Zavrieť

Porady

Dohoda o brigadnickej praci studenta v roku 2005

Dobry den,


chcela by som sa opytat, ci aj v roku 2005 este existuje dohoda obrigadnickej praci studenta a ake fondy sa tam odvadzaju, pripadne ci je nejako limitovany rizsah hodin. Predpokladam, ze je potrebne ju dolozit potvrdenim zo skoly. A co sa tycka fondov do zdravotnej poistovne, stale plati limit, ze do 3 000,- Sk sa fondy neodvadzaju? Alebo sa mylim? :-) Vdaka.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

No teda, takého veci ma vedia riadne vytočiť. To pre jeden IP platí a pre druhý nie? A ty "chudák" dokazuj, že máš pravdu. Nech povedia na základe "čoho" nemá stredoškolák štatút študenta. Šľak aby trafil takýto systém!
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Mňa zarazilo v tom priloženom dokumente nasledovné: "V tejto súvislosti možno poznamenať, že ak by študent mal popri štúdiu uzavretý pracovný pomer (čo nie je vylúčené), v takomto prípade nadobúda štatút zamestnanca, ktorý má prednosť pred štatútom študenta, a dohodu o brigádnickej práci študentov by nebolo možné uzatvoriť." To by sa potom nedalo využiť to, aby sme zamestnali študenta na kratší PP a popri tom na dohodu o BPŠ(aby z dohody neplatil odvody do ZP).
0 0
majajo majajo

majajo je offline (nepripojený) majajo

Sany
Mňa zarazilo v tom priloženom dokumente nasledovné: "V tejto súvislosti možno poznamenať, že ak by študent mal popri štúdiu uzavretý pracovný pomer (čo nie je vylúčené), v takomto prípade nadobúda štatút zamestnanca, ktorý má prednosť pred štatútom študenta, a dohodu o brigádnickej práci študentov by nebolo možné uzatvoriť." To by sa potom nedalo využiť to, aby sme zamestnali študenta na kratší PP a popri tom na dohodu o BPŠ(aby z dohody neplatil odvody do ZP).
a dalo bysa to v takom pripade keby ze mam individualny studijny plan . Tym padom by som bol studentom a mozem uzatvorit prac. pomer na dobu urcitu do 08/2006 a popri tom mat este dohodu o brigadnickej cinnosti
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Sany
Mňa zarazilo v tom priloženom dokumente nasledovné: "V tejto súvislosti možno poznamenať, že ak by študent mal popri štúdiu uzavretý pracovný pomer (čo nie je vylúčené), v takomto prípade nadobúda štatút zamestnanca, ktorý má prednosť pred štatútom študenta, a dohodu o brigádnickej práci študentov by nebolo možné uzatvoriť." To by sa potom nedalo využiť to, aby sme zamestnali študenta na kratší PP a popri tom na dohodu o BPŠ(aby z dohody neplatil odvody do ZP).
No táto časť sa mi vôbec nezdá - študent začína byť študentom dňom zápisu, končí ukončením VŠ, nemá na to vplyv, že popri tom je zamestnaný. To, že za študenta pre DoBPŠ je možné považovať aj žiaka strednej školy, bol výklad zo školení, doteraz bežne akceptovaný. Keďže je to zrejme "nad rámec zákona", Inšpektorát práce si môže povedať, že už to nebude akceptovať, preto zisťujem, či nekto nemá oficiálne stanovisko.
0 0
majajo majajo

majajo je offline (nepripojený) majajo

somij
No táto časť sa mi vôbec nezdá - študent začína byť študentom dňom zápisu, končí ukončením VŠ, nemá na to vplyv, že popri tom je zamestnaný. To, že za študenta pre DoBPŠ je možné považovať aj žiaka strednej školy, bol výklad zo školení, doteraz bežne akceptovaný. Keďže je to zrejme "nad rámec zákona", Inšpektorát práce si môže povedať, že už to nebude akceptovať, preto zisťujem, či nekto nemá oficiálne stanovisko.
tak teraz uz ani neviem ci som student ...:P...takze ked sa zamestnam stracam statut studenta ???...a co ak sa zamestnam ked mam individualny studijny plan ??..potom mozem byt aj brigadnik??
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

somij
No táto časť sa mi vôbec nezdá - študent začína byť študentom dňom zápisu, končí ukončením VŠ, nemá na to vplyv, že popri tom je zamestnaný.
Ja môžem len súhlasiť a rada. Len čím viac človek číta, tým viac sa zamotáva a veci, ktoré boli jasné, zrazu až také jednoznačné nie sú. Aj keď celkom nechápem, kto určil, čo je čomu nadradené, čo má prednosť....
0 0
MirecBryceX MirecBryceX

MirecBryceX je offline (nepripojený) MirecBryceX

Nechcem zakladat dalsiu temu, preto pisem sem...

Mam taky jeden dotaz..

da sa nejak pravne osetrit skutocnost, ak syn -student VS pomaha otcovi - zivnostnikovi v praci (bez naroku na odmenu) .. ??

Proste jednoducho a strucne:
otec nestiha a syn mu chce pomoct (aby stihal ) musi mat so synom (studentom) uzavretu dohodu? ..alebo moze nejakym sposobom pracovat (resp. vykonavat pracu) dobrovolne, bez zisku, bez dohody ??

Alebo musia spolu uzavriet dohodu o brigadnickej praci studenta...

A ak treba dohodu, ako to plati teraz? je pevne stanoveny limit v hod. prip. da sa uzavriet aj dohoda na danu pracu (ukol)?

Prosim pomozte..
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
MirecBryceX
Nechcem zakladat dalsiu temu, preto pisem sem...

Mam taky jeden dotaz..

da sa nejak pravne osetrit skutocnost, ak syn -student VS pomaha otcovi - zivnostnikovi v praci (bez naroku na odmenu) .. ??

Proste jednoducho a strucne:
otec nestiha a syn mu chce pomoct (aby stihal ) musi mat so synom (studentom) uzavretu dohodu? ..alebo moze nejakym sposobom pracovat (resp. vykonavat pracu) dobrovolne, bez zisku, bez dohody ??

Alebo musia spolu uzavriet dohodu o brigadnickej praci studenta...

A ak treba dohodu, ako to plati teraz? je pevne stanoveny limit v hod. prip. da sa uzavriet aj dohoda na danu pracu (ukol)?

Prosim pomozte..
To, či syna musí zamestnať, to ti budú musieť poradiť poraďáci, lebo to neviem. Môže ti len povedať, že keby museli uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študentov, študent môže odrobiť polovicu toho, čo by odrobil zamestnanec na pracovný pomer, čiže v priemere najviac 4 hodiny denne. Ak študent nechce platiť preddavky na zdravotné poistenie, nesmie zarobiť od septembra do decembra t.r. viac ako 13 000,-. Ak zarobí viac, bude si musieť podať ročné zúčtovanie a zaplatiť 14 %.

Dohoda na danu pracu je dohoda o vykonaní práce, ale nesmela by to byť opakujúca sa činnosť. Tam je limit 300 hodín ročne.

V oboch prípadoch je povinnosť zamestnávateľa platiť úrazové poistenie.
0 0
lue lue

lue je offline (nepripojený) lue

ahojte,cim viac o tom citam,tym mam v tom vacsi chaos,mozte mi prosim poradit ci som to pochopila spravne.
som externa studentka,pracujem na Dohodu o brigadnickej praci studentov,nemam ziaden iny prijem,moj prijem od septembra do decembra bude 60 000,-
a teraz sa chcem opytat,musim platit kazdy mesiac preddavky ak ano,v akej vyske,
alebo mi staci spravit rocne zuctovanie a pri rocnom zuctovani sa teraz vobec nemusim nahlasit do ZP?
dakujem za objasnenie mojho chaosu :-))
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
lue
ahojte,cim viac o tom citam,tym mam v tom vacsi chaos,mozte mi prosim poradit ci som to pochopila spravne.
som externa studentka,pracujem na Dohodu o brigadnickej praci studentov,nemam ziaden iny prijem,moj prijem od septembra do decembra bude 60 000,-
a teraz sa chcem opytat,musim platit kazdy mesiac preddavky ak ano,v akej vyske,
alebo mi staci spravit rocne zuctovanie a pri rocnom zuctovani sa teraz vobec nemusim nahlasit do ZP?
dakujem za objasnenie mojho chaosu :-))
Tvojou povinnosťou bude podať ročné zúčtovanie, teraz sa nemusíš nikam hlásiť.
0 0
dudel dudel

dudel je offline (nepripojený) dudel

Pracovať na základe dohody o brigádnickej práci študenta môže brigádnik, ktorý je študentom denného štúdia a má menej ako 25 rokov. Do tejto kategórie nepatria študenti študujúci popri zamestnaní, čiže sa jedná o externých študentov. Zamestnávateľ nemôže s externými študentami uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študentov, lebo nie sú riadnymi študentami.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

dudel
Pracovať na základe dohody o brigádnickej práci študenta môže brigádnik, ktorý je študentom denného štúdia a má menej ako 25 rokov. Do tejto kategórie nepatria študenti študujúci popri zamestnaní, čiže sa jedná o externých študentov. Zamestnávateľ nemôže s externými študentami uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študentov, lebo nie sú riadnymi študentami.
S týmto by som si dovolila polemizovať. Zákoník práce dovoluje uzavrieť DoBPŠ s tým, kto má štatút študenta. Nie je tam nikde obmedzenie na vek ani na formu štúdia. Štatút študenta definuje zákon o vysokých školách, ktorý nerozlišuje či ide o dennú alebo externú formu štúdia a už vôbec nerozlišuje vek študenta.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Takisto nesúhlasím celkom s odpoveďou Janky6685. Na otázku Lue som už opovedala tu : http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=314
(pár príspevkov ďalej je aj súhlas s touto odpoveďou od J.Mihála).
Iba doplním : podľa §11 ods 8 písm.a) štát platí poistné za nezaopatrené dieťa vrátene osoby, ktorá študuje na vysokejškole okrem externej formy štúdia .... To znamená, že ak v čase externého štúdia nie si zamestnancom ani SZČO, môžu nastať 2 prípady :
1. Štát za Teba platí poistné z iného dôvodu - napr. poberáš rodičovský príspevok alebo si evidovaná na úrade práce. V takomto prípade preddavky nelatíš (ako píše Janka6685) a po skončení si urobíš ročné zúčtovanie a zaplatíš zdr. poisťovni 14% zo 60000. Na zdravotnú poisťovňu nemusíš teraz nič hlásiť.

2. Ak štát za Teba neplatí poistné z iného dôvodu, si považovaná za poistenca podľa §11 ods.2 tzv. dobrovoľne nezamestnanú osobu. V takom prípade platíš predavky v minimálnej výške 575 Sk (ak si ZPS 288 Sk), ale môžeš aj vyššie. Po skončení roka si musíš urobiť ročné zúčtovanie, kde vypočítaš poistné na ZP zo skutočného príjmu - 14% zo 60000 = 8400 Sk, odpočítaš zaplatené preddavky 4x575 Sk = 2300, rozdiel 6100 Sk zaplatíš zdravotnej poisťovni.
Teraz k 1.9. by si sa v takomto prípade mala nahlásiť na zdravotnú poisťovňu ako DNO.
0 0
dudel dudel

dudel je offline (nepripojený) dudel

Presne tak, ak za študenta, ktorý študuje externe, štát neplatí odvody, tak nie je riadnym študentom a teda nemôže pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta.
0 0
domi2 domi2

domi2 je offline (nepripojený) domi2

učtOVNíčKA
Je to pravda

šatút študenta nemá na tieto účely študent, ktorý navštevuje externe vysokú školu.Štatút študenta na pracovnoprávne účely je len študent denného štúdia.Určite by bol problém zamestnať ho na BPŠ, lebo za neho odvody už neplatí štát.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pre Dudel a Kadnarova : To, že za študenta śtát neplatí odvody neznamená, že nie je riadnym študentom. Mimochodom, za študenta štát neplatí odvody ani keď je na dennom štúdiu a má vyššie príjmy z dohody alebo keď dĺžka štúdia prekročí štandardnú dĺžku (opakovanie ročníka) a to vôbec neznamená, že by prestal byť riadnym študentom. Zákon o vysokých školách ani Zákonník práce sa totiž neodvoláva na zákon o zdravotnom poistení.
0 0
dudel dudel

dudel je offline (nepripojený) dudel

Poistné do sociálnej poisťovne si môže študent platiť dobrovoľne už počas štúdia, alebo po ukončení štúdia si môže obdobie štúdia doplatiť. Zdravotné poistenie za študenta denného štúdia platí štát. A na to či môže externý študent pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta je potrebné sa informovať buď na Úrade práce alebo priamo na Ministerstve práce sociálnych vecí a rodiny.
Naposledy upravil dudel : 13.10.05 at 12:45
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ohľadne štatútu študenta (zdôvodnenie) pozri tému : http://www.porada.sk/showthread.php?t=9729 hlavne príspevky 6 a 11.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Nemám zo mzdovým účtovníctvom skúsenosti, ale chceli by sme študentov na dohodu, a v zmluve by bola stanovená mesačná odmena 3000,- Sk, a taktiež stanovené dni a čas výkonu práce. A chcem sa opýtať či im musím vystavovať výplatné pásky. Ak áno ako by mali vyzerať? Ďakujem za odpovede.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
zuso
Nemám zo mzdovým účtovníctvom skúsenosti, ale chceli by sme študentov na dohodu, a v zmluve by bola stanovená mesačná odmena 3000,- Sk, a taktiež stanovené dni a čas výkonu práce. A chcem sa opýtať či im musím vystavovať výplatné pásky. Ak áno ako by mali vyzerať? Ďakujem za odpovede.
taká istá páska ako pre zamestnancov...ak máš normálny program, žiaden problém
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať