Zavrieť

Porady

Príjmy z podnikania a príjmy z prenájmu

Jeden môj klient má dva druhy príjmov podľa § 6 . Prvý príjem je z podnikania, kde vedie účtovníctvo a uplatňuje si skutočné výdavky. Druhý príjem je mimo podnikania podľa § 6 odst. 3 ale je to jeho súkromný majetok - nezaradený do firmy. Perlička je v tom, že z príjmu z prenájmu si nemôže v tomto roku uplatniť výdavky percentom nakoľko to znenie zákona o dani z príjmu nedovolí. Pre rok 2004 platí zákaz kumulovania výdavkov, vraj je to možné urobiť až v roku 2005. Z toho mi vyplýva že pokiaľ si neodkladal všetky bločky čo tam kúpil alebo investoval nemôže si vôbec uplatniť výdavky a celý príjem z prenájmu pekne odaní. Má z Vás niekto nejaký nápad ako tam nejaké výdavky predsa len dostať? Poraďte mi. Možno to bude zaujímať viacerých. Ďakujem.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jarus:...občas tu šírim aj dobré správy...
0 0
jarus jarus

jarus je offline (nepripojený) jarus

Som rada, že sa dali veci na pravú mieru, aby nepanikárili ľudia, keď netreba. Mne sa bude aspoň lepšie spať.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pán Mihál , mňa poplietol Výpis z daňového priznania z príjmov FO za rok , kde v riadku 10 " ČZD z príjmov uvedených v paragrafe 6 zákona / r.60daň.priznaniaB/
je zahrnutý aj ČZD z prenájmu . Až teraz na základe Vášho príspevku som si dokonale prezrela horeuvedený výpis a zistila som , že tam existuje aj riadok 8 kde sa uvádzajú aj príjmy z prenájmu nehnuteľností . Srdečná vďaka za Váš príspevok , ktorý ma posunul ďalej .
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

lidičky, ešte raz rypnem do tejto témy. podnikateľ živnostník je platca DPH a prenajíma súkromnú nehnuteľnosť. môže napriek tomu v roku 2005 použiť paušálne výdavky na prenájom z nehnuteľnosti?
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Zuzina
lidičky, ešte raz rypnem do tejto témy. podnikateľ živnostník je platca DPH a prenajíma súkromnú nehnuteľnosť. môže napriek tomu v roku 2005 použiť paušálne výdavky na prenájom z nehnuteľnosti?
Bohužiaľ nemôže §6 ods.10.
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

ale keď bol príjme z prenájmu v § 9, tak to bolo možné
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

on je platiteľ len pre § 6 ods. 1 a 2 ale pre § 6 ods. 3 nie je. veď si ani nenároku DPH z faktúr za elektrinu, vodu, plyn ...
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Neuplatnenie paušálnych výdavkov pri prenájme platí len pre rok 2004. V zmysle novely zákona o dani z príjmu si za rok 2005 bude môcť tento výdavok uplatniť.
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

skúsim to ešte raz, lebo neviem, či som sa dobre vyjadrila.

Už viem, že v roku 2005 sa dajú použiť rôzne výdavky pre § 6 ods. 1 a 2
a pre § 6 ods. 3.

Ak teda živnostník - platiteľ DPH (príjem podľa § 6 ods. 1 a 2) prenajíma svoju súkromnú nehnuteľnosť - nezaradenú v obchodnom majetku firmy a má teda aj príjmy podľa § 6 ods. 3 (pri ktorých samozrejme nie je platcom DPH, lebo nemôže si vypýtať DPH z faktúr za elektrinu, plyn atď) môže si uplatniť pri prenájme paušálne výdavky napriek tomu, že vo firme je platcom DPH?
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
Zuzina
skúsim to ešte raz, lebo neviem, či som sa dobre vyjadrila.

Už viem, že v roku 2005 sa dajú použiť rôzne výdavky pre § 6 ods. 1 a 2
a pre § 6 ods. 3.

Ak teda živnostník - platiteľ DPH (príjem podľa § 6 ods. 1 a 2) prenajíma svoju súkromnú nehnuteľnosť - nezaradenú v obchodnom majetku firmy a má teda aj príjmy podľa § 6 ods. 3 (pri ktorých samozrejme nie je platcom DPH, lebo nemôže si vypýtať DPH z faktúr za elektrinu, plyn atď) môže si uplatniť pri prenájme paušálne výdavky napriek tomu, že vo firme je platcom DPH?
nemôže si uplatniť

a k tým odvodom: to ste ma potešili. som myslela, že keď to je v jednom §, tak to vstupuje do odvodov. musím poriadne pozrieť výpis z DP.
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

mne sa to fakt nezdá logické. skúste mi ešte niekto, prosím, odpovedať.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Mám to potvrdené aj daňovou poradkyňou. Ak si prečítaš §6 ods.10, tak pochopíš. V roku 2005 si platiteľ DPH nemôže uplatniť 25%paušálne výdavky. On by mal všetky 3 ods. § 6 zdaňovať DPH-čkou avšak neplatí to o nájomnom, kde sa môže rozhodnúť, že nebude príjem z prenájmu zdaňovať DPH podľa zákona o DPH. Pri nájomnom je táto možnosť rozhodnutia sa. Preto nemusí síce nájomné zaťažiť DPH, ale paušálne výdavky ako platiteľ nemôže použiť. Napr. keby mal aj príjmy podľa §6 ods.2 tak je povinný vystavovať faktúry - základ + DPH.
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
ja som si to tiež overovala na DÚ a pre tento rok to platí, tak ako ti píšeme.
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

nedá mi ešte raz nespomenúť, či sa budú platiť odvody aj na základe príjmov z prenájmu.

p. Mihál síce upozornil na fakt, že na výpise sa príjmy zo živnosti a príjmy z prenájmu uvádzajú na rôznych riadkoch, ale

čiastový základ z § 6 je spoločný, tak ako to potom je ???????????
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

A pripojim sa aj ja otazkou: ak občan má iba príjmy z prenájmu 2 mil.sk ročne, musí sa stať platcom DPH? Je o tom kdesi čosi? Viem, že pri nájomnom nemusí byť DPH, ale povinnosť registrácie? Asi to patrí do témy DPH..
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Ak má len príjmy z prenájmu ako nepodnikateľ, nemusí byť platca DPH. Dokonca nie je povinný z takéhoto príjmu platiť preddavky na daň. Ak má tieto príjmy ako podnikateľ, tuším že tiež nie, nakoľko ide o oslobodené zdaniteľné plnenie. Zákon umožňuje, že z prenájmu si nemusí uplatňovať DPH. Čiže si myslím, že nie.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

§ 3/2ZDPH posledná veta "Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku."
Prenájom je ekonomickou činnosťou a ide do obratu 1500000.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

tak a buď včul múdry: jedna vraví NIE, ba dokonca ani preddavky (žiaľ, daň.úrad je iného názoru) - a jedná sa skutočne o občanov, čo nemajú iný príjem (okrem mater.príspevku a inv.dôch)

druhá vraví, že zákon o DPH aj pri nájme............

a presne o to mi šlo...že asi áno.

Robila som si interný prieskum medzi ekon. - jedni áno, druhí nie...Tak kto sa má v tom vyznať?
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

Som už z toho nešťasná. Zákon je dosť nejasný. Dokonca ani na DÚ TN mi ešte nevedeli povedať. Vraj aby som si dala požiadavku na DR SR BB, kde to môžu konzultovať s tvorcom zákona (???).
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Pán Mihál, v piatok som bola v zdravotnej poisťovni s výpisom z danového priznania r 2004 a ich nezaujíma nič, iba riadok 10, to znamená základ dane podľa §6 spolu a to je podľa tlačiva riadok 60 DP typ B, čiže sú tam aj príjmy z prenájmu. Z tohoto mi potom pracovníčka vypočítala výšku poistného od 01.07.2005. Tak neviem, toto je moja skúsenosť praktická a ešte som k tomu musela povypisovať tri tlačivá,oznámenie a dva výkazy preddavkov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať