Zavrieť

Porady

Dátum zdaniteľného plnenia

Prajem pekný deň,
FA od dodávateľa je zdan.plnenie 1.6.07, ale všetky dodacie listy sú s májovým dátumom. Mám ho upozorniť na zdan. plnenie 05/07, alebo podľa FA si DPH uplatniť 06/07. Koho to bude problém? Ďakujem.
Usporiadat
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Dobrý večer!

Môžem vás poprosiť o pomoc, či som postupovala správne?

Môj klient prenajíma nebytové priestory a podľa zmluvy požaduje platbu za prenájom vopred za obdobie 12 mesiacov.

V 1. prípade bola zmluva uzavretá od 3.10.2008 - 2.10.2009 a 3.10.2008 bol nájom zaplatený v plnej čiastke. Tu som vystavila faktúru a uviedla dátum vzniku daňovej povinnosti 3.10.2008

v 2. prípade bola zmluva uzavretá dnešným dňom t.j. nájom od 14.12.2008 do 13.12.2009, prenájom bude zaplatený na základe vystavenej faktúry, ktorá je splatná do 28.12.2008. V tomto prípade som uviedla dátum vzniku daňovej povinnosti dnešný deň t.j. 14.12.2008.

Postupovala som v oboch prípadoch správne?


Nemala som vystaviť na prijatú platbu zalohovú faktúru daňovú ( v druhom prípade, keď bude zaplatený prenájom) a ostrú faktúru za prenájom až po jeho dodaní t.j. na budúci rok v jednom prípade 2.10.2009 a v druhom prípade 13.12.2009???

Vďaka vám za pomoc.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Prosím pekne môže mi niekto pomôcť k predošlému príspevku? Aj dnes by som mala vystaviť 2 ďalšie faktúry. Je to tak O.K., keď uvediem dátum vzniku daňovej povinnosti prvý deň trvania nájmu? Vopred ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Kika,
toto si čítala? http://www.porada.sk/t26145-19ods-3-...-s-najmom.html
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69


Muška vďaka za link, ale tu sa rozpisuje ako fakturovať služby spojené s nájmom teda za elektrinu,vodu, plyn...V mojom prípade sa fakturuje nájom bez služieb a nie opakovane, ale len raz ročne vždy vopred.
Mohli by ste prosím napísať váš názor, či to robím dobre?
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kika69 Pozri príspevok
Dobrý večer!

Môžem vás poprosiť o pomoc, či som postupovala správne?

Môj klient prenajíma nebytové priestory a podľa zmluvy požaduje platbu za prenájom vopred za obdobie 12 mesiacov.

V 1. prípade bola zmluva uzavretá od 3.10.2008 - 2.10.2009 a 3.10.2008 bol nájom zaplatený v plnej čiastke. Tu som vystavila faktúru a uviedla dátum vzniku daňovej povinnosti 3.10.2008

v 2. prípade bola zmluva uzavretá dnešným dňom t.j. nájom od 14.12.2008 do 13.12.2009, prenájom bude zaplatený na základe vystavenej faktúry, ktorá je splatná do 28.12.2008. V tomto prípade som uviedla dátum vzniku daňovej povinnosti dnešný deň t.j. 14.12.2008.

Postupovala som v oboch prípadoch správne?


Nemala som vystaviť na prijatú platbu zalohovú faktúru daňovú ( v druhom prípade, keď bude zaplatený prenájom) a ostrú faktúru za prenájom až po jeho dodaní t.j. na budúci rok v jednom prípade 2.10.2009 a v druhom prípade 13.12.2009???

Vďaka vám za pomoc.
Postupovala si v oboch prípadoch správne.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Tweety veľmi pekne ďakujem a pekný večer prajem.
0 0
andyt andyt

andyt je offline (nepripojený) andyt

Ahoj všetci poraďáci,
mám klienta, ktorý poskytuje služby na zákalde mandátnej zmluvy.
Napr. mesiac november poskytne službu a vystavil FA 1.12
splatnosť 15.12
dátum dodania 1.12,

kde datum dodania mal byť 30.11.2008 . Spätne je to niekoľko FA ,kde nastala takáto chyba čo sa týka dátumu dodania. ako teraz s DPH ?? Opravné,alebo dalo by sa to nejak inak vyriešiť? Napr. zmeniť text na FA , viete mi niekto poradiť , čo by bolo najjednoduhšie?Hlavne kvôli DPH???


Ďakujem veľmi pekne, a prajem krásny večer......
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ak je v mandátnej zmluve uvedené, že dňom dodania je vždy posledný deň v mesiaci, tak to tak malo byť uvedené aj na FA a DPH odvedené. Najjednoduchšie je mierne upraviť znenie mandátnej zmluvy.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Je problém ak sme odberateľovi vystavili jednu faktúru s dátumom daňovej povinnosti 09.12.2007 za tovar, ktorý priebežne odoberali v období od 09.11-09.12.2008? ...DPH za 11/2008 sme už poslali aj zaplatili a odberateľ mi dnes volá že chce faktúry zvlášť za 11 a zvlášť za december.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

posúvam
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

SAIVI Pozri príspevok
Je problém ak sme odberateľovi vystavili jednu faktúru s dátumom daňovej povinnosti 09.12.2007 za tovar, ktorý priebežne odoberali v období od 09.11-09.12.2008? ...DPH za 11/2008 sme už poslali aj zaplatili a odberateľ mi dnes volá že chce faktúry zvlášť za 11 a zvlášť za december.
Domnievam sa, že ak je to bežný odber tovaru, tak sa mali dodávky faktúrovať do 15. dní od datumu dodania. Plnenie za 11/2008 a 12/2008 sa nemalo spájať, lebo sú to aj dva rôzné zdaňovacie obdobie (pre mesačného platcu).
Pokiaľ by bola uzavretá zmluva na dodávku tovaru, ktorý sa dodáva po čiastkách § 19 odst. 3, vtedy by sa dalo faktúrovať až po splnení dodávky.

Ak nesplňa vaša dodávka znaky čiastkového plnenia podľa § 19, odst. 3, ste povinní mu vystaviť faktúry do obdobia 11/2008 a obdobia 12/2008 zvlášť.

Aj keď máte Dph už uzavreté aj zaplatené, ešte je tu možnosť podať opravné daňové priznanie (je to bez pokuty) a odviesť ešte daň o ktorú sa Vám daňová povinnosť zvýši oproti riadnému daňovému priznania.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ahojte poraďáci, som začiatočník s DPH a začala som dnes účtovať a uvažujem nad nasledovným:platiteľ DPH od 1.12., v mesiaci november boli uskutočnené dodávky, posledná 30.11. - faktúra za 10 dní prišla do 15. decembra. Uvažujem správne, ak si myslím, že DPH z týchto faktúr ešte nebudem účtovať, pretože dodávka vznikala ešte keď bol SZČO nepaltca? Podľa mňa by až všetky dodávky po 1.12 mali byť účtované z DPH?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Uvažuješ správne, ak je na doklade DZP pred 1.12. - na tieto nemáš nárok. Sú však aj výnimky:

§ 55 Zákona o DPH
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

no to viem, že môžem aj podľa § 55 ale situácia, je taká, že SZČO síce spravil inventúru ale takú všeliakú inventúru, ja si myslím, že nie všetko tam zahrnul a to čo tam dal, som ani ceny nenašla, aby som mohla vypočítať DPH, on nevedie totižto sklad, tak je to dosť chaotické ale teraz tak uvažujem, že či môžem odpočítať aj z časti zásob, no napr. tá inventúra sa mi javí, že je to tak 3/4 z toho, čo skutočnosti k 1.12. mal na predajni
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Inventúra musí byť presná, s uvedením dodávateľa, k tomu musí mať aj doklady o nadobudnutí, a teda podľa toho čo píšeš, to asi nebude to pravé orechové, však?
Radšej neriskuj.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

no ja to isto nechcem riskovať a už som ho na to upozornila
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

azla Pozri príspevok
Domnievam sa, že ak je to bežný odber tovaru, tak sa mali dodávky faktúrovať do 15. dní od datumu dodania. Plnenie za 11/2008 a 12/2008 sa nemalo spájať, lebo sú to aj dva rôzné zdaňovacie obdobie (pre mesačného platcu).
Pokiaľ by bola uzavretá zmluva na dodávku tovaru, ktorý sa dodáva po čiastkách § 19 odst. 3, vtedy by sa dalo faktúrovať až po splnení dodávky.

Ak nesplňa vaša dodávka znaky čiastkového plnenia podľa § 19, odst. 3, ste povinní mu vystaviť faktúry do obdobia 11/2008 a obdobia 12/2008 zvlášť.

Aj keď máte Dph už uzavreté aj zaplatené, ešte je tu možnosť podať opravné daňové priznanie (je to bez pokuty) a odviesť ešte daň o ktorú sa Vám daňová povinnosť zvýši oproti riadnému daňovému priznania.
...áno, máme uzavretú zmluvu v ktorej máme uvedené koľko ton odoberu za rok. Dodávky prebiehajú priebežne a priebežne sa vystuvujú aj faktúry. ...takže som to asi mohla aj nechať tak a neprerábať faktúry?
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím Vás práve chcem zaúčtovať faktúru od orange. Deň dodania služby je 28.11.2008. Sú tam služby poskytnuté za obdobie od 27.10.2008 - 27.11.2008 a zároveň mesačný poplatok na 27.11.-27.12.2008. SZČO je od 1.12.2008 platiteľ DPH. Ako to účtovať? Ja by som to zaúčtovala ešte DPH, lebo temín dodania je 28.11.2008. Ale nie som si istá, či robím správne. Ďakujem.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

opravím predchádzajúci príspevok, že by som to účtovala bez DPH. Teraz som narazila na ďalšiu faktúru za telekomunikačné služby, kde je uvedné zúčtovaci obdobie 1.11.2008-30.11.2008 ale dátum dodania je uvedený 4.12.2008. Mám to účtovať s DPH alebo bez DPH? Podľa mňa bez DPH, lebo dodanie bolo v novembri, keď nebol platiteľom DPH, platiteľom sa stal od 1.12.2008. A ešte niečo ohľadom faktúr za telefóny - ako to bude na konci decembra, kedy prišla faktúra a paušál je predplatený do 27.1.2009. Je to potrebné nejako v jednoduchom účtovníctve časovo kvôli DPH rozlišovať? Podľa mňa nie, ale možno sa mýlim. Ja by som to dala celé do DPH za december. Prosím o radu. Ďakujem
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Ako postupovať v takomto prípade:
FO nepodnikateľ kúpi vozidlo(N1) v novembri, a od 1.12.08 sa stane SZČO a zároveň aj platca DPH. Je aj v takomto prípade nárok na uplatnenie DPH na základe§ 55 Zákona o DPH ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať