Zavrieť

Porady

Dátum zdaniteľného plnenia

Prajem pekný deň,
FA od dodávateľa je zdan.plnenie 1.6.07, ale všetky dodacie listy sú s májovým dátumom. Mám ho upozorniť na zdan. plnenie 05/07, alebo podľa FA si DPH uplatniť 06/07. Koho to bude problém? Ďakujem.
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Možno je chyba v texte a má to byť do 31.12.2007?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Aha, skúsim vyzistiť, len keby ma neodbíjal cez telefón vetou, že mu utekajú minúty. Ale keď nebude správne vystavená, nedáme ju na úhradu a potom nech si to naháňajú ako chcú. Potom budú minúty utekať mne.
0 0
t.gulasiova t.gulasiova

t.gulasiova je offline (nepripojený) t.gulasiova

Zdravím všetkých "poraďákov" a prosím o radu.
Podľa akého zákona má vystavovať fa nepltca DPH ? Ide mi o to, či aj pri neplatcovi je povinnosť vystaviť fa do 15 dní ( tak ako je to podľa § 71 zákona o DPH ).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

t.gulasiova Pozri príspevok
Zdravím všetkých "poraďákov" a prosím o radu.
Podľa akého zákona má vystavovať fa nepltca DPH ? Ide mi o to, či aj pri neplatcovi je povinnosť vystaviť fa do 15 dní ( tak ako je to podľa § 71 zákona o DPH ).
Neplatiteľ DPH nemá povinnosť vystaviť faktúru v zmysle zákona o DPH.
0 0
t.gulasiova t.gulasiova

t.gulasiova je offline (nepripojený) t.gulasiova

evina Pozri príspevok
Neplatiteľ DPH nemá povinnosť vystaviť faktúru v zmysle zákona o DPH.
Evina, vďaka. Potrebovala som si to potvrdiť, lebo v istej firme trvali na tom, že faktúry treba prerobiť, lebo boli vystavené neskoro, s čím som ja nesúhlasila.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, klient štvrťročný platca DPH vedie JÚ. Vystavil fa na 600.000,- v III.Q 2006. Zaplatená bola až II.Q 2007. Dal si ju do účtovníctva až keď bola uhradená, lebo samozrejme by nemal na odvedenie DPH peniaze, pretože žiadny iný príjem nemal... Je to správne? Môžete mi povedať, na základe akého §?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, klient štvrťročný platca DPH vedie JÚ. Vystavil fa na 600.000,- v III.Q 2006. Zaplatená bola až II.Q 2007. Dal si ju do účtovníctva až keď bola uhradená, lebo samozrejme by nemal na odvedenie DPH peniaze, pretože žiadny iný príjem nemal... Je to správne? Môžete mi povedať, na základe akého §?
Je to veľmi nesprávne, ak som správne pochopila, že ju neodviedol v III.Q.2006.
Účtovanie a DPH /evidencia/ nemajú v tomto prípade spoločnú väzbu.

DPH je povinný odviesť v tom zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť, t.j. pre neho III.Q. 2006. Tu doporučujem okamžite podať DDP na III. Q.2006 a zároveň na II.Q.2007, kedy predpokladám, že DPH bola aj odvedená.
V tom 3. štvrťroku 2006 mal faktúru zaevidovať do pohľadávok a do peňažného denníka sa mu správne dostala vtedy, kedy mu bola zaplatená - v 2.Q.2007./to je z hľadiska dane z príjmu/


Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
1/ Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.
2/ Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Naposledy upravil evina : 30.01.08 at 12:03
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

evina Pozri príspevok
Je to veľmi nesprávne.
Účtovanie a DPH /evidencia/ nemajú s
v tomto prípade spoločnú väzbu.

DPH je povinný odviesť v tom zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť, t.j. pre neho III.Q. 2006. Tu doporučujem okamžite podať DDP na III. Q.2006 a zároveň na II.Q.2007, kedy predpokladám, že DPH bola aj odvedená.
V tom 3. štvrťroku 2006 mal faktúru zaevidovať do pohľadávok a do peňažnéhve0o denníka sa mu správne dostala vtedy, kedy mu bola zaplatená - v 2.Q.2007.
Hmmm, viem že zákony sú zákony, ale uznajte, aká je to hlúposť. Z čoho má zaplatiť DPH (cca 100.000,- čo už nie je 5 korún...) keď nato nemá, lebo faktúru z ktorej to platí nemá uhradenú?! To len tak na okraj... Ďakujem za odpoveď.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Eva99 Pozri príspevok
Hmmm, viem že zákony sú zákony, ale uznajte, aká je to hlúposť. Z čoho má zaplatiť DPH (cca 100.000,- čo už nie je 5 korún...) keď nato nemá, lebo faktúru z ktorej to platí nemá uhradenú?! To len tak na okraj... Ďakujem za odpoveď.
No to je svet podnikania - inak aj takéto veci sa dajú riešiť - obvykle sa dá aspoň zobrať a dohodnúť záloha skôr ako dôjde k dodaniu, hlavne ak sa jedná o tak veľké zákazky ako bola táto.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Eva99 Pozri príspevok
Hmmm, viem že zákony sú zákony, ale uznajte, aká je to hlúposť. Z čoho má zaplatiť DPH (cca 100.000,- čo už nie je 5 korún...) keď nato nemá, lebo faktúru z ktorej to platí nemá uhradenú?! To len tak na okraj... Ďakujem za odpoveď.
No bohužiaľ.. teraz ho to bude dosť finančne bolieť. Ak mal zaplatiť tú daň 25.10.2006 a zalatil ju 25,7.2007 z tejto sumy to vychádza už "slušný" sankčný úrok ... Na www.drsr.sk je kalkulačka...
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

evina Pozri príspevok
No bohužiaľ.. teraz ho to bude dosť finančne bolieť. Ak mal zaplatiť tú daň 25.10.2006 a zalatil ju 25,7.2007 z tejto sumy to vychádza už "slušný" sankčný úrok ... Na www.drsr.sk je kalkulačka...
Ono je to ešte trošku komplikovanejšie, on to nezaplatil ani v tom júli, už mu prišlo psaníčko o exekúcii. Keby teraz podá DDP, zastavilo by sa tým exekučné konanie?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Eva99 Pozri príspevok
Ono je to ešte trošku komplikovanejšie, on to nezaplatil ani v tom júli, už mu prišlo psaníčko o exekúcii. Keby teraz podá DDP, zastavilo by sa tým exekučné konanie?
To určite nie - zrejme bude pokračovať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Eva99 Pozri príspevok
Ono je to ešte trošku komplikovanejšie, on to nezaplatil ani v tom júli, už mu prišlo psaníčko o exekúcii. Keby teraz podá DDP, zastavilo by sa tým exekučné konanie?
On tú daň teda asi priznal a nezaplatil, alebo na základe čoho je potom exekúcia ?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Evi, podľa toho ako to chápem, nezaplatil tú daň ani za 2Q/2007 - teda ani v termíne neskoršieho priznania.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Orsz Pozri príspevok
Evi, podľa toho ako to chápem, nezaplatil tú daň ani za 2Q/2007 - teda ani v termíne neskoršieho priznania.
Aha jasné na to som zabudla, že ju vtedy dal do účtovníctva a vlastne aj do DPH
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zákon 511/92 - o správe daní a poplatkov....
§ 80 Zastavenie daňového exekučného konania
1/ Správca dane daňové exekučné konanie zastaví rozhodnutím, ak a) exekučný titul bol zrušený,
b) exekučný titul sa nestal vykonateľným,
c) bolo preukázané, že k predmetu daňovej exekúcie má vlastnícke právo iná osoba,
d) predmet daňovej exekúcie nepodlieha daňovej exekúcii,
e) právo vybrať a vymáhať daňový nedoplatok je premlčané a daňový dlžník vzniesol námietku premlčania tohto práva,
f) daňový nedoplatok bol vyrovnaný,
g) je iný dôvod, pre ktorý nie je možné v daňovom exekučnom konaní pokračovať.


Nepomôže mu podať DDP /to bude ďalšie prekvapenie pre DÚ / pomôže mu okamžite daňový nedoplatok uhradiť.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Hmmm, budú tam mať z neho radosť... A ešte ak dovolíte, jedna otázočka, vopred sa ospravedlňujem, že je . Ak mal v roku 2006 nadmerný odpočet, nemôže si túto daňovú povinnosť započítať? Je tam nejaké časové obmedzenie, do kedy je možné si uplatniť NO?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Eva99 Pozri príspevok
Hmmm, budú tam mať z neho radosť... A ešte ak dovolíte, jedna otázočka, vopred sa ospravedlňujem, že je . Ak mal v roku 2006 nadmerný odpočet, nemôže si túto daňovú povinnosť započítať? Je tam nejaké časové obmedzenie, do kedy je možné si uplatniť NO?
A doteraz mu to daňový úrad nepoukázal? To je tiež zaujímavé - ak to neposlal DU na účet, tak musel uskutočniť kompenzáciu a podať o tom informáciu. Tvoj klient Ti dal naozaj všetko, čo sa toho týka?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Orsz Pozri príspevok
A doteraz mu to daňový úrad nepoukázal? To je tiež zaujímavé - ak to neposlal DU na účet, tak musel uskutočniť kompenzáciu a podať o tom informáciu. Tvoj klient Ti dal naozaj všetko, čo sa toho týka?
Nie je to môj klient, je to známy a nechcem sa dotknúť jeho účtovníčky, ale jej sa to "nechce riešiť", tak mu len chcem okolo toho niečo pozisťovať... No ale čuduj sa svete, vyzerá to tak, že mu ten NO neposlali! Nemali mu to kde započítať, lebo mal všetky ostatné DP nulové. Až na to, kde mu vyšla tá daňová povinnosť. No nič, musí si najskôr skontrolovať, či to fakt nedostal a potom uvidíme. Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Eva99 Pozri príspevok
Nie je to môj klient, je to známy a nechcem sa dotknúť jeho účtovníčky, ale jej sa to "nechce riešiť", tak mu len chcem okolo toho niečo pozisťovať... No ale čuduj sa svete, vyzerá to tak, že mu ten NO neposlali! Nemali mu to kde započítať, lebo mal všetky ostatné DP nulové. Až na to, kde mu vyšla tá daňová povinnosť. No nič, musí si najskôr skontrolovať, či to fakt nedostal a potom uvidíme. Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne!
Ja si myslím, že mu ten NO započítali s tou DP /ak mu ho nevrátili/. Skontroluj podľa dátumov.. a aj výšky, na ktoré je exekučné konanie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať