Zavrieť

Porady

Založenie firmy - veľkoobchod

Pomaly ideme založiť firmu na dovoz zo zahraničia. Zatiaľ sme podnikali len v službách a ako nepltaci DPH. Mám k tomuto niekoľko otázok:

1. Je potrebné mať nejaký ekonomický SW? Účto nám bude robiť účtovníčka (ešte sme ju nevybrali :-), ale každá "poriadna" firma vystavuje faktúry z nejakého SW. Je to drahší tovar, takže tých položiek a faktúr bude mesačne málo. Mesačne cca 50 ks tovaru. Tak neviem či nie je lepšie robiť si svoju vlastnú evidenciu skladu aj faktúry v MS Office.

2. Nejde mi do hlavy DPH - budeme samozrejme platci. Tovar bude dodávaný bez DPH. Ja k nemu pripočítam 19% DPH k našim predajným cenám. Maloobchodník si túto DPH zase prepočíta tak aby vyšla správne s koncovou cenou? Zaujíma ma to, lebo budeme mať aj vlastný maloobchodný e-shop.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    No SW by som jednoznačne doporučila. Dnes už iba tak vystavovať fa v Offiice... no neviem. Prehľadnejšie to budete mať v riadnom SW. Čo sa týka DPH - predáš MO tovar s pridanou DPH. Tento MO si k cene bez DPH prida svoju prirážku a znovu tam dá DPH - ak aj on je plátca DPH. Ak nie, berie do úvahy ceny včetne DPH + prirážka = MOC.

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    To ten Office mi pride flexibilnejsi. Urobim si v nom co potrebujem. Na rozdiel od nejakych hotovych SW, ktore su mozno tazkopadne. Raz som s ekon. SW pracoval a pripadalo mi to hrozne.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Možno záleží od zvyku. Ja mám radšej účtovný SW, zdá sa mi to profesionálnejšie aj z pohľadu spätnej kontroly...číslovania, evidencie úhrad...ktoré bez ohľadu na to, či budeš mať inú účtovníčku, alebo si to budeš robiť sám, bude to pre teba prínosom.

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    Mali by sme mať rovnaký SW ako účtovníčka? Alebo ako inak si ho vybrať?

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    Chceme "ušetriť" na splatení základného imania. 200 t. sa nám hodí viac na nákup tovaru.
    Môžeme vložiť ako vklad do s.r.o. zatiaľ súkromné auto?
    Ak áno potrebujeme cenu od znalca. Koľko taký znalec asi stojí?
    Auto by malo časom nižšiu hodnotu. Ako sa rieši aby bolo v základnom imaní stále 200 t. ?
    ďakujem

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    falap Pozri príspevok
    Chceme "ušetriť" na splatení základného imania. 200 t. sa nám hodí viac na nákup tovaru.
    Môžeme vložiť ako vklad do s.r.o. zatiaľ súkromné auto?
    Ak áno potrebujeme cenu od znalca. Koľko taký znalec asi stojí?
    Auto by malo časom nižšiu hodnotu. Ako sa rieši aby bolo v základnom imaní stále 200 t. ?
    ďakujem
    Na splatení vkladu do ZI šetriť nemusíš a ani nemôžeš. Po vložení 200 tis. Sk ich použiješ na nákup tovaru. K tomu Ti predsa ten vklad slúži.
    Naposledy upravil Danila : 03.05.07 at 16:25

    ooo je offline (nepripojený) ooo

    ooo
    Vídim že len začínaš. Platcom DPH môžeš byť len vtedy, ak 3 za sebou idúce mesiace máš obrat aspoň 750 tis. Ale kto kúpí tovar od veľkoskladu, ktorá nie je plátca DPH? Tak Ti nemožnia život.
    Doporučujem Ti kúpiť s.r.o., ktorá je platcom DPH, výde Ti to len o 20 tis. drahšie ako by si založila, ale už nemáš problémi s DPH-mi, a ani nemusíš mať
    tých 200 tisíc.
    Konateľ nemusí byť zamestnaný vo firme tak že ani odvody by si neplatila.

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    Tak neviem odkiaľ berieš tých 750 000.
    Povinnosť je pri obrate 1,5 mil za 12 mesiacov. Mimo to:

    (4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2.

    Čiže aj keď nedosiahla 1,5 mil.
    My sapráve chceme v živnosti vyhnúť plateniu DPH, tak zakladáme okrem toho s.r.o.

    To základné imanie som zle pochopil. Myslel som, že je to len niekde uložené a nedá sa s ním hýbať. Ak je to určené na chodfirmy tak nie je problém hodiť si ich na firemný účet.
    ja by som chcela zacat podnikat..otvorit si kaviaren alebo radsej obchod s oblecenim?? Mesto sa nachadza 20 km od Trnavy, neviem, ci sa to oplati, peniaze na zaciatok by sa nasli. Moja otazka je: mesto s 20000 obyvatelstvom, rozrasta sa velmi pomaly, nie je tam ziadny krajsi obchod, ktory sa venuje kave, poradte mi...Aky zaciatocny kapital treba na otvorenie bud kaviarne alebo obchodu, v akom case priden k invenstovanym peniazom a v akom case by sa zacalo zarabat...alebo treba hladat vacsie mesto??

    xBORISx je offline (nepripojený) xBORISx

    xBORISx
    Kaviaren je nebezpecna vec z hladiska vypalneho To vzdy tak bolo a asi aj bude, ale ak vo vasom meste nemate takyto problem tak je fajn

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    Nenašiel som na porade tému ako vybrať ekonomický SW. Nemáte nejaké tipy? Alebo je to jedno a máme kúpiť ten čo je nám najsympatickejší podľa krabice :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.