Zavrieť

Porady

myóm na maternici

Lekárka mi našla myóm na maternici. Povedala mi, že ešte počkáme 3 mesiace, či sa zväčšuje a potom rozhodne o liečbe. Má niekto podobné skúsenosti? Nerada by som niečo zanedbala.
Usporiadat
zlobr zlobr

zlobr je offline (nepripojený) zlobr

Ahoj Jarka, pred dvomi rokmi som bola operovaná - zistili mi na mamografe mikrokalcifikáty v prsníku. Veľmi na výber mi nedali, pretože ako mi vysvetlil doktor, mikrokalcifikáty keď sa začnú zlučovať, môžu byť malígne. Makrokalcifikáty nie. Peroperačne urobili histológiu, aby vedeli, či nebude nutné zobrať uzliny, či prsník. Našťastie to bolo benígne, a to týždňa som bola v robote. Chodím 1x ročne na mamograf a mamológiu. Zatiaľ je to ok. A aby som bola v "téme", dnes mi na sono zistili myom na maternici - 3,5x3,6x4cm - pekný kúsok. Zatiaľ si ma pozrú o pol roka a potom sa uvidí. Takže tak.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

zlobr Pozri príspevok
Ahoj Jarka, pred dvomi rokmi som bola operovaná - zistili mi na mamografe mikrokalcifikáty v prsníku. Veľmi na výber mi nedali, pretože ako mi vysvetlil doktor, mikrokalcifikáty keď sa začnú zlučovať, môžu byť malígne. Makrokalcifikáty nie. Peroperačne urobili histológiu, aby vedeli, či nebude nutné zobrať uzliny, či prsník. Našťastie to bolo benígne, a to týždňa som bola v robote. Chodím 1x ročne na mamograf a mamológiu. Zatiaľ je to ok. A aby som bola v "téme", dnes mi na sono zistili myom na maternici - 3,5x3,6x4cm - pekný kúsok. Zatiaľ si ma pozrú o pol roka a potom sa uvidí. Takže tak.
Ďakujem za reakciu. Ja zatiaľ stále čakám. Bola som na mamografii, tak mi povedali, že o pol roka mám prísť, že zatiaľ to je nezmenené, tak ako bol pred pol rokom. No pred týždňom som mala z jedného prsníka taký hnedastý výtok, tak som šla na druhý deň k lekárovi, ale výtok už nebol, bradavka je nezmenená, tak mi povedali, že ak sa to zopakuje, tak mám v ten istý deň ísť na ster, aby to vyšetrili. Inak kedykoľvek pri zmene mám ísť na mamografiu. Takže zrejme sa nevyhnem zákroku. No zatiaľ som pod kontrolou, tak si neťažkám...
0 0
Siazria Siazria

Siazria je offline (nepripojený) Siazria

Dobry den. Mojej mame zistila doktorka myomy na maternici. Jeden má 4 a druhy 5 cm ostatné sú menšie. Tieto dva velké jej tlačia na maternicu a lekárka jej odporučila vybrat maternicu von. Mama má 50 rokov.Može mi niekto napísat aká je to náročná operácia popripade komplikácie. dakujem pekne
0 0
emur emur

emur je offline (nepripojený) emur

Mala som 33 rokov, keď mi pre myom maternicu vybrali. Z operácie som mala veľký strach. Nebolo to nič také, prečo by z toho mal človek mať strach.
Ďalšie obavy som mala z toho, aký to bude mať vplyv na môj ďalší život.
Teraz mám 63 rokov a môžem Vám povedať, že to bola pre mňa akurát výhoda. Od toho času som nemala ani len náznak menštruácie, sexuálny život bol v pohode povedala by som že ešte kvalitnejší /žiadna antikoncepcia,manžel si užíval tiež/. Nakoľko vaječníky a krčok maternice mi ostali, klimaktérium u mňa nastúpilo až okolo 50 rokov /zistila som to len podľa niektorých typických prejavov - návaly atď/.
Šťastím však bolo, že som už mala 2 zdravé deti. Všetko teda prebehlo fajn. Takže netreba sa báť. Možno predídete potom už vážnejším komplikáciám.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Siazria Pozri príspevok
Dobry den. Mojej mame zistila doktorka myomy na maternici. Jeden má 4 a druhy 5 cm ostatné sú menšie. Tieto dva velké jej tlačia na maternicu a lekárka jej odporučila vybrat maternicu von. Mama má 50 rokov.Može mi niekto napísat aká je to náročná operácia popripade komplikácie. dakujem pekne
Názor viacerých lekárov na myómy vo veku 50 rokov je vcelku jednotný a neprikláňajú sa k názoru za každú cenu dať vonku maternicu. Riešia to sledovaním ich rastu a len v prípade problémov, t.j. napr. silného krvácania zvažujú toto riešenie. Najprv sa snažia urobiť kyret, t.j. vyčistiť maternicu a v prípade, že napr. žena už nekrváca tak majú ten názor, že myóm nerastie a teda ho len sledujú. Pri pretrvavajúcich problémoch po kyrete zvažujú aj túto možnosť. Už som počula od gynekológa, že aj 8 cm myóm nemusí spôsobovať v takomto zrelom veku problém. Takže je to na zvážení. Problém myómov je u mladých žien, ktoré ešte chcú rodiť. Myslím, že je potrebné sa poradiť aspoň u dvoch odborníkov. Podľa mňa každý orgán v tele má svoju funkciu a je dobre ak tam ešte je.
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Pred dvoma mesiacmi som absolvovala hysterektomiu maternice kvôli myomom. Mám 46 rokov. Musím povedať, že operácia mi bola robená odspodu, bolesti po nej neboli veľké a doteraz nemám žiadne problémy. Nakoľko mi nechali vaječníky , nepociťujem žiadne príznaky klimaktéria, aj ked som mala cyklus ešte normálny pred operáciou. Je to na zvážení každej ženy, ale keď už myomy začnú robiť problémy, tak je to asi lepšie.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Môžeš napísať aké veľké boli myómy a aké ti spôsobovali problémy? Vďaka
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Jeden bol veľký-priemer 6 cm a potom som mala viac menších
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

A aké problémy ti to spôsobovalo?
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

mala som nepravidelnú menštruáciu, krvácanie mimo cyklu, pretože mi tlačil na močový mechúr tak časté močenie a napokon aj bolesti v podbrušku
0 0
manndy64 manndy64

manndy64 je offline (nepripojený) manndy64

myom mi sledovali 12rokov,vraj ked to nerastie a je maly a nerobi problemy tak sa s tym nic nerobi len pravidelne sleduje.tak bolo vsetko ok.mala som 40 r.a po 3/4 roku som bola na kontrole a doktor sa zhrozil,lebo mi to narastlo na 7cm.brala som tabletky na vyvolanie menzes ale zbytocne.vravi sa ze myom rastie pomaly ale ked tak zrazu narastie tak s tym treba von.sla som na kyretaz aby pri operacii neboli problemy.o 3 dni ma operovali a vybrali zial vsetko.ked si mladsia a funguju vajecniky treba to tam nechat koli hormonom,lebo to spolu suvisi.presli 3,5roka a davam si hormony v geli.ale aj to by sa nemalo len najdlhsie 5 rokov.som v pohode akurat slnko mi niekedy nerobi dobre.niekto nema ziadne problemy.dufam ze som ta s tymto aspon ukludnila lebo ja som bola zufala .prajem skore uzdravenie.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

janulinka Pozri príspevok
mala som nepravidelnú menštruáciu, krvácanie mimo cyklu, pretože mi tlačil na močový mechúr tak časté močenie a napokon aj bolesti v podbrušku
Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď janulka.
0 0
Siazria Siazria

Siazria je offline (nepripojený) Siazria

Dakujem pekne za odpovede. ja som tiež toho názoru že treba íst skúsit ešte k jednemu odborníkovi.a potom zvážit.Držím palčeky
0 0
ĽudmilaB ĽudmilaB

ĽudmilaB je offline (nepripojený) ĽudmilaB

Ahojte, ja som jedna z vás, kvôli myómom na maternici, bolestiam v podbrušku, menzes som mala nepravidelný a napokon som mala už aj cystu na vaječníku som v novembri t.r. podstúpila laparoskopicky operáciu, zobrali mi maternicu aj vaječníky. Teraz som 6 týždňov po operácii. Cítim sa relatívne dobre, len niekedy ma obleje pot po tvári, inak mi je stále zima, ale od vtedy nemôžem v noci spávať. A zrejme som sa už menej šetrila - idú predsa Vianoce a treba upratovať, začalo ma bolieť celé vnútro, tak som zostala teraz vyplašená, čo to signalizuje. Takže operácia to bola šetrnejšia ako klasicky rezať, ale predsa len zásah do organizmu to bol veľký a vyžaduje si to asi dlhšie kľud. Mám 49 rokov, neviem ako to bude teraz s hormónmi, či bude potrebné niečo užívať, alebo už budem teraz v prechode. Práceshopná budem asi po tých dvoch mesiacoch PN, teda od januára. Ale zaujímalo by ma, kedy je možné začať napr. cvičiť- pýtam sa kvôli chrbtici, alebo plávať, alebo či už môžem ísť na nejakú masáž. Ale to mi asi lekár povie, keď pôjdem na kontrolu. Ak má niekto takéto problémy,nech sa mi ozve a podelí sa so skúsenosťami.
0 0
Luisa1 Luisa1

Luisa1 je offline (nepripojený) Luisa1

Dnes som bola u gynekologa(lebo som nedostala menzes) a povedal mi, ze mam myom na maternici. Pred troma dnami som sa vratila z nemocnici,lebo mam herniu disku a pred rokom mi nasli beningny nador v prsniku. Odhodlala som sa sem napisat, pretoze hladam pricinu a potom budem vediet vyliecit dosledok. Chcem sa opytat, ci ste mali pred nalezom zmenu partnera, milenca, alebo ci ste boli stastne vo vztahu, v ktorom ste zili? Alebo ste chceli urobit zmenu vo svojom zivote?
Mozno je to detinske, sa takto pytat, ale chcem si pomoct a mozno aj inak ako operaciou. Uz ma raz operovali a rada by som tomu predisla.
Dakujem za uprimnost!
0 0
Evka999 Evka999

Evka999 je offline (nepripojený) Evka999

ludmila12 Pozri príspevok
Nezdeformovali mi pri operácii nič, práveže mi robili aj plastiku mechúra aj keď som bola upozornená že pri väčších myómoch musí byť šikovný lekár aby to zvládol. Mám dojem že som bola lepšie na tom ako ženy ktoré boli rezané. Bolesti sú samozrejme ale dajú sa vydržať.Prvý deň som bola v polospánku a potom som sa veľmi rýchlo dávala do poriadku. Rozrezané som mala v slabinách na každej strane, pekne sa to hojilo ale každý to inak znáša záruku že to bude prebiehať rovnako u 2 žien a nedá dať. Bola som týždeň v nemocnici a ešte mesiac doma na PN-ke aj keď som sa cítila už celkom dobre lekárka mi odporučila vydržať ten mesiac doma, pretože organizmus si musí odpočinúť a zregenerovať sa.Do pol roka som dostala liečenie a všetky ženy s ktorými som sa tam stretla boli spokojné že majú po operácii pretože sa im zlepšil zdravotný stav. Ako som tu už písala ja som sa po operácii znova narodila, nedá sa porovnať život predtým a teraz, a to už mám 6,5 roka po operácii. Som vďačná lekárom aj sestričkám v nemocnici v Ružinove v BA pretože nemôžem povedať ani jedno negatívum voči nim. A medzi ženami tam vznikli priateľstvá, povzbudzovali sme sa a pomáhali si takže som sa tam necítila sama, napriek tomu, že sa mi doma rúcalo manželstvo.Ťažko niekomu radiť nechávam to na lekárov, ja som ich poslúchla a znova plnohodnotne žijem.Prajem Vám všetkým veľa veľa zdravia Ludka
mozem Ťa poprosiť o odpoveď, kto Ťa operoval? ako si vybrať doktora??
0 0
masina1 masina1

masina1 je offline (nepripojený) masina1

mne tiež zistili miomy na maternici, dala som si ich vyoperovať
a cítim sa v podstate super až na iné zdravotné problémy,
neboj, ak ti povedia vybrať, tak si ich daj vybrať, lebo sa ti môžu zvrhnúť
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
Operoval ma v Ružinovskej nemocnici MUDr.Harbulák. Bol mi odporučený ako vynikajúci odborník čo aj potvrdil. Nielen dobre odvedenou operáciou ale aj neskutočne dobrým prístupom k pacientkám. Dovtedy som ho nepoznala ale vzbudzoval v nás úžasnú dôveru a vyžaroval kľud, nepristupoval k nám ako k ďalšiemu kusu ale mali sme dojem, že na každej z nás mu maximálne záleží aby sme boli po operácii v poriadku.
Ludka
0 0
Marsonka Marsonka

Marsonka je offline (nepripojený) Marsonka

Mám 34 rokov, pred rokom mi tiež zistil lekár myóm na maternici s tým, že počkáme 3 mesiace, či sa nezväčší. Zväčšil sa, takže mi dal vybrať: buď pôjde von, alebo sa bude každé tri mesiace sledovať. Z toho mi vyplynulo, že to je závažné, takže som sa rozhodla pre operáciu. To bol postoj prvého lekára.
Po pol roku som lekára zmenila, jeho postoj bol rovnaký - operácia, pretože v prípade otehotnenia by mohol myóm tlačiť na plod. TAkže som sa odhodlala na operáciu.
Aké však bolo moje prekvapenie, keď sa ma tretí lekár, ku ktorému som šla na vyšetrenie pred planovanou operácia, spýtal, prečo sa ja mladá žena chcem dať rezať? Či mi myóm robí nejaké problémy, čo sa menštruácie týka. Keďže o ňom ani neviem, že ho v sebe nosím, rozhodla som sa na operáciu neísť. Moja gynekologička (2.lekárka z môjho príbehu) tým nebola nadšená a o pol roka ma odporučila k nej na kontrolu myómu.
Človek si asi vyberie to, čo si túži vybrať. 2 lekári ma posielali na operáciu, 1 nie a ja som sa rozhodla pre jeho riešenie, lebo stále dúfam, že mi myóm zmizne sám.
Kolegyňa mi poradila piť harmančekový čaj, ktorý je vraj na to dobrý. Už ho pijem asi 2 mesiace každý deň. Aký je výsledok, to zatiaľ neviem. Ale snažím sa myslieť pozitívne a verím, že vtedy v tele vzniká najmenej chorôb. Teda verím, že myóm sa stratí.
0 0
365 365

365 je offline (nepripojený) 365

Dnes som sa po prvy krat dostala na tuto stranku.Videla som,ze
mnoho zien ma problemy s myomom.Venujem sa uz niekolko rokov
vychodnej medicine a tam som zistila, ze existuju priciny preco to vzniklo.Treba sa zamerat na pricinu a myom sa odstrani.Nie som lekarka, ale aj ja som si myom zlikvidovala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať