Zavrieť

Porady

621 Aktivácia materiálu a tovaru

admin
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Danielam Pozri príspevok
Sme firma zaoberajúca sa výrobou pracovnej obuvi. Účtujeme spôsobom B.
Niekedy kupujeme hotové podošvy na obuv účtujem 501,343/321.
Ale niekedy kupujeme gumovú zmes na výrobu podošiev (urobím príjemku na sklad -následne výdajku).... a podošvy vyrobíme u nás tiež účtujem 501,343/321. Podošvy idú hned do výroby kde sú súčasťou výrobku na tiež sa už nerobí príjemka na sklad.
Predaj výrobkov účtujem 311/601
Je takýto postup správny alebo v prípade tej gumovej zmesi by ste postupovali inak??
Po prečítaní aj ostatných príspevkov mám názor, že toto účtovanie pre B spôsob postačuje. Skladovú evidenciu by však bolo treba viesť na osobitných kartách :
- pre podošvy vyrábané, ktoré na konci roka treba inventarizovať a účtovať ako polotovar 122/612
- pre podošvy nakupované, ktoré na konci roka treba inventarizovať a účtovať ako materiál 112/501
Už aj z toho metodického dôvodu, že pri výrobe podošiev celá topánka ešte nie je hotová, materiál /granulát/ už nie je, ale oceniteľný a inventarizovateľný sortiment /podošva/ už existuje ... a má vplyv už na hospodársky výsledok. Ostatný, vecne rozpracovaný neinventarizovateľný materiál a práca idú na nedokončenú výrobu. Ale vyrobené podošvy sú inventarizovateľné a nemožno ich náhradne účtovať na 112/501 ... teda aj preto.
3 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Sme v téme aktivácia materiálu, tovaru:

Medzi zásoby patria:
1.materiál: základný materiál, pomocný materiál, prevádzkový materiál, obaly...
2. zásoby vlastnej výroby: NV, polotovary, výrobky, zvieratá.

A spoôsob:
Obstaranie materiálu vlastnou činnosťou (vo vl. réžii) sa volá aktivovanie materiálu. UJ si sama vyrába niektoré druhy materiálu, kt.nahrádza externé dodávky, náhradné diely, tedá majetok, kt. je určený na vstup do ďalšieho výrobného procesu, a nie je určený na predaj. Keby bol určený na predaj, bol by polotovarom, alebo výrobkom.

Pri výrobe materiálu vlastnou činnosťou vznikajú rôzne náklady, kt. sa účtujú pri vzniku do triedy 5. Po zhotovení materiálu sa tieto náklady spočítajú, a teda sa ocení materiál vlastnej výroby vo vlastných nákladoh.
Náklady na zhotovenie materiálu predstavuju pre Uj výnos, kt. sa účtuje na účet 621-aktivcia...
Aktivácia ateriálu sa účtuje na základe ID. Pri príjemke na sklad sa vystaví príjemka materiálu.

- spotreba materiálu vynaloženého na zhotovenie náhradného dielu: 501/112
- mzdy pracovníkov: 521/331
- podiel režijných nákladov (elektrina,..) 502/321
- aktivácia materiálu na sklad: 112/621
- vyskladnenie: 621/112


Čo sa týka výroby výrobkoV:


Učtovanie spôsobom A:
1. V priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarania účtujú na ťarchu účtu 111-obstaranie materiálu, alebo 131-obstaranie tovaru, so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo na finančných účtoch. Vnútroorgan. služby, kt. súvisia s prepravou dodávok zásob, a vlastné náklady na spracovanie materiálu sa aktivujú. aktivácia materiálu, služieb, tovaru sa účtujú na ťarchu príslušných účtov zásob so súvzťažným zápisom v prospech skupiny 62- aktivácia.
2. prevzatie materiálu na sklad-účtujeme v OC pri nákupoch a vo vlastných nákladoch pri zásobách vlastnej výroby so zápisom na ťarchu účtu 112-maeriál na sklade, 132-tovar na sklade a v prospech účtu 111,131 (112/111, 132/131)
3. spotreba sa účtuje na ťarchu účtovnej skupiny 50 a pri predaji materiálu na ťarchu účtu 542

Ak obstarávate materiál od zahraničného partnera, kt. nie je v EU, súčasťou OC je i clo, DPH, dovozná prirážka.

Predpis: 613/123: znamená vyskladnenie výrobkov

311/601 znamená odoslaná FA za predaj výrobkov- tu sa Vám zvyšujú pohľadávky voči odberateľovi, a zvyšujú tržby za vlastné výrobky

Postup je asi takýto:
Na sklad výrobkov ste prijali výrobky: (príjemka) 123/613
Predaj výrobkov: 311/343,601 (ak ste plátca DPH, účtujete cez účet 343)
Vyskladnenie predaných výrobkov: 613/123 (výdajka)

Čo sa týka kalkulácie výrobku: vkladám link, postupujem ako Jaja

http://www.porada.sk/t37733-kalkulac...1cia+v%FDrobku
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
alenad
Vie mi niekto poradiť s takýmto problémom? Firma predáva tovar, ale niektoré výrobky si vyrába aj sama zo svojho materiálu, ktorý má na sklade, ale ktorý bol pôvodne účtovaný ako tovar (504). Zásoby účtujeme spôsobom B.
Čiže tovar (material) na výrobu vyskladnený v hodnote, napr. 2000,- Sk,
výroba trvala 10 hod á 250,- Sk ( 2 500,- Sk)
výrobok bol napokon zinkovaný v inej firme v cene 1000,- ( bolo účtované na 518 ).
Ako postupovať ďalej, v akej cene prijať nový výrobok na sklad a ako účtovať celý tento výrobný proces?

Nájde sa niekto s radou?
je prípustné tovar pri jeho internej spotrebe (výrobe) zaúčtovať 501/132, ale precíznejší si ho "prehodia najskor na 112/132... ty však účtuješ spôsobom B.
V takom prípade by som spotrebu zaúčtovala 501/504, kvôli zachovaniu správnosti údajov o obchodnej marťi.

Tebou vymenované skutočné náklady spočítaj, spočítaj množstvo výrobku (ks, kg ap.). prijmeš na sklad.
Pri spôsobe A príjem zaúčtuješ 123/623. - lenže ty účtuješ len spôsobom B, takže sa ti to prejaví len na skladových kartách. Odporúčam kalkuláciu skutočných nákladov pri jednotlivých výrobkoch zaznamenať k príslušnej karte. Bude to dôležité pri koncovej invetúre ako aj kontrole správnosti ocenenia zásob k 31.12.
Podotýkam, že pri spôsobe B je veľký dôraz na správnu skladovú evidenciu.
A ďalej ho môžeš predať ako výrobok 311/601
1 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Tweety Pozri príspevok
Potom to tiež nie je výrobok, tú fóliu predsa nevyrobili, ak ju nekúpili ako tovar, ale materiál, tak faktrurácia by bola ako predaj materiálu.( so službou) 642.
Vychádzam z toho, že objednávateľ si u F objednal zhotovenie výrobku - istého hmotného statku, ako výstupu výrobného procesu za účelom uspokojenia svojich potrieb na trhu reklamy. Výrobok je užší pojem ako tovar a širší ako materiál. Na veci nič nemení ani fakt, že istá fáza výrobného procesu bola zabezpečená dodávateľskym spôsobom. Z uvedeného dôvodu by som účtovala 601.
Naposledy upravil Danila : 14.08.08 at 12:07
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aha, toto je celkom zaujímavé. Komponenty sú na sklade, vydanie zo skladu = úbytok, ale by som to účtovala len ako premiestnenie z 132.1-SKLAD na 132.5-miešač.
platí rovnosť pre množstvá komponenty=farby
napr. K1+K2+K3 = f1+f2+....fx?
ak áno tak množstvo v kg vydaných komponentov zo skladu je súčasne aj množstvo v kg namiešanej farby, alebo sa pri miešaní pridáva ešte nejaký komponent, ktorý nie je v miešači stále?
Pre zjednodušenie predpokladám, že tá vyššie uvedená rovnosť platí, teda vieš koľko kg farby z miešača dostaneš. Obstarávacia cena komponentov deleno mn.budúcej farby = j.cena na kg farby
takže výdaj komponentov 501/132.1
príjem farby na sklad 132.5 / 621 aktivácia, súčasne môžeš navýšiť cenu o tie súvisiace náklady, ako som písala predtým. Podstatné je, že vieš množstvo výslednej farby z daných komponentov.

A potom už len predávaš farbu, kedže ju máš aj v účtovníctve na inom sklade, budeš si vedieť porovnať zásobu - samozrejme zvyšok množstva komponentov v miešači asi nedokážeš zmerať, ale isto to vieš praxou odhadnúť. Presne to skontroluješ len tak, že necháš miešač dokonale vyprázdniť, vtedy vieš porovnať množstvo predanej=namiešanej farby a množstvo komponentov vložených do miešača, isto sú aj nejaké technologické straty, to si už musíš určiť sama - napr. 100 kg výdaj komponentov, ale 98kg očakávaná predaná namiešaná farba.
Ja si myslím, že jednotlivé komponenty priebežne doplňuješ. Práve systém kontroly /ten si už musíš premyslieť, stanoviť sama/ pri doplňovaní komponentov ti pomôže zabezpečiť kontrolu zamestnancov a správnosť inventarizácie. Bez priebežných prepočtov to zrejme nepôjde.
Naposledy upravil KEJKA : 12.09.10 at 09:10
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, výborne. Ja som sa v praxi s miešačom nestretla, preto ma to zaujalo, človek sa predsa len učí celý život a hlavne páči sa mi tvoj prístup k problému.
presne tak by som postupovala v zmysle posledného príspevku. Skladová cena farieb môže byť rovnaká, ked ich budeš mať ešte rozlíšené, tak to bude presnejšie, lebo budeš vedieť, koľko ktorej farby si predala a isto ten SW vyprodukuje za určité obdobie, koľko čoho spotreboval v sumáre a aké farby namiešal, ved tam sa určite musí zadať kód farby.
Pokiaľ ku koncu roka miešač odstavíte, vyprázdnite, budeš môcť porovnaním SW výstupov so skladovými kartami a svojho účtovania celkovú spotrebu upresniť a doúčtovať rozdiel plus alebo mínus spotreba komponentov.
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

jeso Pozri príspevok
firma A - PU účtuje B spôsob
A firma nakupuje materiál od firmy B ,materiál sa prenesie do firmy A , následne firma A na tento materiál navarí návar ale kedže výrobok ešte nie je hotový treba ho znovu preniesť do firmy B, kde firma B k tomuto polovýrobku externe namontuje iný materiál a znovu to ide do firmy A , ktorá to potom predá firme C ako výrobok
Aj u účtovania B sa vedie pohyb zásob, iba modul skladu nie je účtovne prepojený s modulom účtovníctva
čiže :
1. firma B predá firme A svoj materiál ... nákup sa stáva vlastným materiálom firmy A 501/321. Zaeviduje príjem materiálu na skladovú kartu a výdaj do výroby
2. firma A urobí návar .... po vykonaní urobí príjem na skladovú kartu výrobkov v ocenení materiálu + práce + výrobné réžie, neúčtuje nič, iba spotreby 521, 502 ...
3. firma B dala požiadavku, aby takýto polovýrobok firma A predala firme B späť ??? nechápem tento krok ...vyzerá, že je to asi najlepšie riešenie. Vydá zo skladovej karty výrobkov a vyfakturuje 311/601 v predajnej cene.
4. firma B na polovýrobok namontuje ešte iný materiál a následne ho predá späť firme A
je takýto postup správny ? ... firma B účtuje rovnako, ako doposiaľ firma A ...
prečo musí firma A predať firme B polovýrobok / firma B tvrdí, že ohladne zákona o DzP je len takýto postup správny / ?? ... vyzerá to účtovne lepšie zobrazené, lebo B už po domontovaní ďalšieho materiálu v A a odkúpení nepridáva žiadnu výrobnú operáciu. Iba to predá v nezmenenej podobe, teda ... nákup a predaj tovaru /aj keď to bol pred konečnou úpravou jej výrobok/.
nie je jednoduchšie ak firma B vyfakturuje firme A len materiál a následne len externú službu ? ... zdá sa, že jednoduchší áno, ale správnejší asi nie. Keby po návrate z domontovania u A nasledovala v B nejaká ďalšia dokončovacia výrobná operácia, tak áno. Tá cudzia dorábačka sa nazýva kooperácia.
jednoducho sa vynechá spätný predaj ... ... aj tak by to u B spôsobu šlo. Ale rozpis podľa spôsobu A hovori viac pre prvú alternatívu. Preto, lebo u spôsobu A je výdaj polotovaru do kooperácie 612/122 a príjem späť z kooperácie znova 112/621 + montážna služba ako zložka obstarávacej ceny teda tiež 112/321 v cene kooperácie. Keď by šlo v A do dokončovacej fázy, tak 501/112 a príjem výrobku 123/613. Ale vo vašom procese po spätnom vrátení nenasleduje už žiadna dokončovacia výroba iba predaj v nezmenenom stave. Preto sa mi zdá viac predaj polotovaru – výrobku a spätný nákup už iba ako tovaru na predaj. Nevýhoda je u predaja polotovaru takmer dvojnásobný nárast obratu ... trebárs pre registráciu na DPH ... a pod.

neviem či som to napísala zrozumitelne ... ... ale áno

dakujem za akékolvek rady .............. .... za málo, ahoj !
... odpoveď modrým v texte ...
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Adiks Pozri príspevok
Naša spoločnosť vyrobila vlastnou činnosťou dvere, pričom som aktivoval materiál, použitý na výrobu dverí a odvody, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov, podieľajúcich sa na výrobe dverí, v časovom rozsahu, ktorý výrobe dverí venovali, pričom som zaúčtoval 112/621. Výdaj materiálu zo skladu z dôvodu predaja som účtoval 542/112 a následnú faktúru odberateľovi 311/642.
Chcem sa opýtať, či musím v tomto prípade materiál prijať na sklad materiálu a následne vydať zo skladu materiálu alebo je možné aktiváciu materiálu a následný výdaj materiálu z dôvodu predaja účtovať interným účtovným dokladom bez prijatia na sklad materiálu a výdaja zo skladu materiálu.
To, či sa materiál musí účtovne prijať na sklad závisí od spôsobu účtovania zásob a vnútornej účtovnej smernice. Ak sa vedie spôsob A, tak by sa mal prijať ... pokiaľ vnútorná smernica neupravuje odchýlky, ktoré tento materiál a jeho určenie spĺňa. A nielen vstupný materiál, ale aj výrobok z neho. Celé účtovanie je 112/111 – sklad, 501/112 – výdaj do výroby, 123/613 príjem z výroby na sklad, 613/123 – výdaj odberateľovi, 311/601 fakturácia.
Ak sa vedie spôsob B, tak sa nákup účtuje rovno do spotreby, ako 501/211,321 a predaj výrobku 311/601. Ale nezbavuje povinnosti viesť o príjme a výdaji zásob operatívnu /neúčtovnú/ skladovú evidenciu, taktiež podľa vnútornej smernice. Smernica však môže jednoúčelový nákup materiálu vylúčiť zo skladovej evidencie a nahradiť odkazom na použitie pre konkrétnu fakturáciu.
Ani v jednom prípade nie je veľmi vhodné použitie aktivácie, hoci sa ňou dá dosiahnuť zhodný hospodársky výsledok. Lebo v danom prípade ide o výrobnú spotrebu a príjem z výroby. Aktivácia sa používa viac na ocenenie a prijatie niečoho do aktív vo vnútri účtovnej jednotky, bez vplyvu iných subjektov. Použitie aktivácie v podobe 112/621 neumožňuje vyhnúť sa skladu, lebo samotné použitie účtu 112/621 znamená Materiál na sklade z aktivácie /namiesto nákupu 112/111/. Rovnako nie je veľmi vhodné použitie účtov 542, 642, lebo nejde o predaj materiálu tak, ako bol kúpený, ale o výrobnú spotrebu a následnú premenu na výrobok. Ocenenie 123/613 obsahuje vlastné náklady napočítané podľa kalkulačného vzorca – priamy materiál, priame mzdy, ostatné priame náklady/=odvody/, výrobná réžia. V zadaní otázky sú odvody, ale chýbajú mzdy, z ktorých boli odvody napočítané. Len toľko ... pre stručné vylepšenie postupu.
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Adiks Pozri príspevok
V tejto súvislosti mám ešte jednu otázku. Platí tento postup aj v prípade, že náklady na materiál sme nemali žiadne, nakoľko materiál uhrádzal odberateľ zo svojich prostriedkov? Naše náklady na výrobu dverí spočívali iba v hrubej mzde a odvodoch platených zamestnávateľom za zamestnanca, ktorý dvere vyrobil-účty 521,524. Nemala by sa v takomto prípade odberateľovi fakturovať služba-práce spojené s vyhotovením dverí, účtovaná vo výnosoch na účte 602 ?
Výroba z cudzieho materiálu je iba službou. Kalkulačný vzorec platí, ale nejde do neho materiál. Ibaže by nejaký drobný pomocný materiál predsa len vstupoval. Sklad sa neúčtuje, ak niektoré softvéry programovo vyžadujú v kusovníku materiál, tak tento sa účtuje na podsúvahovom účte 751/799 v nulovom, alebo minimálnom ocenení, aby neskreslil kalkuláciu. Fakturácia samozrejme na 311/602, aj keď nejaký drobný materiál bol. Ono je to diskutabilné 601, versus 602, lebo ak ide o ojedinelú výrobu u firmy poskytujúcej služby, tak aj u použitia vlastného materiálu stačí 602. Načo kvôli ojedinelému prípadu komplikovať ročný obraz účtovníctva s malými sumami. Stačí uviesť do poznámok k závierke, že 602 zahrňuje aj ojedinelém prípady drobnej výroby.
1 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Neviem si rady, ako účtovať aktiváciu materiálu a tovaru.


často sa stáva, že prijmeme na sklad nejaký materiál, ktorý sme aktivovali (napr.nejaký stroj - kompresor - opravili sme ho). Zaúčtujem to 112/621. Pred tým samozrejme zaúčtujem výdaj náhradných dielov na zák.našej fy 621/112 .A čo ďalej? Keď sa ten materiál (alebo tovar) predá, účtujem - výdaj zo skladu 504/132 ( s tým, že mat.prevediem na tov.účet ID 132/112), ale potom znova účtujem o tržbe, keď to fakturujem 311/604. Som z toho celého popletená. Poraďte mi prosím, ako to má byť.

Díky.
Naposledy upravil Anonymka : 20.04.05 at 11:30
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Haló haló Poraďte prosím. To nikto neaktivuje nič?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Prosím!!!!
0 0
tomas tomas

tomas je offline (nepripojený) tomas

Ahoj,

z tej otazky som dost popleteny aj ja. Ale postupne.

Preco prevadzas material na tovar (132/112) Ak je to
material tak ho predas 542/112 a trzbu zauctujes 311/642.
Ak si aktivovala tovar 132/621, tak to predas 504/132
a trzba bude 311/604.

Potom neviem preco hovoris ze uctujes druhy ktrat
trzbu. Trba je raz 604 a naklady su 504, tvoj zisk
je rozdiel tychto uctov. Ak ta trapi to ze mas
vlastne dva vynosy 621 a 604, tak to ta nemusi, lebo
mas k nim vzdy aj naklady. K 604 je to 504 a k 621
to je nejaka spotreba 501, alebo sluzba 518, zauctovane
pri spotrebe toho co ste opravovali.

tomas
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Vie mi niekto poradiť s takýmto problémom? Firma predáva tovar, ale niektoré výrobky si vyrába aj sama zo svojho materiálu, ktorý má na sklade, ale ktorý bol pôvodne účtovaný ako tovar (504). Zásoby účtujeme spôsobom B.
Čiže tovar (material) na výrobu vyskladnený v hodnote, napr. 2000,- Sk,
výroba trvala 10 hod á 250,- Sk ( 2 500,- Sk)
výrobok bol napokon zinkovaný v inej firme v cene 1000,- ( bolo účtované na 518 ).
Ako postupovať ďalej, v akej cene prijať nový výrobok na sklad a ako účtovať celý tento výrobný proces?

Nájde sa niekto s radou?
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Ak som to správne pochopila, keďže účtujem spôsobom B, preúčtujem
tovar na materiál 501/504 a predaj výrobku 311/601.
Naposledy upravil alenad : 27.02.06 at 20:50
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
výborne si to pochopila... len pozor na skladovú evidenciu.
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Lida
výborne si to pochopila... len pozor na skladovú evidenciu.
Na čo konkrétne si mám dať pozor? V akej cene príjmem hotový výrobok na sklad?
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Prosím, vie niekto poradiť k uvedej téme?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
alenad
Na čo konkrétne si mám dať pozor? V akej cene príjmem hotový výrobok na sklad?
trpezlivost... bola som v práci
áno, tak ako si vykalkuluješ cenu výrobku, prijmeš na sklad. Ak by ti zostali na sklade k 31.12. tak aby si ich správne ocenil - v skutočných vlastných nákladoch.... na to si máš dať pozor.
0 0
Getiška Getiška

Getiška je offline (nepripojený) Getiška

Mám podobný prípad.
Produkt sa vyrába zo suroviny /tú zaúčtujem, ak som dobre pochopila s predchadzajúceho na 501 ? / Netraba ju prijímať na sklad?

Spočítam si ostatné náklady, teda aj energiu - stroj,ktorý vyrába, ďalsí, ktorý ho balí,folia na balenie, práca, krabice, do ktorých sa ukladajú výrobky/

Ked toto spočítam, tak v takejto cene to príjmem na sklad?
a hotový výrobok pri fakturácii na 601?

Poprosím o radu. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať