Zavrieť

Porady

Príjmy z podnikania a príjmy z prenájmu

Jeden môj klient má dva druhy príjmov podľa § 6 . Prvý príjem je z podnikania, kde vedie účtovníctvo a uplatňuje si skutočné výdavky. Druhý príjem je mimo podnikania podľa § 6 odst. 3 ale je to jeho súkromný majetok - nezaradený do firmy. Perlička je v tom, že z príjmu z prenájmu si nemôže v tomto roku uplatniť výdavky percentom nakoľko to znenie zákona o dani z príjmu nedovolí. Pre rok 2004 platí zákaz kumulovania výdavkov, vraj je to možné urobiť až v roku 2005. Z toho mi vyplýva že pokiaľ si neodkladal všetky bločky čo tam kúpil alebo investoval nemôže si vôbec uplatniť výdavky a celý príjem z prenájmu pekne odaní. Má z Vás niekto nejaký nápad ako tam nejaké výdavky predsa len dostať? Poraďte mi. Možno to bude zaujímať viacerých. Ďakujem.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5
Mám ten istý prípad , príjem z prenájmu bytu v OV zadaňuje/ je to samozrejme jeho rozhodnutie a do výdavkov som dala všetky platby čo sa týkajú bytu/nájomné, elektrina, plyn, satro a ostatné platby/ rozdiel zdaňuje . Horšie je na tom to , ako som už písala v jednom príspevku , že mu to vstupuje do DZ a z toho si pekne vypočítaj aj odvody do fondov.
Já som sa o tomto zmienila v príspevku č. 2 . Veľmi som sa toho obávala , že je to tak . Potom po prečítaní ost.príspevkov som sa zmierila s tým , že sa mýlim .
Heluška , ale teraz po Tvojom príspevku som opäť v rozpakoch . Veď vo výpise z DP rozpisuješ do riadku 8 príjmy a výdavky z prenájmu nehnuteľností . Tak sa to malo už v zdravotnej poistovni rozlíšiť .
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

Ale veď odvody sa počítajú z vymeriavacieho základu. Pre § 6 je spoločný vymeriavcí základ a teda aj z neho sa budú platiť podľa mňa odvody. Dúfam, že si to vysvetľujem správne.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Treba vo výpise v r. 10 uviesť len príjmy zo živnosti a odpočítať príjmy z prenájmu, t. j. nie sumu ZD čo je v DP na r. 60?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
HELUŠA príspevku č.20 sa pán Mihál k tejto téme dosť jednoznačne vyjadril , keď som tak nad tým rozmýšľala dnes si dovolím tvrdiť , že by som sa proti výmeru zdravotnej poistovne odvolala , vyžiadala by som si písomne , že prečo musím platiť odvody do zdravotnej aj z môjho príjmu z prenájmu bytu v OV .Ale rozhodne by som to nenechala ladom , aby peniažky tiekli do zdravotnej len tak. Mňa to tiež čaká , ešte som nebola na zdrav.poistovni , ale som pripravená na všetko .
0 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
Tak na vysledok som fakt zvedavy aj ked to pan Mihál pekne napísal.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Myslíte, že by si v poisťovni mali vo výpise z riadku 10 sami odpočítať ČZD z prenájmu? To si nemyslím. Tak čo uviesť do r. 10?
0 0
dada909 dada909

dada909 je offline (nepripojený) dada909

Ja by som do riadku 10 napísala to, čo je v DP v r.60, teda aj s príjmami z prenájmu.
Ak sa bude robiť ročné zúčtovanie zdrav.poistenia snáď sa to dovtedy vyjasní a vráti sa to ako preplatok na zdrav.poistení. Ale čo bude so soc.poisťovňou netuším.
Vie niekto riešenie ?
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

až dnes som objavila tento článok z 22.2.2005:
Príjmy z prenájmu a odvody


Otázka: Som živnostník. Okrem príjmov zo živnosti mám aj príjmy z prenájmu poľnohospodárskej pôdy a prenájmu budovy (kancelárie). Tieto nehnuteľnosti nemám zahrnuté v majetku živnostníka, prenajímam ich "ako súkromná osoba". Započítava sa do limitu pre povinné poistenie SZČO v Sociálnej poisťovni (od 1.7.2005) aj takýto príjem z prenájmu? Z takýchto príjmov sa platí zdravotné poistenie?


Odpoveď:

Vo Vašom prípade ide o príjmy podľa § 6 ods.3 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Sú to príjmy dosahované mimo živnosti. V daňovom priznaní (FO typ B) tieto príjmy uvádzate v oddieli VI., riadku 9.

Podľa § 21 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení povinné nemocenské a dôchodkové poistenie SZČO vzniká k 1.7.2005 vtedy, ak príjem SZČO dosiahnutý z podnikania za rok 2004 bol vyšší, ako 78000 Sk. V prípade SZČO - živnostníka, sa tu pod príjmom z podnikania sa rozumie príjem zo živnosti podľa § 6 ods.1 písm.b) a § 6 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Iným slovom, do príjmu sa započítavajú len príjmy dosahované v súvislosti so živnosťou, príjem z prenájmu by sa tu započítal len vtedy, ak by šlo o prenájom majetku, zahrnutého do obchodného majetku živnostníka (ak by živnostník "o tomto majetku účtoval").

Keďže vo Vašom prípade ide o príjmy z prenájmu pôdy a budovy nezaradených do obchodného majetku živnostníka, nezapočítava sa tento príjem do príjmu SZČO dosiahnutého z podnikania a pre určenie, či živnostník bude od 1.7.2005 povinne poistený v Sociálnej poisťovni, tieto príjmy nie sú podstatné.

Podobne tomu je, pokiaľ ide o zdravotné poistenie. Podľa § 13 ods.5 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z., je vymeriavací základ SZČO daný ako polovica základu dane z príjmov dosiahnutého v rozhodujúcom období v súvislosti so samostatnou zárobkovou činnosťou (živnosťou). Príjmy z prenájmu podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmov nepodliehajú odvodovej povinnosti, pokiaľ ide o poistné na zdravotné poistenie.




Autor článku: Jozef Mihál
0 0
feri feri

feri je offline (nepripojený) feri

Mám podobné problémy,len čo s tým ?

Čo hovoríte na to,že celý príjem z prenájmu z nehnuteľnosti,ktorá je v bezpodielovom vlastníctve zdaní manželka,ktorá nie je podnikateľka,a tým
si môže odpísať celé 25 % pauš.náklady - to všetko podľa § 4 odst.8
Díky za názory !
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Poradte, ako to robíte:
v roku 2004 si platiteľ DPH nemôže uplatniť pri prenájme nehnuteľnosti nezaradenej v obchodnom majetku paušálne výdaje. Preukázateľné náklady len spočítate , urobíte nejaký súpis a tento uvediete na príslušnom riadku?? Alebo ako?
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Otázka nejako zanikla, môže mi niekto odpovedať?
0 0
Lina Lina

Lina je offline (nepripojený) Lina

Dobrý deň.
Prosím Vás vie mi niekto rýchlo pomôcť?
Prečítala som si všetky príspevky na tému príjmy z prenájmu a musím sa priznať mám v tom nejasno.
Fyzická osoba prenajíma byt. Môže si uplatniť paušálne výdavky alebo nie.
Táto fyzická osoba pracuje v zahraničí a tam má aj príjem, ktorý tam zdaňuje. Môže si tu odpočítať odpočitateľnú položku 80 8032,- ?

Ďakujem
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Lina, už maš odpoveď. ale inde.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať