Zavrieť

Porady

Riaditeľ tvrdí "narok na paragraf" §141

Milí priatelia! Poradte mi prosím, ako presvedčiť riaditeľa ktorý tvrdí, že zamestnanec môže čerpať aj 7 dni v kuse paragraf podla §141? Vopred Vám ďakujem.
Usporiadat
amper3 amper3

amper3 je offline (nepripojený) amper3

Ahoj! Myslím si ,že skutočne nemá taky nárok! V ZP sa uvadza ,že je to nevyhnutný čas na ošetrenie..... , nie na liečenie a kľud na lôžku....
0 0
gioellix gioellix

gioellix je offline (nepripojený) gioellix

Dobry den, nie som si istá ci sa sem hodi otazka, ale ak by niekto vedel...
Zamestnanec si dal na preplatenie priepusku od lekára
11.1.
14.1.
15.1.
16.1,
doprovod matky nutný, platí na celý deň, vystavil obvodný lekár, žiadne potvrdenie u odborného .
Musí zamestnávateľ preplatiť takéto potvrdenie? ked lekár mohol vystaviť OČR na potrebné dni?
Dakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ak si vyčerpal v januári 4 dni, ostávajú mu do konca roka už len 3. Zamestnávateľ to musí preplatiť.
Mohol požiadať lekára o vypísanie ošetrovného, má na to právo.

Ešte doplním: ošetrovné je možné vypísať aj spätne, niekedy platila 3 dňová lehota, ale tá je zrušená.
Podmienky nároku: uznanie potreby ošetrovania alebo starostlivosti lekárom zdravotníckeho zariadenia z dôvodu ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela...
Naposledy upravil Timka1 : 12.02.08 at 21:23 Dôvod: doplnenie
0 0
Hutmanka Hutmanka

Hutmanka je offline (nepripojený) Hutmanka

Čo sa týka par. 141 neviem,ako môže niekto o tom toľko polemizovať - a riešiť, či nebodaj strážiť zamestnancov ako malé deti, či boli, alebo neboli pri lekárovi. Každý zamestnanec má právo na 7 dní ošetrenia a jemu príslušné dni dovolenky - a je jedno ako si tieto dni vyčerpá. A už vôbec nie, že práve keď mal závod cleozávodnu, ako si mohol zamestnanec dovoliť ísť práve vtedy k lekárovi - a ešte k takému, ku kt. sa objednáva???!!! Toľká nehoráznosť od zamestnanca. Zákon nehovorí, že s daným paragrafom alebo že s tým ktorým lístkom musí súhlasiť zamestnavateľ!!! Je to lístok od lekára, má narók na 7 za celý rok (pre seba) a nemyslím si, že je tam viacej čo riešiť...vyčerpá si ich v januári, tak nebude mať už nič do konca roka - ale zdá sa mi to až "despotické" ako v nejakom "čínskom závode" sledovať, či bol alebo nebol pri lekárovi...a zákalde svojích známych si vybavil časneku pri lekárovi -ako by to bol jediný a najhorší korupčný prieťah v našej banánovej republike...
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Hutmanka Pozri príspevok
Čo sa týka par. 141 neviem,ako môže niekto o tom toľko polemizovať - a riešiť, či nebodaj strážiť zamestnancov ako malé deti, či boli, alebo neboli pri lekárovi. Každý zamestnanec má právo na 7 dní ošetrenia a jemu príslušné dni dovolenky - a je jedno ako si tieto dni vyčerpá. A už vôbec nie, že práve keď mal závod cleozávodnu, ako si mohol zamestnanec dovoliť ísť práve vtedy k lekárovi - a ešte k takému, ku kt. sa objednáva???!!! Toľká nehoráznosť od zamestnanca. Zákon nehovorí, že s daným paragrafom alebo že s tým ktorým lístkom musí súhlasiť zamestnavateľ!!! Je to lístok od lekára, má narók na 7 za celý rok (pre seba) a nemyslím si, že je tam viacej čo riešiť...vyčerpá si ich v januári, tak nebude mať už nič do konca roka - ale zdá sa mi to až "despotické" ako v nejakom "čínskom závode" sledovať, či bol alebo nebol pri lekárovi...a zákalde svojích známych si vybavil časneku pri lekárovi -ako by to bol jediný a najhorší korupčný prieťah v našej banánovej republike...
Trochu zbytocne sa rozculujes, zakon napr. hovori aj to, ze dovolenka sa prerusuje kvoli PN, ale nie kvoli "paragrafu".
Takze ak ma niekto celozavodnu dovolenku a ide vtedy k lekarovi, aby usetril dovolenku, zamestnavatel mu paragraf nemusi vobec uznat.
A nie je to o bananovej republike, je to o tom, ze u nas sa kazdy obzera len na to, ako koho kde osklbat - pozostatky socializmu. A to je presne pripad zamestnancov, ktori namiesto toho, aby sa isli liecit na PN, si daju vypisat 7 dni po sebe paragraf, hoci zakon jednoznacne definuje NEVYHNUTNE potrebny cas na osetrenie.
Skus sa niekedy pozriet na to aj z uhla pohladu zamestnavatela, ktory taketo "vylety" plati zo svojho vrecka. Takze ak si on chrani svoje peniaze a odmieta ich zbytocne vyhadzovat, je zamestnavatel ten zly, lebo chudacik zamestnanec, nebol sice kazdy den u lekara ale ma zo zakona narok na 7 dni, tak preco ma niekto, kto to plati o tom polemizovat.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Hutmanka Pozri príspevok
Čo sa týka par. 141 neviem,ako môže niekto o tom toľko polemizovať - a riešiť, či nebodaj strážiť zamestnancov ako malé deti, či boli, alebo neboli pri lekárovi. Každý zamestnanec má právo na 7 dní ošetrenia a jemu príslušné dni dovolenky - a je jedno ako si tieto dni vyčerpá. A už vôbec nie, že práve keď mal závod cleozávodnu, ako si mohol zamestnanec dovoliť ísť práve vtedy k lekárovi - a ešte k takému, ku kt. sa objednáva???!!! Toľká nehoráznosť od zamestnanca. Zákon nehovorí, že s daným paragrafom alebo že s tým ktorým lístkom musí súhlasiť zamestnavateľ!!! Je to lístok od lekára, má narók na 7 za celý rok (pre seba) a nemyslím si, že je tam viacej čo riešiť...vyčerpá si ich v januári, tak nebude mať už nič do konca roka - ale zdá sa mi to až "despotické" ako v nejakom "čínskom závode" sledovať, či bol alebo nebol pri lekárovi...a zákalde svojích známych si vybavil časneku pri lekárovi -ako by to bol jediný a najhorší korupčný prieťah v našej banánovej republike...
Pravdepodobne nie si zamestnávateľ. Keby si bola, tak by som ti doprial zopár tehotných zamestnankýň, ktoré by ti 2 - 3x týždenne nosili papier od gynekológa, že boli na celodennom vyšetrení. A ty by si im bez problémov vyplatila náhradu mzdy, hoci u toho lekára neboli, len mali napečiatkované priepustky.

... veď majú na to nárok, nie?
0 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

Školstvo nedá nič zadarmo zamestnancom.Ani len pitný režim, ktorý je bežný takmer všade.Toaletný papier si musí kúpiť tiež:-) Moderátor prečíta 10 viet a položia pred neho pohár džúsu. Nehovorím o preplácaní nadčasov. Prečo máme mať náhradné voľno, kde sa berie hodina za hodinu, keď podľa zákoníka práce sú nadčasy ohodnocované vyšším podielom ako 1:1. Ak ideme na vyšetrenie počas pracovnej doby, nadriadeným sa to väčšinou nepáči, lebo musia hľadať na zástup, cez dovolenku nám neuznajú tzv.P, tehotná učiteľka je im na záťaž, ale keď prinesie dieťa do 1.triedy, je to super. Mnohé preventívne prehliadky sú povinné- zubár, tehotenské a pod. To nemajú ísť na danú prehliadku len preto, že zamestnávateľovi to nie je po vôli a správa sa majetnícky a zamestnanec potom bude doplácať ošetrenie u zubára, lebo nebol 1x do roka na preventívnej? Alebo tehotná príde o príspevok na materskej, lebo nechodila na kontroly? A neverím, že všetci zamestnanci sú takí, čo si robia čiarky, aby minuli do roka všetkých 7 dní, na ktoré má nárok zo zákona. Veď ani len obyčajnú dovolenku si nemôžu inokedy vyčerpať, len v čase prázdnin. Riaditelia sa občas správajú, akoby im išli peniaze z vlastného.A čo chce urobiť s ušetrenými peniazmi na "P"? Dať ich zamestnancom ako odmeny na Vianoce, aby ho velebili? Profesia učiteľa je kontrolovaná z mnohých uhlov pohľadu, ak niekto chce ešte kontrolovať to, na čo má naozaj nárok zo zákona, je to veľmi prízemné a úbohé.Mal by zmeniť povolanie a prejsť k polícii alebo k SBS.Ale tam sa určite nikto nepozastavuje nad tým, že šiel niekto k lekárovi.Ak zamestnávateľ stráca dôveru voči svojim zamestnancom, je to i naopak.Ešte šťastie, že ja nemám takéhoto riaditeľa, ako sa tu niektorí prezentovali!!!Určite by sme ho nepustili do ďalšieho volebného obdobia :-)))
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Vebi34 Pozri príspevok
Školstvo nedá nič zadarmo zamestnancom.Ani len pitný režim, ktorý je bežný takmer všade.Toaletný papier si musí kúpiť tiež:-) Moderátor prečíta 10 viet a položia pred neho pohár džúsu. Nehovorím o preplácaní nadčasov. Prečo máme mať náhradné voľno, kde sa berie hodina za hodinu, keď podľa zákoníka práce sú nadčasy ohodnocované vyšším podielom ako 1:1. Ak ideme na vyšetrenie počas pracovnej doby, nadriadeným sa to väčšinou nepáči, lebo musia hľadať na zástup, cez dovolenku nám neuznajú tzv.P, tehotná učiteľka je im na záťaž, ale keď prinesie dieťa do 1.triedy, je to super. Mnohé preventívne prehliadky sú povinné- zubár, tehotenské a pod. To nemajú ísť na danú prehliadku len preto, že zamestnávateľovi to nie je po vôli a správa sa majetnícky a zamestnanec potom bude doplácať ošetrenie u zubára, lebo nebol 1x do roka na preventívnej? Alebo tehotná príde o príspevok na materskej, lebo nechodila na kontroly? A neverím, že všetci zamestnanci sú takí, čo si robia čiarky, aby minuli do roka všetkých 7 dní, na ktoré má nárok zo zákona. Veď ani len obyčajnú dovolenku si nemôžu inokedy vyčerpať, len v čase prázdnin. Riaditelia sa občas správajú, akoby im išli peniaze z vlastného.A čo chce urobiť s ušetrenými peniazmi na "P"? Dať ich zamestnancom ako odmeny na Vianoce, aby ho velebili? Profesia učiteľa je kontrolovaná z mnohých uhlov pohľadu, ak niekto chce ešte kontrolovať to, na čo má naozaj nárok zo zákona, je to veľmi prízemné a úbohé.Mal by zmeniť povolanie a prejsť k polícii alebo k SBS.Ale tam sa určite nikto nepozastavuje nad tým, že šiel niekto k lekárovi.Ak zamestnávateľ stráca dôveru voči svojim zamestnancom, je to i naopak.Ešte šťastie, že ja nemám takéhoto riaditeľa, ako sa tu niektorí prezentovali!!!Určite by sme ho nepustili do ďalšieho volebného obdobia :-)))
Radšej nebudem komentovať tvoj postoj, lebo to vyznieva, že učitelia sú najviac vyťažení pracovníci v našom hospodárstve, ale faktom zostáva, že ak niekto bol naozaj u lekára, tak mu môže byť jedno, či si to zamestnávateľ preverí alebo nie. Ak bol skutočne na lek. vyšetrení, tak na to voľno má nárok. Ak u lekára nebol a zaobstaral si "papier", tak nehnevaj sa, ale ide o podvod. To je to isté, ako keby som ja pochoval 4 babky a 5 dedkov a na to čerpal voľno - veď zo zákona mám nárok na voľno pri pohrebe rodinného príslušníka. A nedajbože, aby sa zamestnávateľ spýtal, že ako to, že mám toľkých dedkov a babičiek!!!!! Poviem mu, že čo je ho do toho, tu má papier a ja mám na to nárok!

Nikto z nás neberie zamestnancom nárok na vyšetrenie, ale nech to zamestnanci nezneužívajú. Z tebou napísaného príspevky mám dojem, že obhajuješ fiktívne čerpané dni určené na ošetrenie zamestnanca. AK je medzi z-cami a z-ľom dôvera, nebude preverovať, či z-nec bol skutočne u lekára. Ak ale má podozrenie, prečo mu chceš ubrať to právo a robíš z neho strašiaka?

A ešte otázka - keď tak kritizuješ školstvo a nie si spokojná so zamestnaním, prečo nejdeš robiť do komerčnej sféry?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

A ešte otázka - keď tak kritizuješ školstvo a nie si spokojná so zamestnaním, prečo nejdeš robiť do komerčnej sféry?

Súhlasím s Chobotom - ja by som všetkých učiteľov poslala robiť najprv do súkromnej sféry, aby si vedeli vážiť ich vymoženosti. Nikto sa toľko nesťažuje, ako učitelia. Ako keby oni boli tí najväčší chudáci
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

No ja nesúhlasím s Vašim názorom, že učitelia majú ľahkú prácu. Súhlasím s Chobotom, že sú zamestnanci, ktorí zneužívajú rôzne paragrafy a vyberajú si voľno aj keď ho v skutočnosti nepotrebujú, alebo potrebujú voľno na súkromné účely. Neverím, že by riaditeľ neuvolnil tehotnú ženu na lekárske vyšetrenie, to by musel byť riadny bezcita . Pokiaľ ona sama len absolvuje potrebné vyšetrenia a vráti sa hneď do práce, tak ako to nariaďuje zákoník práce, tak ju určite pustí bez problémov aj druhý krát. Medzi zamestnancami však je zvyk, že keď má priepustku, tak si môže obehnúť mesto, vybaviť svoje osobné veci a keď stihne tak už záleží iba na ňom, či ešte príde do roboty :-( ZP však hovorí, že zamestnanec si má aj vyšetrenie u lekára vybaviť v osobnom voľne a iba ak sa to nedá, musí ho zamestnávateľ uvoľmiť z práce a to na dobu potrebnú na toto vyšetrenie. Všetko ostatné môže byť označené ako absencia. Teda ak riaditeľ bude preverovať zamestnanca, či bol a koľko bol na vyšetrení, prípadne ho niekto upozorní, že videl toho človeka behať po obchodoch, nemôže sa potom tento zamestnanec čudovať, že pridalšom uvoľňovaní mu robí problém :-(
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

A ešte k tomu pitnému režimu. Kde všade je? Moderátor ho má na stole, lebo by bolo nenormálne, keď by sa kvôli tomu, že má sucho v ústach a nedá sa mu rozprávať, zdvihol a išiel niekde napiť. My bežný ľudia sa bez problémov dvihneme a napijeme kedy chceme :-)
0 0
tímea19 tímea19

tímea19 je offline (nepripojený) tímea19

wagner Pozri príspevok
A ešte otázka - keď tak kritizuješ školstvo a nie si spokojná so zamestnaním, prečo nejdeš robiť do komerčnej sféry?

Súhlasím s Chobotom - ja by som všetkých učiteľov poslala robiť najprv do súkromnej sféry, aby si vedeli vážiť ich vymoženosti. Nikto sa toľko nesťažuje, ako učitelia. Ako keby oni boli tí najväčší chudáci
človeče,veď skús učiť, čo ťa v tom bráni? prečo nerobíš v školstve,keď sa ti nepáči v "súkromnej sfére"?! ja mám rada svoju prácu,ale deti nás vyšťavia to je fakt,najmä ak od rodičov počujú také názory,aké prezentuješ ty, potom učiteľ už nemá žiadny rešpekt, hoci aj ty by si bol negramotný nebyť učiteľov a nemal by si prácu nikde, nieto v "súkromnej sfére" chúďatko moje zamysli si nad sebou a maj trocha empatie...
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

JAJA11 Pozri príspevok
A ešte k tomu pitnému režimu. Kde všade je? Moderátor ho má na stole, lebo by bolo nenormálne, keď by sa kvôli tomu, že má sucho v ústach a nedá sa mu rozprávať, zdvihol a išiel niekde napiť. My bežní ľudia sa bez problémov dvihneme a napijeme kedy chceme :-)
Suhlas.
Pitny rezim v x firmach je zabezpeceny pitnou vodou vo vodovode.
Tiez som skoro nadobudla dojem, ze na nasich skolach ani voda netecie
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

tímea19 Pozri príspevok
človeče,veď skús učiť, čo ťa v tom bráni? prečo nerobíš v školstve,keď sa ti nepáči v "súkromnej sfére"?! ja mám rada svoju prácu,ale deti nás vyšťavia to je fakt,najmä ak od rodičov počujú také názory,aké prezentuješ ty, potom učiteľ už nemá žiadny rešpekt, hoci aj ty by si bol negramotný nebyť učiteľov a nemal by si prácu nikde, nieto v "súkromnej sfére" chúďatko moje zamysli si nad sebou a maj trocha empatie...
Myslím, že týmto príspevkom si urobila hanbu všetkým učiteľom, ale hlavne sebe ..., keby to nebolo do plaču, tak sa z chuti zasmejem

Takto zmýšľajúci a argumentujúci učiteľ .... no, ... nemám slov ...
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

wagner Pozri príspevok
A ešte otázka - keď tak kritizuješ školstvo a nie si spokojná so zamestnaním, prečo nejdeš robiť do komerčnej sféry?

Súhlasím s Chobotom - ja by som všetkých učiteľov poslala robiť najprv do súkromnej sféry, aby si vedeli vážiť ich vymoženosti. Nikto sa toľko nesťažuje, ako ..... učitelia. Ako keby oni boli tí najväčší chudáci
Ocenil som tento príspevok, len by som jedno slovíčko doplnil - niektorí (určite nie všetci);
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tímea19 Pozri príspevok
človeče,veď skús učiť, čo ťa v tom bráni? prečo nerobíš v školstve,keď sa ti nepáči v "súkromnej sfére"?! ja mám rada svoju prácu,ale deti nás vyšťavia to je fakt,najmä ak od rodičov počujú také názory,aké prezentuješ ty, potom učiteľ už nemá žiadny rešpekt, hoci aj ty by si bol negramotný nebyť učiteľov a nemal by si prácu nikde, nieto v "súkromnej sfére" chúďatko moje zamysli si nad sebou a maj trocha empatie...
Mne sa zatiaľ páči v súkromnej sfére, mám dobré pracovné podmienky.

Ale nemyslím si, že v školstve zamestnanci trpia tak, ako to prezentuješ. Nuž, odbočili sme od témy...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

tímea19 Pozri príspevok
človeče,veď skús učiť, čo ťa v tom bráni? prečo nerobíš v školstve,keď sa ti nepáči v "súkromnej sfére"?! ja mám rada svoju prácu,ale deti nás vyšťavia to je fakt,najmä ak od rodičov počujú také názory,aké prezentuješ ty, potom učiteľ už nemá žiadny rešpekt, hoci aj ty by si bol negramotný nebyť učiteľov a nemal by si prácu nikde, nieto v "súkromnej sfére" chúďatko moje zamysli si nad sebou a maj trocha empatie...
Mám priveľa skúseností s učiteľmi ale aj " s tiež učiteľmi". Preto viem čo píšem. A Teba považujem s takýmto názorom za tiež učiteľa. Keby som chcela napísať verejne svoj názor, tak by si ho veľa tiež učiteľov za klobúk nestrčilo. Inak robila som aj ja vo verejnej službe dlhé roky, takže s takýmto názorom si do mňa kopať nemusíš. A tiež som robila aj v súkromnej sfére. Preto viem čo píšem.
0 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

JAJA11 Pozri príspevok
A ešte k tomu pitnému režimu. Kde všade je? Moderátor ho má na stole, lebo by bolo nenormálne, keď by sa kvôli tomu, že má sucho v ústach a nedá sa mu rozprávať, zdvihol a išiel niekde napiť. My bežný ľudia sa bez problémov dvihneme a napijeme kedy chceme :-)
Hlavné spravodajstvo trvá 15 min.Ja učím 45min a sama, bez vsuviek a kolegu moderátora.Ak by som sa zodvihla a išla napiť, keď mám sucho v ústach, tak to by bol problém. Keď máš dozor na chodbe, nemáš kedy ísť ani na záchod. Obeduješ v bľakote každý deň.A musíš vydržať za 500 eur. A moderátor nevydrží prečítať 10 viet dva dni za sebou?A to za 2 000 eur. Ty určite neučíš.
0 0
tímea19 tímea19

tímea19 je offline (nepripojený) tímea19

jaros5 Pozri príspevok
Myslím, že týmto príspevkom si urobila hanbu všetkým učiteľom, ale hlavne sebe ..., keby to nebolo do plaču, tak sa z chuti zasmejem

Takto zmýšľajúci a argumentujúci učiteľ .... no, ... nemám slov ...
takže podľa teba je správny postoj voči učiteľom ten, čo tu písali? neviem, mne sa zdá,že chýba morálne (aj finančné) ohodnotenie, a postavenie učiteľa v spoločnosti výstižne odzrkadľuje názor horeuvedených,preboha, čo sa deje, je to nenávisť, alebo závisť?! je to wwweeeľmi smutné !
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Vebi34 Pozri príspevok
Hlavné spravodajstvo trvá 15 min.Ja učím 45min a sama, bez vsuviek a kolegu moderátora.Ak by som sa zodvihla a išla napiť, keď mám sucho v ústach, tak to by bol problém. Keď máš dozor na chodbe, nemáš kedy ísť ani na záchod. Obeduješ v bľakote každý deň.A musíš vydržať za 500 eur. A moderátor nevydrží prečítať 10 viet dva dni za sebou?A to za 2 000 eur. Ty určite neučíš.
Aky problem by bol s tym, keby si sa zdvihla a isla napit?
Mali sme ucitelky, ktore si nosili termosku s ajom alebo na prvu hodinu kavu a ikomu v triede to nevadilo.
Tebe to niekto zakazuje, ci ako?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať