu istu sumu ako celkova faktura). Toby sa mi malo vyparovat? Vyparuje sa to aj pri preddavkovej fakture ano? No a potom zase nahodim celkovu fakturu tak isto ako preddavkovu len dam typ dokladu faktura. Ale potom ako spenaznym dennikom, musim este raz davat VPD ale uz s 0sumou? alebo vôbec nedavat VPD uz. Poprosim vas o radu lebo neviem si rady s tym. Dakujem.
V Alfe po pravej strane kliknite "Pomôcky" potom klik Pomoc F1 a tam máte popis všetkého aj účtovania preddavkových faktúr .
Úplne dolu po ľavej strane je zoznam a na konci sú uvedené príklady na účtovanie .
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No, mam doma knihu alfy takze tam je to iste. Ale tam je priklad posk.preddavku s rozpisom dph a ja mam neplatcu dph, nechapem tomu prikladu. neporadite mi?
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Prosím o radu. Mám nainštalovanú verziu 17.00 a pri jednej firme sa mi v prehľade o firme - prehľad DPH vypisujú mesiace namiesto štvrťrokov. Dá sa to niekde nastaviť na štvrťroky?
Firma nedosiahla taký obrat, aby sa stala mesačným platcom DPH.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
JanaJB Pozri príspevok
Prosím o radu. Mám nainštalovanú verziu 17.00 a pri jednej firme sa mi v prehľade o firme - prehľad DPH vypisujú mesiace namiesto štvrťrokov. Dá sa to niekde nastaviť na štvrťroky?
Firma nedosiahla taký obrat, aby sa stala mesačným platcom DPH.
Obrat sa sleduje každý mesiac, za posledných 12 mesiacov spätne.
Na účely rozhodnutia, či budeš mesačným platcom alebo štvrťročným, sa sleduje obrat za predchádzajúci kalendárny rok, nie za posledných 12 mesiacov.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
nikulik Pozri príspevok
No, mam doma knihu alfy takze tam je to iste. Ale tam je priklad posk.preddavku s rozpisom dph a ja mam neplatcu dph, nechapem tomu prikladu. neporadite mi?
Došlú preddavkovú faktúru zaeviduješ do knihy záväzkov ako preddavková faktúra. Pri zaplatení preddavkovej faktúry, v PD dáš výdavok neovplyvňujúci základ dane a spáruješ s preddavkovou faktúrou v knihe záväzkov.
Ak ti príde "ostrá" faktúra, túto zaeviduješ v knihe záväzkov ako faktúra.
S dátumom, kedy ti prišla ostrá faktúra, v peňažnom denníku spravíš operácie:
1) interný doklad: výdavok neovplyvňujúci základ dane znamienko mínus a sumu, ktorú si zaúčtovala ako zaplatenie preddavku.
Ak sa ťa program opýta, či uložiť interný doklad ako uzávierkový, dáš nie.
2) interný doklad: výdavok ovplyvňujúci základ dane (buď nákup materiálu, tovaru, alebo prevádzková réžia - podľa toho, čoho sa faktúra týka).
Opäť - interný doklad neukladať ako uzávierkový.
3) V knihe záväzkov vojdeš do zaevidovanej "ostrej" faktúry, dáš pridaj a ručne ako keby uhradíš faktúru. Dátum, kedy bola zaplatená preddavková faktúra, číslo dokladu, ktorým bola zaplatená.

Pri neplatiteľovi DPH je to jednoduché.
1 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

marjankaj Pozri príspevok
Obrat sa sleduje každý mesiac, za posledných 12 mesiacov spätne.
Na účely rozhodnutia, či budeš mesačným platcom alebo štvrťročným, sa sleduje obrat za predchádzajúci kalendárny rok, nie za posledných 12 mesiacov.
Veď práve za 12 mesiacov spätne nemal dodanie tovarov a služieb vo výške 331 939,18 EUR /sledujem sumu bez DPH/, tak neviem čo tam mám zle.
Nemám mesačných plátcov,preto sa chcem opýtať, ak by som prekročila obrat napr. v 7/10 mesačným platcom sa stane až nasledujúci rok?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
nikulik Pozri príspevok
Ahojte, snazim sa zaevidovat došlu fakturu, ku ktorej bola aj zalohova faktura najprv. pozeram aj do pomocnej knihy programu alfa,ale nikde to nemozem najst. Viem ze pri zaevidovani do záväzkov si môzem vybrat typ dokladu kde zadam: preddavok. Ale neviem ako potom dalej, v penaznom denniku vystavim VPD na sumu zalohovej faktury (zalohova faktura ma tu istu sumu ako celkova faktura). Toby sa mi malo vyparovat? Vyparuje sa to aj pri preddavkovej fakture ano? No a potom zase nahodim celkovu fakturu tak isto ako preddavkovu len dam typ dokladu faktura. Ale potom ako spenaznym dennikom, musim este raz davat VPD ale uz s 0sumou? alebo vôbec nedavat VPD uz. Poprosim vas o radu lebo neviem si rady s tym. Dakujem.
Ja to robím takto :
1.
Zálohovú faktúru napríklad za licenciu zaevidujem ako preddavok a vyberiem si stĺpec peň. denníka - iný neovplyvňujúci základ dane.
2.
V denníku účtujem VPD - pri výbere cez F7 automaticky mi to dá do VNZD a uhradí mi to preddavkovú faktúru.
3.
Keď mi príde faktúra , tak interným dokladom zaúčtujem tento preddavok s mínusovým znamienkom ako preúčtovanie preddavku z VNZD.
4.
Zaevidujem faktúru do záväzkov v plnej výške, vyberiem si stĺpec denníka napr. réžia - teda stĺpec ktorý OZD.
5.
Interným dokladom potom zaúčtujem v peňažnom denníku licencia - automaticky mi to pri výbere faktúry cez F7 dá aj stĺpec v peň. denníku réžia a uhradí mi to faktúru v záväzkoch.
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ďakujem vam pekne, idem to vyskusat
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
JanaJB Pozri príspevok
Veď práve za 12 mesiacov spätne nemal dodanie tovarov a služieb vo výške 331 939,18 EUR /sledujem sumu bez DPH/, tak neviem čo tam mám zle.
Nemám mesačných plátcov,preto sa chcem opýtať, ak by som prekročila obrat napr. v 7/10 mesačným platcom sa stane až nasledujúci rok?
Prečítaj si zákon o DPH

§ 77 Zdaňovacie obdobie

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
Teda obrat 331939,19 € sleduješ za kalendárny rok to je od 1.1. do 31.12.
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Ďakujem za odpoveď.
Pre úplnosť dopĺňam, nastavenie mesačného alebo štvrťročného platiteľa v ALFE v prehľade o firme je možné urobiť kliknutím na kľúč nad okienkom evidencia DPH.
Tým, že sa mi to zmenilo pri inštalácii novej verzie, som sa zľakla či náhodou nesledujem obrat nesprávne.
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Dobrý deň,
mám otázku, možno už bola niekde zodpovedaná, ale nenašla som to. Jedná sa o SZČO, neplatcu DPH. V roku 2009 neuhradil zdravotné poistenie za mesiac 11,12/09. Prešli mi do r. 2010 ako neuhradené záväzky. Toto sa ale zúčtovalo v RZZP za r. 2009, kde SZČO zaplatil nedoplatok. Ako mám "zrušiť" záväzok voči ZP za r. 2009 (aby mi to nevyhadzovalo ako nezaplatený záväzok, keď to bolo zúčtované v RZZP)? Ďakujem za pomoc.
0 0
Iva001 Iva001

Iva001 je offline (nepripojený) Iva001

Vie niekto pomôcť s licenciou na Alfu 17.00 mám multi dohoda istá volaj 0915347824
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Čimko Pozri príspevok
Dobrý deň,
mám otázku, možno už bola niekde zodpovedaná, ale nenašla som to. Jedná sa o SZČO, neplatcu DPH. V roku 2009 neuhradil zdravotné poistenie za mesiac 11,12/09. Prešli mi do r. 2010 ako neuhradené záväzky. Toto sa ale zúčtovalo v RZZP za r. 2009, kde SZČO zaplatil nedoplatok. Ako mám "zrušiť" záväzok voči ZP za r. 2009 (aby mi to nevyhadzovalo ako nezaplatený záväzok, keď to bolo zúčtované v RZZP)? Ďakujem za pomoc.
Vstúpiť do neuhradených záväzkov v účt. roku 2010 kde ich máš ako neuhradené a ručne ich uhradiť.
Dáš OPRAV potom v ľavo dolu v okne daj PRIDAJ a daj dátum úhrady a sumu, kedy si dávala RZZP a nebudú ti svietiť už na červeno...
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Janko ahoj . Kedysi dávno sme tu na porade s Braňom riešili ako sa vyplnené DP z príjmu posiela klientovi mailom. Sama som svoj spôsob popisovala, ale za ten svet si na to už nespomeniem, ani to neviem nájsť podľa kľúčových slov. Buď pošlem len čisté strany alebo prázdne DP. Nevieš prosím ťa ako na to ?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Počkaj skúšam...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať