Zavrieť

Porady

Dátum zdaniteľného plnenia

Prajem pekný deň,
FA od dodávateľa je zdan.plnenie 1.6.07, ale všetky dodacie listy sú s májovým dátumom. Mám ho upozorniť na zdan. plnenie 05/07, alebo podľa FA si DPH uplatniť 06/07. Koho to bude problém? Ďakujem.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

a nadviažem aj na príspevok od Gabi - apríl napr. v prípade, ak máte upravené v smernici, že doklady, ktoré prídu po uzávierke mesiaca tak ...
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

.veľmi pekne ďakujem všetkým za vaše cenné rady..prajem pekný deň
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Pekný deň vám prajem, môžete mi prosím vás pomôcť?

Včera som našla v účtovníctve jednu faktúru s dátumom dodania 31.3.2008. Faktúru sme obdržali tiež 31.3.2008. Sama neviem z akých dôvodov som si nevšimla na faktúre DPH (asi ma pomýlila zálohová fa, tam DPH samozrejme nebola) a celú službu som dala do nákladov.
Chcela by som sa pýtať?
1. Môžem si uplatniť odpočet DPH v 2.Q podľa §51, odst.2 ???

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);

2.otázka by bola, že ak áno, tak opravu dokladu by som mala spraviť interným dokladom storno služby vo výške DPH a zaúčtovať odpočet DPH???Mohla by som opraviť faktúru priamo aj v softweri v mesiaci marec 2008, ale asi správnejšie bude ID, lebo potom by som tým pádom ovplyvnila aj výšku DPH v I.Q, ktorý mi vypočítal softwer, ten však momentáne sedí s výkazom DPH za I.Q. Uvažujem správne?

Ďakujem vám za rady.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Kika69 Pozri príspevok
Pekný deň vám prajem, môžete mi prosím vás pomôcť?

Včera som našla v účtovníctve jednu faktúru s dátumom dodania 31.3.2008. Faktúru sme obdržali tiež 31.3.2008. Sama neviem z akých dôvodov som si nevšimla na faktúre DPH (asi ma pomýlila zálohová fa, tam DPH samozrejme nebola) a celú službu som dala do nákladov.
Chcela by som sa pýtať?
1. Môžem si uplatniť odpočet DPH v 2.Q podľa §51, odst.2 ???

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);

2.otázka by bola, že ak áno, tak opravu dokladu by som mala spraviť interným dokladom storno služby vo výške DPH a zaúčtovať odpočet DPH???Mohla by som opraviť faktúru priamo aj v softweri v mesiaci marec 2008, ale asi správnejšie bude ID, lebo potom by som tým pádom ovplyvnila aj výšku DPH v I.Q, ktorý mi vypočítal softwer, ten však momentáne sedí s výkazom DPH za I.Q. Uvažujem správne?

Ďakujem vám za rady.
k otázke č. 1: ano môžete zahrnúť DPH aj do druhého kvartálu
k otázke č. 2: netrapil by som sa opravil by som Fa ale dátum dodania by som si uviedol 1.4. a tým pádom vám to zahrnie do DPH do 2 kvartálu
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Kika69 Pozri príspevok
Pekný deň vám prajem, môžete mi prosím vás pomôcť?

Včera som našla v účtovníctve jednu faktúru s dátumom dodania 31.3.2008. Faktúru sme obdržali tiež 31.3.2008. Sama neviem z akých dôvodov som si nevšimla na faktúre DPH (asi ma pomýlila zálohová fa, tam DPH samozrejme nebola) a celú službu som dala do nákladov.
Chcela by som sa pýtať?
1. Môžem si uplatniť odpočet DPH v 2.Q podľa §51, odst.2 ??? ANO

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);

2.otázka by bola, že ak áno, tak opravu dokladu by som mala spraviť interným dokladom storno služby vo výške DPH a zaúčtovať odpočet DPH???Mohla by som opraviť faktúru priamo aj v softweri v mesiaci marec 2008, ale asi správnejšie bude ID, lebo potom by som tým pádom ovplyvnila aj výšku DPH v I.Q, ktorý mi vypočítal softwer, ten však momentáne sedí s výkazom DPH za I.Q. Uvažujem správne? Aký soft používate ? Niekt. soft umožňuje zadať dátum na uplatnenie odpočtu dane rozdielne od dátumu zúčtovania.

Ďakujem vám za rady.
Zvýraznené.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Ďakujem Vám za rýchle odpovede. Používame V Soft, neviem, či mi to umožňuje, učím sa na ňom a pracujem s ním len od januára. Ale poštudujem, či mi to umožňuje.
Ešte raz vďaka.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Kika69 Pozri príspevok
Ďakujem Vám za rýchle odpovede. Používame V Soft, neviem, či mi to umožňuje, učím sa na ňom a pracujem s ním len od januára. Ale poštudujem, či mi to umožňuje.
Ešte raz vďaka.
Skús sa spýtať v nižšie priloženej téme (pracujú vo VSofte)-možno Ti poradia

http://www.porada.sk/t44461-vsoft.html
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

azla Pozri príspevok
Skús sa spýtať v nižšie priloženej téme (pracujú vo VSofte)-možno Ti poradia

http://www.porada.sk/t44461-vsoft.html
Vďaka.
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
Prajem príjemný deň. Prosím múdrych poraďákov o radu. Máme zmluvy s nájomcami o prenájme nebyt. priestorov, v ktorých je dohodnuté, že nájomné budú platiť vopred na základe faktúry, do 25 dňa pred mesiacom, ktorého sa nájom týka. Neviem, či vo faktúrach mám uvádzať:
dátum dodania napr. za máj - 20.04., splatnosť 25.04., vystavená 20.04., alebo dátum dodania:01.05., splatnosť:25.04., vystavená:20.04.
ide mi hlavne o ten dátum dodania služby, či môže byť vyšší ako dátum vystavenia, a aby som nemusela robiť predfaktúry, keďže máme v zmluvách dohodnuté tak ako som napísala vyššie.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
evita Pozri príspevok
Prajem príjemný deň. Prosím múdrych poraďákov o radu. Máme zmluvy s nájomcami o prenájme nebyt. priestorov, v ktorých je dohodnuté, že nájomné budú platiť vopred na základe faktúry, do 25 dňa pred mesiacom, ktorého sa nájom týka. Neviem, či vo faktúrach mám uvádzať:
dátum dodania napr. za máj - 20.04., splatnosť 25.04., vystavená 20.04., alebo dátum dodania:01.05., splatnosť:25.04., vystavená:20.04.
ide mi hlavne o ten dátum dodania služby, či môže byť vyšší ako dátum vystavenia, a aby som nemusela robiť predfaktúry, keďže máme v zmluvách dohodnuté tak ako som napísala vyššie.
zakon nam už nezakazuje vystaviť faktúru pred dodaním služby alebo tovaru. Problém je však určiť presný dátum dodania aby ste vystavili faktúru podľa par. 71. T.j. vy síce v zmluve máte 25 deň v mesiaci, ktorý predchádza mesiacu za ktorý sa platí nájom. Ak by vám nebola uhrada vykonaná potom dátum dodania môže byť najskôr 1.5. a najneskôr posledný deň za ktoré požadujete platbu. T.j. ak je to za mesiac potom 31.5. Ak však platba príde napr. 25.4 aleob 26.4. potom dátum dodania je deň prijatia platby. T.j. viete presne určiť dátum dodania kedy vám príde platba na účet? ak ano potom samozrejme nie je problém vystaviť faktúru. Ja osobne keďže mám zmluvu by som faktúru vystavoval až po prijatej úhrade pričom klienti nech platia na základe zmluvy...vyhol by som sa nejakým prerábaniam faktúry v prípade že mi to uhradia inokedy ako je dohodnuté v zmluve...prevod medzi bankami atd...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Daňová povinnosť vzniká buď poskytnutím služby,
alebo
prijatím platby pred poskytnutím služby.

Ak nebola poskytnutá služba v apríli ani nebola prijatá platba v aprili (ak Vám neuhradia fa 25.4), na základe čoho Vám vznikne daňová povinnosť v apríli ?

Potom môže byť problém aj pri odpočítaní na druhej strane.
Právo na odpočítanie dane vzniká - ak pri tejto službe vznikla daňová povinnosť. § 49/1
Ak nevznikla daňová povinnosť, nevzniká ani právo na odpočítanie dane.

Tieto názory (aj predchádzajúci príspevok) je čiastočne podporený aj vo vysvetlivkami k zákonu o Dph /SEPI/

Vznik daňovej povinnosti pri čiastkových alebo opakovaných dodávkach.

Od 1.januára 2005 sa zmenil deň vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 ods.3 zákona). Do 31.decembra 2004 vznikala daňová povinnosť dňom, kedy má byť podľa zmluvy zaplatené za opakované alebo čiastovo dodávaný tovar alebo službu a za predpokladu, že bola dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, potom vznikla daňová povinnosť najneskôr posledným dňom dvanásteho mesiaca.
Od 1.januára 2005 vzniká daňová povinnosť pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 odst.3 zákona), najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakované alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Za predpokladu, že je dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, vzniká daňová povinnosť najneskor posedným dňom dvanastého mesiaca.
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, pochopila som, budem si to musieť sledovať. Síce len máloktorí nájomníci platia tak ako je dohodnuté v zmluve, budem si to musieť ustriehnuť. Ešte raz ďakujem za vysvetlenie.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Ak som mala vystavenú Zál.fakt.24.04.08 a zaplatila som ju 30.04.08.Dodávateľ mi vystavil Ostrú fakt. s dátumom dodania tovaru 02.05.08. Neviem či do DPH teda vstupuje v 04 alebo v 05 mesiaci?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Maxinka Pozri príspevok
Ak som mala vystavenú Zál.fakt.24.04.08 a zaplatila som ju 30.04.08.Dodávateľ mi vystavil Ostrú fakt. s dátumom dodania tovaru 02.05.08. Neviem či do DPH teda vstupuje v 04 alebo v 05 mesiaci?
Ak dodávateľ prijal platbu 2.5.2008, to je aj dátum daňovej povinnoti, a to je aj dátum vzniku práva na odpočítanie na Vašej strane. Jednoznačne 5/08.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

mám dod. fa z ČR vystavenú v EUR. Ide o dodávku dreva.
dátum vystavenia: 13.5.08
zdan.plenenie: 13.5.08
splatnosť: 18.5.08
platba zo slovenského účtu prevodom ( v eurách )
pre účely DPH použijem kurz zo dňa vyhotovenia 13.5.08 (NBS)
a pre účto?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
janaGT Pozri príspevok
mám dod. fa z ČR vystavenú v EUR. Ide o dodávku dreva.
dátum vystavenia: 13.5.08
zdan.plenenie: 13.5.08
splatnosť: 18.5.08
platba zo slovenského účtu prevodom ( v eurách )
pre účely DPH použijem kurz zo dňa vyhotovenia 13.5.08 (NBS)
a pre účto?
13.5 aj pre účtovníctvo došlo k splneniu dodávky
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
13.5 aj pre účtovníctvo došlo k splneniu dodávky
vrelá vďaka!
0 0
sameliacka sameliacka

sameliacka je offline (nepripojený) sameliacka

evina Pozri príspevok
Mňa na Tvojom príspevku zaujala iná vec. Predpokladám, že ide o tuzemsko:
Službu poskytujete od 10. 04.2008 a platbu ste prijali v marci. Z tohoto dôvodu si myslím, že spôsob vystavenia faktúry nie je správny, nakoľko k DP nedošlo v tom istom mesiaci.
V mesiaci marec mala byť vystavená faktúra na základe prijatej platby /stále zálohová/, kde daňová povinnosť = dátum prijatia platby a na jej základe DPH odvedená. /čo aj bola odvedená/.
Súhrnná /konečná/ faktúra s odpočtom DPH zo zálohy má byť vystavená po poskytnutí služby, resp. podľa toho, či ide o opakovanú službu, čiastkové plnenie alebo celkový proces...To, že ste na faktúre uviedli presne plnenie služby Vás neoprávňovalo vystaviť hneď konečnú faktúru.

Takto vystavená faktúra môže mať napr. za následok aj zlé účtovanie v PÚ a z hľadiska dane príjmu aj zlé posúdenie výnosov, resp. nákladov v roku 2008 a 2009 napríklad.

Zákon pozná dodanie služby, dodanie tovaru, daňová povinnosť na základe prijatej platby, čo sa môže riešiť podľa mojej mienky aj tak ako píše Muška vyššie.
....§ 19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby...

Pre úplnosť uvádzam: pojem "zdaniteľné plnenie" už zákon nepozná.
hovoríš, že v marci mala byť vystavená ZÁLOHOVÁ faktúra a na jej základe odvedená DPH, ale odkedy sa na základe zálohovej faktúry môže odviesť DPH? Pokiaľ ja viem (§19 ods. 4 zákona o DPH), tak daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby, t. j. v marci, tak mala byť aj ostrá fa podľa môjho názoru vystavená do 15 dní od prijatia platby. To, či bude vystavená v marci alebo v apríli, podľa mňa nie je dôležité, ide hlavne o to, aby to bolo do tých 15 dní, nie?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

sameliacka Pozri príspevok
hovoríš, že v marci mala byť vystavená ZÁLOHOVÁ faktúra a na jej základe odvedená DPH, ale odkedy sa na základe zálohovej faktúry môže odviesť DPH? Pokiaľ ja viem (§19 ods. 4 zákona o DPH), tak daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby, t. j. v marci, tak mala byť aj ostrá fa podľa môjho názoru vystavená do 15 dní od prijatia platby. To, či bude vystavená v marci alebo v apríli, podľa mňa nie je dôležité, ide hlavne o to, aby to bolo do tých 15 dní, nie?
Reagovala si na Evinu, ale odpoviem Ti aj ja.(budem jej advokátom).

Keďže platba bola prijatá v marci, do 15. dní od prijatia platby je povinnosť vystaviť zalohovú faktúru daňovú a odviesť daň za obdobie v ktorom vzniká daňová povinnosť. Z kontextu a celej témy, ktorá sa riešila bolo jasné, že ide o doklad vystavený k prijatej zálohe. Keďže platba bola prijatá v marci, daňová povinnosť vzniká v marci.

Ostrá faktúra sa rozumie faktúra za službu po jej dodaní, na ktorú bola daná záloha prijatá. Keďže služba je uskutočnená v mesiaci 04, tak ostrá faktúra sa vystavuje s uvedením daňovej povinnosti až v mesiaci apríl.
V ostrej fa sa odpočíta čiastka zo zálohovej fa daňovej, prípadný rozdiel sa vysporiadá v daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza ostrá faktúra.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

A ešte doplním Anku, že Evina nespomína "zálohovú faktúru", ale faktúru k prijatej platbe /zálohovej/.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať