Zavrieť

Porady

čerpanie dovolenky pred nástupom na rodičovskú dovolenku

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu do kedy si môžem vyčerpať dovolenku z roku 2006 v počte 23 dní. Od novembra 2006 som na PN-rizikové tehotenstvo. Na riadnu materskú by som mala nastúpiť cca 14.5.2007, takže už aj tak nestihnem vyčerpať predtým celú dovolenku z roku 2006. Je mi zamestnávateľ povinný umožniť čerpanie dovolenky v decembri 2007 a januári 2008- teda medzi materskou a rodičovskou dovolenkou? Alebo mi moja dovolenka z roku 2006 môže prepadnúť? A ako to je s dovolenkou za rok 2007? Tú si môžem nechať až po návrate z rodičovskej dovolenky? Ďakujem veľmi pekne za pomoc a prajem príjemný deň.
Alena
Naposledy upravil AlenaVoz : 25.04.07 at 12:30
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

danka101 Pozri príspevok
Rada by som sa opytala, zamestnanec odchádza 15.07.2008 na Rodičák, za celý rok 2008 ak by ho odpracoval tak má este zostatok dovolenky 19 dní. Ak
nastúpi na rodičák, dovolenka mu ostáva v plnom rozsahu, alebo má nárok iba na alikvotnú čiastku?
trochu ma zaujalo použité spojenie, odchádza na rodičák. Hlavne to odchádza nie začína čerpať. Doteraz pracoval?
Dedukujem, asi ide o chlapa (vlastne píšeš zamestnanec!)? Ak áno, potom je ešte dôležité overiť si, či ide o čerpanie RD podla § 166 ods.2. Ak áno, platí, čo písala Tweety.

Ak by totiž išlo o čerpanie rodičovskej dovolenky muža podla § 166 ods.1, tak sa mu v rozsahu ako patrí žene nárok na MD, považuje za čas odpracovaný - vid § 144 ods.4 (aj ked tuto možnosť velmi nepredpokladám).
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

brčko Pozri príspevok
trochu ma zaujalo použité spojenie, odchádza na rodičák. Hlavne to odchádza nie začína čerpať. Doteraz pracoval?
Dedukujem, asi ide o chlapa (vlastne píšeš zamestnanec!)? Ak áno, potom je ešte dôležité overiť si, či ide o čerpanie RD podla § 166 ods.2. Ak áno, platí, čo písala Tweety.

Ak by totiž išlo o čerpanie rodičovskej dovolenky muža podla § 166 ods.1, tak sa mu v rozsahu ako patrí žene nárok na MD, považuje za čas odpracovaný - vid § 144 ods.4 (aj ked tuto možnosť velmi nepredpokladám).
Ja som skôr predpokladala, že po MD ženy matky, on odchádza na RD.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

danka101 Pozri príspevok
To znamená, ze ak mal za rok 2008 nárok 25 dní. vrámci roka vycerpal uz 6 ostalo 19. od 15.07.2008 je sto dni k 22 oktobru cize odpocítam 2 dni z nároku na dovolenku, dalsich 21 dni vychádza k 12.11. potom 21dní k 3.12. a potom 21 dní k 24.12. to je 3x2 6 dní dovolenky? a co s tym zbytkom do 31.12.2008? a ako sa mu bude pocitat dovolenka za rok 2009 ak bude cely cas na rodicáku?
V období od 15.7. do 31.12.08 je 122 nedoprac.dní (jul 13 + aug. 21 + sept. 22 + 66 4.Q08),
vid: http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2008 takže jeho dovolenku krátiš o 2/12-tiny, t.j. jeho celoročný nárok je 25 - 4 = 21, ak už 6 čerpal, tak mu ostalo 15dní.
Naposledy upravil brčko : 09.07.08 at 11:28
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tweety Pozri príspevok
Ja som skôr predpokladala, že po MD ženy matky, on odchádza na RD.
píšem, že nepredpokladám, no treba vylúčiť , nech ho neukráti
aj ked by som bola zvedavá, ako sa to dá potom zdokladovať, vidieť rozdiel ?
0 0
danka101 danka101

danka101 je offline (nepripojený) danka101

Ano je to zamestnanec, doteraz pracoval, na materskej bola zena, kedze je to pre nich vyhodnejsie, bude sa starat o dieta on a poberat rodicak. Takze krátit ak som to dobre pochopila.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

brčko Pozri príspevok
V období od 15.7. do 31.12.08 je 122 nedoprac.dní (jul 13 + aug. 21 + sept. 22 + 66 4.Q08), takže jeho dovolenku krátiš o 2/12-tiny, t.j. jeho celoročný nárok je 25 - 4 = 21, ak už 6 čerpal, tak mu ostalo 15dní.
Takže nepočítala správne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tweety Pozri príspevok
Takže nepočítala správne.
No veru nepočítala, ona počítala kalendárne dni, ale krátenie je za prvých 100 pracovných dní .....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

danka101 Pozri príspevok
Ano je to zamestnanec, doteraz pracoval, na materskej bola zena, kedze je to pre nich vyhodnejsie, bude sa starat o dieta on a poberat rodicak. Takze krátit ak som to dobre pochopila.
Áno, krátiš o 4 dni.
0 0
danka101 danka101

danka101 je offline (nepripojený) danka101

Ano, presne tak, ospravedlnujem sa pocitala som kalendárne dni. Este ze vas tu mám, ste tu vsetci skvelí......Je to fantázia, ze zijeme v dobe internetu a ze tu existuje nieco také ako táto stránka....
0 0
aniratak aniratak

aniratak je offline (nepripojený) aniratak

Možem sa ešte vrátiť k tomu pravdepodobnému zárobku?
Od 6.1.2008 som bola na MD, ktorá skončila 19.07.2008. Potom som požiadala o čerpanie riadnej dovolenky 8 dní z roku 2007 a 25 dní z roku 2008. Z júla som dostala výplatnú pásku, kde ma zarazil "priemer pre PPU". V minulom roku som mávala okolo 150 SJ/h a teraz je to len asi 120. Je asi spočítaný len zo základnej mzdy bez prémií a keďže prémie sú 30% prišla by som pri tých 33 dnoch o dosť penazí. Myslím, že mi mali vypočítať pravdepodobný zárobok, ktorý by mal brať za základ základnú mzdu + prémie ako to je uvedené vo vypracovaných otázkach. Alebo sa mýlim?
0 0