Zavrieť

Porady

545 Ostatné pokuty, penále a úroky z omeškania

admin
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kacena26
To mate pravdu,ale čo ked som ho zaplatila a este som bola tak "šikovná" že som uviedla na šek firemné údaje...
Vobec to nemože isť do učto.?
Môžte ako pohľadávku voči osobe, ktorej bola pokuta uložená.
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
AVO
Môžte ako pohľadávku voči osobe, ktorej bola pokuta uložená.
Ďakujem...
to ma nenapadlo...
0 0
kikobene kikobene

kikobene je offline (nepripojený) kikobene

Potrebovala by som poradiť.Mám prevádzku v budove,ktorá má 2 podn.miestnosti.V druhej miestnosti je druhá prevádzka.Energie sú účtované tak,že ja som zmluvný odberateľ a energie sme si účtovali na 1/2.Ja som im vystavila na 1/2 sumy Fa. a oni mi ju zaplatili.Od nového roku z priestorov zmizli a samozrejme,nezaplatili.Chcela by som vedieť ,či sa dá nejako postupovať,keď sme nemali medzi sebou uzavretú žiadnu písomnú,len ústnu dohodu. Ďakujem veľmi pekne
0 0
Adra Adra

Adra je offline (nepripojený) Adra

Zdravím, chcely by som sa opýtať, konateľ šiel firemným autom a dostal pokutu 500,- Sk od dopravnej polície, je možné aby si dal túto pokutu do nákladov, napr. ako PHM, či opravy? Vďaka
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Adra
Zdravím, chcely by som sa opýtať, konateľ šiel firemným autom a dostal pokutu 500,- Sk od dopravnej polície, je možné aby si dal túto pokutu do nákladov, napr. ako PHM, či opravy? Vďaka

Pokuta je pripočítateľná položka k HV, nemôže znížiť daňový základ tak ako nahrady za spotrebované PHM alebo opravy.
0 0
Adra Adra

Adra je offline (nepripojený) Adra

Ak by som ju zadala do pokladne, aký by bol protiúčet k 211?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Adra
Zdravím, chcely by som sa opýtať, konateľ šiel firemným autom a dostal pokutu 500,- Sk od dopravnej polície, je možné aby si dal túto pokutu do nákladov, napr. ako PHM, či opravy? Vďaka
Z firmy si môže tú sumu vybrať ( 545 / 211) ale len ako nedaňový výdavok, t.j NZD.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Adra
Ak by som ju zadala do pokladne, aký by bol protiúčet k 211?
Keďže je to pokuta pre vodiča - pre osobu - nie pre firmu, podľa mňa to cez pokladňu vôbec nemá ísť. Nanajvýš ako nejaká pohľadávka voči zamestnancovi - 335/211. Alebo ak je to konateľ-spoločník, a má nejaké vklady, tak 365/211.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

liba2
Z firmy si môže tú sumu vybrať ( 545 / 211) ale len ako nedaňový výdavok, t.j NZD.
A nemalo by sa to potom posudzovať ako nepeňažný príjem konateľa ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

andrej_rv
Keďže je to pokuta pre vodiča - pre osobu - nie pre firmu, podľa mňa to cez pokladňu vôbec nemá ísť. Nanajvýš ako nejaká pohľadávka voči zamestnancovi - 335/211. Alebo ak je to konateľ-spoločník, a má nejaké vklady, tak 365/211.
...........ale konateľa nepresvedčíííí (česť výnimkám), no a ZD to neovplyvní
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

andrej_rv
A nemalo by sa to potom posudzovať ako nepeňažný príjem konateľa ?
Keď sa takto nato pozrieme, môžeš mať aj pravdu !
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

liba2
...........ale konateľa nepresvedčíííí (česť výnimkám), no a ZD to neovplyvní
Veď ja tiež viem, aká je prax, pred pár mesiacmi tuším Ondrejvla uviedla pekné príklady, čo všetko by si šéfstvo nechalo preplatiť
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Kedze som zabludila k teme pokuty, pridam takyto pripad: podnikatel fyzicka osoba zaplatil pokutu banke za oneskorene predlozenie uctovneho vykazu, ktory je povinny predkladat banke v stanovenom termine (vykaz predklada z titulu uveru v tejto banke). Podla mna by tato pokuta mohla byt danovo uznana. Dakujem vopred za nazor.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Vianocka
Kedze som zabludila k teme pokuty, pridam takyto pripad: podnikatel fyzicka osoba zaplatil pokutu banke za oneskorene predlozenie uctovneho vykazu, ktory je povinny predkladat banke v stanovenom termine (vykaz predklada z titulu uveru v tejto banke). Podla mna by tato pokuta mohla byt danovo uznana. Dakujem vopred za nazor.

Ak v zmluve o úvere majú ustanovené, že pri nepredložení výkazov a DP bude klient sankcionovaný pokutou, jedná sa o zmluvnú pokutu a vtedy treba výdaj posudzovať nasledovne:
Pojem “zmluvná pokuta” sa v rámci zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej iba “zákon o dani z príjmov”) vyskytuje v rámci ustanovenia § 21 ods. 2 písm. a) (nedaňové výdavky), ako aj v rámci ustanovenia § 17 ods. 21 zákona o dani z príjmov.

V zmysle spomínaných ustanovení možno konštatovať, že zmluvné pokuty sú daňovým výdavkom iba po zaplatení, pričom je potrebné skúmať všetky uvedené právne ustanovenia vyplývajúce z obchodnozáväzkových vzťahov.

Aj keď zmluvná pokuta nie je takou položkou vymedzenou v § 19 zákona o dani z príjmov, ktorej daňovú uznateľnosť vyžaduje tento paragraf, jej zaplatenie na uznanie do daňových výdavkov vyžaduje ustanovenie § 21 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov. Zmluvná pokuta sa pritom zahŕňa do výdavkov dlžníka v tom zdaňovacom období, kedy bola zaplatená, bez ohľadu na to, kedy vznikla povinnosť úhrady zmluvnej pokuty. Uvedené platí v zmysle ustanovenia § 17 ods. 21 zákona o dani z príjmov.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
JankaO dakujem za odvolavky na jednotlive paragrafy v zakone.
0 0
sylkra sylkra

sylkra je offline (nepripojený) sylkra

JankaO
Ak v zmluve o úvere majú ustanovené, že pri nepredložení výkazov a DP bude klient sankcionovaný pokutou, jedná sa o zmluvnú pokutu a vtedy treba výdaj posudzovať nasledovne:
Pojem “zmluvná pokuta” sa v rámci zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej iba “zákon o dani z príjmov”) vyskytuje v rámci ustanovenia § 21 ods. 2 písm. a) (nedaňové výdavky), ako aj v rámci ustanovenia § 17 ods. 21 zákona o dani z príjmov.

V zmysle spomínaných ustanovení možno konštatovať, že zmluvné pokuty sú daňovým výdavkom iba po zaplatení, pričom je potrebné skúmať všetky uvedené právne ustanovenia vyplývajúce z obchodnozáväzkových vzťahov.

Aj keď zmluvná pokuta nie je takou položkou vymedzenou v § 19 zákona o dani z príjmov, ktorej daňovú uznateľnosť vyžaduje tento paragraf, jej
zaplatenie na uznanie do daňových výdavkov vyžaduje ustanovenie § 21 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov. Zmluvná pokuta sa pritom zahŕňa do výdavkov dlžníka v tom zdaňovacom období, kedy bola zaplatená, bez ohľadu na to, kedy vznikla povinnosť úhrady zmluvnej pokuty. Uvedené platí v zmysle ustanovenia § 17 ods. 21 zákona o dani z príjmov.

Mohli by sme si blizsie definovat "danovu zmluvnu pokutu"?
Napr. materska spolocnost v zahranici nam pozicia fin. prostriedky formou
kratkodobeho uveru uroceneho nejakou %sadzbou, samozrejme vyhodnojesou nez v banke. V pripade, ze nezaplatime uvedeny urok, bude platit "pokutu z omeskania". Je to danova zmluvna pokuta?
0 0
Kejt Kejt

Kejt je offline (nepripojený) Kejt

Ja by som to zuáčtovala nasledovne predpis 545/345 cez ID a platbu 345/221
0 0
zuzanavo zuzanavo

zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

A úrok z omeškania úveru banke kde účtujete? Na 562 sa nedá, vraj na 544 a 545, ale keď sa na to pozerám, tak tak môžu ísť zmluvné pokuty a penále z omeškania a ostatné pokuty a penále podľa zmlúv - ale, neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch. Tak potom, kam to účtujete?
Naposledy upravil zuzanavo : 22.09.06 at 06:21
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

ja by som sa chcela spýtať na nasledovné: ešte v roku 2003 sme dostali od dodávateľa faktrúru na úroky z omeškania. Tá bola vyrátaná správne, lenže do dnešného dňa nezaplatená. Až dnes konateľ znovu od tohto dodávateľa čosi potreboval, a tam musel zaplatiť sumu spomínanej faktúry. Až potiaľto tomu rozumiem, a zastávam názor, že mu tie úroky právom patrili.
Ale:
Pred chvíľou prišiel, priniesol faktúru na spomínaný úrok z omeškania, ale sumu bola navýšená ešte o penále vo výška 0,5% za každý deň omeškania od toho roku 2003 k dnešnému dňu, a ešte nato vyrubená 19%-DPH.

Prosím, myslím si, že na pôvodné penále sa nenabaluje ďalšie penále a už vôbec nie DPH. Je to správne? ďakujem
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

andrej_rv Pozri príspevok
Keďže je to pokuta pre vodiča - pre osobu - nie pre firmu, podľa mňa to cez pokladňu vôbec nemá ísť. Nanajvýš ako nejaká pohľadávka voči zamestnancovi - 335/211. Alebo ak je to konateľ-spoločník, a má nejaké vklady, tak 365/211.
Ako zaúčtovať pokutu, keď zamestnávateľ nariadil zamestnancovi, aby naložil toľko materiálu, koľko sa mu na auto zmestí, vodič dostal vysokú pokutu za prekročenie hmotnosti a pokuta zaplatila firma? Pokutu dostal síce zamestnanec, ale konal na príkaz zamestnávateľa, čoho si je zamestnávateľ vedomý a nebude od neho požadovať úhradu pokuty.
Pri účtovaní 335/211 by v účtovníctve zostala „visieť“ suma ako pohľadávka na 335.
Ak by mu pokutu odpustil, tak by sa to považovalo u zamestnanca za nepeňažný príjem?

Pokutový blok sú len ústrižky, na ktorých je len séria, číslo bloku, nápis „Blok na pokutu“, suma, pečiatka DI. Nie je na nej žiadny podpis, dátum, napísané, za čo a komu bola pokuta daná. Pokutové bloky sú vždy len takéto alebo si policajt uľahčil robotu a odflákol jeho vyplnenie? Alebo sa k pokutovým blokom dáva ešte nejaký iný „papier“?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať