Zavrieť

Porady

545 Ostatné pokuty, penále a úroky z omeškania

admin
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Posúvam
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Llívia Pozri príspevok
Ako zaúčtovať pokutu, keď zamestnávateľ nariadil zamestnancovi, aby naložil toľko materiálu, koľko sa mu na auto zmestí, vodič dostal vysokú pokutu za prekročenie hmotnosti a pokuta zaplatila firma? Pokutu dostal síce zamestnanec, ale konal na príkaz zamestnávateľa, čoho si je zamestnávateľ vedomý a nebude od neho požadovať úhradu pokuty.
Pri účtovaní 335/211 by v účtovníctve zostala „visieť“ suma ako pohľadávka na 335.
Ak by mu pokutu odpustil, tak by sa to považovalo u zamestnanca za nepeňažný príjem?

Pokutový blok sú len ústrižky, na ktorých je len séria, číslo bloku, nápis „Blok na pokutu“, suma, pečiatka DI. Nie je na nej žiadny podpis, dátum, napísané, za čo a komu bola pokuta daná. Pokutové bloky sú vždy len takéto alebo si policajt uľahčil robotu a odflákol jeho vyplnenie? Alebo sa k pokutovým blokom dáva ešte nejaký iný „papier“?
papier dávajú vtedy ak sa platí prevodom. variabilný symbol sa dáva rodné číslo a do identifikácie platby napr.: DO-PZ A001313... a to je číslo toho lajstra čo dajú hriešnikovi, kde je popis priestupku napr. v mojom prípade prekročenie rýchlosti o +21 a stálo ma to vtedy 50 eur
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ďakujem za info.
Na týchto blokoch nie je ani dátum.
(Lacno si obišiel, nášho šoféra to stalo niekoľkonásobne viac.)
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Nikto neriešil, ako zaúčtovať pokutu, ktorú síce dostal zamestnanec, ale za niečo, čo mu nariadil zamestnávateľ?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Llívia Pozri príspevok
Nikto neriešil, ako zaúčtovať pokutu, ktorú síce dostal zamestnanec, ale za niečo, čo mu nariadil zamestnávateľ?
... na Porade aj niekoľkokrát... napr.:

http://www.porada.sk/t123918-pokuta-...stnancovi.html
http://www.porada.sk/t31220-preplate...stnancovi.html
...
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ďakujem. V tej druhej téme som nenašla nič podobné, ako je tento prípad.
V prvej téme sa v tomto príspevku http://www.porada.sk/1205970-post5.html píše o preplatení pokuty zamestnancovi.
Lenže túto pokutu zaplatila firma.
Keby sa napísal výdavkový doklad na zamestnanca, musela by som mu to dať do mzdy ako peňažný príjem = zraziť odvody, daň.
Ale zase keď pokutu dostal vodič a nie firma, tak sumu pokuty, ktorú za zamestnanca zaplatila firma, by mal mať ako nepeňažný príjem = zraziť odvody, daň.

Lenže prečo by mal byť postihnutý zamestnanec za to, čo mu nariadil zamestnávateľ? Zamestnane by mohol povedať, že mu nebola vyplatená celá mzda, keby mu firma zrazila dane + odvody z preplatenej pokuty za to, že plnil príkazy zamestnávateľa, a mohol by z dôvodu nevyplatenia mzdy okamžite skončiť pracovný pomer podľa podmienok ZP. Ešte by mohol argumentovať aj tým, že zamestnávateľ mu nezabezpečil pravidelné školenie ako vodiča (nie som si istá, či sa robí každý rok, ale zamestnanec ho neabsolvoval ani raz. Vo firme pracuje niečo cez 1 rok.)
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Llívia Pozri príspevok
Ako zaúčtovať pokutu, keď zamestnávateľ nariadil zamestnancovi, aby naložil toľko materiálu, koľko sa mu na auto zmestí, vodič dostal vysokú pokutu za prekročenie hmotnosti a pokuta zaplatila firma? ... Pokutový blok sú len ústrižky, na ktorých je len séria, číslo bloku, nápis „Blok na pokutu“, suma, pečiatka DI. Nie je na nej žiadny podpis, dátum, napísané, za čo a komu bola pokuta daná....
Zaúčtuj 545/211, pripočítateľná položka k ZD...
Hoci, keď to moja firma, tak to zosobním tomu, čo to nariadil....
4 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

To by si sám sebe zosobnil.
Aj som to tak zaúčtovala a teraz budem tŕpnuť, či to v prípade daňovej kontroly obhájim.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a čo ti už DU môže vyčítať? ved dane neskrátiš, 545 je prip.suma
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

KEJKA Pozri príspevok
a čo ti už DU môže vyčítať? ved dane neskrátiš, 545 je prip.suma
Vyčítať by mohli to, že pokutu dostal zamestnanec, a keď to za neho zaplatila firma, mala mu to zdaniť ako nepeňažný príjem. Neviem, či by prípadnej kontrole dostatočne stačilo tvrdenie, že zamestnávateľ nariadil zamestnancovi porušiť predpisy, príp. ešte aj to, že zamestnávateľ šoférovi nezabezpečil povinné školenie. (Mohla by som o tom spraviť nejaký zápis, ktorý by podpísal majiteľ firmy.)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, máš pravdu, ale pripadá mi to pritiahnuté za vlasy. Neviem sa oprieť o §, ale nepripadá mi to logické, zam-c plnil úkohy dané zamestnávateľom, čo keby si to dal do cesťáku ako vedľajšie výdavky?
Určite by som kvôli tomuto vedela dobre spávať.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Tak teda budem dobre spať
(Pokuta bola riadne vysoká - 650 EUR.)
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Llívia Pozri príspevok

Lenže túto pokutu zaplatila firma.
Keby sa napísal výdavkový doklad na zamestnanca, musela by som mu to dať do mzdy ako peňažný príjem = zraziť odvody, daň.
Ale zase keď pokutu dostal vodič a nie firma, tak sumu pokuty, ktorú za zamestnanca zaplatila firma, by mal mať ako nepeňažný príjem = zraziť odvody, daň.

Lenže prečo by mal byť postihnutý zamestnanec za to, čo mu nariadil zamestnávateľ? Zamestnane by mohol povedať, že mu nebola vyplatená celá mzda, keby mu firma zrazila dane + odvody z preplatenej pokuty za to, že plnil príkazy zamestnávateľa, a mohol by z dôvodu nevyplatenia mzdy okamžite skončiť pracovný pomer podľa podmienok ZP. Ešte by mohol argumentovať aj tým, že zamestnávateľ mu nezabezpečil pravidelné školenie ako vodiča (nie som si istá, či sa robí každý rok, ale zamestnanec ho neabsolvoval ani raz. Vo firme pracuje niečo cez 1 rok.)
... prečo si myslíš, že by bol zamestnanec týmto "postihnutý" ... a ak tú pokutu za "ňho" zaplatil zamestnávateľ = teda ju zamestnanec neplatil a ani nebude ... na jeho mzdu by mu predsa nik nesiahol ..., len by mal " naviac" nepeňažný príjem, z ktorého by si zaň odviedla odvody ... ? ... aj keď z ľudského hľadiska je to "pritiahnuté za vlasy" ( súhlasím s Kejkou) ... ale čisto z daňového a účtovného hľadiska by som to tomu zamestnancovi najprv pekne vysvetlila ... však konieckoncov je vždy všetko o ľuďoch ..nie?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

promont maja Pozri príspevok
... prečo si myslíš, že by bol zamestnanec týmto "postihnutý" ... a ak tú pokutu za "ňho" zaplatil zamestnávateľ = teda ju zamestnanec neplatil a ani nebude ... na jeho mzdu by mu predsa nik nesiahol ..., len by mal " naviac" nepeňažný príjem, z ktorého by si zaň odviedla odvody ... ? ... aj keď z ľudského hľadiska je to "pritiahnuté za vlasy" ( súhlasím s Kejkou) ... ale čisto z daňového a účtovného hľadiska by som to tomu zamestnancovi najprv pekne vysvetlila ... však konieckoncov je vždy všetko o ľuďoch ..nie?
Takto by bol postihnutý:
hrubá mzda napr. 500 EUR, poistné 67, daň 25,91, k výplate 407,09

hrubá mzda 500 + nepeňažný príjem 650 EUR, poistné 153,63, daň 132,95, k výplate 213,42.

Poistné z nepeňažného príjmu by neplatil len zamestnávateľ, ale aj zamestnanec + zamestnanec by platil aj daň (zamestnávateľ mu to síce zrazí a odvedie za neho, ale z jeho peňazí). Keby si bola na mieste tohto zamestnanca, nechala by si si pekne vysvetliť, prečo máš mzdu nižšiu o 193,67 EUR kvôli tomu, že si plnila príkazy zamestnávateľa?
Naposledy upravil Llívia : 08.04.11 at 06:37 Dôvod: Chybný prepočet
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Llívia Pozri príspevok
Takto by bol postihnutý:
hrubá mzda napr. 500 EUR, poistné 67, daň 25,91, k výplate 407,09

hrubá mzda 500 + nepeňažný príjem 650 EUR, poistné 153,63, daň 132,95, k výplate 213,42.

Poistné z nepeňažného príjmu by neplatil len zamestnávateľ, ale aj zamestnanec + zamestnanec by platil aj daň (zamestnávateľ mu to síce zrazí a odvedie za neho, ale z jeho peňazí). Keby si bola na mieste tohto zamestnanca, nechala by si si pekne vysvetliť, prečo máš mzdu nižšiu o 193,67 EUR kvôli tomu, že si plnila príkazy zamestnávateľa?
... ak to chápeš takto, že ide o tzv. požitok z nepeňažného príjmu, tak je tvoj výpočet správny a nespravodlivý k tomuto zamestancovi ... ale musím podotnúť, že v tomto prípade to nie je ten klasický nepeňažný "príjem", resp. požitok ... pretože ak dostaneš na výplatu časť v peniazoch a časť nepeňažne, povedzme napr. v naturáliách ako je obilie, tak Ti naturálie, teda obilie a zvyšok, resp. čisté peniaze ostanú ...

... ja osobne, by som v tomto prípade ( rozoberiem iba nepeňažný " príjem") odviedla iba odvody ( daň a odvody z VZ=650 EUR, aj keď týmto pôjde o ďalšie nemalé náklady zamestnávateľa) a mzda by sa mu týmto nekrátila, nakoľko nemá z takéhoto nepeňažného príjmu "požitok" ale skôr "nepožitok", pretože nejde v skutočnosti o taký nepeňažný príjem, s akým počíta zákon ... ale keďže je ťažké nájsť v tomto prípade oporu v zákone, oslovila by som priamo Sociálnu poisťovňu, nech sa vyjadrí ... alebo "Drak-a"?

... hoci musím uznať, že sa mi páči aj Kejkin názor ... a musím povedať, že napokon má úplnú pravdu, ak to celé nehodnotí ako "nepeňažný príjem" ... pretože zaplatenie pokuty nie je žiaden " požitok=príjem" ... či?
Naposledy upravil promont maja : 08.04.11 at 10:49
1 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

a aká hrozí pokuta z DU za neskorú úhradu dane za DPPO ???
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

promont maja Pozri príspevok
... ak to chápeš takto, že ide o tzv. požitok z nepeňažného príjmu, tak je tvoj výpočet správny a nespravodlivý k tomuto zamestancovi ... ale musím podotnúť, že v tomto prípade to nie je ten klasický nepeňažný "príjem", resp. požitok ... pretože ak dostaneš na výplatu časť v peniazoch a časť nepeňažne, povedzme napr. v naturáliách ako je obilie, tak Ti naturálie, teda obilie a zvyšok, resp. čisté peniaze ostanú ...

... ja osobne, by som v tomto prípade ( rozoberiem iba nepeňažný " príjem") odviedla iba odvody ( daň a odvody z VZ=650 EUR, aj keď týmto pôjde o ďalšie nemalé náklady zamestnávateľa) a mzda by sa mu týmto nekrátila, nakoľko nemá z takéhoto nepeňažného príjmu "požitok" ale skôr "nepožitok", pretože nejde v skutočnosti o taký nepeňažný príjem, s akým počíta zákon ... ale keďže je ťažké nájsť v tomto prípade oporu v zákone, oslovila by som priamo Sociálnu poisťovňu, nech sa vyjadrí ... alebo "Drak-a"?

... hoci musím uznať, že sa mi páči aj Kejkin názor ... a musím povedať, že napokon má úplnú pravdu, ak to celé nehodnotí ako "nepeňažný príjem" ... pretože zaplatenie pokuty nie je žiaden " požitok=príjem" ... či?
Požitok= príjem to je, pre štát
Zaúčtovala som to na 545, Sociálnu poisťovňu oslovovať nebude a nebudem to už ani ďalej riešiť, pretože to bola jednoznačne chyba zamestnávateľa. V najhoršom prípade, ak by sme dostali kontrolu a neobhájila by som to, že zamestnanec túto sumu nemal zdanenú, tak by firma musela zaplatiť len penále z omeškania na dani zo závislej činnosti a tie by neboli nejako vysoké.
Kejkin nápad myslíš ten s cesťákom? Bolo to v mieste výkonu práce, takže žiaden cesťák nie je.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Llívia Pozri príspevok
Vyčítať by mohli to, že pokutu dostal zamestnanec, a keď to za neho zaplatila firma...
Prakticky za každou pokutou, ktorá je uložená, stojí konkrétna osoba, alebo osoby - zamestnanec, konateľ, majiteľ danej firmy; je jedno, či je to pokuta uložená v cestnej premávke, za oneskorené podanie DP, oneskorenú úhradu poistného, neplnenie povinností na úseku BOZP, .... a mohol by som menovať ešte zopár pokút, ktoré možno uložiť za neplnenie či porušenie zákonných povinností. Ešte som sa nestretol s prípadom chápania pokuty ako nepeňažného príjmu... Všetky menované pokuty patria medzi Ostatné pokuty (účtované na 545) a všetky sú pripočítateľnou položkou k ZD.

Llívia Pozri príspevok
To by si sám sebe zosobnil.
podľa zadania príkaz vydal majiteľ firmy ... teraz položím takú záludnú otázku - ak by napr. musel on - majiteľ šoférovať to auto a bola by mu uložená pokuta - tiež by došiel a žiadal preplatenie bločkov ? Lebo mne klienti ani nepriznajú, že museli zaplatiť pokutu, vybavia si to z vlastného
2 0
jojka2001 jojka2001

jojka2001 je offline (nepripojený) jojka2001

ondrejvla Pozri príspevok
Súhlasím s AVO, interným dokladom predpis 545/345, úhrada 345/221.
Achcem sa spytat, prosim vas, ako postupujem, ak si socialna poistovna odpocitala pokutu od preplatkov z minulych rokov? preberam uctovnictvo od externej firmy, takze je vtom dobry hokej...dakujem...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jojka2001 Pozri príspevok
Achcem sa spytat, prosim vas, ako postupujem, ak si socialna poistovna odpocitala pokutu od preplatkov z minulych rokov? preberam uctovnictvo od externej firmy, takze je vtom dobry hokej...dakujem...
najskôr zvykne byť rozhodnutie = výmer o pokute = zaúčtuješ predpis pokuty.
Nasleduje Oznámenie, resp. rozhodnutie o započítaní preplatkov na vyrovnanie pokuty - takže vyrovnáš v rámci účtov, ktoré eviduješ. Znižiš preplatok a vyrovnáš pokutu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať